Gacek

"Echo Krakowa" i "Dziennik Polski" podało, że mecz oglądało 5 tysięcy widzów.
"Echo Krakowa" podało, że Krzysztof Sasnal, wszedł w 72 minucie.

Tempo

Udała się biało-czerwonym II-ligowa premiera: "Pasiaki" wygrały z I-ligowym do niedawna Zawiszą 2-0. Zwycięstwo krakowian było w pełni zasłużone, a przy odrobinie szczęścia - zwłaszcza po przerwie - mogło być cyfrowo jeszcze efektowniejsze.

Pierwsza połowa nie zapowiadała jednak zdecydowanego sukcesu Cracovii. Gra była w tym okresie wyrównana, a nieco lepsze wrażenie sprawiali goście. Zagrania bydgoszczan były swobodniejsze, szybsze. Miejscowi forsowali uparcie grę środkiem boiska, co było wodą na młyn dobrze spisującej się obrony Zawiszy. Niemniej bliższa zdobycia bramki była w I połowie Cracovia; w 25 min Gacek strzelił ostro z bliskiej odległości, ale świetną interwencją popisał się bramkarz Bobrowicz.
Po zmianie stron "Pasiaki" zmieniły styl gry, zaczęły atakować skrzydłami, szybciej, z większym animuszem. W II połowie Cracovia rzeczywiście mogła się podobać. W 58 min Bujak strzelił w słupek, a w minutę później tenże zawodnik - po szybkiej, solowej akcji - zdobył prowadzenie. W 75 min Gacek zmarnował znakomitą okazję sam na sam z bramkarzem, a w chwilę groźny strzał Bujaka, świetnie obronił Bobrowicz, na rót. Wynik został ustalony w 83 min. przy czym była to bardzo efektowna bramka, Bujak błyskawicznie podał piłkę Gackowi, a ten umieścił ją głową w siatce Zawiszy.

W sumie mecz - zwłaszcza po zmianie stron - interesujący, dzięki postawie krakowian. Zawisza zaprezentował się słabiej niż oczekiwano. Trzeba jednak pamiętać, że niedawny I-ligowiec znacznie odmłodził skład.
Źródło: Tempo

"Efektowne bramki" -

Efektowne bramki

Dobrze wystartowali piłkarze Cracovii, pokonując wczoraj na własnym boisku b. I-ligowca Zawiszę Bydgoszcz 2:0 (0:0). Pierwsza połowa nie zapowiadała zwycięstwa krakowian, w tej fazie nieco lepszym zespołem byli goście. Po przerwie Cracovia ruszyła do ataku i osiągnęła zdecydowaną przewagę. W 59 min. Dybczak zagrał długą piłkę na Bujaka i ten w pełnym biegu, strzałem z ok. 12 m uzyskał prowadzenie. Goście przez kilka minut przeważają, ale groźniejsze sytuacje stwarza Cracovia. W 76 min. Gacek nie wykorzystuje idealnej sytuacji będąc sam na sam z bramkarzem gości, w 78 min. Bobrowicz broni strzał Bujaka z bliskiej odległości. Wreszcie sprawiedliwości stało się zadość i w 83 min. pada drugi bardzo efektowny gol - mocne dośrodkowanie Bujaka i Gacek „szczupakiem” strzela w długi róg bramki.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 157 z 10 sierpnia 1981

"Obiecujący początek sezonu piłkarzy Cracovii" -

Obiecujący początek sezonu piłkarzy Cracovii

Tabela i wyniki po 1 kolejce
Więcej spodziewali się zapewne krakowscy kibice po b. pierwszoligowcach z Zawiszy. Tylko na początku spotkania goście występujący wczoraj m.in. bez bramkarza Brończyka, ale z reprezentantem Polski juniorów Straszewskim, Witoldem Nowakiem i Nowickim przeprowadzili kilka niebezpiecznych akcji. Nie zmienili taktyki nawet po utracie pierwszej bramki uzyskanej przez Bujaka. Skrzydłowy Cracovii przejął długie podanie Dybczaka, po szybkim rajdzie znalazł się w polu karnym i z odległości ok. 10 m silnym strzałem nie dał żadnych szans Bobrowiczowi.

Podkreślić trzeba, że właśnie Bujak był pierwszoplanową postacią gospodarzy. Niewiele brakowało by w 72 min. podwyższył wynik meczu (bramkarz Zawiszy wybił piłkę na róg), a w 83 min. wymanewrował obrońców bydgoskich, dośrodkował do Gacka, który popisał się wspaniałym „szczupakiem” ustalając końcowy rezultat.

Swoją postawą szczególnie w drugiej połowie Cracovia sprawiła miłą niespodziankę. Przed rozpoczęciem rozgrywek z drużyny odeszło kilku rutynowanych graczy i wydawało się, że trenerom H. Stroniarzowi i St. Zapalskiemu trudno będzie znaleźć pełnowartościowych zastępców.

Tymczasem już wczoraj widać byłoł, że brak Surowca, Grzesiaka i Koniecznego nie ma większego wpływu na grę Cracovii. Owszem, nie wszystko przebiegało zgodnie z taktycznymi ustaleniami, parę razy m.in. Liszka w 48 min. i Gacek w 70 min. nie potrafili wykorzystać znakomitych sytuacji podbramkowych, lecz w sumie inauguracyjny występ „pasiaków” można uznać za udany. Oczekujemy na potwierdzenie dobrej dyspozycji w kolejnych pojedynkach.
Źródło: Echo Krakowa nr 155 z 10 sierpnia 1981

"Udana premiera przy ul. Kałuży" -

Udana premiera przy ul. Kałuży

Udanie zainaugurowali nowy sezon piłkarze Cracovii, zwyciężając w Krakowie Zawiszę 2:0 (0:0). Bramki zdobyli: Bujak w 59 i Gacek w 83 min.

Na mocnego partnera, bo byłego I-ligowca natrafiły „Pasiaki" już w pierwszym meczu. 2:0 na początek cieszy, krakowianie wykazali niezłą skuteczność, choć do pozionu gry można mieć jeszcze wiele zastrzeżen. Wiadomo jednak, jakie kłopoty ze składem mieli krakowianie, przed rozgrywkami ostatecznie wystartowali z odmłodzoną drużyną, z której ubyli rutyniarze Grzesiak, Surowiec i Konieczny.

Przetrzebiony skład ma teraz także Zawisza, niemniej nie brakuje w tym zespole zarówno rutyniarzy jak i utalentowanych, młodych graczy. Goście dysponujący w dodatku dobrymi warunkami fizycznymi stanowili w I połowie wymagającego partnera dla podopiecznych trenera Stroniarza. W 19 min. Ostrowski omal nie zaskoczył Michalaka strzałem z dalszej odległości.

Gospodarze dopiero w II połowie wypracowali sobie parę dobrych okazji strzeleckich, m. in. Liszka w i Bujak w 57 min., którego strzal instynktownie obronił nogą Bobrowicz. Za chwilę Bujak mocnym strzalem z 15 m nie dał szans bramkarzowi gości. Wynik ustalił w 83 min. Gacek po bilardowym zagraniu z Bujakiem. Obie bramki były przedniej marki. Cracovia zaimponowała walką do konca. Zawisza zawiódł w II połowie.

Cracovia: Koczwara - Wójtowicz, Dybczak, Turecki, Nazimek - Liszka, Błachno, Podsiadło (78 min. Sasnal), Karaś (46 min. Kuc) - Gacek, Bujak.

Sędziował p. Moszkowicz z Tych. Widzów ok. 5 tys.
Źródło: Dziennik Polski nr 157 z 10 sierpnia 1981

Mecze sezonu 1981/82

Stal Mielec 1981-07-12 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Ruch Chorzów 1981-07-21 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Dalin Myślenice 1981-07-26 Dalin Myślenice - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1981-08-04 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1981-08-09 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:0  Dalin Myślenice 1981-08-16 Dalin Myślenice - Cracovia 0:2  Wisła Płock 1981-08-22 Wisła Płock - Cracovia 1:0  Stal Stalowa Wola 1981-08-26 Stal Stalowa Wola - Cracovia 4:0  Polonia Bytom 1981-08-30 Cracovia - Polonia Bytom 1:0  Concordia Knurów 1981-09-05 Górnik Knurów - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1981-09-08 Cracovia - Ruch Chorzów 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-09-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 2:0  Broń Radom 1981-09-16 Cracovia - Broń Radom 2:0  Stal Rzeszów 1981-09-20 Cracovia - Stal Rzeszów 3:1  Hutnik Kraków 1981-09-26 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 3:0  Błękitni Kielce 1981-10-04 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Raków Częstochowa 1981-10-11 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Avia Świdnik 1981-10-18 Cracovia - Avia Świdnik 3:0  Olimpia Elbląg 1981-10-25 Olimpia Elbląg - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1981-11-08 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Gwardia Szczytno 1981-11-15 Gwardia Szczytno - Cracovia 0:1  Resovia Rzeszów 1981-11-22 Cracovia - Resovia Rzeszów 2:1  Cracovia_herb 1982 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1982-01-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Garbarnia Kraków 1982-02-09 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Gwardia Warszawa 1982-02-14 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Polonia Bytom 1982-02-27 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Zawisza Bydgoszcz 1982-03-14 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1982-03-21 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Polonia Bytom 1982-03-28 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Concordia Knurów 1982-04-04 Cracovia - Górnik Knurów 1:1  Broń Radom 1982-04-10 Broń Radom - Cracovia 3:0  Stal Stalowa Wola 1982-04-18 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:1  Stal Rzeszów 1982-04-24 Stal Rzeszów - Cracovia 0:2  Hutnik Kraków 1982-05-02 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:0  Błękitni Kielce 1982-05-09 Błękitni Kielce - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 1982-05-15 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Avia Świdnik 1982-05-19 Avia Świdnik - Cracovia 0:2  Olimpia Elbląg 1982-05-23 Cracovia - Olimpia Elbląg 1:0  Radomiak Radom 1982-05-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:0  Gwardia Szczytno 1982-05-30 Cracovia - Gwardia Szczytno 3:0  Resovia Rzeszów 1982-06-06 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:1