Wójcik
Swoboda
Czernecki
Szoła

Z niewesołymi minami wychodzili kibice Cracovii z wczorajszego meczu biało-czerwonych z młodzieżową reprezentacją Krakowa. Cracovia zremisowała wprawdzie 2:2 (0:0), ale zademonstrowana przez nich forma nie mogła budzić optymizmu przed niedzielnym spotkaniem z Gwardią.

Cracovia wystąpiła w pełnym, ligowym składzie, przy czym kontuzjowanych w meczu z Wisłą Malarza i Budę zastąpił duet Konopelski - Dudoń, zamiast Manowskiego grał Ankus, a Fudaleja zastąpił Kasprzyk. W zespole Cracovii najlepiej wypadli stoper Mazur, Dudoń w pomocy, a po przerwie kilka dobrych momentów mieli Lusina, Marciniak i Jarczyk.

W przygotowującej się do pucharowego spotkania z Rzeszowem reprezentacji Krakowa najkorzystniej zaprezentowała się prawa strona ataku (Wójcik - Swoboda), Czernecki na środku i Szola na lewym łączniku.

Bramki zdobyli: dla Cracovii: Marciniak i samobójcza, dla Krakowa: Czarnecki, Szola.

Sędziował dobrze p. Zaczkiewicz z Krakowa.
Źródło: Dziennik Polski nr 222 z 18 września 1959 [1]

"Cracovia remisuje z Orlętami 2:2" -

Cracovia remisuje z Orlętami 2:2

CRACOYIA: Sztuka, Durniok, Mazur, Gołąb, Konopelskl, Dudoń, Lusina (Banasik), Jarczyk, Marciniak, Ankus, Kasprzyk (Lusina).

REPREZ. MŁODZIEŻOWA KRAKOWA: Pietraszek, Zelman, Krzyżanowski, Książek, Łukasik, Warmus, Wójcik, Swoboda, Czernecki, Szoła, Piotrowski.
Sędziował p. Zaczkiewicz z Krakowa.
Sparingowe spotkanie I-ligowej Cracovii z „Orlętami”, przygotowującymi się do zawodów z Rzeszowem, zakończyło się wynikiem remisowym 2:2. Młodzi piłkarze Krakowa, w większości z drużyn III ligi, mieli zwłaszcza w pierw¬szej połowie przewagę nad osłabioną Cracovią. W zespole ligowym brak było kontuzjowanych po ostatnich meczach obydwóch pomocników Malarza 1 Budy, oraz napastników Fudaleja i Manowskiego. Kontuzje te nie są na szczęście tak groźne, by osłabiły Cracovię w niedzielnym meczu z Gwardią, niemniej jednak kierownictwo drużyny postąpiło słusznie, oszczędzając całą czwórkę na najbliższy mecz ligowy.

Po bezbramkowej I połowie, druga część meczu zaczęła się sensacyjnie, gdyż już w 50 1 51 min. „Orlęta” zdobyły dwie bramki ze strzałów Czerneckiego i Stoli a druga bramka była prawdziwym „majstersztykiem” łącznika Wawelu). Również i wyrównanie przyszło b. szybko, bo w 63 i 64 min. ze strzałów Marciniaka. Pod koniec przeważała Cracovia, lecz bez rezultatu cyfrowego. W końcowych minutach uległ Jeszcze kontuzji Dudoń, a zastąpił go Michno.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 223 z 18 września 1959

"Cracovia repr. Młodzieżowa 2:2" -

Cracovia repr. Młodzieżowa 2:2

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Wczoraj na boisku Cracovii odbyło się towarzyskie spotkanie piłkarskie pomiędzy Cracovią a kadra młodzieżowa Krakowa przygotowujące się do meczu o puchar inż. Przeworskiego. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 2:2 (0:0). Bramki zdobyli, dla Cracovii — Marciniak i Krzyżanowski (samobójcza), dla kadry młodzieżowej Krakowa — Czernecki i Szola. Widzów ok. 1000. Sędziował p. Zaczkiewicz.

CRACOVIA — Sztuka, Durniok, Mazur, Gołąb, Konopelski, Dudoń, (Michno), Lusina Jarczyk, Marciniak, Ankus, Kasprzyk (Banasik). KADRA — Pietraszek (Sandecja), rez. Szostak (Wawel), Zelman (Dębski), Krzyżanowski (Wawel), Książek (Cracovia), Łukasik (Metal), Warmus (Dąbski), rez. Pijanowski (Tarnovia), Wójcik (Wisła), Swoboda (Cracovia), Czernecki (Unia Tarnów), Szola (Wawel), Piotrowski (Wawel), rez. Bąk (Wanda N. Huta).

Spotkanie miało wybitny charakter sparringowy, tym bardziej, że Cracovię czeka w najbliższą niedzielę ciężki mecz z warszawską Gwardią. Dla kadry młodzieżowej Krakowa mecz również nie miał zbytniego ładunku emocjonalnego, chociaż niektórym chłopcom zależało na „łaskach14 kapitana sportowego Kr. OZPN płk H. Reymana : trenera mgr Stiasnego. Do przerwy utrzyma! się wynik bezbramkowy, chociaż obie drużyny zaprzepaściły kilka sytuacji podbramkowych. Dopiero po przerwie gra się ożywiła i była w tym duża zasługa kadrowiczów. W 54 min. gry Czernecki z łatwością „zmylił” obrońców i podprowadził piłkę pod samą linię bramkową skąd dopiero zdecydował się na strzał. Sztuka nie miał przy nim nic do powiedzenia i kadra objęła prowadzenie 1:0. W minutę później Szola podwyższył wynik na 2:0.

Dopiero od tego momentu Cracovia zaczęła grać. Marciniak i Jarczyk prześcigali się jednak w solowych zagraniach i dlatego dopiero w 66 min. padła pierwsza bramka dla biało-czerwonych. Autorem jej był stoper kadry — Krzyżanowski, który atakowany przez Marciniaka strzelił niefortunnie tuż obok wybiegającego z bramki Pietraszka. Stan meczu na 2:2 wyrównał w 50 sek. później Marciniak, przy czym znów przy ogromnej pomocy obrońców przeciwnika a szczególnie Zelmana i Banasika. W końcówce obie drużyny spoczęły na laurach. Na 5 min. przed ostatnim gwizdkiem sędziego kopnięty został Dudoń i jego miejsce na lewej pomocy zajął... bramkarz Michno. (F)
Źródło: Echo Krakowa nr 217 z 18 września 1959

Mecze sezonu 1959

Cracovia_herb 1959 Trening Noworoczny  Spartacus Békéscsaba 1959-02-15 Spartacus Békéscsaba - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1959-02-18 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 2:0  EVTC Budapeszt 1959-02-22 EVTC Budapeszt - Cracovia 3:1  Spartacus Budapeszt 1959-02-25 Spartacus Budapeszt - Cracovia 1:0  Spartacus Budapeszt 1959-03-01 Spartacus Budapeszt - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1959-03-08 Cracovia - Stal Sosnowiec 2:1  Hutnik Kraków 1959-03-12 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:1  ŁKS Łódź 1959-03-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Polonia Bytom 1959-03-22 Polonia Bytom - Cracovia 4:2  FC Stadlau 1959-03-29 Cracovia - FC Stadlau 2:2  Cambridge University 1959-03-30 Cracovia - Cambridge University 4:0  Legia Warszawa 1959-04-05 Legia Warszawa - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 1959-04-12 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:0  Ruch Chorzów 1959-04-19 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1959-04-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Gwardia Warszawa 1959-05-03 Gwardia Warszawa - Cracovia 6:1  Polonia Bydgoszcz 1959-05-10 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 3:1  Wawel Kraków 1959-05-16 Cracovia - Wawel Kraków 0:3  Górnik Radlin 1959-05-24 Górnik Radlin - Cracovia 0:0  Pogoń Szczecin 1959-06-06 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:5  Górnik Zabrze 1959-06-14 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Stal Mielec 1959-06-21 Stal Mielec - Cracovia 0:1  Lublinianka Lublin 1959-07-04 Cracovia - Unia Lublin 5:0  Piast Nowa Ruda 1959-07-12 Piast Nowa Ruda - Cracovia 3:0  Śląsk Wrocław 1959-07-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Bielawianka Bielawa 1959-07-22 Bielawianka Bielawa - Cracovia 3:3  ŁKS Łódź 1959-08-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Polonia Bytom 1959-08-08 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Legia Warszawa 1959-08-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Unia Tarnów 1959-08-30 Unia Tarnów - Cracovia 3:3  Hutnik Kraków 1959-09-03 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:1  Lechia Gdańsk 1959-09-06 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1959-09-09 Cracovia - Ruch Chorzów 5:1  Wisła Kraków 1959-09-13 Wisła Kraków - Cracovia 2:3  Kraków (młodzież) 1959-09-17 Cracovia - Kraków (młodzież) 2:2  Gwardia Warszawa 1959-09-20 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:1  Polonia Bydgoszcz 1959-10-04 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 6:0  Calisia Kalisz 1959-10-10 Cracovia - Calisia Kalisz 3:0  Tarnovia Tarnów 1959-10-11 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:0  Górnik Radlin 1959-10-25 Cracovia - Górnik Radlin 2:1  Pogoń Szczecin 1959-11-01 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1959-11-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Górnik Zabrze 1959-11-15 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1