Małecki

"Cracovia osłabiona przed derbami" -

Cracovia osłabiona przed derbami

Cracovia przystąpi do piątkowych derbów poważnie osłabiona.

Do kontuzjowanego Pawła Jaroszyńskiego, po meczu z Górnikiem Łęczna dołączył bowiem Damian Dąbrowski. A od środy piłkarzem „Pasów” nie jest już Bartosz Kapustka. Szkoleniowiec musi więc na nowo budować zespół, nie mając trzech jego podstawowych ogniw.

Zaczął treningi już Anton Karaczanakow, co daje pewne pole manewru na skrzydłach.

- Odszedł „Kapi” musi istnieć życie bez niego – mówi szkoleniowiec Cracovii Jacek Zieliński. - Z odejściem Bartka liczyliśmy się. Strata Dąbrowskiego jest zaskakująca i bardzo w nas uderzająca. Sprawiła nam trochę problemów. Jakiś plan „b” mamy, by w inny sposób grać. Zobaczymy, jak to wyjdzie na boisku.

Wracając do Dąbrowskiego, to musi upłynąć kilka dni, by zszedł obrzęk stawu skokowego. Nie można określić, jak poważne są uszkodzenia.

- Liczymy, że nie będzie to aż tak poważne, jak mogłoby być, ale trzeba być przygotowanym na każdy wariant – mówi Zieliński.
Źródło: gazetakrakowska.pl 4 sierpnia 2016 [1]

"Łatanie dziur w składzie" -

Łatanie dziur w składzie

CRACOVIA Jak zastąpić Bartosza Kapustkę i Damiana Dąbrowskiego?

W ostatnich dniach w Cracovii żyli transferem Bartosza Kapustki do Leicester i zbliżającymi się derbami z Wisłą. Trener Jacek Zieliński nie ukrywa dumy z faktu, że jego zawodnik został sprzedany do mistrza Anglii, ale zastanawia się, jak załatać ogromną wyrwę w składzie po stracie tego piłkarza. Problem zrobił się jeszcze większy, bo w niedzielnym meczu z Górnikiem Łęczna (0:0) - po brutalnym faulu Łukasza Tymińskiego - kontuzji doznał filar drugiej linii - Damian Dąbrowski.

- Mamy plan B - zapowiada szkoleniowiec Pasów, który liczy, że w najbliższym ze-spół będzie wzmocniony. - W środku pola zostaliśmy praktycznie z trzema zawodnikami - zauważa. Zdaniem, cześć środków uzyskanych z transferu Kapustki powinna zostać przeznaczona na nowego środkowego pomocnika. - Trwają rozmowy z następcami Bartka. Jedne posuwają się do przodu wolniej, drugie szybciej - dodaje. Na razie Zieliński musi zestawić skład na derby z Wisłą z tych piłkarzy, jakich ma do dyspozycji. Wszystko wskazuje, że na pozycję rozgrywającego wróci Mateusz Cetnarski, który w ostatnim meczu wszedł z ławki.

Z kolei Marcin Budziński będzie ustawiony na pozycji Dąbrowskiego, nieco z tyłu. Ten wariant Cracovia ma już przetestowany, bo był stosowany wiosną, gdy Dąbrowski przechodził rehabilitację po operacji barku.

Po efektownym starcie (5:1 z Piastem) Pasy zaliczyły dwa słabsze mecze i liczą na przełamanie w derbach. - Gdy tylko zakończyło się spotkanie z Górnikiem, zaczęliśmy myśleć o piątku. Mogę zapewnić kibiców, że zrobimy wszystko, aby Cracovia nadal rządziła pod Wawelem - zapewnia obrońca Pasów Jakub Wójcicki.

2-1 Patryk Małecki 88

Sędziował Daniel Stefański (Bydgoszcz). Żółte kartki: Polczak, Steblecki - Popovic, Sadlok, Małecki. Widzów 14 000.

CRACOVIA: Sandomierski - Wójcicki (72 Ferraresso), Polczak, Wołąkiewicz, Deleu - Covilo, Budziński - Vestenicky (30 Wdowiak), Cetnarski (84 Steblecki), Jendrisek - Szczepaniak.

WISŁA: Załuska - Cywka, Głowacki, Sadlok, Pietrzak - Boguski, Popovic (60 Brlek), Mączyński (79 Uryga), Małecki - Ondrasek, Brożek (45+1 Zachara).

Już w 62. sekundzie Pasy objęły prowadzenie. W okolicach szesnastki Pietrzak wybił piłkę Wójcickiemu, ale niefortunnie, bo pod nogi Budzińskiego, który fantastycznym strzałem z ok. 25 m pokonał Załuskę. Futobolówka odbiła się od lewego słupka i wpadła do siatki.

Goście przejęli inicjatywę i mieli trzy niezłe sytuacje. W 14. minucie Boguski zagrał do wychodzącego na wolne pole Ondraska, ten uderzył z klkunastu metrów, ale Sandomierski popisał się świetną interwencją. Dwie minuty później mocno strzelił z 18 m Mączyński, lecz i tym razem golkiper Pasów dał radę. Na dobrej pozycji znalazł się w 29. minucie Boguski, przymierzył z 13 m po "długim", nieznacznie chybiając.

W końcówce I połowy do głosu znów doszła Cracovia przeprowadzając kapitalną akcję. Z prawej strony Jendrisek podał krótko do środka do Wójcickiego, ten zagrał na czwarty metr w pole bramkowe, gdzie nabiegający Szczepaniak uprzedził Głowackiego wpychając piłkę do pustej bramki. Gospodarze oddali w tej części gry dwa celne strzały zdobywając dwa gole!

Po przerwie toczyła się cały czas walka, optyczną przewagę mieli dążący do poprawy rezultatu wiślacy, ale nie potrafili sobie wypracować okazji. Udało im się to dopiero w 88. minucie. Cywka dograł z prawej strony do środka, a Małecki z 12 m uderzył z pierwszej piłki w dalszy róg. Na wyrównanie gospodarze już rywalom nie pozwolili.

Statystycznie lepsza była Wisła (13:6 w strzałach, 4:2 w strzałach celnych i 58 procent posiadania piłki), ale Cracovia okazała się bardziej konkretna i zasłużenie wygrała derby.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 6 sierpnia 2016 [2]

"Derby Krakowa. "Pasy" łatwo zdobyły dwie bramki, a wiślacy zaspali" -

Derby Krakowa. "Pasy" łatwo zdobyły dwie bramki, a wiślacy zaspali

Piłkarze Cracovii szybko objęli prowadzenie, przed przerwą poprawili na 2:0. "Biała Gwiazda" zdołała zdobyć gola w końcówce. "Pasy" nie błysnęły wielką formą, ale to wystarczyło na słabą Wisłę.

Cracovia wygrała kolejne derby. W poprzednim meczu obu drużyn "Pasy" były górą na stadionie Wisły i tym razem to się powtórzyło. Również skończyło się na 2:1, ale tym razem Cracovia zwyciężyła na swoim obiekcie, potwierdzając, że nadal ma większy potencjał piłkarski i bardziej poukładany zespół.

To był mecz na przełamanie dwóch drużyn, które zaczęły ten sezon od zwycięstw, ale później odnotowały spadek formy. Na czas Światowych Dni Młodzieży oba zespoły musiały grać na wyjazdach i wypadły bardzo kiepsko. Wisła przyjechała na drugą stronę Błoń po dwóch porażkach nad morzem z Arką Gdynia i Lechią Gdańsk. Cracovia przegrała na wyjeździe z Termalicą i zremisowała z Górnikiem Łęczna.

W obu zespołach mówiono więc, że brakuje formy, a tu się zbliżają derby. Faworytem byli jednak gospodarze, którzy już w poprzednim sezonie pokazali, że mają większe możliwości. Już pierwsza akacja „Pasów” to potwierdziła. Z dystansu precyzyjnie huknął Marcin Budziński i piłka wpadła za kołnierz Łukaszowi Załusce.

Trener Wisły Dariusz Wdowczyk zrezygnował z eksperymentu z poprzednich spotkań, jakim była gra trzema obrońcami. Drużyna „Białej Gwiazdy” wyszła na boisko czterema zawodnikami w defensywie, ale nic to nie pomogło.

W kolejnych minutach wiślacy próbowali stworzyć akcję, która da możliwość odwrócenia losów spotkania. Nadarzyła się po kilkunastu minutach. Po podaniu Rafała Boguskiego sam na sam z Grzegorzem Sandomierskim wyszedł Zdenek Ondrasek i w tej sytuacji górą był bramkarz Cracovii.

Później oba zespoły starały się coś stworzyć, ale brakowało dokładności, albo strzały były niecelne. Po pół godzinie boisko musiał opuścić kontuzjowany Tomas Vestenicky, którego zastąpił Mateusz Wdowiak.

W kolejnych minutach na murawie działo się niewiele. Cracovia, mając prowadzenie, grała spokojnie, czekając na kontrę. Wiślacy prezentowali chaotyczny futbol. Gospodarze zaskoczyli przed przerwą. Przeprowadzili składną akcję, w której obnażyli słabość obrony Wisły. Asystę zaliczył Jakub Wójcicki, a piłkę z bliska do bramki skierował Mateusz Szczepaniak.

W drugiej połowie mecz się zaostrzył, a pod względem piłkarskim niewiele było ciekawego. Cracovia była zadowolona z bezpiecznego prowadzenia, a Wisła - długo bezradna. W końcówce zespół "Białej Gwiazdy" zdobył kontaktowego gola, a konkretnie do bramki trafił Patryk Małecki. W doliczonym czasie były więc prawdziwe derbowe emocje, ale do ostatniego gwizdka sędziego nic się już nie zmieniło.

Cracovia – Wisła Kraków 2:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Budziński 2, 2:0 Szczepaniak 43, 2:1 Małecki 88.

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz) Żółte kartki: Polczak, Steblecki – Popović, Sadlok, Małecki.

Cracovia: Sandomierski – Wójcicki (72 Diego), Polczak, Wołąkiewicz, Deleu – Budziński, Covilo – Vestenicky (30 Wdowiak), Cetnarski (84 Steblecki), Jendrisek - Szczepaniak

Wisła: Załuska – Cywka, Głowacki, Sadlok, Pietrzak – Boguski, Mączyński (79 Uryga), Popović (60 Brlek), Małecki – Ondrasek, Brożek (45 Zachara)
Piotr Tymczak
Źródło: gazetakrakowska.pl 5 sierpnia 2016 [3]

"Kraków wciąż należy do Pasów" -

Kraków wciąż należy do Pasów

WISŁA K. - CRACOVIA 2:1 Wisła powoli zapomina, jak smakują zwycięstwa na stadionie Pasów.

Przed rokiem derby na stadionie Cracovii z przytupem rozpoczęła Wisła, która szybko wyszła na prowadzenie, tym razem ostro ruszyły Pasy. Marcin Budziński pobiegł do bezpańskiej piłki i pięknym rogalem wprowadził ją do siatki wiślaków. - Fajnie to wyszło. To był chyba mój pierwszy kontakt z piłką, ale od tego jestem, by takie okazje wykorzystywać-mówił.

Bezradny Brożek

On na początku tego sezonu jest w wysokiej formie. - Wygląda bardzo solidnie, szkoda tylko, że wciąż zdarzają mu się momenty przestoju. Na takim poziomie pił-karz nie może znikać na długie minuty - ocenia swojego piłkarza Jacek Zieliński. Tak mówił przed derbami, a spotkanie z Wisłą pokazało, że Budziński pracuje, by tę opinię zmienić. W pierwszej połowie miał jeszcze jedną okazję, ale tym razem nieco źle przyjął piłkę i zdołał wyłuskać mu ją wracający Denis Popović. Po golu Wisła zaczęła łapać oddech, ale gdy strzelali Zdenek Ondraśek czy Krzysztof Mączyński, Grzegorz Sandomierski był na posterunku. Drużyna Dariusza Wdowczyka nie grała źle, liczby były po jej stronie, ale brakowało konkretów. Zbyt wiele było też słabych punktów, z minuty na minutę gasł Paweł Brożek. U napastnika Wisły odezwały się stare problemy z kręgosłupem i coraz częściej bezradnie patrzył na piłkę, której nie był w stanie sięgnąć.

Musiał opuścić plac gry, a gdy schodził, było już 2:0 dla Pasów, Tomasz Cywka bezmyślnie wybił piłkę w poprzek boiska, chwilę później futbolówka była tuż pod bramką wiślaków. Jakub Wójcicki wyłożył ją Mateuszowi Szczepaniakowi, a ten z bliska wpakował do siatki. Drugi celny strzał, drugi gol. A Wójcicki idealnie wyczuwał, kiedy ruszyć do przodu, bo uczestniczył też W akcji po której padła pierwsza bramka. W drugiej połowie Wisła szarpała, ale niewiele była w stanie wskórać, a gola dorobiła się dopiero W końcówce. Tomasz Cywka wyłożył piłkę niezmordowanemu Patrykowi Małeckiemu, który chwilę wcześnie zarobił żółtą kartkę, odkopując w kierunku trybun rzucony w jego stronę przedmiot.

Zmiana układu sił

Mecz był kolejnym dowodem na to, że układ sił w Krakowie się zmienił. Wisła nie wygrała na stadionie przy ul. Kałuży od 2010 roku. Biała Gwiazda była gorsza w trzecim meczu z rzędu, bilans bramkowy problemów Wdowczyk jeszcze w Krakowie nie miał. Przed derbami postanowił wrócić do ustawienia z czwórką obrońców, blefował także, że ma do dyspozycji wszystkich piłkarzy, chociaż wiedział już, że nie zagra ani Boban Jović, ani Richard Guzmics.

Przed meczem doszło do nieprzyjemnego incydentu. Kibice Wisły zakłócili minutę ciszy w intencji kardynała Franciszka Macharskiego. Wykorzystali ten moment, by ubliżyć rywalowi.
MATEUSZ MIGA
Źródło: Przegląd Sportowy 6 sierpnia 2016

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2016/17

Piast Żmigród 2016-06-18 Piast Żmigród - Cracovia 2:9  MŠK Žilina 2016-06-22 Cracovia - MŠK Žilina 1:2  Ruch Chorzów 2016-06-25 Ruch Chorzów - Cracovia 1:3  Shkëndija Tetowo 2016-06-30 KF Shkëndija 79 Tetowo - Cracovia 2:0  Shkëndija Tetowo 2016-07-07 Cracovia - KF Shkëndija 79 Tetowo 1:2  Garbarnia Kraków 2016-07-12 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:4  Piast Gliwice 2016-07-17 Cracovia - Piast Gliwice 5:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-07-24 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:2  Górnik Łęczna 2016-07-31 Górnik Łęczna - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 2016-08-05 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Jagiellonia Białystok 2016-08-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Lech Poznań 2016-08-12 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 2016-08-20 Cracovia - Ruch Chorzów 1:1  Pogoń Szczecin 2016-08-27 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Proszowianka Proszowice 2016-09-03 Proszowianka Proszowice - Cracovia 0:5  Lechia Gdańsk 2016-09-09 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Arka Gdynia 2016-09-19 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2016-09-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2016-10-02 Cracovia - Korona Kielce 6:0  Tatran Preszów 2016-10-07 Tatran Preszów - Cracovia 0:2  Wisła Płock 2016-10-14 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Śląsk Wrocław 2016-10-22 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2016-10-30 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Legia Warszawa 2016-11-06 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2016-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-11-25 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:3  Górnik Łęczna 2016-12-04 Cracovia - Górnik Łęczna 1:1  Wisła Kraków 2016-12-10 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2016-12-17 Cracovia - Lech Poznań 1:1  Cracovia_herb 2017 Trening Noworoczny  Garbarnia Kraków 2017-01-18 Garbarnia Kraków - Cracovia 5:5  Szachtar Donieck 2017-01-22 Cracovia - Szachtar Donieck 0:2  Yanbian Funde 2017-01-25 Cracovia - Yanbian Funde 3:0  Dacia Kiszyniów 2017-01-28 Cracovia - Dacia Kiszyniów 1:1  SV Ried 2017-02-01 Cracovia - SV Ried 0:0  Zemplín Michalovce 2017-02-04 Cracovia - Zemplín Michalovce 0:0  Ruch Chorzów 2017-02-10 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2017-02-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Lechia Gdańsk 2017-02-25 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:2  Arka Gdynia 2017-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Zagłębie Lubin 2017-03-13 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:1  Korona Kielce 2017-03-19 Korona Kielce - Cracovia 3:0  Wisła Płock 2017-04-01 Wisła Płock - Cracovia 4:1  Śląsk Wrocław 2017-04-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Jagiellonia Białystok 2017-04-15 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 2017-04-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Zagłębie Lubin 2017-05-01 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:2  Arka Gdynia 2017-05-08 Cracovia - Arka Gdynia 2:0  Wisła Płock 2017-05-13 Wisła Płock - Cracovia 1:1  Górnik Łęczna 2017-05-16 Górnik Łęczna - Cracovia 3:0  Ruch Chorzów 2017-05-19 Cracovia - Ruch Chorzów 2:0  Śląsk Wrocław 2017-05-27 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2017-06-02 Cracovia - Piast Gliwice 0:1