1928-10-07 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1: Różnice pomiędzy wersjami

|                                rok = 1928
|                            godzina =
|                            godzina = 15:00
|                            miejsce = Łódź
|                            miejsce = Łódź, stadion DOK IV, plac generała Hallera
|                  bramki_gospodarz = 1
|                        bramki_gosc = 1
Linia 21: Linia 21:
|    serie_rzutow_karnych_gospodarz =
|          serie_rzutow_karnych_gosc =
|                            sedzia = R. Brzeziński z Poznania
|                            sedzia = [[Sędziowie piłkarscy|Rudolf Brzeziński]] z Poznania
|                            widzow = ok. 4 000
|                strzelcy_gospodarz = Hermans (58')
Linia 102: Linia 102:
|              Autor =
|              Tresc =
Przez cały czas gra bardzo ostra ze strony obu drużyn do pau¬zy nie dala rozstrzygnięcie. W 60 min. zdobywa bramkę dla Turystów Hermans, wyrów¬nuje Cracovia z rzutu karnego. Wynik utrzymuje się bez zmiany, przyczem Turyści niewykorzystali rzutu karnego, podyktowanego przeciw gościom. Sędzia p. Brzeziński.
Przez cały czas gra bardzo ostra ze strony obu drużyn do pauzy nie dala rozstrzygnięcie. W 60 min. zdobywa bramkę dla Turystów Hermans, wyrównuje Cracovia z rzutu karnego. Wynik utrzymuje się bez zmiany, przyczem Turyści niewykorzystali rzutu karnego, podyktowanego przeciw gościom. Sędzia p. Brzeziński.

}}
}}

Aktualna wersja na dzień 20:38, 16 kwi 2023

Herb_Klub Turystów Łódź

Karl Linsmayr
Liga , 23 kolejka
Łódź, stadion DOK IV, plac generała Hallera, niedziela, 7 października 1928, 15:00

Sędzia: Rudolf Brzeziński z Poznania
Widzów: ok. 4 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 4000.

Cracovia - Turyści 1:1 (0:0).

Cracovia, w przeciwieństwie do Wisły, w Łodzi cieszy się sympatją. Na każdy mecz tej świetnie technicznie grającej drużyny przybywa moc widzów. To samo było w ubiegłą niedzielę.

Obie drużyny wystąpiły z rezerwą. Cracovia bez Kałuży - Turyści bez Kulawiaka i Bałczewskiego z Hermansem i Stefkiem Kubikiem.

Gra równorzędna. Pierwsza połowa minęła na wspólnych wysiłkach. Role popisowe przyjęli na siebie obaj bramkarze. Cracovia grała lekko - biegowo i technicznie - Turyści całą parą.

Po zmianie pól gra jedynie przybrała na tempie. W 10 minucie z przypadkowego wysunięcia Węglowskiego najgorszy gracz na boisku Hermans strzela silnie i mimo obrony bramkarza Cracovii piłka grzęźnie w siatce, 1:0 dla łodzian podnieca krakowian, atakują częściej i żwawiej. W 20 minucie Kubiński uciekł Karasiakowi, za co został przez tegoż sfaulowany; rzut karny pewnie wykorzystał Szperling.

Teraz dopiero obie drużyny postawiły wszystko na kartę. Istną mordownię przerwał sędzia dyktując rzut karny za faul na Węglowskim, który w świetnym stylu został obroniony przez Koźmina. Egzekutorem był Michalski. Reszta gry nie przynosi zmiany rezultatu. Wynik remisowy zasłużony.

Sędziował zdecydowanie na punkcie karnych p. Brzeziński z Poznania.
Źródło: Stadjon nr 41 z 9 października 1928 [1]

Cracovia po raz drugi w b. roku uzyskuje wynik remisowy w Łodzi. I tym razem rezultat winien brzmieć na korzyść Turystów, podobnie jak ongiś na rzecz Ł. K. S.

Łodzianie moc słyszeli o stylu i pięknej grze Cracovii, niestety nie mieli dotychczas żadnej sposobności skontrolowania tych zalet. Przeciwnie, biało-czerwoni prócz ambicji nie wykazali tu żadnych zalet.
Wynik Cracovia może zawdzięczać skutecznej grze braci Zastawniaków, którzy nie zawsze jednak załatwiali się z przeciwnikiem przepisowo, dobrej grze Szumca i Chruścińskiego oraz legendarnej już niezaradności ataku fioletowych. W ataku gości para Sperling - Gintel nie mogła skutecznie rozwinąć gry wskutek wspaniałej obrony Kahana i Kubika II. Prawa strona słaba, nawet bardzo słaba, przegrywała stale z dysponowanymi pomocnikami i obrońcami Turystów. Dopiero pod koniec kilka celnych strzałów musiał bronić Michalski.
Turyści wystąpili bez Kuławiaka i Bajczewskiego, z Hermansem i Kubikiem. W skutek tego atak szwankował, brak mu było siły żywotnej i dobrego kierownika.

Gra przez cały czas nieciekawa, Turyści przeważają niemal ciągle. W drugiej połowie gra prowadzona jest chaotycznie, lecz szybko. Chruściński ratuje na linji pewną bramkę. Wreszcie w 17-ej minucie Hermans strzela jedyną bramkę, a w 31-ej minucie Gintel z karnego wyrównuje. W chwilę potem Michalski II nie wyzyskuje jakiegoż rzutu dla Turystół. Pod koniec Cracovia przerzuca grę na połowę przeciwnika, ale bez skutku.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 46 z 13 października 1927 [2]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 280 z 9 października 1928

Mecze sezonu 1928

Krowodrza Kraków 1928-02-26 Cracovia - Krowodrza Kraków 3:2  Podgórze Kraków 1928-03-04 Cracovia - Podgórze Kraków 4:1  Czarni Lwów 1928-03-25 Cracovia - Czarni Lwów 6:0  TKS Toruń 1928-04-01 TKS Toruń - Cracovia 2:3  Hertha Wiedeń 1928-04-08 Cracovia - Hertha Wiedeń 5:3  Hertha Wiedeń 1928-04-09 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:1  Śląsk Świętochłowice 1928-04-15 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 2:1  Ruch Chorzów 1928-04-22 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Warszawianka Warszawa 1928-04-29 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:1  Pogoń Lwów 1928-05-06 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  Legia Warszawa 1928-05-13 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Warta Poznań 1928-05-20 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1928-05-27 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 2:5  Wisła Kraków 1928-06-03 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Klub Turystów Łódź 1928-06-17 Cracovia - Klub Turystów Łódź 5:1  Polonia Warszawa 1928-06-24 Polonia Warszawa - Cracovia 1:3  Pogoń Lwów 1928-06-30 Pogoń Lwów - Cracovia 3:3  Czarni Lwów 1928-07-01 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  1.FC Katowice 1928-07-08 1.FC Katowice - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-07-15 Cracovia - Hasmonea Lwów 3:2  ŁKS Łódź 1928-07-22 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0  Śląsk Świętochłowice 1928-08-05 Śląsk Świętochłowice - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1928-08-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Warszawianka Warszawa 1928-08-19 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:1  TKS Toruń 1928-08-26 Cracovia - TKS Toruń 3:0  Ruch II Chorzów 1928-08-28 Cracovia - Ruch II Wielkie Hajduki 9:1  Pogoń Nowy Bytom 1928-09-02 Cracovia - Pogoń Nowy Bytom 2:0  Wisła Kraków 1928-09-09 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Pogoń Lwów 1928-09-16 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1928-09-23 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Warta Poznań 1928-09-30 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Klub Turystów Łódź 1928-10-07 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-10-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1928-10-21 Cracovia - Polonia Warszawa 0:1  Czarni Lwów 1928-11-01 Czarni Lwów - Cracovia 4:3  ŁKS Łódź 1928-11-04 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Makkabi Kraków 1928-11-17 Makakbi Kraków - Cracovia 3:1  SK Moravská Ostrava 1928-11-18 Cracovia - SK Moravská Ostrava 6:1  1.FC Katowice 1928-11-25 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1