1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, poniedziałek, 5 kwietnia 1920

Cracovia - DSK Cieszyn

1
:
0

(0:0)Herb_DSK Cieszyn


Skład:
Popiel
Gintel
Cikowski
Strycharz
Kotapka
Synowiec
Dąbrowski
Poznański
Kałuża
Kogut
Sperling

Sędzia: George Henry Burford z Krakowa

bramki Bramki
Steinböck (s.) 1:0

Mecz poprzedniego dnia:

1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"ZE SPORTU" -
Goniec Krakowski

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Goniec Krakowski
W niedzielę dnia 4 i w poniedziałek dnia 5 bm. rozegra "Cracovia“ dwa matche footbalIowe z „Deutscher S. K.“ z Cieszyna. Zawodami temi rozpoczyna ..Cracovia“ sezon wiosenny. Przebieg zawodów zapowiada się interesująco, gdyż drużyna cieszyńska stoi na poziomie klubów bielskich, które jak wiadomo stanowiły dla Krakowa zawsze poważnego przeciwnika. Wszystkie kluby śląskie zasiliły się ostatnimi czasy graczami wiedeńskimi, toteż stanowić one będą poważnego przeciwnika. Matche te mają poza sportowem znaczeniu, także i poważne polityczne znaczenie ze względu na zbliżający się plebiscyt. Na zaproszenie klubu cieszyńskiego jakoteż różnych kół ze Śląska rozegra „Cracovia“ w najbliższym czasie matche w Cieszynie.
Źródło: Goniec Krakowski 3 kwietnia 1920


Naprzód

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
Dwa matche footballowe rozegra w niedzielę 4 i w poniedziałek 5 b. m. „Cracovia” z „Deutscher S. K.” z Cieszyna. Zawodami temi rozpocznie „Cracovia” sezon wiosenny. Przebieg zawodów zapowiada się interesująco, gdyż drużyna cieszyńska stoi na poziomie klubów bielskich, które, jak wiadomo, stanowiły dla krakowian zawsze poważnego przeciwnika. Wszystkie kluby śląskie zasiliły się ostatnimi czasy graczami wiedeńskimi, toteż stanowić one będą poważnego przeciwnika. Na zaproszenie klubu cieszyńskiego, jakoteż rolnych kół ze Śląska, rozegra ‘Cracovia" w najbliższym czasie matche w Cieszynie.
Źródło: Naprzód 3 kwietnia 1920


"Otwarcie sezonu Cracovii" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Otwarcie sezonu Cracovii

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Sezon fotballowy otwiera Cracovia matchami w święta z drużyną cieszyńskiego D. S. K. Zapowiadająca się wspaniała pogoda zgromadzi zapewne wielką liczbę zwolenników tego klubu cieszącego się ogólną sympatyą w naszem mielcie. Matche te nie są pozbawione pewnego znaczenia politycznego, tem więcej, że rewanż Cracovii w Cieszynie i klasa jej gry pozostawią z pewnością mieszkańcom terytoryum plebiscytowego miłe i dodatnie wrażenie.

Krakowski Związek Okręgowy Piłki Nożnej zwraca cię de klubów swojego obszaru, by natychmiast zgłosiły swe przystąpienie pod adresom Kraków ul Kochanowskiego 1. 10 a to pod rygorem zakazu gry z klubami nie należącymi do Związku. Wkładki należy uiścić do 15 kwietnia adresując „Bank Komercyalnv” w Krakowie, Rynek Główny: kluby A klasy, do których zaliczono Cracovię, Jutrzenkę, Makkabi i Wisłę płacą 15 marek wpisowego i 150 marek jako roczną wkładkę. Inne kluby zaliczone na razie do klasy B i te wpłacają 10 marek wpisowego i 50 marek jako wkładkę roczną.

Na ostatniem posiedzeniu Zarządu Związku polecono Wydziałowi gier ustalić terminy zawodów o mistrzostwo okręgu i to w jaknajkrótszym czasie.

Związek zwraca klubom uwagę na to, by w myśl statutu zgłaszały do Związku wszystkie zawody i zwracały się do Kollegium sędziów (adres: inż. Rosenstock, Kraków, Stolarska 13) o wydelegowanie sędziego. W razie niejawienia się sędziego mogą kluby po wzajemnem porozumieniu się zaprosić jednego z obecnych na boisku sędziów uwzględniając w pierwszej linii sędziego egzaminowanego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 94 z 4 kwietnia 1920


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę, dnia 4 i w poniedziałek, dnia 5 hm. rozegra „Cracovia" dwa matche footballowe z „Deutscher S. K.“ z Cieszyna, Zawodami temi rozpocznie „Cracovia“ sezon wiosenny. Przebieg zawodów zapowiada się interesująco, gdyż drużyna cieszyńska stoi na poziomie klubów bielskich, które, jak wiadomo, były dla Krakowian zawsze poważnym przeciwnikiem. Wszystkie kluby śląskie zasiliły się ostatnimi czasy graczami wiedeńskimi, to te ż będą one poważnym przeciwnikiem, Na zaproszenie klubu cieszyńskiego i jakoteż różnych kół ze śląska, rozegra „Cracovia” w najbliższym czasie matche w Cieszynie.
Źródło: Nowa Reforma 4 kwietnia 1920


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedziele dnia 4 b. m. i w poniedziałek dnia 5 b. m. rozegra »Cracovia« dwa matche footballowe z »Deutshner S. K« z Cieszyna.
Źródło: Czas 4 kwietnia 1920Opis meczu

Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W ubiegłe dwa dni świąt rozegrał tutejszy klub sportowy „Cracovia” dwa matche z cieszyńskim klubem sportowym, rozpoczynając tem sezon wiosenny w zawodach piłki nożnej. Zawody zakończyły się wynikami 5:1 i 1:0 na korzyść „Cracovii”. Sam przebieg zawodów nie był zbyt interesującym, gdyż gracze, po wywczasach zimowych, nie zdołali się jeszcze ocknąć; brak treningu dał się bardzo odczuwać. Przypuszczać należy, że po paru potykaniach „Cracovia” dojdzie do swej doskonałości tembardziej, że skład jej obecny jest znakomicie dobrany, a zwłaszcza środek napadu; pewne wątpliwości pozostawiają natomiast skrzydła, a zwłaszcza lewe. Nakoniec mała uwaga: Życzyćby należało, ażeby zbyt krewcy gracze hamowali swoją popędliwość wobec gości, gdyż to u samych gości, jak i na widzach robi ujemne wrażenia; mam na myśli incydent, zupełnie przeoczony przez sędziego, który zaszedł w pierwszym dniu zawodów na lewem skrzydle.
Źródło: Nowa Reforma nr 85 z 6 kwietnia 1920


"Otwarcie sezonu footballowego w Krakowie" -
Goniec Krakowski

Otwarcie sezonu footballowego w Krakowie

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Wiosenny sezon footballowy otwarła „Cracovia” rozegraniem dwudniowych zawodów z niemieckim klubem sportowym z Cieszyna.

Bardzo słusznie uczynił zarząd „Cracovii”, iż na pierwsze zawody zaprosił słaby prowincyonalny klub, gdyż drużyna „Cracovii”, - jak to się okazało, - nie przedstawia się dodatnio. Wiele wytłomaczyć można brakiem treningu przedsezonowego, lecz poszczególni gracze popełniali moc fatalnych błędów i robili wrażenie jakby od niedawna dopiero poznali zasady gry - a przecież nie jeden znich z górą już 10 lat uprawia sport footballowy.

To też zawody poza drobnymi epizodzikami nie były zupełnie interesującymi i pozostawiły pewien żal do „Cracovii” za zawiedzione nadzieje.

Za kilka miesięcy wyjedzie do Antwerpii drużyna reprezentacyjna na igrzyska olimpijskie - lecz wątpimy, czy wśród obecnego składu „Cracovii” mógłby się znaleść poważny kandydat, któryby godnie reprezentował barwy państwa polskiego.

A więc „benjaminki” Krakowa trenujcie wytrwale!

Zawody zakończyły się „zwycięstwem” Cracovii w pierwszym dniu 5:1, w drugim zaś 1:0.
W. S.
Źródło: Goniec Krakowski nr 95 z 7 kwietnia 1920


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Wspominając o świątecznych zawodach „Cracovii” z cieszyńskim D.S.K, czynimy to nie dla opisu wyjątkowo nieudolnej gry naszej drużyny, lecz celem zwrócenia naszym footbalistom uwagi na brak zupełnej ambicyi sportowej. Zrozumiałą jest bowiem rzeczą, że w pierwszych matchach sezonu ani technika ani też wytrzymałość graczy nie może stać na odpowiednim poziomie. Racyonalny treining wykazał jedynie p. Synowiec, którego klasa gry i treining świadczą, iż do tego czasu i inni gracze mogli więcej nad sobą popracować.

Chodzi jednak o coś innego. Od graczy „Cracovii” i to „starych wyg footballowych” należało się spodziewać więcej rutyny i przebiegłości footballowej. Gra zwłaszcza w drugim dniu była skutkiem silnego wiatru utrudniona. Goście cieszyńscy zamurowali wprawdzie swą bramkę, lecz na to można było przecież coś poradzić - odciągnąć ich choć do połowy boiska, strzelać z większą odległości, to byłoby racyonalniejsze i dałoby rezultat. Wykazał to najlepiej Steinböck, który wspaniałym strzałem wyręczył napastników „Cracovii” i przechylił na jej korzyść szalę „zwycięstwa” w stosunku 1:0. Ten rycerski czyn przeciwnika nie stał się jednak przykładem dla naszej drużyny.

W pierwszym dniu gra była lepszą; dobrych center prawego skrzydła wyzyskać nie zdołano.

Obydwa matche prowadził kap. Burford wykazując dużą rutynę i znajomość sprawowanego urzędu.

Przypuszczamy, że „Cracovia” rozumiejąc swe zadanie dołoży wszelkich starań, by gra jej w Cieszynie stanęła na tym poziomie, jakiego od niej żądać mamy prawo.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 96 z 8 kwietnia 1920


Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0