Karaś (75' Sasnal)
Gacek
Błachno (70' Piskorz)

Tempo

Nie powiodło się piłkarzom Cracovii w Bytomiu, chociaż prowadząc przez cały czas otwartą grę stworzyli wiele dogodnych do uzyskania bramki okazji. W I części spotkania najpierw w 22 min. bramkarz gospodarzy Patoń obronił strzał głowa Koniecznego, a następnie Gacek strzelił tuż koło słupka. Natomiast po przerwie, już przy stanie 1-0 dla Polonii, bliski wyrównania był Nazimek. I tym razem bramkarz bytomski był na posterunku, łapiąc piłkę skierowaną głową przez obrońcę krakowskiego po rzucie rożnym w kierunku bramki. Nie przyniósł także efektu daleki strzał Błachny, po którym piłka przelobowała nad bramkarzem.

Pierwszego gola dla gospodarzy zdobył w 50 min. Rosa ładnym strzałem z odległości ok. 18 metrów. Rezultat na 2-0 podwyższył w 85 min. Wrona strzałem bezpośrednio z rzutu rożnego. Niezbyt dobrze ustawiony Koczwara przepuścił piłkę do siatki.

"Mecz miał taki przebieg, że kto pierwszy zdobył bramkę, ten miał szansę na zwycięstwo - skomentował spotkanie w Bytomiu trener "Pasiaków" Henryk Stroniarz. W swoim zespole wyróżniłbym Tureckiego i Nazimka w obronie, Liszkę, w pomocy oraz Gacka w ataku. Nie mam pretensji do Koczwary za drugą bramkę, gdyż miał on również bardzo dobre momenty.
Źródło: Tempo

"Zostawili punkty w Bytomiu" -

Zostawili punkty w Bytomiu

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Piłkarze Cracovii przegrali wyjazdowe spotkanie z Polonią Bytom 0:2 (0:0).

Po meczu trener ,,pasiaków” H. Stroniarz nie był jednak zbytnio zmartwiony: „Szkoda oczywiście dwóch punktów, ale ważne, że drużyna pokazała niezłą grę, twardość, nieustępliwość, walkę na całym boisku. To z pewnością przyniesie efekty w następnych spotkaniach. Dziś Polonia miała nieco więcej szczęścia, gdybyśmy wykorzystali dwie dogodne sytuacje, wynik mógł być odwrotny”.

Pierwsza ze wspomnianych sytuacji miała miejsce w 34 min., kiedy to po pięknym dośrodkowaniu Liszki, "główkę” Koniecznego wyłapał bramkarz gospodarzy. Najlepszą okazję dla Polonii miał Perlak, ale fatalnie przestrzelił z 8 metrów od bramki Koczwary. Gra w tym okresie toczyła się głównie w strefie środkowej, „pasiaki” pewnie grali w defensywie (dużo wygranych pojedynków główkowych), ale ataki tylko dwójką zawodników niemogły przynieść powodzenia.

Ciekawsza była druga połowa. Zaczęła się ona jednak nie najlepiej dla Cracovii, która straciła bramkę w 50 min, po strzale Rosy, który zakończył składną akcję gospodarzy. W 3 minuty później efektowny „szczupak” Nazimka wybił jeden z obrońców Polonii. To były przełomowe chwile meczu. Krakowianie nadal atakowali, chwilami uzyskiwali wyraźną przewagę, ale nie potrafili zakończyć akcji celnym strzałem.

Bytomianie przeprowadzający niemal wszystkie akcje prawą stroną („mieszał” tu wprowadzony po przerwie Bojda, u gości dał się odczuć brak lewego obrońcy Podsiadły) mieli 8-krotnie dogodne sytuacje, ale tyleż razy nie popisał się Wyciślik. W 85 min krakowianie stracili drugą bramkę - zdobył ją bezpośrednio z rzutu rożnego Wrona (nie bez winy Koczwary).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 37 z 29 marca 1982

"Bytom niegościnny dla "pasiaków"" -

Bytom niegościnny dla "pasiaków"

Tabela i wyniki po 18 kolejce
Spotkanie dwu czołowych zespołówł ligi, walczących o awans do ekstraklasy rozpoczęło się od wzajemnego badania. Gra toczyła się najczęściej w środku boiska. Na pierwszy groźniejszy strzał musieliśmy czekać aż do 23 minuty. Jego autorem był Gacek, posyłając piłkę tuż obok słupka. Dwie minuty później niezły strzał Liberdy udanie broni Koczwara. Kolejne niebezpieczne sytuacje stwarzają piłkarze krakowscy. M. in. w 34 min. piękną główką popisuje się Konieczny, zmuszając bramkarza bytomian Patonia do wykazania swych umiejętności.

Po pierwszej wyrównanej połowie, w której optyczna przewaga należała do piłkarzy Cracovii, w drugiej gospodarze ruszyli do bardziej energicznych ataków. W ich efekcie po mocnym strzale Rosy w 50 min. piłka wylądowała w bramce krakowian. W rewanżu strzał Nazimka paruje Patoń. Mimo ambitnej postawy „pasiaków”, dążących do wyrównania, pod bramką Koczwary jest coraz goręcej. Bojda oraz dwukrotnie Wyciślik są bliscy podwyższenia wyniku. Ten ostatni mając dwa metry do pustej bramki posyła piłkę nad poprzeczką. W 85 min. po błędzie Tureckiego, gospodarze uzyskują rzut rożny. Celnie uderzona piłka nie bez winy Koczwary ląduje w siatce, strzelcem jest Wrona.

Krakowianie mimo porażki pozostawili w Bytomiu niezłe wrażenie. Praktycznie przez całe spotkanie byli dla Polonii równorzędnym przeciwnikiem. Prowadzili otwartą grę, nie ograniczając się tylko do obrony własnej bramki. W ambitnie walczącej do końcowego gwizdka Cracovii należy wyróżnić Nazimka, Tureckiego oraz Gacka.
Źródło: Echo Krakowa nr 12 z 29 marca 1982

"0:2 lidera" -

0:2 lidera

Piłkarze Cracovii doznali pierwszej w tej rundzie porażki, przegrywając wyjazdowy mecz z Polonią Bytom 0:2 (0:0), Bramki dla bytomian: Rosa w 52 i Wrona 85 min. Sędziował wzorowo p. Głodek z Warszawy. Widzów 6 tys., w tym spora grupa sympatyków Cracovii.

- Spotkanie było interesujace, prowadzone w szybkim tempie - Ocenił trener krakowian, Henryk Stroniarz. Polonia rozegrała dobrą partię, wygrała zasłużenie, niemniej z postawy naszej drużyny jestem zadowolony. Stworzyliśmy sporo groźnych sytuacji podbramkowych, m.in. w 68 min. po strzale Błachny obrońca wybił piłkę z linii bramkowej. Wcześniej bramkarz Polonii z trudem obronił "głowki" Koniecznego (18 min.), Nazimka (60 min.). Wyróżniających się zawodników miała Cracovia w Nazimku, Tureckim, Liszce i Gacku. Nie wystąpił natomiast kontuzjowany Podsiadło.

Cracovia: Koczwara - Nazimek, Dybczak, Turecki, Smoleń - Liszka, Surowiec, Konieczny, Karaś (od 75 min. Sasnal) - Gacek, Błachno (od 70 min. Piskorz).
Źródło: Dziennik Polski nr 37 z 29 marca 1982

"Lider pokonany w Bytomiu" -
Trybuna Robotnicza

Lider pokonany w Bytomiu

Artykuł w Trybunie Robotniczej
Wydarzeniem nr 1 w II lidze, było spotkanie mającej wysokie aspiracje Polonii, z liderem tabeli Cracovią. Na stadionie w Bytomiu zjawiło się 7 tysięcy widzów będacych świadkami zwycięstwa gospodarzy 2:0 (0:0) po strzatach Rosy i Wrony. Wygrana ta zmniejszyła straty polonistów do lidera tylko do dwóch punktów i właściwie "wyścig" do ekstraklasy rozpoczyna się od nowa.

Niewiele dobrego można napisać o pierwszej połowie. Akcje obu drużyn były prowadzone w słabym tempie i kończyły się z reguły przed polem karnym. Zarówno gospodarze, jak i goście grali chyba zbyt bojaźliwie, obawiając się popełnienia błędów i ewentualnej straty bramki. Nic dziwnego, że siedzący za nami kibic pesymista powiedział: ,,Panie, tego meczu nie wygra się. Gdyby grał Jasiek Liberda, to już byłoby 3:0. Chyba już nie przyjdę na Polonię". Po zakończeniu gry, ten sam kibic uśmiechał się na lewo i prawo oraz liczył ile to jeszcze jego ulubieńcy muszą zdobyć punktów, by znaleźć się w ekstraklasie. Z tego wynika, że łaska kibiców na pstrym koniu jeździ, zresztą jak zwykle...

Druga część należała do gospodarzy, którzy znacznie lepiej przeprowadzali akcje zaczepne. Na efekty nie można było długo czekać, bowiem Rosa w 50 minucie, po ładnym zagraniu z obrony i podaniu Wrony strzelił celnie zza linii pola karnego. Od tego momentu Cracovia nieco rozluźniła swoje szyki obronne i dzięki temu poloniści stworzyli kilka dogodnych sytuacji strzeleckich, lecz fatalnie pudłowali tuż przed bramką Koczwary. Dopiero w 85 minucie Wrona niemal z linii kończącej boisko posłał piłkę w stronę Koczwary, ten z kolei był źle ustawiony i dość nieoczekiwanie wpadła ona do siatki.

- Zbyt duża stawka meczu nieco usztywniła oba zespoły - powiedział trener polonistów, Jan Liberda. - Druga połowa należała już do moich podopiecznych, choć nie grali oni jeszcze rewelacyjnie. Nie bez wpływu na to miała nie najlepsza płyta boiska. Teraz trzeba wygrywać u siebie i na wyjeździe, a wtedy można być spokojnym...

Polonia wystapiła w składzie: Patoń - Binek, Rosa, Racki, Gruszka - Wieczorek, Wrona, Liberda (od 45 min. Bojda) - Nezdropa, Wyciślik, Perlak.

Przed spotkaniem obie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez redakcję "Sport" za zasługi w rozwoju piłkarstwa.
Źródło: Trybuna Robotnicza nr 62 z 29 marca 1982

Mecze sezonu 1981/82

Stal Mielec 1981-07-12 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Ruch Chorzów 1981-07-21 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Dalin Myślenice 1981-07-26 Dalin Myślenice - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1981-08-04 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1981-08-09 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:0  Dalin Myślenice 1981-08-16 Dalin Myślenice - Cracovia 0:2  Wisła Płock 1981-08-22 Wisła Płock - Cracovia 1:0  Stal Stalowa Wola 1981-08-26 Stal Stalowa Wola - Cracovia 4:0  Polonia Bytom 1981-08-30 Cracovia - Polonia Bytom 1:0  Concordia Knurów 1981-09-05 Górnik Knurów - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1981-09-08 Cracovia - Ruch Chorzów 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-09-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 2:0  Broń Radom 1981-09-16 Cracovia - Broń Radom 2:0  Stal Rzeszów 1981-09-20 Cracovia - Stal Rzeszów 3:1  Hutnik Kraków 1981-09-26 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 3:0  Błękitni Kielce 1981-10-04 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Raków Częstochowa 1981-10-11 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Avia Świdnik 1981-10-18 Cracovia - Avia Świdnik 3:0  Olimpia Elbląg 1981-10-25 Olimpia Elbląg - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1981-11-08 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Gwardia Szczytno 1981-11-15 Gwardia Szczytno - Cracovia 0:1  Resovia Rzeszów 1981-11-22 Cracovia - Resovia Rzeszów 2:1  Cracovia_herb 1982 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1982-01-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Garbarnia Kraków 1982-02-09 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Gwardia Warszawa 1982-02-14 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Polonia Bytom 1982-02-27 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Zawisza Bydgoszcz 1982-03-14 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1982-03-21 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Polonia Bytom 1982-03-28 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Concordia Knurów 1982-04-04 Cracovia - Górnik Knurów 1:1  Broń Radom 1982-04-10 Broń Radom - Cracovia 3:0  Stal Stalowa Wola 1982-04-18 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:1  Stal Rzeszów 1982-04-24 Stal Rzeszów - Cracovia 0:2  Hutnik Kraków 1982-05-02 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:0  Błękitni Kielce 1982-05-09 Błękitni Kielce - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 1982-05-15 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Avia Świdnik 1982-05-19 Avia Świdnik - Cracovia 0:2  Olimpia Elbląg 1982-05-23 Cracovia - Olimpia Elbląg 1:0  Radomiak Radom 1982-05-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:0  Gwardia Szczytno 1982-05-30 Cracovia - Gwardia Szczytno 3:0  Resovia Rzeszów 1982-06-06 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:1