1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz na stadionie Cracovii - gospodarzem Wisła


Herb_Wisła Kraków


pilka_ico
krakowska Klasa A , 5 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 27 czerwca 1920, 18:00

Wisła Kraków - Cracovia

1
:
4

(0:2)Herb_CracoviaSędzia: George Henry Burford z Krakowa

bramki Bramki


(60')
0:1
0:2
1:2
1:3
1:4
Kogut
Kogut (18')

Kałuża (85')
Poznański (89')
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Mielech
Poznański
Kałuża
Kogut
Dąbrowski

Ustawienie:
2-3-5Znaczenie meczu

Mecz decydujący o mistrzostwie Klasy A i awansie do Mistrzostw Polski. Zwycięstwo zapewniało Cracovii pierwsze miejsce w klasie A bez względu na wyniki meczów ostatniej kolejki.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"ZE SPORTU" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę dn. 27 b. m. o godz. 6 po poł. od¬będą się na boisku „Cracovii“ zawody piłką nożną o mistrzostwo klasy A między „Cracovią I“ a „Wisłą I“. Zawody te budzą niezwykłe zainteresowanie w kołach miłośników sportu footballowego, a to z tego względu, że drużyny te walczyć będą w swym najlepszym składzie, gdyż wynik zawodów tych zadecyduje o zdobyciu tytułu „Mistrza okręgu krakowsk.“. …
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 174 z 27 czerwca 1920


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
W niedziele dnia 27 bm. odbędą się na boisku „Cracovii” zawody piłką nożną o mistrzo¬stwo klasy A między „Cracovią“ a „Wisłą”. Wynik zawodów zadecyduje o zdobyciu tytułu „Mistrza okręgu krakowskiego". Początek zawodów o godzinie 6 po poi. W sobotę po pot o godzinie 4 po pot odbędą się zawody również na boisku „Cracovii" — „Wisły kombinowanei” a drużyną 13 pp. z Modlina, w skład której wchodzą gracze, którzy swego czasu byli gwiazdami footballu w Krakowie. Na oba matche są bilety wcześniej do nabycia w firmie A. Weissmann, ul. Szewska 13.
Źródło: Nowa Reforma 27 czerwca 1920


"Wisła—Cracovia" -
Gazeta Poranna

Wisła—Cracovia

Zapowiedź meczu w lwowskiej Gazecie Porannej
W niedzielę odbędzie się w Krakowie drugie spotkanie obu tych drużyn, które zadecyduje o mistrzostw.-e okręgu krakowskie go. Pierwsze spotkanie dało zwycięstwo „Wiśle“ w stosunku 1:0. Co do obecnego spotkania, nie można z góry wydać wyroku, ponieważ obie drużyny są obecnie w dobrej formie i dołożą starań, aby match wygrać. Match ten wzbudzi wielkie zainteresowanie we Lwowie, tak, iż wiele osób wyjeżdża na niedzielę do Krakowa.
Źródło: Gazeta Poranna 27 czerwca 1920


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Mimo niczem nieusprawiedliwionych wysokich cen, któremi Wisła jako gospodarz boiska obarczyła publiczność uczęszczającą do parku Cracovii zebrały się tłumy publiczności. Spotkanie to stanowiło punkt kulminacyjny tego sezonu - miało rozstrzygnąć który ze starych rywali będzie mistrzem Związku krakowskiego. Cracovia, która w ostatniem spotkaniu z Polonią, wykazała olbrzymie braki w swym ataku nie była na ten raz faworytką; przyniosła jednak swym zwolennikom miłą, a zasłużoną niespodziankę.

Po frenetycznem oklaskiwaniu obydwu drużyn rozpoczęto grę w atmosferze ciężkiej, bo przepełnionej zdenerwowaniem publiczności.

Wisła atakuje silnie - Cracovia zbiera się w sobie - gracze stają się spokojniejsi tem więcej, że obrona biało-czerwonych pracuje wspaniale podając piłkę płaskemi rzutami swojemu atakowi. W osiemnastej minucie pakuje Kogut piłkę po kilku przedtem wspaniale oddanych strzałach w bramkę Wisły. Niedługo potem uzyskuje tenże punkt drugi z doskonałego passingu Kałuży.

Po pauzie gra opada - niektóre rozstrzygnięcia p. Burforda stają się dla Cracovii niebezpieczniejszemi aniżeli ataki czerwonych.

Na leżącego na ziemi Popiela wsiada okrakiem Śliwa a sędzia za "zbyt długie trzymanie piłki" dyktuje rzut wolny niemal na linii bramkowej. Wisła zdobywa pierwszą i ostatnią bramkę. Cracovia skonsternowana tem orzeczeniem, jak i podyktowaniem nieuzasadnionego rzutu z rogu (corner) przychodzi znowu do siebie. Ataki jej coraz szybsze dają jej trzecią (Kałuża) i wreszcie z centry Dąbrowskiego czwartą i ostatnią bramkę strzeloną wspaniale przez Poznańskiego. Wisła grała tym razem, nie poprzestając w myśl swej tradycyi tylko na defenzywie; ataki jej rozbijały się o doskonale dysponowane tyły Cracovii - tak Fryc jak Gintel i Popiel zasługują na zupełne uznanie.

Atak biało-czerwonych obiecuje na przyszłość lepszą formę, co zapowiada, że spotkania Cracovii z wiedeńskim Wackerem i doskonałym Sportklubem dadzą wysoki poziom sportowy.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 176 z 29 czerwca 1920


Goniec Krakowski
(wynik)

Wynik meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Zawody Cracovii z Wisłą o mistrzowstwo zakończyły się zwycięstwem Cracovii 4:1.
Źródło: Goniec Krakowski nr 175 z 29 czerwca 1920


Goniec Krakowski
(relacja)

Decydującą o mistrzostwie klasy A okręgu krakowskiego rozgrywkę rozegrały ubiegłej niedzieli „Cracovia” i „Wisła”.

Obie drużyny sprawiły wielotysięcznym rzeszom miłą niespodziankę. Po raz pierwszy bodaj w tym sezonie Cracovia grała z wielką dozą ambicyi klubowej - Wisła wbrew tradycyi nie ograniczyła się wyłącznie do obrony zagrożonej ustawicznie bramki - lecz przeprowadzała wiele groźnych ataków.

Zwycięstwo przypadło w udziale Cracovii, która niewątpliwie zajmuje naczelne miejsce w polskim sporcie footballowym - mimo sporadycznych niepowodzeń w zawodach z klubami lwowskimi czy też warszawskimi.

Tak Cracovia jak i Wisła wystąpiły do dorocznych derbów w możliwie najlepszych składach. Po dłuższej nieobecności, spowodowanej chorobą, wziął udział w zawodach Kałuża, którego słusznie, jak zresztą wykazała gra - uważają powszechnie za duszę drużyny. Po stronie Wisły, Cepurski również jeszcze nie zupełnie zdrów stanął na zielonem boisku.

Los oddał Wiśle pierwszeństwo w wyborze bramki. Wybiera ją za słońcem - Cracovia rozpoczyna grę. Pierwsze już chwile zawodów zapowiadają grę niezwykle interesującą. Wisła początkowo przemijająco opanowuje sytuację i atakuje gwałtownie bramkę biało-czerwonych. Dzielni obrońcy Cracovii rozbijają misterny atak czerwonych i długiem podaniem przenoszą grę na połowę przeciwników. Teraz napad Cracovii staje się panem położenia. Następuje serya wspaniałych ataków, podprowadzanych zazwyczaj w pobliżu pola bramkowego. Przytomny Szubert chwyta wszystkie piłki - zdaje się niema sposobu na zwinnego bramkarza. Walka trwa już blisko kwadrans, usiłowania Cracovii obracają się w niwecz, gdy oto Kałuża po mistrzowsku podaje Kogutowi, ten z miejsca strzela. Piłka uderza o słup i wpada do bramki.

Sukces biało-czerwonych działa elektryzująco na obie drużyny. Cracovia nie myśli zadowolić się jedną bramką - Wisła dąży do zrównania gry. Początkowy atak Wisły kończy się na linii pola karnego - piłka wraca na połowę boiska, a stąd napastnicy biało-czerwoni przenoszą ją ku bramce Wisły. Piłkę prowadzi Poznański, centruje ją na Kałużę - ten jednak nie strzela, lecz podaje lepiej uplasowanemu Kogutowi, który strzela w 18 m. drugą bramkę. Następuje serya bardzo ładnych ataków Wisły - niektóre zagrażają nader poważnie bramce Cracovii - w ostatniej jednak chwili zjawia się któryś z obrońców i odwraca niebezpieczeństwo. Do pauzy wynik pozostał niezmieniony.

Po pauzie podobnie jak i początkowo Wisła zagarnia inicyatywę w swoje ręce. Nie długo to trwa - Cracovia znów zagraża bramce czerwonych. W pewnym momencie, po doskonale przeprowadzonym ataku, gdy Kogut prowadzi piłkę i zdobycie goala staje się nieuniknionem sędzia Burford przerywa grę , rzekomo z powodu „off side”. Spostrzega „omyłkę” i przeprasza ostentacyjnie Koguta. Druga połowa zawodów przyniosła cały szereg tego rodzaju omyłek ze strony sędziego. W 15 m. dyktuje sędzia rzut wolny przeciw Cracovii za przewinienie bramkarza (za długo piłkę trzymał). Wisła wyzyskuje go i strzela pierwszego a zarazem ostatniego goala. Rozstrzygnięcie sędziego działa deprymująco na obie drużyny. Gra nie jest już tak zajmującą, jak przed pauzą. Dopiero na kilka minut przed końcem zawodów gra się ożywia - Cracovia atakuje ostro i w 40 m. strzela Kałuża, a 4 minuty później wspaniale plasuje Poznański.

Zawody prowadził, jak wyżej wspomniałem, p. Burford z Y.M.C. O kwalifikacyach p. B. na sędziego już swego czasu wydałem opinię, którą i nadal w zupełności podtrzymuję. Kap. Burford jest zapalonym entuzyastą footballu i dlatego jego miejsce jest raczej na trybunie - a nie, jako sędzia, na boisku. Wyjdzie to na pożytek jego jak i drużyn.
Źródło: Goniec Krakowski nr 177 z 1 lipca 1920 [1]


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Niedzielne zawody w piłkę nożną między "Wisłą" a "Cracovią" stanowiły clou w tegorocznym wiosennym sezonie footballowym, miały one albowiem rozstrzygnąć, która z tych drużyn z boiska wyniesie palmę mistrzostwa okręgu krak. Były one i dlatego jeszcze ciekawe, czy "Cracovia", która uchodziła za najlepszą drużynę polską, lecz która w ostatnim czasie okazywać zaczynała coraz to niższy poziom gry, czy w spotkaniu tem zejdzie na plan dalszy, czy też utrzymać się zdoła na piedestale mistrza. Match rozpoczęto przy silnem podnieceniu publiczności, która - jak nigdy dotąd - tysiącami obstawiła boisko naokoło, oklaskującej zawzięcie udałe momenta tak jednej jak i drugiej strony. U obu drużyn znać staranne przygotowanie się do tych zawodów. "Wisła" rozpoczyna silny nacisk w stronę bramki biało-czerwonych; biało-czerwoni skupiają się, grają uważnie, pilnując, by żaden strzał nie szedł na marne, czekając widocznie, by przejść do zdecydowanych kontrataków. Po odparciu szeregu ataków czerwonych przez obronę "Cracovii", zaczynają biało-czerwoni kontrakcję. Napad, prowadzony przez znakomitego p. Kałużę, kilkakrotnie silnie zagroził bramce "Wisły", aż w 19 minucie bajecznym strzałem lewego łącznika zdobywa pierwszego goala. W kilkanaście minut zdobywają biało-czerwoni punkt drugi. Niezrażona wcale tym wynikiem "Wisła" przeprowadza częste ataki, odpierając równocześnie wszystkie ataki "Cracovii"; po pauzie zdobywa z wolnego rzutu bramkę. Rozpoczyna się gra cięta: jedna strona dąży do nierozstrzygniętego wyniku, druga chce uzyskać stracony punkt; wyższość gry była po stronie "Cracovii". Końcowy rezultat 4:1 (2:0) na korzyść "Cracovii". - Graczom "Cracovii" życzyćby należało, by w przyszłości do każdego matchu, nawet z drużyną słabszą, tak starannie przygotowali się, jak do niedzielnego, ażeby nie spotykały ich podobne niespodzianki, jak to było z "Polonią" warszawską i tem samem nie narażali się na surową krytykę, którą się potem niepotrzebnie drażnią.
Źródło: Nowa Reforma nr 154 z 30 czerwca 1920


Gazeta Poranna

Relacja z meczu w lwowskiej Gazecie Porannej cz.1
Relacja z meczu w lwowskiej Gazecie Porannej cz.2
Zawody o mistrzostwo klasy A, między Cracovią a Wisłą, zakończyły się zwycięstwem Cracovii. Tak więc Cracovia zostaje mistrzem okręgu krakowskiego. Obie drużyny pokazały licznie zebranej publiczności piękną grę, tak pod względem kombinacyjnym, jak i technicznym. Wisła wbrew tradycyi nie ograniczała się jedynie do obrony swej bramki, lecz przeprowadzała bardzo ładne ataki, niweczone przez doskonale usposobioną obronę i bramkarza Popiela. Sędziował kap. Burford.
Źródło: Gazeta Poranna nr 5304 z 30 czerwca 1920


Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0