1918-05-26 Cracovia - WAF Wiedeń 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 26 maja 1918

Cracovia - WAF Wiedeń

1
:
2

(0:0)Herb_WAF Wiedeń


Skład:
Mikosz
Dąbrowski II
Grabowski
Styczeń
Śliwa
Majcherczyk
Prochowski I
Poznański
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Poznański


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Sezon footballowy" -
Czas

Sezon footballowy

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Z przyczyn od zarządu K. S. »Cracovia« niezależnych, a spowodowanych stosunkami, wywołanymi wojną, opóźniło się rozpoczęcie sezonu footballowego. Pierwszy match tego sezonu odbędzie się w niedzielę 26 b. m. Przeciwnikiem drożyny »Cracovii« będzie jeden z najwybitniejszych klubów wiedeńskich »Wiener Association Footballclub«, zwany w skróceniu »WAFEM«. WAF ma doskonałe nazwisko w świecie sportowym, a jakkolwiek tego roku wykazywał zmienną formę, to bez względu na to, jakie miejsce zajmuję w mistrzowstwie, uchodzi razem z » Rapidem «  za jedynie powołanego reprezentanta wiedeńskiego sportu footballowego. WAF- znany jest też i krakowskim bywalcom matchowym którzy zapewne pamiętają jego występ w r. 1911 i zwycięstwo, które odniósł nad »Cracovią« w stosunku 6:2. Imponowało ono nie tylko wysokością, ale i stylem, w jakim zostało osiągnięte. Skład »WAFu« uległ od tego czasu zmianom, ale w drużynie spotyka się prawie same nazwisko, które figurują w reprezentacyjnych drużynach wiedeńskich i austryackich. Bilety na match, który odbędzie się bez względu na pogodę, są już do nabycia u Drobnera na pl. Szczepańskim i A. Weismanna przy ulicy Szewskiej. Aby uniknąć zarzutów, zwraca zarząd »Cracovii« uwagę, że bilety po zniżonej cenie są tylko w ograniczonej ilości.
Źródło: Czas nr 227 z 21 maja 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 21 października 1918


"SEZON PIŁKI NOŻNEJ" -
Nowa Reforma

SEZON PIŁKI NOŻNEJ

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Z przyczyn spowodowanych stosunkami. wywołanymi wojną. opóźniło sio rozpoczęcie sezonu footbalowego Pierwszy match tego sezonu odbędzie się w niedzielę, 26 b. m. Przeciwnikiem drużyny „Cracovii“ będzie jeden z najwybitniejszych klubów wiedeńskich Wiener Assocition Footballelub, zwany w skróceniu WAFEM.WAF, ma dokonało nazwisko w święcie sportowym i jakkolwiek togo roku wykazywał zmienną formę, to bez względu na to, jakie miejsce w mistrzostwie zajmują, uchodzi razom z Rapidem za jedynie powołanego reprezentanta wiedeńskiego sportu footballowego. Bilety na match, który odbędzie się bez względu na pogodę są już do nabycia w firmie Drobnera na placu Szczepańskim i A. Weissmanna, przy ulicy Szewskiej. Bilety po zniżonej cenie są tylko w ograniczonej ilości.
Źródło: Nowa Reforma nr 227 z 22 maja 1918


"MATCH FOOTBALOWY" -
Głos Narodu

MATCH FOOTBALOWY

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Z przyczyn od zarządu K. S. „Cracovia" niezależnych, a i spowodowanych stosunkami wywołanymi wojnie opóźniło się rozpoczęcie sezonu footballowi Pierwszy match tego sezonu odbędzie się niedzielę 26 b. m. Przeciwnikiem drżymy „Cracovii“ będzie jeden z najwybitniejszych klubów wiedeńskich Wiener Association Footballclub, zwany w skróceniu Wafem. Waf, ma doskonałe nazwisko w świecie sportowym, znany jest też i krakowskim bywalcom i zachowym, którzy zapewne pamiętają jego występ w roku 1911 i zwycięstwo, które odniósł nad „Cracovią“ w stosunku 6 : 2. Bilety na match, który odbędzie się bez względu na pogodę, już do nabycia u Drobnera na pl Szczepańskim 1 A, Weissmanna przy ul. Szewskiej. Aby uniknąć zarzutów, zwraca zarząd „Cracovii” uwagę, że bilety po zniżonej cenie są tylko w ograniczonej ilości.
Źródło: Głos Narodu nr 191 z 23 maja 1918


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas (u góry)
W ubiegłe dwie niedziele odbyły się na Błoniach zawody piłki nożnej pomiędzy wiedeńskim Wafem i skombinowaną wiedeńską drużyną. Oba spotkania wypadły niepomyślnie dla Krakowian. W matchu z Wafem przegrała Cracovia w stosunku 2 do 1; wiedeński team zdobył aż 8 bramek, nie dopuszczając Cracovii do żadnego goala. Rezultat ten dowodzi przedewszystkiem, że drużyna krakowska nie ma dostatecznego treningu, gdyż forma jej w roku zeszłym była daleko lepsza. Ale i różnica stosunków wojennych pomiędzy Wiedniem i Krakowem odbija się w sporcie. W Wiedniu przez cały czas wojny funkcyonowały prawie normalnie wszystkie piłkowe związki, w Krakowie z wielkim trudem można złożyć jedną drużynę; przed wojną było ich kilkanaście! Publiczność oba razy wypełniła trybuny i miejsca stojące i wynik materyalny zawodów był niezawodnie korzystny. Zarząd Cracovii powinien wykorzystać to ogólne zainteresowanie sportem piłkowym i urządzać dalsze spotkania z zamiejscowemi drużynami, które dadzą możność graczom miejscowym nabrania technicznej wprawy.
Źródło: Czas nr 234 z 4 czerwca 1918


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim miesięczniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 5 z 31 maja 1918