Węgiel (46' Powroźnik)
Gruchała
Zegarek

Tempo

Pierwszą groźną sytuację podbramkową stworzyli goście - w 9. minucie po akcji Wrześniaka z Gruchałą Pomezanię od utraty gola uratował bramkarz Dariusz Tobolski, który ofiarną interwencją uprzedził szykującego się do strzału Zegarka. Po kwadransie gry inicjatywę przejęli gospodarze - najpierw Homko strzelił minimalnie obok słupka, potem uderzenie Borosa obronił Kwedyczenko. Po kolejnej akcji Pomezanii bramkarz Cracovii był już jednak bezradny - tym razem Boros lepiej nadstawił głowę po rzucie rożnym egzekwowanym przez Jacka Januszewskiego. Drugiego gola wypracował także Manuszewski, który prostopadłym podaniem obsłużył Klujkę.

Po zmianie stron Cracovia miała szansę na zdobycie, kontaktowej bramki, Tobolski obronił jednak rzut karny wykonywany przez Wrześniaka, a podyktowany za faul Własnego na Gruchale. Za to gospodarze po raz trzeci pokonali Kwedyczenkę. Po tej bramce goście mieli pretensje do bocznego arbitra, który ich zdaniem powinien sygnalizować spalonego. W 77. minucie Duda podciął w polu karnym Borosa, a Jacek Tobolski pokazał Cracovii, jak należy wykonywać rzuty karne. Wynik nie uległ już zmianie, gdyż strzały Hrapkowicza (88. minuta) i Hajduka (90.) obronił Tobolski, zaś tuż przed końcem meczu Własny potężnym uderzeniem z 40 metrów trafił w poprzeczkę krakowskiej bramki.
- Cały mój zespół rozegrał doskonale spotkanie. Gdybyśmy wygrali jeszcze wyżej, Cracovia też nie mogłaby mieć pretensji - chwalił po meczu swych podopiecznych trener Pomezanii Józef Bujko.

- Jestem zawiedziony. Wynik jest odzwierciedleniem skandalicznej i haniebnej postawy Cracovii, która grała tak, jakby przyjechała tu na wycieczkę. Nie podejrzewam nikogo o nieuczciwość. Drużyna grała bez motywacji. Wydaje mi się, iż trzeci gol padł ze spalonego - powiedział trener Ireneusz Adamus.
Adam Suska
Źródło: Tempo 27 maja 1996

"Pomezania Malbork - Cracovia 4-0 (2-0)" -
Gazeta Wyborcza

Pomezania Malbork - Cracovia 4-0 (2-0)

Pomezania rozegrała najlepszy mecz w rundzie wiosennej i odniosła najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. Malborscy piłkarze łatwo pokonali Cracovię na własnym stadionie.

Gospodarze przystąpili do sobotniego spotkania bez znajdującego się ostatnio w wysokiej formie Kowalika, pauzującego za żółte kartki. W podstawowym składzie wybiegł więc białoruski napastnik Klujko, który w poprzednich meczach większość czasu spędził na ławce rezerwowych. Białorusin w sobotę szansę w pełni wykorzystał. Pierwszą groźną okazję stworzyli jednak goście. W 9. minucie w znakomitej sytuacji dwa metry przed malborską bramką znalazł się Paweł Zegarek. W ostatniej chwili uprzedził go jednak D. Tobolski.

W 18. minucie gospodarze objęli prowadzenie. Z rzutu rożnego podawał Manuszewski. Po jego dośrodkowaniu bramkę - strzałem głową z najbliższej odległości - zdobył Boros. Po strzeleniu gola gospodarze nadal atakowali. W 33. minucie było już 2-0 dla Pomezanii. Indywidualną akcję przeprowadził Nowogrodzki. Minął jednego z krakowskich obrońców, dobiegł z piłką do końcowej linii i dokładnie podał do Klujki. Białorusin z najbliższej odległości dobił piłkę do pustej bramki. Trzy minuty przed przerwą Klujko ponownie mógł się wpisać na listę strzelców. Piłka po jego strzale z woleja z 10 m przeleciała jednak obok bramki. Druga połowa rozpoczęła się od kolejnych ataków Pomezanii. Goście ograniczali się do sporadycznych kontrataków. Po jednym z nich Własny sfaulował w polu karnym Gruchałę. Strzał Wrześniaka z 11 m obronił jednak D. Tobolski. Był to już trzeci karny obroniony przez malborskiego bramkarza w rundzie wiosennej.

W 67. minucie Klujko ponownie znalazł się w znakomitej sytuacji. Zamiast jednak strzelać z sześciu metrów, próbował jeszcze dryblować i stracił piłkę. Minutę później Białorusin w pełni się zrehabilitował. Po podaniu Borosa znalazł się sam na sam z krakowskim bramkarzem i nie zmarnował tej okazji.

Dziesięć minut później było 4-0 dla malborskiej jedenastki. Świetnie grający Boros został sfaulowany w polu karnym. Pewnym egzekutorem rzutu karnego był kapitan Pomezanii J. Tobolski. W końcówce meczu goście mieli dwie znakomite okazje do zdobycia honorowej bramki. Z kilku metrów strzelali Hajduk i Hrapkowicz. Dwukrotnie świetnie interweniował najlepszy zawodnik meczu D. Tobolski. W ostatniej minucie Własny zdecydował się na potężny strzał z 35 m. Piłka trafiła jednak w poprzeczkę i wyszła w pole.

Na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek piłkarze malborkiej Pomezanii mogą już spokojnie myśleć o kolejnym II-ligowym sezonie. Cracovia złożyła broń już wcześniej. Teraz jej kibicom pozostają emocje zupełnie innej natury - konflikty krakowskich piłkarzy z działaczami na tle płacowym są bardzo poważne.
K
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie krakowskie 27 maja 1996

Mecze sezonu 1995/96

FK Spišská Nová Ves 1995-07-09 FK Spišská Nová Ves - Cracovia 2:1  Lokomotíva Koszyce 1995-07-12 Lokomotíva Koszyce - Cracovia 6:1  Ozes Tornaľa 1995-07-14 Ozes Tornaľa - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 1995-07-30 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3  Unia Tarnów 1995-08-05 Unia Tarnów - Cracovia 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1995-08-13 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 0:0  Avia Świdnik 1995-08-20 Avia Świdnik - Cracovia 2:1  Hetman Zamość 1995-08-26 Cracovia - Hetman Zamość 3:0  Stal Stalowa Wola 1995-09-02 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:1  Hutnik Warszawa 1995-09-10 Cracovia - Hutnik Warszawa 2:1  Lublinianka Lublin 1995-09-17 Lublinianka Lublin - Cracovia 0:4  Jeziorak Iława 1995-09-20 Cracovia - Jeziorak Iława 1:1  Wisła Kraków 1995-09-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1995-10-01 Cracovia - Petrochemia Płock 2:2  RKS Radomsko 1995-10-07 RKS Radomsko - Cracovia 4:2  Pomezania Malbork 1995-10-15 Cracovia - Pomezania Malbork 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1995-10-22 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1995-10-29 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Motor Lublin 1995-11-05 Motor Lublin - Cracovia 1:3  Okocimski Brzesko 1995-11-12 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Cracovia_herb 1996 Trening Noworoczny  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1996-02-01 Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 6:1  Wawel Kraków 1996-02-10 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Favoritner Wiedeń 1996-02-18 Favoritner Wiedeń - Cracovia 2:1  SV Stockerau 1996-02-20 SV Stockerau - Cracovia 0:2  SV Neunkirchen 1996-02-22 SV Neunkirchen - Cracovia 0:6  GKS Katowice 1996-02-28 GKS Katowice - Cracovia 2:0  KS Myszków 1996-03-02 Cracovia - Krisbut Myszków 0:1  Hutnik Kraków 1996-03-10 Hutnik Kraków - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 1996-03-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Unia Tarnów 1996-03-30 Cracovia - Unia Tarnów 2:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-04-06 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 2:0  Avia Świdnik 1996-04-13 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Hetman Zamość 1996-04-20 Hetman Zamość - Cracovia 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-04-24 Cracovia - Stal Stalowa Wola 0:0  Hutnik Warszawa 1996-04-28 Hutnik Warszawa - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1996-05-05 Cracovia - Lublinianka Lublin 0:1  Jeziorak Iława 1996-05-11 Jeziorak Iława - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1996-05-15 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Wisła Płock 1996-05-19 Petrochemia Płock - Cracovia 3:0  RKS Radomsko 1996-05-22 Cracovia - RKS Radomsko 4:0  Pomezania Malbork 1996-05-25 Pomezania Malbork - Cracovia 4:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-06-01 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2  Polonia Warszawa 1996-06-05 Polonia Warszawa - Cracovia 2:0  Motor Lublin 1996-06-08 Cracovia - Motor Lublin 4:1  Okocimski Brzesko 1996-06-12 Okocimski Brzesko - Cracovia 2:0