1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 37: Linia 37:
|                        sklad_gosc =  
|                        sklad_gosc =  
}}
}}
 
=== Zapowiedź meczu ===
* [[:Plik:Gazeta_Krakowska_1961-11-10_267.png|Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'']]
* [[:Plik:Gazeta_Krakowska_1961-11-11_268.png|Druga zapowiedź meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'']]


=== Opis meczu ===
=== Opis meczu ===
Linia 60: Linia 62:


}}  
}}  
{{Artykul
|        Typ_artykulu = Opis meczu
|  Tytul_wydawnictwa = Gazeta Krakowska
|              Numer = 269
|            Wydanie =
|              Dzien = 13
|            Miesiac = 11
|                Rok = 1961
|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Gazeta_Krakowska_1961-11-13_269_1.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'' cz.1 ]]
[[Grafika:Gazeta_Krakowska_1961-11-13_269_2.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'' cz.2 ]]
|      Tytul_artykulu = Mecz sezonu zwycięski dla Cracovii
|              Autor =
|              Tresc = Liczni zwolennicy Cracovii mogą wreszcie odetchnąć. „Biało-czerwoni” pokonali wczoraj ŁKS 2:1 (1:0) zdobywając dwa bezcenne punkty w meczu, którego stawką był nieomal dalszy pobyt w I lidze. Mecz nie stał na najwyższym poziomie. Boisko było rozmiękłe i ciężkie, a poza tym nerwy dawały się zbyt mocno we znaki zawodnikom obu drużyn. Z tego względu nie oglądaliśmy zbyt wiele płynnych akcji — chociaż spięć podbramkowych raczej nie brakowało.<BR>
Spotkanie miało dość dramatyczny przebieg i wynik był niepewny aż do ostatniego gwizdka sędziego. Widzowie dopingujący Cracovię (bo była też na meczu spora grupa łodzian, którzy życzyli zwycięstwa swojej drużynie), mieli prawie w pełni zadowolone miny tylko przez jedną minutę, kiedy w 60 min. gry Cracovia prowadziła ze strzału Pietrasińskiego 2:0. Udany atak łodzian zakończył się w minutę później rzutem wolnym bitym prawie z samego rogu boiska, mierzoną piłkę przejął na głowę Sass zmniejszył rozmiary porażki swej drużyny dp 2:1. Ten wynik nie uległ już zmianie mimo, że zarówno jedna jak i druga drużyna miały jeszcze okazje do zdobycia bramek. Zwłaszcza w 83 min. zwolennicy Cracovii przeżyli moment, który mógł skończyć się przykro dla ich drużyny. Atak ŁKS prawie w komplecie przedostał się na pole karne w bezpośrednie sąsiedztwo bramki Stroniarza. Piłkę wyłuskuje Sass i dosłownie z jednego metra kieruje silną — zdawało się nieuchronną — bombę w kierunku bramki gospodarzy. Na szczęście dokładnie na linii strzału znalazł się Stroniarz i wyłapał tę piłkę. W momencie oddawania strzału Sass zdążył jeszcze zaatakować nieprawidłowo znajdującego się przy nim Pietrasińskiego i za to przewinienie sędzia usunął go wreszcie z boiska. Piszemy wreszcie, gdyż przez cały czas meczu zawodnik ten grał wyjątkowo brutalnie, czym wyróżniał się nawet na tle swych pozostałych kolegów, którzy również nie przebierali w środkach grając bardzo ostro.<BR>
Grę rozpoczęła Cracovia, i już w pierwszych minutach obserwujemy dwie udane akcje napadu gospodarzy, w tym okresie gry cała drużyna gra dość dokładnie i spokojnie. W 15 min. Buda z połowy boiska przekazuje piłkę do nieobstawionego Ankusa, ten kieruje ją do Pietrasińskiego, który mimo że był ostro atakowany przez obrońcę gości, zdołał utrzymać się przy piłce i strzelił nie do obrony w przeciwny róg bramki Ligockiego. Od tego momentu gra staje się raczej bezbarwna, lekką przewagę uzyskują goście, ale obrona i pomoc Cracovii nie dopuszcza łodzian do dogodnych pozycji strzałowych. Bardzo gorąco było pod bramką Stroniarza w 27 min..
}}




{{mecze z sezonu|1961|Cracovia|I liga}}
{{mecze z sezonu|1961|Cracovia|I liga}}
[[Kategoria:1961 I liga]]
[[Kategoria:1961 I liga]]

Wersja z 17:47, 16 lip 2021


Herb_Cracovia

Trener:
Karel Finek
pilka_ico
I liga , 25 kolejka
Kraków, niedziela, 12 listopada 1961, 12:00

Cracovia - ŁKS Łódź

2
:
1

(1:0)



Herb_ŁKS Łódź


Skład:
H. Stroniarz
Durniok
Rewilak
Szymczyk
Jarczyk
Buda
Hausner
Ankus
Pietrasiński
Kowalik
Frasek

Ustawienie:
4-2-4

Sędzia: L. Kamiński
Widzów: 30 000

bramki Bramki
Pietrasiński (15')
Pietrasiński (60')
1:0
2:0
2:1


Sass (61')


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Dziennik Polski

Tym razem tylko o piłce nożnej. O tej pierwszoligowej, w której w przyszłym sezonie zobaczymy piłkarzy Cracovii. Nie będzie drugiej ligi, której życzyli biało-czerwonym co życzliwsi w Krakowie ludzie, nie będzie degradacji, która groziła temu zespołowi w niedzielę aż do czternastej godziny. Bo do samego końca niepewne były losy spotkania, do końca meczu zwycięstwo Cracovii wisiało na włosku, a dwadzieścia tysięcy jej najbardziej zagorzałych sympatyków przeżywało na stadionie prawdziwe męki. Wszystko zakończyło się jednak dobrze i już nie ma siły, która by mogła Cracovii odebrać I ligę.

Można by teraz, kiedy niebezpieczeństwo degradacji minęło, zacząć wieszać przysłowiowe psy na krakowskiej drużynie, na jej zawodnikach, na trenerze, na kierownictwie i Bóg wie na kim, inna to rzecz, że nie świadczy to dobrze ani o drużynie ani o samych piłkarzach takie zbieranie punktów w ostatniej chwili - jednak dziś kibice gotowi wybaczyć są Cracovii największe jej nonsensy, w "podzięce" za niedzielną wygraną.
Wygrana ta nie przyszła krakowianom łatwo. Było najpierw 1:0 - zapanowała duża radość. Było potem 2:0 - i entuzjazm. Kiedy było już tylko 2:1 i Stroniarz przez cały czas musiał zachować maksimum uwagi - miny sympatyków rzędły coraz bardziej. Aż do ostatniego gwizdka sędziego, który oznajmił koniec meczu i "wielkie" zwycięstwo biało-czerwonych. Tymczasem powód do radości był bardzo iluzoryczny, cóż z tego, że drużyna zwyciężyła, że nie grozi jej już spadek, kiedy zawodnicy grają słabo, a dobra postawa jednego czy dwu piłkarzy nie przysłoni faktu: Cracovia jest zespołem zdecydowanie słabym. I o tym nie wolno zapominać nawet w obliczu ostatnich zwycięstw ligowych z Odrą czy ŁKS. O postawie zespołu z Alei Puszkina nie świadczą końcowe pojedynki, ale całość sezonu, który był bardzo żałosny. Nie chodzi tu w tej chwili o statystyczne wyliczanie meczów przegranych i wygranych - chodzi o bardzo nikłą ilość punktów, która zmusiła drużynę do dania z siebie maksimum wysiłku, aby "wyjść na czysto" w przedostatnim, decydującym meczu. Jest sporo czasu, alby przeanalizować przyczyny obecnego stanu - chcielibyśmy w każdym razie wierzyć, że podobna sytuacja więcej się nie powtórzy.

Zapytał mnie kilka dni temu znajomy, jak się to dzieje, że Cracovia posiada wielu utalentowanych piłkarzy, a przy tym tak bardzo słabą drużynę. Padły nazwiska graczy, którzy podobno rokują dużą przyszłość i zaliczają się do czołowych w Krakowie. Nie potrafiłem odpowiedzieć. Wdzięczny natomiast będę, jeśli ktoś pomoże rozwiązać mi to równanie z jedenastoma niewiadomymi.
Źródło: Dziennik Polski nr 269 z 14 listopada 1961 [1]


"Mecz sezonu zwycięski dla Cracovii" -
Gazeta Krakowska

Mecz sezonu zwycięski dla Cracovii

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Liczni zwolennicy Cracovii mogą wreszcie odetchnąć. „Biało-czerwoni” pokonali wczoraj ŁKS 2:1 (1:0) zdobywając dwa bezcenne punkty w meczu, którego stawką był nieomal dalszy pobyt w I lidze. Mecz nie stał na najwyższym poziomie. Boisko było rozmiękłe i ciężkie, a poza tym nerwy dawały się zbyt mocno we znaki zawodnikom obu drużyn. Z tego względu nie oglądaliśmy zbyt wiele płynnych akcji — chociaż spięć podbramkowych raczej nie brakowało.

Spotkanie miało dość dramatyczny przebieg i wynik był niepewny aż do ostatniego gwizdka sędziego. Widzowie dopingujący Cracovię (bo była też na meczu spora grupa łodzian, którzy życzyli zwycięstwa swojej drużynie), mieli prawie w pełni zadowolone miny tylko przez jedną minutę, kiedy w 60 min. gry Cracovia prowadziła ze strzału Pietrasińskiego 2:0. Udany atak łodzian zakończył się w minutę później rzutem wolnym bitym prawie z samego rogu boiska, mierzoną piłkę przejął na głowę Sass zmniejszył rozmiary porażki swej drużyny dp 2:1. Ten wynik nie uległ już zmianie mimo, że zarówno jedna jak i druga drużyna miały jeszcze okazje do zdobycia bramek. Zwłaszcza w 83 min. zwolennicy Cracovii przeżyli moment, który mógł skończyć się przykro dla ich drużyny. Atak ŁKS prawie w komplecie przedostał się na pole karne w bezpośrednie sąsiedztwo bramki Stroniarza. Piłkę wyłuskuje Sass i dosłownie z jednego metra kieruje silną — zdawało się nieuchronną — bombę w kierunku bramki gospodarzy. Na szczęście dokładnie na linii strzału znalazł się Stroniarz i wyłapał tę piłkę. W momencie oddawania strzału Sass zdążył jeszcze zaatakować nieprawidłowo znajdującego się przy nim Pietrasińskiego i za to przewinienie sędzia usunął go wreszcie z boiska. Piszemy wreszcie, gdyż przez cały czas meczu zawodnik ten grał wyjątkowo brutalnie, czym wyróżniał się nawet na tle swych pozostałych kolegów, którzy również nie przebierali w środkach grając bardzo ostro.

Grę rozpoczęła Cracovia, i już w pierwszych minutach obserwujemy dwie udane akcje napadu gospodarzy, w tym okresie gry cała drużyna gra dość dokładnie i spokojnie. W 15 min. Buda z połowy boiska przekazuje piłkę do nieobstawionego Ankusa, ten kieruje ją do Pietrasińskiego, który mimo że był ostro atakowany przez obrońcę gości, zdołał utrzymać się przy piłce i strzelił nie do obrony w przeciwny róg bramki Ligockiego. Od tego momentu gra staje się raczej bezbarwna, lekką przewagę uzyskują goście, ale obrona i pomoc Cracovii nie dopuszcza łodzian do dogodnych pozycji strzałowych. Bardzo gorąco było pod bramką Stroniarza w 27 min..
Źródło: Gazeta Krakowska nr 269 z 13 listopada 1961



Mecze sezonu 1961

Cracovia_herb 1961 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1961-02-19 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 3:2  Korona Kraków 1961-02-23 Cracovia - Korona Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1961-02-26 Cracovia - Naprzód Lipiny 4:0  Wieliczanka Wieliczka 1961-03-02 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 6:2  Wawel Kraków 1961-03-05 Cracovia - Wawel Kraków 1:1  Unia Tarnów 1961-03-08 Cracovia - Unia Tarnów 0:1  Polska (juniorzy) 1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0  Polonia Bydgoszcz 1961-03-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 4:1  Legia Warszawa 1961-03-26 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Dynamo Kijów 1961-03-28 Cracovia - Dynamo Kijów 1:2  Aktivist Brieske 1961-03-31 Aktivist Brieske - Cracovia 3:1  Chemie Halle 1961-04-03 Chemie Halle - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1961-04-15 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Stal Mielec 1961-04-23 Stal Mielec - Cracovia 1:5  Lechia Gdańsk 1961-04-26 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-05-10 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 4:1  Lech Poznań 1961-05-14 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Aktivist Brieske 1961-05-20 Cracovia - Aktivist Brieske 2:5  Odra Opole 1961-05-24 Odra Opole - Cracovia 2:1  Polonia Bytom 1961-05-28 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Wisła Kraków 1961-06-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1961-07-01 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 1961-07-05 ŁKS Łódź - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1961-07-09 Cracovia - Stal Sosnowiec 1:1  Ruch Chorzów 1961-07-12 Cracovia - Ruch Chorzów 1:3  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1961-07-15 Stal Czechowice - Cracovia 1:5  Leszczyński Bielsko-Biała 1961-07-16 Leszczyński Bielsko-Biała - Cracovia 5:4  Victoria Częstochowa 1961-07-24 Victoria Częstochowa - Cracovia 2:3  AKS Mikołów 1961-07-29 Stal Mikołów - Cracovia 2:6  Polonia Bydgoszcz 1961-08-06 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Kabel Kraków 1961-08-10 Cracovia - Kabel Kraków 2:3  Lechia Gdańsk 1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0  Legia Warszawa 1961-08-16 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Górnik Zabrze 1961-08-19 Górnik Zabrze - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1961-08-26 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-09-03 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Lech Poznań 1961-09-06 Cracovia - Lech Poznań 6:2  Polonia Bytom 1961-09-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1961-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Ruch Chorzów 1961-10-15 Ruch Chorzów - Cracovia 4:1  Garbarnia Kraków 1961-10-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Odra Opole 1961-10-29 Cracovia - Odra Opole 2:0  ŁKS Łódź 1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1961-11-19 Stal Sosnowiec - Cracovia 3:0  Polonia Bytom 1961-11-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:1  Bielawianka Bielawa 1961-12-03 Bielawianka Bielawa - Cracovia 2:0