1916-10-08 Cracovia - Pogoń "Cywilna" Lwów 8:0: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 92: Linia 92:
|              Tresc =  
|              Tresc =  


....
W dniu wczorajszym odbyły się na boisku klubu sportowego „Cracovii“ zawody piłką nożną z lwowską „Pogonią”. Goście przyjechała w składzie znacznie słabszym niż w czasie przedwojennym. Nie dziw zatem, że gra chwilami wpadała w tempo ospałe ku umartwieniu żądnych emocyi widzów. Wśród silnego wichru i niepewnej pogody grę rozpoczęła „Cracovia“ energicznym atakiem w stronę bramki „Pogonii”. W przeciągu pierwszych pięciu minut p. Kałuża (środkowy) wbija trzech- krotnie piłkę w bramkę przeciwnika. Niepowodzenia nie zrażają jednak „Pogoni” która broni się rozpaczliwie, dzięki czemu też rezultat gry do pauzy wynosił tylko 0:3 na korzyść „Cracovii“.<br>
Po pauzie usiłuje „Pogoń”  kilkakrotnie przeprowadzić atak, który jednak rozbija się o znacznie wyżej wyszkolonego technicznie przeciwnika. Biało-czerwoni, mając silną obroną, dobre skrzydła, oraz niezrównanego w ataku środkowego p. Kałużę, unicestwiali za, każdym razem atak, przechodząc natychmiast do śmiałych rzutów naprzód. Druga potowa gry przyniosła „Cracovii“ jeszcze dalszych pięć „goalów“; razom 0:8  na niekorzyść „Pogoni”.
 


}}
}}

Wersja z 18:59, 19 cze 2020

w monografii Pogoni Lwów podano błędnie 7:0


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 8 października 1916, 15:00

Cracovia - Pogoń "Cywilna" Lwów

8
:
0



Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Przeworski
Kowalski
Grabowski
Mielech
Cikowski
Wykręt
Szeligowski
Kubiński
Kałuża
Dąbrowski I
Obalt

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Szeligowski
Kubiński
Kałuża x3
Dąbrowski I x3


Zapowiedź meczu

Wynik

O wyniku 7:0 informuje dziennik "Krakauer Zeitung". Wynik 8:0 podaje "Ilustrowany Kuryer Codzienny", taki też widnieje w kronikach Cracovii (z podaniem nazwisk strzelców ośmiu bramek).

Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Srebrny puhar, ofiarowany przez komendanta m. Lwowa, generała Rimmla na zawody footballistyczne we Lwowie - zdobyła tamże w ubiegłym tygodniu drużyna krakowska, bijąc przeciwnika 2:0. Wobec tego wczoraj zawitała do naszego miasta lwowska "Pogoń", by jeszcze raz spróbować swych sił z zwycięską "Cracovią" - na jej własnem boisku.

Niestety - rewanż wczorajszy na krakowskim placu sportowym nie przyniósł rehabilitacyi Lwowianom - przeciwnie wykazał w całej pełni nie tylko brak formy u drużyny lwowskiej, ale zarysował nawet olbrzymią przepaść, jaka dzieli te kluby pod względem klasyfikacyi. Wymownym dowodem tego był ostateczny rezultat matchu, który się streścił w 8:0 na korzyść "Cracovii".

Wobec takiego wyniku, wobec tego, że cały rozmach, tempo gry i atak miały miejsce od początku do końca wyłącznie po stronie "Cracovii" i wreszcie wobec braku elementarnych podstaw zgrania się i kombinowania u lwowskiej "Pogoni", odpada wszelkie kryteryum szczegółowej oceny ze strony sprawozdawcy sportowego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 280 z 10 października 1916


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W dniu wczorajszym odbyły się na boisku klubu sportowego „Cracovii“ zawody piłką nożną z lwowską „Pogonią”. Goście przyjechała w składzie znacznie słabszym niż w czasie przedwojennym. Nie dziw zatem, że gra chwilami wpadała w tempo ospałe ku umartwieniu żądnych emocyi widzów. Wśród silnego wichru i niepewnej pogody grę rozpoczęła „Cracovia“ energicznym atakiem w stronę bramki „Pogonii”. W przeciągu pierwszych pięciu minut p. Kałuża (środkowy) wbija trzech- krotnie piłkę w bramkę przeciwnika. Niepowodzenia nie zrażają jednak „Pogoni” która broni się rozpaczliwie, dzięki czemu też rezultat gry do pauzy wynosił tylko 0:3 na korzyść „Cracovii“.
Po pauzie usiłuje „Pogoń” kilkakrotnie przeprowadzić atak, który jednak rozbija się o znacznie wyżej wyszkolonego technicznie przeciwnika. Biało-czerwoni, mając silną obroną, dobre skrzydła, oraz niezrównanego w ataku środkowego p. Kałużę, unicestwiali za, każdym razem atak, przechodząc natychmiast do śmiałych rzutów naprzód. Druga potowa gry przyniosła „Cracovii“ jeszcze dalszych pięć „goalów“; razom 0:8 na niekorzyść „Pogoni”.
Źródło: Nowa Reforma nr 508 z 9 października 1916



Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 282 z 10 października 1916