Zahovič (80' Kowalczyk)

2022-03-12 Czarni Połaniec - Cracovia II 0:3

"Mecz z liderem mobilizuje Cracovię. Każdy zespół ma słabe punkty" -

Mecz z liderem mobilizuje Cracovię. Każdy zespół ma słabe punkty

W sobotę o godz. 20 Cracovia podejmuje Pogoń Szczecin. "Pasy” po dwóch porażkach z rzędu chcą się zrehabilitować. Trener Jacek Zieliński nie będzie mógł skorzystać z borykających się z urazami Jakuba Jugasa i Filipa Balaja, którzy są w fazie rehabilitacji. Oni oraz Sylwester Lusiusz z uwagi na cztery żółte kartki nie będą brani pod uwagę na najbliższy mecz.

Cracovia nie załamuje się

„Pasy” po niezłym początku wiosny – cztery punkty w dwóch meczach, spuściły z tonu. Przegrały dwa kolejne mecze. - Załamania nie ma, ale dwa ostatnie mecze wyglądały słabo – przyznaje trener. - W zespole widać chęć odrobienia tego. Mam nadzieję, że po tym meczu w Zabrzu w sobotę znajdzie to przełożenie na boisko. Na pewno mamy mały dołek, ale podchodzimy do wszystkiego spokojnie.

W ostatnim spotkaniu zadebiutował Virgil Ghita, rumuński zawodnik sprowadzony niedawno do Cracovii. - Debiutował w specyficznym meczu, widać było że drużynie nie idzie – podkreśla Zieliński. - Mieliśmy problem z konsekwencją w grze, brakowało spokoju. Widać, że ten zawodnik na treningach wygląda dobrze. Braliśmy go pod kątem długofalowej strategii. Pierwszy mecz ma za sobą.

Dwa spotkania rozegrał już Jewhen Konoplanka. W obu był rezerwowym. - Coraz lepiej wygląda w treningu – mówi szkoleniowiec. - Będzie brany pod uwagę, by zaprezentować się w większym wymiarze czasowym. Będziemy o tym decydować w sobotę.

Pelle znów w ataku?

Od końca ubiegłego roku i meczu ze Śląskiem Wrocław Cracovia gra w systemie w którym Pelle van Amersfoort jest najbardziej wysuniętym napastnikiem. Najlepszy piłkarz Cracovii przestał strzelać bramki, ale szkoleniowiec nie bardzo ma inne wyjście, by cofnąć go do środka pola. - To ustawienie wyniknęło z sytuacji personalnej, w jakiej się znaleźliśmy – tłumaczy Zieliński. - Jest problem, jeśli chodzi o ofensywnych zawodników. Alvarez trenuje w rezerwach, Balaj jest kontuzjowany. W wielu meczach ten system się sprawdził. Inaczej jest, gdy trzeba prowadzić atak pozycyjny, inaczej, gdy nastawiamy się na kontry. Zobaczymy, jak to wszystko ułożyć, mamy jeszcze na to trochę czasu.

Do Krakowa przyjeżdża lider ekstraklasy, który ma jednak tez swoje słabsze strony,

- Każdy zespół można zaskoczyć – twierdzi Zieliński. - Można znaleźć słabe punkty. Gramy z liderem i dlatego wielkiej mobilizacji z naszej strony nie trzeba. Takie mecze zawsze niosą ze sobą dawkę emocji. Nastawiamy się na trudny, ciężki bój z zespołem, który gra ciekawy futbol, ma szeroką kadrę. Zdarzyła się mu porażka, ale trzeba powiedzieć z kim – Lechem, który zagrał dobrze w meczu na szczycie. Jakiś plan na pewno przygotujemy.
Źródło: gazetakrakowska.pl 10 marca 2022 [1]

"Cracovia - Pogoń Szczecin. Cracovia wyszarpała remis w 5 minucie doliczonego czasu gry" -

W meczu 25.kolejki ekstraklasy Cracovia zremisowała z Pogonią Szczecin 1:1. Emocje były do samego końca. Wynik decydował się w doliczonym czasie gry. Najpierw Kowalczyk dał Pogoni prowadzenie, a w 5 mi doliczonego czasu wyrównał Rivaldinho.

Trener Jacek Zieliński zdecydował się na kilka zmian w składzie w porównaniu z ostatnim meczem. Nie zagrali – pauzujący za kartki Sylwester Lusiusz oraz Michal Siplak, Michal Rakoczy i Otar Kakabadze, a zastąpili ich Karol Knap, Jakub Myszor, Jewhen Konoplanka oraz Kamil Pestka. Dla Konoplanki był to pierwszy mecz od pierwszej minuty w barwach Cracovii. „Pasy” wciąż mają kłopoty z napastnikiem i w jego rolę tym razem wcielił się Jakub Myszor. A przed Cracovią było spore wyzwanie – do Krakowa przyjechał bowiem lider ekstraklasy.

Mecz oglądał selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz. W 5 min Pogoń przeprowadziła groźną akcję – Kamil Grosicki popędził skrzydłem i dograł na prawa stronę do Rafała Kurzawy, który strzelił z pierwszej piłki wysoko nad poprzeczką.

W 8 min Cracovia odpowiedziała składną akcja – Jakub Myszor podał do van Amersfoorta, ten odegrał do Konoplanki, który strzelał, ale za lekko, by pokonać Dante Stipicę. W 11 min uderzał Myszor i w efekcie był rzut rożny. Po rzucie wolnym w 17 min w wykonaniu Konoplanki główkował z kolei Virgil Ghita – nad poprzeczką. „Pasy” były w ataku i pięć minut później z dystansu strzelał Mathias Hebo Rasmussen – Stipica wyciągnął się jak długi i wybił piłkę na rzut rożny. W 33 min uderzał z kolei Karol Knap – niecelnie. Ten sam zawodnik uderzał z wolnego w 41 min – koło bramki.

Druga połowa zaczęła się od groźnej akcji Pogoni, strzelał Luka Zahović – koło bramki, ale i tak był spalony. Cracovia wyszła z kontratakiem w 51 min – Myszor urwał się obrońcom, znalazł Van Amersfoorta, który odegrał do Konoplanki, a ten w dobrej sytuacji nie trafił w bramkę. Cracovia bała się zaatakować frontalnie, gdyż istniało zagrożenie kontratakiem, a w tym elemencie Pogoń była groźna.

Jak w 60 min gdy Mateusz Łegowski strzelał z ostrego kąta i Karol Niemczycki musiał wykazać się refleksem, by wybić piłkę na róg.

Koło 70 mi nastąpiła przerwa w meczu. Grupa pseudokibiców zaczęła rzucać petardami hukowymi i demolować płot w jednym z sektorów. Trener Jacek Zieliński podszedł pod sektor i zaczął uspokajać pseudokibiców. Po 7 minutach gra została wznowiona. W 2 min doliczonego czasu gry dopiero co wprowadzony do gry Sebastian Kowalczyk precyzyjnym strzałem wpakował piłkę do bramki „Pasów”. Ale gospodarze się nie poddali. Sergiu Hanca wrzucił piłkę z wolnego a Rivaldinho strzałem głową doprowadził do wyrównania.
Źródło: gazetakrakowska.pl 12 lutego 2022 [2]

"Dwa gole w doliczonym czasie" -
sportowetempo.pl

Dwa gole w doliczonym czasie

W 25. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia zremisowała z Pogonią Szczecin 1-1. Oba gole padły w doliczonym czasie, Pasy wyrównały w ostatniej akcji meczu!

Cracovia - Pogoń Szczecin 1-1 (0-0) 0-1 Sebastian Kowalczyk 90+2

1-1 Rivaldo Jr. 90+5 (głową)

Sędziował Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Rasmussen, Knap, Rodin, Rivaldo Jr., Hanca - Łasicki, Triantafyllopoulos, Drygas, Grosicki. Widzów 7144.

CRACOVIA: Niemczycki - Rapa, Rodin, Ghita, Pestka - Hanca, Knap (84 Rocha), Rasmussen, van Amersfoort, Konoplyanka (79 Rakoczy) - Myszor (90+4 Rivaldo Jr.).

POGOŃ: Stipica - Bartkowski, Triantafyllopoulos, Łasicki, Mata - Kurzawa (90 Parzyszek), Dąbrowski, Łęgowski (90 Fornalczyk), Drygas (67 Bichakhchyan), Grosicki (67 Silva) - Zahovic (80 Kowalczyk).

Goście zaczęli ofensywnie, w 4. minucie Kurzawa uderzył z woleja, ale nad poprzeczką. Cztery minuty później w doskonałej sytuacji znalazł się Konoplyanka, lecz bramkarz wyczuł jego intencje. Po przerwie, w 51. minucie, Ukrainiec znów miał świetną okazję, ale strzelił niecelnie.

Mecz rozstrzygnął się w... doliczonym czasie. W 90+2. minucie, po ładnej akcji, Kowalczyk przymierzył celnie z 13 m. Gdy wydawało się, że wygra Pogoń, w ostatniej akcji spotkania Cracovia wyrównała. Z wolnego dośrodkował Hanca, a celną "główką" popisał się Rivaldinho, który na boisko wszedł minutę wcześniej...

Statystyka meczu: 12:7 w strzałach, 3:3 w celnych, 42:58% w posiadaniu piłki, 4:2 w kornerach i 116:115 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
Źródło: sportowetempo.pl 12 marca 2022 [3]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

To był fajny, ciekawy mecz dla kibica mimo tych naszych problemów, które nas trapiły od samego rana . Duże słowa uznania dla chłopaków za charakter, wolę walki, w ogóle piłkarsko nie wyglądaliśmy źle, a pierwsza połowa wyglądała bardzo dobrze. Nie daliśmy Pogoni złapać chwili oddechu. Chyba opanowaliśmy grę. Po przerwie w grze, która nadeszła niespodziewanie, mecz się stał szarpany. Straciliśmy bramkę, która była do uniknięcia. Cieszę się, że chłopcy tak zareagowali, jak zareagowali a „Riva” wszedł i strzelił piękną bramkę. Ten mecz kosztował nas wiele zdrowia. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że zawodziliśmy kibiców, a teraz pospolitym „darciem trawy” zmazaliśmy tamte przewiny.

Problemem jest wirus, który jest przy zespole od 2 -3 tygodni. Musieliśmy czterech zawodników odesłać ze zgrupowania. Dobieraliśmy jeszcze dwóch z drugiej drużyny, którzy nie zdążyli jeszcze wyjechać na mecz do Połańca. Robilismy testy na koronawirusa i wyszły one negatywnie, ale czwórka musiała opuścić ekipę. Nie mieliśmy za bardzo podpórki na ławce, dlatego wstrzymywałem się ze zmianami. Jewhen jeszcze nie jest gotowy na tyle minut, ale grał, bo musiał. Tak się zdarza. Mam nadzieję, że po weekendzie kłopoty zdrowotne będziemy mieli za sobą.

Widząc co się dzieje, że Sergiu próbował podejść, ale się gdzieś wycofał, podszedłem pod trybunę. Powiedziałem: „Dajcie nam grać, dokończyć mecz, bo będzie walkower i grozi to zamknięciem stadionu. Szarpaczki trwały cały czas, trudno mi powiedzieć, dlaczego. Dobrze, że dokończyliśmy mecz.

Co powiedziałem Rivaldinho? Nie zdążyłem mu nic powiedzieć, bo było tak głośno. Może i dobrze.

Kosta Runjaić, trener Pogoni

Był to twardy, fizyczny, mocny mecz. Było jasne, że Cracovia po porażce 0:3 zagra twardo i będzie to ciężkie spotkanie. Także ze względu na historię meczów między tymi drużynami. Trochę się neutralizowaliśmy, o każda piłkę była ciężka walka. Cracovia grała nieprzyjemną piłkę, grała długimi podaniami. My mieliśmy ten problem, bo stoperzy szybko złapali żółte kartki. Cieszę się, że drużyna zachowała spokój. Myślę, że w drugiej połowie byliśmy trochę lepsza drużyną. Nie udało się nam wykreować sytuacji podbramkowych i strzelić gola w momentach, gdy przeważaliśmy. Po przerwie w trakcie meczu lepiej weszliśmy w mecz. Udało się zdobyć gola na 1:0, była ogromna radość, ale nie trwała ona za długo, ponieważ Cracovia potwierdziła, że jest jedną z najbardziej niebezpiecznych drużyn przy stałych fragmentach gry.

Mieliśmy w tym roku trzy wyjazdowe mecze w których wywalczyliśmy 7 punktów, drużyna dała z siebie wszystko w każdym spotkaniu. Nie jestem szczęśliwy, ale jestem jednak zadowolony, że wywozimy jeden punkt. Dobrym znakiem jest to, że drużyna nie jest zadowolona, jest dosyć zła. Nie chodzi o grę, ale o fakt, że w walce o mistrzostwo zdobywamy jeden punkt, a nie trzy.

Źródło: gazetakrakowska.pl [4]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2021/22

MFK Frýdek-Místek 2021-06-23 Cracovia - MFK Frýdek-Místek 9:0  Fotbal Trzyniec 2021-06-26 Cracovia – Fotbal Trzyniec 2:0  NK Maribor 2021-07-01 NK Maribor - Cracovia 1:3  Partizan Belgrad 2021-07-04 Cracovia - Partizan Belgrad 0:3  Lokomotiw Moskwa 2021-07-05 Cracovia - Lokomotiw Moskwa 2:2  Sturm Graz 2021-07-08 Sturm Graz - Cracovia 0:1  1. FC Slovácko 2021-07-09 Cracovia - 1. FC Slovácko 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 4:0  Górnik Łęczna 2021-07-24 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2021-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2  Lech Poznań 2021-08-06 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2021-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 2021-08-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-08-28 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 1:2  Górnik Zabrze 2021-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:2  Pogoń Szczecin 2021-09-18 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2021-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 k.3:1  Piast Gliwice 2021-09-27 Piast Gliwice - Cracovia 2:4  Stal Mielec 2021-10-02 Cracovia - Stal Mielec 3:3  Warta Poznań 2021-10-17 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Zagłębie Lubin 2021-10-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 2021-10-29 Cracovia - Radomiak Radom 1:2  Wisła Kraków 2021-11-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2021-11-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Wisła Płock 2021-11-28 Wisła Płock - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2021-12-05 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Górnik Łęczna 2021-12-12 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Śląsk Wrocław 2021-12-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 2022 Trening Noworoczny  Rapid Wiedeń 2022-01-19 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Dynamo Czeskie Budziejowice 2022-01-21 Cracovia - Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2  Rabotniczki Skopje 2022-01-26 Cracovia - Rabotniczki Skopje 1:0  Spartak Subotica 2022-01-28 Cracovia - Spartak Subotica 2:1  Lech Poznań 2022-02-06 Cracovia - Lech Poznań 3:3  Lechia Gdańsk 2022-02-11 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Puszcza Niepołomice 2022-02-12 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:1  Jagiellonia Białystok 2022-02-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2022-02-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2  Górnik Zabrze 2022-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2022-03-12 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Piast Gliwice 2022-03-20 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2022-03-25 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  Stal Mielec 2022-04-01 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Warta Poznań 2022-04-10 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2022-04-18 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Radomiak Radom 2022-04-22 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2022-05-01 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Raków Częstochowa 2022-05-08 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2022-05-13 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Legia Warszawa 2022-05-21 Legia Warszawa - Cracovia 3:0