Westfalewicz
Zolech (75’ Tomaszek, 88’ Kaczmarski).

podczas meczu, źródło: Tempo

Gazeta Wyborcza

Gospodarze - do soboty wicelider tabeli - byli w tym spotkaniu faworytem. Powinni się jednak cieszyć z tego, że w ogóle zremisowali, bo to przyjezdni mieli idealne sytuacje bramkowe. Trener Avii Jerzy Krawczyk powiedział po meczu, że jego zespół nie wygrał, bo nie chciał się bardziej odkrywać. Problem w tym, że goście wcale nie musieli prowadzić bardziej otwartej gry, wystarczyło, żeby wykorzystali znakomite okazje, jakie dała im gra z kontry.

W 3. min Zolech, będący na wprost bramki, miał przed sobą tylko Kwedyczenkę. Trafił w słupek. Chwilę później ładnie sprzed pola karnego uderzył Hrapkowicz, piłka jednak minęła bramkę. W 12. min, po rzucie wolnym dla gości, krakowianom znów dopisało szczęście - Bartoś trafił w poprzeczkę.

Cracovia nawet dynamicznie atakowała, ale na polu karnym już sobie nie radziła: podania w tej strefie były niedokładne bądź trudne do opanowania. Po jednym zaś z kontrataków gości (23. min) Bender dobiegł prawym skrzydłem aż do końcowej linii i wycofał piłkę do Klicha. Ten strzelił po ziemi w przeciwległy róg bramki i Cracovię uratował wybiciem stojący na linii bramkowej Hajduk.

Najlepszą okazję na zdobycie gola dla "Pasów" miał w 33. min Zegarek, który z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę. Kilka minut po przerwie Hrapkowicz dostał piłkę od Wrześniaka i uderzył z ostrego kąta, lecz bramkarz obronił, podobnie jak parę innych strzałów w środek bramki. Goście cofnęli się jeszcze głębiej, jednak z przewagi "Pasów" niewiele wynikało. Kiedy w 68. min Wrześniak podał z rzutu wolnego, Duda "główkował" wprost w ręce bramkarza. Najbardziej mógł się chyba podobać mocny strzał Gruchały w 77. min, po którym Grodzicki sparował piłkę na rzut rożny.

Przyjezdni mieli jeszcze kilka wybornych okazji do rozwinięcia kontrataku, ale sytuacje te kończyli nieporadnie. Trener Avii, Jerzy Krawczyk: - Przyjechaliśmy do wicelidera, zdając sobie sprawę z warunków, jakie nam postawi, i staraliśmy się zagęścić nasze przedpole. Uważam, że nam się to udawało, zwłaszcza w I połowie. "Stuprocentowych" sytuacji gospoadrze nie mieli.
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie krakowskie 15 kwietnia 1996

"Ze wskazaniem na Avię" -
Tempo

Ze wskazaniem na Avię

Trener gości, Jerzy Krawczyk, uznał podział punktów za rozstrzygnięcie sprawiedliwe. Jeśli żywić uznanie za przewagę w polu, przewagę co prawda wyraźną, ale bezproduktywną, można świdnickiemu szkoleniowcowi przyznać rację. Jeśli jednak za kryterium przyjąć ilość podbramkowych okazji (i to znakomitych!), a także konsekwencję w grze - stwierdzić należy, że trener Krawczyk z kurtuazją trochę przesadził...

Zaczęło się wszakże dla "Pasów" obiecująco. Nie upłynęła minuta gry, a Cracovia mogła prowadzić - Gruchała dobrze zacentrował z lewej strony i przed bramką świdniczan zrobiło się bardzo gorąco. Na trybunach oczekiwano, iż sytuacje tego rodzaju będą się mnożyć, a tymczasem w opałach znaleźli się krakowianie. Goście - chociaż znani z tego, iż sztukę gry defensywnej dobrze opanowali - nie zamierzali bynajmniej ograniczać się do poczynań wyłącznie destrukcyjnych. Szyki obronne, owszem, wzmocnili, ale konsekwentnie uprzykrzali życie gospodarzom już w środku pola, a ilekroć nadarzała się okazja - inicjowali groźne kontrataki. Po raz pierwszy skóra ścierpła na kibicach Cracovii już w 3. minucie, kiedy to - po błędzie Dudy - Zolech znalazł się w idealnej sytuacji i trafił piłką w słupek 9 minut później znów los sprzyjał "Pasom" - z kolei Bartoś z rzutu wolnego, z odległości około 25 metrów, trafił w poprzeczkę. Wreszcie w 23 minucie do opuszczonej przez Kwedyczenkę bramki strzelał Klich, ale utracie gola zapobiegł stojący na bramkowej linii Hajduk.
A Cracovia? Optycznie przeważała, ale tak na dobrą sprawę przed przerwą tylko raz była bardzo bliska zdobycia gola. W 33. minucie - z rzutu wolnego, z odległości 18 metrów - Zegarek strzelił bardzo mocno, ale piłka odbiła się od poprzeczki.
Po zmianie stron - czego należało oczekiwać - "Pasy" uzyskały jeszcze wyraźniejszą przewagę w polu, ale klarownych sytuacji gotowych nie miały. Bodaj najwięcej strachu napędził gościom w 78. minucie Gruchała; strzelił mocno zza linii pola; karnego, ale świdnicki bramkarz sparował piłkę na róg. l okazję-marzenie stworzyli natomiast, po jednej z kontr, przyjezdni. W 53 minucie Bender znalazł się sam na sam z Kwedyczenką, piłkę miał opanowaną, ale strzelił obok słupka. Szansa była tak wyśmienita, iż nie dziwię się piłkarzowi Avii, że złapał się za głowę...

Końcowy gwizdek kibice Cracovii przyjęli z różnymi odczuciami. Niektórzy z nich do końca łudzili się, że uda się gola "wymęczyć", inni znów z zadowoleniem przyjęli bezbramkowy remis. Do boiskowych wydarzeń adekwatne było oczywiście to drugie odczucie.
Marian G. Nowak
Źródło: Tempo 15 kwietnia 1996

Wywiady

Jerzy Krawczyk - trener Avii: - Graliśmy tak, jak zakładaliśmy. A zatem destrukcja i nękanie przeciwnika kontrami, po których było kilka okazji do zdobycia bramki. Cracovia, zwłaszcza po zmianie stron, kiedy przestawiłem Klicha na grę bardziej obronną, miała wyraźną przewagę optyczną. Remis jest zatem sprawiedliwy.

Ireneusz Adamus - szkoleniowiec Cracovii: - Można tym razem mieć pretensje do naszych defensorów: popełnili wiele, błędów. Inna sprawa, że aktualnie mamy do dyspozycji tylko dwóch obrońców i trzeba było zmienić ustawienie drużyny. Na domiar złego, Rajko na rozgrzewce skręcił nogę i nie zagrał.

Źródło: Tempo

Trener Cracovii, Ireneusz Adamus: - W ciężkich warunkach terenowych, gra kombinacyjna, którą my preferujemy, jest utrudniona. Nie chciałbym jednak wszystkiego zwalać na aurę, trzeba sobie umieć radzić w takiej sytuacji. W tej chwili dysponujemy tylko dwoma pełnowartościowymi obrońcami: Mrozem i Dudą. Depa i Węgiel są zaś po zabiegach terapeutycznych. Na ławce został mi nominalny obrońca Góra, który też jest po operacji. Podczas rozgrzewki Rajko odniósł kontuzję kolana i to mi zburzyło plan taktyczny. Trzeba było wszystko zmieniać w ostatniej chwili.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Bilety-fałszywki!

Bilet na mecz Cracovia - Avia kupić można było także u obywatela prowadzącego tzw. "sprzedaż obnośną". Jak się jednak, okazało, rozprowadzał on bilety wydrukowane na... spotkania rundy jesiennej, a z klubem nie miał nic wspólnego. Oszust został ujęty przez kibiców i przekazany policji. Z Cracovią nie jest związany, w jaki zatem sposób - ciekawi jesteśmy - wszedł w posiadanie starych biletów?!

Mecze sezonu 1995/96

FK Spišská Nová Ves 1995-07-09 FK Spišská Nová Ves - Cracovia 2:1  Lokomotíva Koszyce 1995-07-12 Lokomotíva Koszyce - Cracovia 6:1  Ozes Tornaľa 1995-07-14 Ozes Tornaľa - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 1995-07-30 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3  Unia Tarnów 1995-08-05 Unia Tarnów - Cracovia 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1995-08-13 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 0:0  Avia Świdnik 1995-08-20 Avia Świdnik - Cracovia 2:1  Hetman Zamość 1995-08-26 Cracovia - Hetman Zamość 3:0  Stal Stalowa Wola 1995-09-02 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:1  Hutnik Warszawa 1995-09-10 Cracovia - Hutnik Warszawa 2:1  Lublinianka Lublin 1995-09-17 Lublinianka Lublin - Cracovia 0:4  Jeziorak Iława 1995-09-20 Cracovia - Jeziorak Iława 1:1  Wisła Kraków 1995-09-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1995-10-01 Cracovia - Petrochemia Płock 2:2  RKS Radomsko 1995-10-07 RKS Radomsko - Cracovia 4:2  Pomezania Malbork 1995-10-15 Cracovia - Pomezania Malbork 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1995-10-22 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1995-10-29 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Motor Lublin 1995-11-05 Motor Lublin - Cracovia 1:3  Okocimski Brzesko 1995-11-12 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Cracovia_herb 1996 Trening Noworoczny  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1996-02-01 Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 6:1  Wawel Kraków 1996-02-10 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Favoritner Wiedeń 1996-02-18 Favoritner Wiedeń - Cracovia 2:1  SV Stockerau 1996-02-20 SV Stockerau - Cracovia 0:2  SV Neunkirchen 1996-02-22 SV Neunkirchen - Cracovia 0:6  GKS Katowice 1996-02-28 GKS Katowice - Cracovia 2:0  KS Myszków 1996-03-02 Cracovia - Krisbut Myszków 0:1  Hutnik Kraków 1996-03-10 Hutnik Kraków - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 1996-03-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Unia Tarnów 1996-03-30 Cracovia - Unia Tarnów 2:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-04-06 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 2:0  Avia Świdnik 1996-04-13 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Hetman Zamość 1996-04-20 Hetman Zamość - Cracovia 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-04-24 Cracovia - Stal Stalowa Wola 0:0  Hutnik Warszawa 1996-04-28 Hutnik Warszawa - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1996-05-05 Cracovia - Lublinianka Lublin 0:1  Jeziorak Iława 1996-05-11 Jeziorak Iława - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1996-05-15 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Wisła Płock 1996-05-19 Petrochemia Płock - Cracovia 3:0  RKS Radomsko 1996-05-22 Cracovia - RKS Radomsko 4:0  Pomezania Malbork 1996-05-25 Pomezania Malbork - Cracovia 4:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-06-01 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2  Polonia Warszawa 1996-06-05 Polonia Warszawa - Cracovia 2:0  Motor Lublin 1996-06-08 Cracovia - Motor Lublin 4:1  Okocimski Brzesko 1996-06-12 Okocimski Brzesko - Cracovia 2:0