1960-06-05 Soła Oświęcim - Cracovia II 1:2

podczas meczu

"Dobra gra Unii Tarnów w drugiej części meczu" -

Dobra gra Unii Tarnów w drugiej części meczu

CRACOVIA: Michno, Durniok, Konopelskl, Książek, Malarz, Kłaput, Frasek, Suder, Manowski, Jarczyk, Kowalik.

UNIA: Czekanowski, Białas, Mazurek, Palemba, Guzy, Nowak, Witek, Leśniak, Husner, Rusinek, Spodzieja. Sędziował p. Grabiec z Katowic,
W 47 min. Cracovia prowadziła 3:0 i wiele wskazywało na to, że dla Unii powtórzy się niedawny jej mecz z krakowskim Wawelem. Tymczasem od tego momentu Unia „odmieniła się”. W przeciwieństwie jednak do gości, którzy zaczęli grać bardzo ofensywnie, biało-czerwoni zadowoleni z uzyskania trzech goli spoczęli na wątpliwych laurach. Zaczęły się kombinacje, zgubił się dość dobrze do tej pory grający atak, zgubiła się obrona, która w najbardziej trudnych momentach nie przychodziła z pomocą własnemu bramkarzowi. Nic też dziwnego, że bramka dla Unii, na którą czekaliśmy od pewnego czasu musiała wreszcie paść. Uzyskał ją w 35 min. Rusinek główką.
Drużyna musi grać do samego końca spotkania z jednakowym animuszem. W Cracovii natomiast sił i ochoty starczyło tylko do ok. 50 minuty. Szereg dobrych, wypracowanych w głębi pola sytuacji marnowali prawie wszyscy napastnicy gospodarzy, a defensywa, która tak dobrze wstrzymywała zapędy tarnowian do przerwy, rozkleiła się na dobre i Michno, mający nb. wczoraj szereg bardzo kiepskich zagrań, był często w niemałych opałach. Były jednak chwile, że Cracovia grała dobrze, a kiedy uzyskała prowadzenie 3:0, co bardziej zapalczywi kibice gotowi byli się zakładać, że "piątka murowana". W ataku w tym okresie trzeba wyróżnić Kowalika, Strzelca obydwu bramek, a także Manowskiego, który miał kilka niezłych zagrań. Po przerwie jednak zawodnik ten zmarnował takie okazje, że kibice prędko mu tego nie zapomną. Obaj pomocnicy nie wyróżnili się niczym, a w obronie najlepiej spisał się Durniok.
Unia, która po przerwie zagrała zupełnie dobry mecz, udowodniła że jej wysoka pozycja w lidze nie jest przypadkowa. Duże zgranie zespołu, dobre kombinowanie ataku, oraz szybkość i ambicja — te walory muszą się dziś podobać na boisku. Nieustępliwość w walce o piłkę, składne akcje, dobre powiązanie ataku z pomocą, przy nieco słabszej obronie — oto najkrótsza charakterystyka wczorajszej Unii Tarnów w II części meczu. W ataku podobał się wszędobylski Spodzieja oraz ruchliwy Rusinek. Pomoc zagrała na dobrym poziomie a kilka groźnych strzałów obronił bramkarz Czekanowski.

Prowadzenie uzyskała Cracovia w 30 min. ze strzału Kowalika — Czekanowski źle jednak obliczył jego strzał i ta bramka obciąża konto bramkarza gości. Tuż przed końcem pierwszej połowy Spotkania Jarczyk podaje piłkę Manowskiemu, ten główkuje, piłkę odbiera na głowę Kowalik i ... 2:0. W 47 min. za faul obrońcy tarnowian na Suderze sędzia dyktuje rzut karny, który ładnym strzałem Manowski zamienia na bramkę. O bramce Rusinka w 55 min. już pisałem, druga zdobywa Unia na 5 min. przed zakończeniem meczu a jej strzelcem jest Witek.
Źródło: Dziennik Polski nr 133 z 5 czerwca 1960 [1]

Zanosiło się na pogrom Unii a skończyło się na zwycięstwie Cracovii różnicą zaledwie jednej bramki. Przy stanie 3:0 dla biało-czerwonych atak zadowolony z dotychczasowych swych wyczynów całkowicie przestał grać. Gorzej niż zazwyczaj spisywał się w nim Frasek, nie wykazując dostatecz­nej szybkości i nie walcząc nale­życie o piłkę.

Przez pierwsze minuty przewagę miała Unia. W pewnym momencie Witek zaprzepaścił kapitalną oka­zję do zdobycia bramki. Przedryblował on z piłką niemal pół boi­ska, ograł pomocników, obrońców, „kiwnął” bramkarza i strzelił ną aut tuż koło słupka.
Po półgodzinnych zmaganiach daleki strzał Kowalika fatalnie przepuścił między nogami Czeka­nowski. Nie był on również bez winy przy drugiej bramce kiedy spóźnił się do piłki, którą na gło­wę przejął Manowski i podał do Kowalika a ten odbitą od ziemi piłkę posłał głową do siatki, pod­wyższając wynik na 2:0. Trzecia bramka pada chwilę po zaczęciu drugiej połowy meczu z rzutu karnego, podyktowanego za podcięcie Sudera. Rzut egzekwował Manowski. Zdawało się. że Cracovia w następnych minutach roz­gromi Unię. Tymczasem stało się inaczej. Atak biało-czerwonych — jak już wspomniałem przestał — grać i do głosu doszli tarnowianie.
Unia po chwilowej konsternacji nie załamała się. lecz usilnie dą­żyła do poprawienia wyniku. W tym okresie notujemy kilka obu­stronnych spięć podbramkowych. Po raz pierwszy Michno kapitulu­je przed strzałem Rusinka, który po rzucie wolnym zdobył głową gola. Innym razem Durniok ratu­je w groźnej chwili wykopując pił­kę z samej linii bramkowej. Za chwilę w podobny sposób wyrę­czył swego bramkarza lewy obroń­ca tarnowian Palemba. Na pięć minut przed końcem zawodów Wi­tek zmniejsza porażkę, zdobywając drugą bramkę. Unia jeszcze dąży do uzyskania rezultatu remisowe­go, lecz mimo jej wysiłków wynik nie ulega zmianie.
Mecz był ciekawy, szybki obfi­tujący w liczne sytuacje podbram­kowe, okresami jednak grano cha­otycznie. Unia zaprezentowała się jako zespół wyrównany. W Cracovii na najlepsze noty zasłużyli: Kowalik i Kłaput.

A oto wypowiedzi trenerów:
M. Matyas (Cracovia): "Przy sta­nie 3:0 nasz atak zagrał skandalicznie. Mam duże pretensje do Fraska za jego bezproduktywną grę. W Unii podobali się Hausner i Rusinek. ”
K. Bielecki (Unia): „Dużą winę za porażkę ponosi Czekanowski popełniając kardynalne błędy (zresztą nie po raz pierwszy) przy dwóch pierwszych bramkach.”
ANTONI ŚLUSARCZYK
Źródło: Echo Krakowa nr 132 z 6 czerwca 1960

"Od 3:0 do... 3:2 w meczu Cracovia-Unia Tarnów" -

Od 3:0 do... 3:2 w meczu Cracovia-Unia Tarnów

Gdy w 43 min. wynik spotkania Cracovia — Unia wynosił już 3:0 dla gospodarzy, zdawało się, że nic nie uchroni tarnowian od wysokiej porażki. Tymczasem noście, grający przez cały przeciąg meczu niesłychanie ambitnie, nie załamali się, lecz przeszli do kontrnatarcia. zmniejszając porażkę do 2:3. Gdyby mecz trwał jeszcze kilkanaście mi¬nut, to Unia mająca po przerwie wyraźną przewagę, mogła¬by wywieźć jeden punkt.

Do przerwy krakowianie zdobyli dwie bramki przez swego najlepszego napastnika Kowalika w 30 i 45 min. Przy obydwóch bramkach dużą winę ponosi Czekanowski. Unia w pierwszej części meczu miała dogodną okazję do strzelenia bramki, lecz Witek po minięciu kilku graczy Cracovii i wyciągnięciu Michny z bramki, nie potrafił zakończyć swego rajdu celnym strzałem.
Po przerwie Palemba sfaulował w 47 mm. Sudera na po¬lu karnym, a podyktowaną „jedenastkę” zamienił Manowski w trzecią bramkę. W 5 min. potem Unia rewanżuje się celnym strzałem Rusinka, a drugą bramkę po błędzie Malarza zdobywają tarnowianie w 85 min. ze strzału Witka.

Cracovia tylko okresami mogła się podobać. W drugiej części zawodów więcej z gry mieli goście. W zespole Unii najlepszymi zawodnikami byli stoper Mazurek, pomocnik Nowak, oraz Witek, Hausner i Rusinek w ataku, w Cracovii jak zwykle Kowalik w ataku i bardzo pracowity Kłaput w pomocy. Zawiedli natomiast junior Książek w obronie. Malarz w pomocy, oraz cały atak poza lewoskrzydłowym — Konopelski, Durniok i Michno oprócz dobrych momentów mieli również słabsze okresy. Mecz na ogół stał na dobrym poziomie, a liczne sytuacje podbramkowe i niepewny do końca wynik spotkania trzy¬mały w napięciu 15-tysięczną widownię. Sędziował p. Kra¬wiec z Katowic.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 133 z 6 czerwca 1960

Mecze sezonu 1960

Cracovia_herb 1960 Trening Noworoczny  Dunajec Nowy Sącz 1960-02-23 Dunajec Nowy Sącz - Cracovia 1:3  Dąbski Kraków 1960-02-28 Cracovia - Dąbski Kraków 1:1  Hutnik Kraków 1960-03-05 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:2  Polska (juniorzy) 1960-03-06 Cracovia - Polska (juniorzy) 1:0  Kabel Kraków 1960-03-09 Cracovia - Kabel Kraków 1:0  Korona Kraków 1960-03-10 Korona Kraków - Cracovia 3:4  Stal Mielec 1960-03-13 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-16 Hutnik Trzebinia - Cracovia 1:3  Wawel Kraków 1960-03-20 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Piast Gliwice 1960-03-27 Cracovia - Piast Gliwice 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-30 Hutnik Trzebinia - Cracovia 3:2  Wawel Wirek 1960-04-03 Wawel Wirek - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1960-04-09 Cracovia - Polonia Bytom 2:3  Wisła Kraków 1960-04-18 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Warta Poznań 1960-04-24 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Spartak Płowdiw 1960-04-27 Cracovia - Spartak Płowdiw 0:2  Górnik Radlin 1960-05-08 Cracovia - Górnik Radlin 3:0  Stal Rzeszów 1960-05-14 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  Karpaty Krosno 1960-05-28 Cracovia - Legia Krosno 4:1  Concordia Knurów 1960-06-01 Concordia Knurów - Cracovia 1:1  Unia Tarnów 1960-06-04 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Naprzód Lipiny 1960-06-12 Naprzód Lipiny - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1960-06-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zawisza Bydgoszcz 1960-06-25 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:1  Odra Opole 1960-07-09 Odra Opole - Cracovia 0:2  Unia Racibórz 1960-07-10 Cracovia - Unia Racibórz 4:2  Ruch Chorzów 1960-07-22 Cracovia - Ruch Chorzów 3:3  Piast Gliwice 1960-07-31 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1960-08-07 Wawel Kraków - Cracovia 2:4  Start Bielsko-Biała 1960-08-15 Start Bielsko-Biała - Cracovia 2:4  Spartak Warna 1960-08-17 Cracovia - Spartak Warna 2:0  Kmita Zabierzów 1960-08-21 Kmita Zabierzów - Cracovia 3:4  Górnik Radlin 1960-08-27 Górnik Radlin - Cracovia 0:0  Stal Rzeszów 1960-09-03 Cracovia - Stal Rzeszów 2:0  Wawel Wirek 1960-09-10 Cracovia - Wawel Wirek 4:1  Karpaty Krosno 1960-09-18 Legia Krosno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-09-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Concordia Knurów 1960-10-02 Cracovia - Concordia Knurów 9:2  Krakowska liga okręgowa 1960-10-05 Cracovia - krakowska liga okręgowa 4:3  Unia Tarnów 1960-10-16 Unia Tarnów - Cracovia 1:1  Naprzód Lipiny 1960-10-30 Cracovia - Naprzód Lipiny 1:2  Wisła Kraków 1960-11-06 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Polska (juniorzy) 1960-11-10 Cracovia - Reprezentacja młodzieżowa 2:2  Ruch Chorzów 1960-11-20 Cracovia - Ruch Chorzów 3:5  Lublinianka Lublin 1960-11-27 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:3  Cracovia_herb 1960-12-04 Cracovia - Cracovia II 5:0  Hutnik Kraków 1960-12-11 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:4