1962-05-01 Cracovia - Kraków 1:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, stadion Cracovii, wtorek, 1 maja 1962, 16:30

Cracovia - reprezentacja Krakowa

1
:
3

(1:1)Herb_Kraków


Skład:
Stroniarz (Michno)
Durniok
Rewilak
Szymczyk
Buda
Mikołajczyk
Nowak (Poprawski)
Jarczyk
Pietrasiński
Antczak
Frasek (Marciniak)

Sędzia: Igwarzewski z Krakowa
Widzów: 4000

bramki Bramki
Antczak(29') Śmiałek (15') (86')
Kmiecik (75')
Skład:
Cygan
Rodak (Burmer)
Konopka
Kucharczyk
Warmus
Zalman
Lach
Śmiałek
Kmiecik
Jagielczuk
Szmatloch (Stadnicki)podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Reprezentacja Krakowa wygrywa 3:1 z Cracovią" -
Dziennik Polski

Reprezentacja Krakowa wygrywa 3:1 z Cracovią

Dość nieoczekiwanie piłkarska reprezentacja Krakowa, złożona z graczy Wisły, Wawelu i Garbarni pokonała wczoraj w towarzyskim meczu I-ligową Cracovię 3:1- (1:1), zdobywając bramki ze strzałów Śmiałka w 15 i 86 min. oraz Kmiecika w 75 min. Bramkę dla Cracovii uzyskał Antczak w 29 min.

Kraków: Cygan, Rodak (Burner), Konopka, Kucharczyk, Warmus, Zelman, Lich, Śmiałek, Kmiecik, Jagielczuk, Szmatloch (Studnicki). Cracovia: Stroniarz (Michno), Durnlok, Rewilak, Szymczyk, Buda, Mikołajczyk. Nowak (Poprawski), Jarczyk, Petrasiński, Antczak, Frasek (Marciniak). To nie był najgorszy mocz. Pomimo iż przeciwko ligowemu, zgranemu zespołowi Cracovii stanęła drużyna złożona z zawodników kilku zespołów, bardzo rzadko z sobą grających, spotkanie było żywe, prowadzone w szybkim tempie, nie brakło ciekawych akcji i mocnych strzałów. Zespól Krakowa dość dobrze radził sobie we wszystkich formacjach, atak szybko zdobywał teren, nie zawsze natomiast znalazł się strzelec, który potrafiłby zamienić wypracowana piłkę — w bramkę. Nie inaczej zresztą było w drużynie biało-czerwonych, gdzie zawiódł przede wszystkim napad; solowe w nim poczynania Pietrasińskiego, nie wieńczone najmniejszym rezultatem były mocno denerwujące. Cracovia grała osłabiona brakiem Kowalika i Hausnera, którzy występowali niedawno w Rumunii. Pewne jest jednak, że w takim zestawieniu jak wczoraj, wiele się w meczach ligowych nic zwojuje.

Warta odnotowania jest czwarta bramka meczu zdobyta przez Śmiałka. Uzyskał ją na cztery minuty przed końcem meczu, w pełnym biegu, z kilkunastu metrów.
Źródło: Dziennik Polski nr 103 z 2 maja 1962 [1]


"Reprezentacja młodzieżowa pokonała Cracovię" -
Gazeta Krakowska

Reprezentacja młodzieżowa pokonała Cracovię

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Rozegrany wczoraj w Krakowie mecz piłkarski pomiędzy drużyną Cracovii i młodzieżową reprezentacją Krakowa zakończył się zwycięstwem kadry młodzieżowej w stosunku 3:1 (1:1). Bramki zdobyli dla reprezentacji młodzieżowej Śmiałek w 15 i 86 min. oraz Kmiecik w 75 min. gry. Dla Cracovii Antczak w 29 min. Widzów około 4.000.

CRACOVIA: Stroniarz (Michno), Durniok, Rewilak, Szymczyk, Buda, Mikołajczyk, Nowak, (Poprawski), Jarczyk, Pietrasiński, Antczak, Frasek (Marciniak).
REPREZENTACJA MŁODZIEŻOWA: Cygan, Rodak (Burmer), Konopka, Kucharczyk, Warmus, Zalman, Lach, Śmiałek, Kmiecik, Jagielczuk, Szmatloch (Stadnicki).
Szkoda, że tak niewiele widzów oglądało ten mecz, który był widowiskiem raczej interesującym. Gra była żywa i piłkarze obu zespołów przeprowadzili wiele składnych udanych akcji. Trzeba jednak podkreślić, iż ten dobry poziom gry jest raczej zasługą stosunkowo składnie i szybko grającej reprezentacji młodzieżowej Krakowa złożonej z zawodników Wisły, Wawelu i Garbarni. Biorąc pod uwagę, iż zespół ten powinien być mniej zgrany aniżeli drużyna Cracovii „młodzieżowcy” za¬prezentowali się jako dobra drużyna. Na najlepsze noty zasłużyli: Konopka, Zalman, Lach, Śmiałek. Zwłaszcza ten ostatni miał duże szczęście, jeśli idzie o wykańczanie akcji napadu, a druga bramka zdobyta przez niego była naprawdę wysokiej marki. Bardzo silny strzał w okienko Mi¬chno próbował wprawdzie bronić, ale piłka wygięła mu ręce i ugrzęzła w siatce.

Na wyróżnienie w Cracovii zasłużyli natomiast Stroniarz (obronił bardzo groźny strzał Śmiałka), Rewilak, Buda i Antczak. Najlepszym za¬wodnikiem na boisku był chyba jednak włączający się często do akcji ofensywnych Szymczyk.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 103 z 2 maja 1962


"»Orlęta« Krakowa pokonały biało-czerwonych 3:1" -
Echo Krakowa

»Orlęta« Krakowa pokonały biało-czerwonych 3:1

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
CENTRALNYM punktem 1-Majowych imprez sportowych w podwawelskim grodzie był Stadion Cracovii, gdzie w godzinach popołudniowych odbyło się interesujące spotkanie piłkarskie pomiędzy Cracovią a reprezentacją młodzieżową Krakowa. Mecz wygrały „Orlęta” 3:1 (1:1). Bramki zdobyli, dla zwycięzców: Śmiałek 2 i Kmiecik 1, dla pokonanych — Antczak. Sędziował po. Ignaszewski. Widzów ok. 5 tysięcy.

CRACOVIA: Stroniarz (Michno) — Durniok, Rewilak, Szymcayk — Buda, Mikołajczyk (Pukała) — Nowak (Frasek), Jarczyk, Pietrasiński, Antczak (Poprawski), Frasek (Marciniak). „ORLĘTA” KRAKOWA: Cygan — Rodak (Burner), Konopka, Kucharczyk — Warmus, Zalman — Lach, Śmiałek, Kmiecik. .Jagielczuk, Szmat foch (Stadnicki). Mecz był interesującym widowiskiem, chociaż tylko okresami gra stała na dobrym poziomie. W przekroju całego meczu „Orlęta” wygrały zasłużenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że Cracovia nie wystąpiła w swym najsilniejszym składzie a i niektórzy z tych, którzy grali — wyraźnie się oszczędzali, nie chcąc narazić swych nóg na ewentualną kontuzję w przededniu bardzo ważnego meczu z Gwardią w Warszawie.

Po kilku próbnych akcjach w 15 min. ostry atak wybrańców kapitana związkowego Kr. OZPN — płk H. Reymana zakończył się bardzo silnym strzałem Śmiałka, przed którym musiał skapitulować Stroniarz. Teraz biało-czerwoni przenoszą grę pod bramkę Cygana a w 29 min. po ładnej akcji całej piątki ofensywnej, Antczak z bliskiej odległości zdobywa wyrównującą bramkę.

Po zmianie stron następuje kilka zmian w obu zespołach. Chwilami znów gra nabiera szybkiego tempa. W 58 min. Mikołajczyk od-daje piękny strzał z 25 m ale piłka odbija się od poprzeczki i wychodzi na aut. W okresie wyrównanej gry „Orlęta” zdobywają drugą bramkę, której strzelcem jest Kmiecik, w końcówce gospodarze zwalniają grę. co wykorzystują przeciwnicy a kolejny efektowny strzał. Śmiałka przynosi J bramkę dla reprezentacji.

W kadrze młodzieżowej Krakowa, która przygotowuje się do występów w Pucharze Przeworskiego, najlepszym zawodnikiem był wiślak — Śmiałek, który zaczyna grać jak tuż przed złamaniem nogi w ubiegłym sezonie. Dzielnie sekundowali mu obydwaj pomocnicy, stoper Konopka i Cygan w bramce. U pokonanych doskonałą partię rozegrał Szymczyk, który chwilami całkowicie zaszachował znajdującego się w dobrej formie Lacha, oraz stoper Rewilak i Stroniarz w bramce. Zastępujący tego ostatniego od 65 min. — Michno, nie ponosi winy za dwie przepuszczone bramki.
Źródło: Echo Krakowa nr 102 z 2 maja 1962