1918-07-07 Cracovia - Polonia Warszawa 10:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 7 lipca 1918

Cracovia - Polonia Warszawa

10
:
1

(3:0)



Herb_Polonia Warszawa


Skład:
Mikosz
Dąbrowski II
Grabowski
Majcherczyk
Cikowski
Wykręt
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Mielech
Prochowski I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Obrubański z Krakowa

bramki Bramki
Poznański x2
Kałuża x3
Mielech x4
Prochowski I




na 4:1




Pronaszko gol dla Polonii
Skład:
Szamota





Pronaszko



Ustawienie:
2-3-5



Sędzia

Według wpisu w kronikach Cracovii sędzią był Obrubański. "Czas" podaje nazwisko Urbański.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Po raz pierwszy spotkały się na błoniach drużyny warszawska z krakowską w zawodach piłką nożną. Dotychczas takie spotkanie było niemożliwe, gdyż Warszawa jest pod względem sportów młodzieży miastem najbardziej zacofanem na kontynencie – oczywiście nie z własnej winy – a powtóre stosunki polityczne za rządów rosyjskich nie pozwalały nawet na niewinne sportowe wyprawy do Krakowa. Był więc match niedzielny niejako inauguracyą nowej epoki. „Polonia” warszawska, jak odrazu trzeba zauważyć, znajduje się jeszcze w początkowem stadyum rozwoju; jej gracze nie mają ani dostatecznego treningu, ani szybkiego tempa – ani wyrobionej techniki; ale grają bardzo poprawnie i zgrabnie. Przegrana była dość ciężka 10 do 1 – ale główna klęska przypada na drugą połowę matchu, kiedy Warszawiacy byli już widocznie cokolwiek wyczerpani. Górowała też „Cracovia” przez cały czas zawodów, a pp.: Kowalski, Mielech, Cichowski, Dąbrowski, Poznański jeszcze raz okazali, że są klasowymi graczami. Sędziował spokojnie i bezstronnie p. Urbański. – Publiczność przepełniła wszystkie miejsca.
Źródło: Czas nr 290 z 8 lipca 1918


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Kraków oczekiwał z dużem zainteresowaniem przybycia „Polonii” warszawskiej. Echo dwóch pierwszych spotkań „Polonii” z „Pogonią” we Lwowie (4:2 i 5:2 na korzyść warszawskiego klubu) zaostrzył to oczekiwanie. W międzyczasie zrewanżowała się „Pogoń” we Lwowie, bijąc „Polonię” w środę w stosunku 5:2. Również zawody „Polonii” z drużyną węgierską we Lwowie przysporzyły jej przegraną w stosunku 1:4.

Match wczorajszy „Cracovii” z „Polonią” był dowodem bezwzględnej wyższości krakowskiego klubu. Warszawska drużyna słabo kombinuje i ma technikę za mało precyzyjną, aby móc sprostać „Cracovii”. Być może, że gdyby goście zostali w Krakowie i odpoczęli, uzyskali by lepsze rezultaty – stosunek 10:1 jest przygniatającą klęską.

Po obfitym deszczu rozpoczęła „Cracovia” grę pod słońce, silnie atakując. W 15 minucie robi Kowalski bramkę po mistrzowsku głową z korneru. Następuje szereg kornerów dla „Polonii”. W 32 min. strzela Poznański karnego. W 41 m. Kowalski po raz drugi z korneru robi świetnie gola głową.

Pierwsza połowa 3:0 na korzyść „Cracovii”.

W drugiej połowie zdobywa Mielech w 5 minucie czwarty punkt dla „Cracovii”. W 15 m. przedziera się atak „Polonii” przez obronę i piłka grzęźnie w bramce „Cracovii”. Punkt pierwszy i ostatni dla Warszawiaków.

W 25 minucie wspaniale pakuje Mielech piłkę w bramkę „Polonii”. Ten sam gracz z ogromną precyzyą zdobywa punkt szósty dla swego klubu w minucie 30. Siódmy punkt strzela świetnie Kowalski w 33 minucie. W dwie minuty później Prochowski podjeżdża i potężnym strzałem zdobywa gol ósmy. W 40 minucie Poznański uzyskuje punkt dziewiąty. Wreszcie koronuje tę litanię Mielech nieodpartym strzałem w 48 m., zapewniając „Cracovii” punkt dziesiąty.

Pozatem padło na bramkę „Polonii” ze 30 potężnych strzałów, z których wiele bardzo niebezpiecznych odparł dzielny bramkarz „Polonii”.

Rezultat ostateczny 10:1 na korzyść „Cracovii”.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 93 z 9 lipca 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 179 z 9 lipca 1918