MKS Cracovia SSA

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo MKS Cracovia SSA

Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna powstał w 1997 roku jako spółka stowarzyszenia KS Cracovia i Gminy Kraków. Akcje posiadane przez stowarzyszenie zostały następnie wykupione przez osoby prywatne i obecnie stowarzyszenie nie jest już akcjonariuszem spółki. Kluczowym momentem dla przyszłości SSA okazała się data 24 stycznia 2003, kiedy to dotychczasowy sponsor drużyn piłkarskiej i hokejowej - ComArch S.A. w osobie Pana Prezesa Zarządu Janusza Filipiaka, podpisał, wraz z Prezydentem Miasta Panem Jackiem Majchrowskim, list intencyjny, w myśl którego, ComArch objął pakiet 300 000 akcji MKS Cracovia SSA za łączną kwotę 3 milionów złotych, uzyskując 28% udziałów w Spółce. Nie stałoby się tak gdyby nie wysiłek wielu ludzi związanych z Cracovią. Szczególne zasługi należy przypisać Grupie 100 na czele z Pawłem Misiorem i Dariuszem Mrozem oraz Kołu Sympatyków. Od tego momentu rozpoczyna się marsz drużyn futbolowej i hokejowej w górę ligowych tabel. W maju 2004 roku Zarząd ComArch S.A. podjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania finansowego w MKS. Decyzją Rady Miasta Krakowa z dnia 15 czerwca 2004, dokapitalizowano spółkę przez nową emisję akcji o wartości 4 milionów złotych. Udział ComArchu w SSA wzrósł do 49%.

Na mocy umowy Gminy Kraków z ComArchem miasto nie finansuje działalności MKS Cracovia SSA, całość kosztów ponosi ComArch, w zamian za to miasto nie bierze udziału w zarządzaniu spółką zostawiając to sponsorowi.

We wrześniu 2005 w rankingu[1] miesięcznika "Forbes" na najbardziej wartościowy finansowo polski klub MKS Cracovia SSA zajęła pierwsze miejsce - wartość klubu (w tym marki, loga, gruntów i zawodników) została wyceniona na półtora raza więcej niż wartość zdobywcy drugiego miejsca[2]. Cracovia nadal pozostaje najwartościowszym z polskich klubów.

Podlegające sekcje

Siedziba i adres

Formalna siedziba:

ul. Józefa Kałuży 1
30-111 Kraków

Adres biura (i korespondencyjny):

ul. Wielicka 101
30-552 Kraków

Akcjonariusze

50,54% Gmina Kraków
48,09% ComArch SA
1,37% inni

dane procentowa za Gazeta.pl [1]

Pierwotnie udziałowcem było stowarzyszenie KS Cracovia. Jednak jego udziały zostały sprzedane przez komornika z powodu istniejącego wtedy zadłużenia KS. Nabywcami były osoby prywatne - na ogół kibice Cracovii.

Władze

Sponsorzy i Partnerzy

Comarch, Auto Centrum Golemo, Gellwe, Mix Electronics, Hotel "Orient", Zina, Interia, Anit PL, Yes Technik, Komfort, Medicina,Restauracja "Wierzynek", Peri, Randstad, Pepsi, MPEC, Dominet Bank, MPO, Armatura Kraków SA, Marwit, Conhpol, Leroy Merlin, TLK MED, Excellent, Polmos Kraków S.A., Park Wodny, Automatyka, Biuro Plus, McArthur, Expresso, Mega Sport, Kabanosik, Magillo, Radio Roxy FM, Reusch, Samsung, Supober, Drukarnia Skleniarz, Sand-Bud, Anit PL, Wirtualna Polska, Jako

Przypisy

  1. "Cracovia najbogatszym klubem w Polsce" artykuł z Gazety Wyborczej z 6 września 2005.
  2. Wg klubu wartość ta (90 mln zł) została i tak znacznie zaniżona - własne wyceny klubu dawały wówczas wartość 124 mln zł.

Linki zewnętrzne

Zobacz też