Vrána (46' Veverka)

"Sparing: Cracovia – Piast Gliwice 2:1 (0:1)" -
Terazpasy.pl

Sparing: Cracovia – Piast Gliwice 2:1 (0:1)

Podobnie jak w poprzednich meczach kontrolnych z MSK Żylina (0:0) i Ruchem Radzionków (0:2) Cracovia wystąpiła bez kilku podstawowych piłkarzy. Tym razem zabrakło m.in. leczących urazy Alexandru Suvorova, Aleksejsa Visnakovsa, Roka Strausa, dochodzących do pełnej sprawności Arkadiusza Radomskiego i Łukasza Nawotczyńskiego oraz Andraża Struny. W kadrze brak Łukasza Mierzejewskiego, który przebywa na Ukrainie, są natomiast Marcin Krzywicki, który wrócił z testów w Wołyniu Łuck oraz dwóch piłkarzy z Młodej Ekstraklasy Dawid Rupa i Bruno Żołądź. Od pierwszej minuty wystąpił testowany napastnik Wojciech Kędziora i stoper z Młodej Ekstraklasy Marcin Biernat oraz Szymon Gąsiński w bramce. W spotkaniu debiutuje pozyskany w ostatnich dniach boczny obrońca Krzysztof Nykiel.

Od początku spotkania Cracovia uzyskała optyczną przewagę, długo utrzymywała się przy piłce, ale mimo to praktycznie nie stwarzała żadnego zagrożenia pod bramką pierwszoligowca. Groźnie mogło być w 8 minucie, gdy Dudzic wyłożył piłkę na 14 metrze testowanemu Wojciechowi Kędziorze, ale ten w dogodnej sytuacji strzelił lekko i niecelnie.

Pierwszą okazję do interwencji bramkarz Piasta miał w 18 minucie, gdy po rzucie wolnym spod linii bocznej pola karnego bronił celny strzał Milosza Kosanovića. Pięć minut później Dariusz Trela popisał się znakomitą interwencją wybijając na poprzeczkę zmierzającą w samo „okienko” piłkę po bardzo groźnym strzale zza linii pola karnego Saidiego Ntibazonkizy.

W 40 minucie Piast przeprowadził jedną z nielicznych akcji i zdobył bramkę. Wbiegający w pole karne Vrana wykorzystał dokładne dośrodkowanie z lewej strony i strzałem głową z 10 metrów pokonał Gąsińskiego. 0:1...

Tuż przed przerwą Krieger mógł zdobyć wyrównującą bramkę, ale po jego strzale z 14 metrów piłka trafiła w nogi obrońców.

W przerwie meczu trener Jurij Szatałow dokonał jednej zmiany wprowadzając Vule Trivunovića w miejsce Marcina Biernata.

Tuż po wznowieniu gry doskonałą okazję do zdobycia bramki miał Saidi Ntibazonkiza, ale jego strzał z 8 metrów obronił Trela.

W 55 minucie groźnie było pod bramką Cracovii, gdy Łuszcz z rzutu wolnego strzelił tuż obok słupka bramki Gąsińskiego. Po chwili goście wyprowadzili błyskawiczną kontrę zakończoną minimalnie niecelnym strzałem Pietronia.

W 60 minucie boisko opuścił testowany Wojciech Kędziora, a jego miejsce zajął Marcin Krzywicki. Dwie minuty później Suarta zastąpił Puzigaća, a po kolejnych 3 minutach w miejsce Bartczaka wszedł Szeliga.

W 68 za Ntibazonkizę wszedł Dawid Rupa, który kilkanaście (sic!) sekund później zdobył wyrównującą bramkę. Zawodnik Młodej Ekstraklasy dostał piłkę na prawym skrzydle i po indywidualnej akcji strzelił z 25 metrów, a piłka pod poprzeczką wpadła do bramki Piasta. 1:1.

W 75 minucie miejsce Boljevića zajął kolejny zawodnik z Młodej Ekstraklasy Bruno Żołądź.

W 82 minucie Milosz Kosanović bardzo dobrze wykonał rzut wolny z 25 metrów, ale Trela z największym trudem zdołał odbić piłkę.

Tuż przed zakończeniem meczu Cracovia zdołała wyrównać. Bartłomiej Dudzic wrzucił piłkę do wychodzącego na czystą pozycję Marcina Krzywickiego, a ten strzałem z 16 metrów ustalił wynik meczu.
Crac
Źródło: Terazpasy.pl 2 lipca 2011 [1]

"Cracovia wygrała z pierwszoligowcem, ale z trudem" -

Cracovia wygrała z pierwszoligowcem, ale z trudem

Piłkarze Cracovii wygrali z Piastem Gliwice w trzecim swym sparingu przed nowym sezonem Ekstraklasy, choć po pierwszej połowie przegrywali 0-1. Bramki dla podopiecznych trenera Jurija Szatałowa strzelali: Dawid Rupa i w doliczonym czasie gry Marcin Krzywicki. Było to pierwsze zwycięstwo "Pasów" w tym okresie przygotowawczym.

Cracovia - Piast Gliwice 2-1 (0-1)

0-1 Vrana 40 1-1 Rupa 68 2-1 Krzywicki 90 CRACOVIA: Gąsiński - Nykiel, Kosanović, Biernat (46 Trivunović), Suart (63 Puzigaća) - Ntibazonkiza (67 Rupa), Bartczak (65 Szeliga), Boljević (77 Żołądź), Dudzic - Kędziora (58 Krzywicki), Krieger. PIAST: Trela (46 Gostomski) - Bela, Urbański, Buryan, B. Sopel (76 Nalepa), Bzdęga (46 Maciejak), Pietroń (46 Łuszcz), Matras (75 Murawski), Vrana, Zganiacz (46 Pokotulik), Cickan (46 D. Sopel).

Pasy zagrały bez kilku podstawowych zawodników: Radomskiego, Suworowa, Visnjakovsa, , Nawotczyńskiego, Struny, którzy nie są jeszcze w pełni sił. Nie grał także Łukasz Mierzewjewski, który jest testowany w Oddesie Czarnomoriec. W kadrze na mecz z Piastem znaleźli się więc młodzi zawodnicy, z których jeden - Dawid Rupa - pokazał się z dobrej strony, zdobywając wyrównującą bramkę.

Marcinowi Krzywickiego testy w Wołyniu Łuck dobrze zrobiły, bo to on strzelił z kolei zwycięskiego gola bramkę dla Cracovii w ostatniej chwili meczu.

Podopieczni Jurija Szatałowa przegrywali po pierwszej połowie z I-ligowcem, choć nawet mieli przewagę, ale sytuacji strzeleckich niewiele. Pierwszą zmarnował starający się o angaż w Krakowie Wojciech Kędziora. Najgroźniejszą stworzyli gospodarze dzięki Ntizbazonkizie, który przymierzył mocno, wystawiając Trelę na dużą probę. Bramkarz Piasta wybił piłkę nad poprzeczkę.

I-ligowcy niespodziewanie prowadzili od 40 min, gdy sprawdzanego w bramce Gąsińskiego pokonał strzałem głową Vrana.

Cracovia długo nie radziła sobie z zadaniem choćby wyrównującego ciosu. Wreszcie udało się to Rupie, natychmiast po tym ja zmienił Ntibazonkizę. To była przednia akcja. Rupa przejął piłkę blisko środka boiska, rozpędził się na lewej stronie, następnie złamał do środka i huknął z prawej nogi z 25 metrów. Piłka wylądowała idealnie przy słupku!

W ostatniej akcji meczu Dudzic ograł obrońcę, zagrał w uliczkę do Krzywickiego, ten wyszedł sam na sam z Gostomskim i pokonał go mocnym strzałem.

W bramce Piasta wystąpił Dariusz Trela, bramkarz Wisły, występujący ostatnio w II-ligowym Okocimskim Brzesku, był testowany przez I-ligowca.

ST/cracovia.pl
Źródło: Sportowe Tempo 2 lipca 2011 [2]

"Rupa da sobie radę" -

Rupa da sobie radę

CRAC0VIA. Udany pierwszy występ przy Kałuży Krzysztofa Nykiela. Dobre wrażenie w sparingu zrobił też Wojciech Kędziora.

- Jest lekka poprawa w stosunku do ostatniego sparingu z Ruchem Radzionków. Zawodnicy lepiej poruszali się po boisku, widać, że z każdym treningiem mają więcej sil. Ale do poprawienia jest dużo, nadal mamy problemy z napastnikiem, czekamy na wzmocnienia kadry. Chcielibyśmy, aby nastąpiło to jak najwcześniej. W zespole zadebiutowali obrońca Nykiel i napastnik Kędziora, bardzo pozytywnie oceniamy ich występ, spełnili oczekiwania - mówił po sparingu drugi trener Cracovii Dietmar Brehmer. W porównaniu z meczem z Ruchem Radzionków (0—2) „Pasy” grały lepiej, szybciej, przeprowadziły kilka ciekawych akcji, ale długo zawodziła skuteczność. Na początku meczu dobrej okazji nie wykorzystał Wojciech Kędziora, dwa razy Dariusz Trela bronił strzały Miłosza Kosanovicia z wolnego i Saidiego Ntibazonkizy. W 40 min po Pavel Vraną uderzając piłkę głową, przelobował Szymona Gąsińskiego i goście prowadzili 1-0.

Po przerwie wzrosła przewaga gospodarzy, bramkową okazję miał Ntibazonkiza, po strzale z dystansu Vladimira Boljevicia piłka odbiła się od poprzeczki. W 67 min na boisku pojawił się 19-letni Dawid Rupą wychowanek Gwarka Zabrze, i to było wejście smoka Po 30 sekundach zdecydował się na zaskakujący strzał z 25 metrów i piłka wylądowała w „okienku”. Prawdopodobnie ta efektowna bramka otworzy młodemu napastnikowi drogę do kadry pierwszego zespołu. Okazuje się, że nie brak talentów w polskim futbolu, szkodą że trenerzy często wolą sięgać po przeciętnych obcokrajowców niż stawiać na rodzimych graczy. Zdaniem Władysława Łachą trenera drużyny Młodej Ekstraklasy „Pasów”, Rupa da sobie radę w pierwszej kadrze, ma spore umiejętności techniczne. Cracovia walczyła o zwycięstwo do końcą w ostatnich sekundach meczu Bartłomiej Dudzic wypuścił w „uliczkę” Marcina Krzywickiego i ten strzelił spokojnie pod bramkarzem do siatki.

W zespole Cracovii zadebiutowali Krzysztof Nykiel i Wojciech Kędziora. Ten pierwszy podpisał już kontrakt z „Pasami”, drugi uczyni to na dniach. Trudno po jednym sparingu oceniać ich występ, wydaje się jednak, że mają papiery na granie. W bramce trenerzy dali zagrać Szymonowi Gąsińskiemu, ale nie miał on wiele pracy. W Cracovii znowu zabrakło kilku podstawowych graczy. Łukasz Nawotczyński i Arkadiusz Radomskijuż trenują po urazach, ale trenerzy postanowili ich jeszcze oszczędzać. Kontuzjowani są: Aleksandr Suworow, Rok Straus (obaj powinni wrócić do treningu w poniedziałek), Aleksejs Visnakovs (ma uraz mięśnia dwugłowego, pojechał na zabiegi do Niemiec), Andraż Struna (też lekki uraz mięśnia dwugłowego). Nie grał Łukasz Mierzejewski, który przebywa na testach w ukraińskim zespole Czernomorec Odessa W tej sytuacji znowu trenerzy musieli sięgnąć po piłkarzy, którzy mają się pożegnać z klubem. W drugiej połowie na boisku pojawili się Vule Trivunović i Bojan Puzi-gacą a także Marcin Krzywicki, cała trójka dostała wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Próbowani byli trzej gracze z Młodej Ekstraklasy: obrońca Marcin Biernat, pomocnik Bruno Żołądź i napastnik Dawid Rupa W Piaście testowany był stoper Cracovii Mateusz Urbański (zagrał bardzo poprawnie) i bramkarz Dariusz Trela z Wisły Kraków (ostatnie pół roku na wypożyczeniu w Okocimskim).

Teraz przed Cracovią jeszcze środowy sparing z Koroną Kielce w Krakowie (godz. 12, stadion przy Kałuży), a w czwartek zespół jedzie na 10 dni do Holandii, gdzie zagra trzy kontrolne mecze. Po powrocie do kraju przewidziany jest sparing z Ruchem Chorzów (22 lub 23 lipca).
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski 4 lipca 2011

Mecze sezonu 2011/12

MŠK Žilina 2011-06-25 MŠK Žilina - Cracovia 0:0  Ruch Radzionków 2011-06-29 Cracovia - Ruch Radzionków 0:2  Piast Gliwice 2011-07-02 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Korona Kielce 2011-07-06 Cracovia - Korona Kielce 1:0  FC Zwolle 2011-07-09 FC Zwolle - Cracovia 0:1  Zulte Waregem 2011-07-12 Zulte Waregem - Cracovia 2:1  CSKA Sofia 2011-07-16 CSKA Sofia - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 2011-07-23 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Korona Kielce 2011-07-30 Cracovia - Korona Kielce 1:2  Legia Warszawa 2011-08-07 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Lechia Gdańsk 2011-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2011-08-21 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2011-08-26 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  MFK Ružomberok 2011-09-02 Cracovia - MFK Ružomberok 0:0  ŁKS Łódź 2011-09-11 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Cracovia_herb 2011-09-14 Cracovia - Cracovia (ME) 8:0  Śląsk Wrocław 2011-09-18 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Piast Gliwice 2011-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 0:3  Górnik Zabrze 2011-09-24 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2011-10-01 Cracovia - Lech Poznań 0:3  Górnik Zabrze 2011-10-07 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2011-10-14 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2011-10-24 Cracovia - Polonia Warszawa 0:0  Widzew Łódź 2011-10-29 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2011-11-06 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Ruch Chorzów 2011-11-09 Ruch Chorzów - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 2011-11-19 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2011-11-27 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 2:1  Korona Kielce 2011-12-03 Korona Kielce - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 2011-12-10 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 2012 Trening Noworoczny  Warta Poznań 2012-01-18 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Dinamo Tbilisi 2012-01-23 Cracovia - Dinamo Tbilisi 3:2  Real Balompédica Linense 2012-01-25 Real Balompédica Linense - Cracovia 1:1  Dynamo Kijów 2012-01-28 Dynamo Kijów - Cracovia 7:2  CSU Voinţa Sibiu 2012-02-03 Cracovia - CSU Voinţa Sibiu 3:0  CS Mioveni 2012-02-05 Cracovia - CS Mioveni 0:0  Diósgyőri VTK 2012-02-08 Cracovia - Diósgyőri VTK 1:1  Lechia Gdańsk 2012-02-18 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:1  Jagiellonia Białystok 2012-02-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:0  Zagłębie Lubin 2012-03-02 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:2  ŁKS Łódź 2012-03-09 ŁKS Łódź - Cracovia 2:2  Śląsk Wrocław 2012-03-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:0  Górnik Zabrze 2012-03-23 Cracovia - Górnik Zabrze 1:3  Garbarnia Kraków 2012-03-27 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Lech Poznań 2012-03-31 Lech Poznań - Cracovia 3:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-04-04 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  Polonia Warszawa 2012-04-16 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Widzew Łódź 2012-04-20 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Wisła Kraków 2012-04-30 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2012-05-03 Cracovia - Ruch Chorzów 0:2  GKS Bełchatów 2012-05-06 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 2:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-05-16 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:5