1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Polonia Warszawa


pilka_ico
mecz towarzyski
Warszawa, Agrykola, sobota, 12 czerwca 1920, 17:30

Polonia Warszawa - Cracovia

0
:
5

(0:4)Herb_Cracovia


Skład:
Domański
Loth II
Czyżewski
Gebethner I
Loth I
Szenajch
Loth III
Anweiler
Pronaszko
Hamburger
Zantman II

Sędzia: Andrzej Przeworski z Warszawy

bramki Bramki
Mielech x4
Synowiec
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Alfus
Poznański
Mielech
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Mecz następnego dnia:

1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Strzelcy bramek

Kroniki Cracovii podają, iż cztery bramki zdobył Mielech, a jedną Synowiec. Lwowska Gazeta Poranna wszystki przypisuje Poznańskiemu, zaś warszawski Kurjer Polski pisząc o bramkach i Mielechu zaznacza, że "... aż 3 osiągnięte były z jego pięknych strzałów".

Zapowiedź meczu

"Przyjazd „Cracovii" do Warszawy" -
Kurjer Polski

Przyjazd „Cracovii" do Warszawy

Pierwsza zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
W sobotę dnia 12 b. m. przyjeżdża z Krakowa do Warszawy jedna z najlepszych drużyn piłki nożnej w Królestwie „Cracovia“ mająca za sobą, szereg zwycięstw z drużynami nie tylko krajowymi lecz i zagranicznemi jak M. A. C. (Madyar Atletic Club) W. A. C. (Wiener Atletic Club) i innemi. „Cracovia” już od szeregu lat trwale dzierżące mistrzostwo Krakowa w swych rękach posiada w swym składzie wielu graczy z ewentualnego „temu“ polskiego na Olimpjadę tegoroczną, jak Kałuża, Kogut, Mielech, Poznański i inni. Warszawa miała sposobność widzieć ich grę już kilkakrotnie. ostatnio zaś na meczu „Cracovii“ z Wojskowym Klubem Sportowym, które przegrał w stosunku 5:1. W sobotę 12 b. m. z „Cracovią" gra warszawska „Polonia” mająca za sobą ostatnio nielada zwycięstwo nad „Wisłą", w niedzielę zaś „Warszawski Klub Sportowy".
Źródło: Kurjer Polski 9 czerwca 1920


"Przyjazd do Warszawy słynnej „Cracovii”" -
Naród

Przyjazd do Warszawy słynnej „Cracovii”

Pierwsza zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
Na najbliższą sobotę i niedzielę przyjeżdża, do Warszawy drużyna reprezentacyjna najsilniejszego polskiego klubu piłki nożnej „Cracovia”. Klub ten zwyciężał podczas wojny nietylko wszystkie kluby polskie ale i wiele bardzo silnych klubów europejskich: wiedeńskich, budapeszteńskich i berlińskich. Dziś „Cracovia“ jest niezaprzeczenie jedną z najsilniejszych amatorskich drużyn pliki nożnej w Europie środkowej. Do drużyny reprezentującej Rzeczpospolitą polską w piłce nożnej na tego rocznej międzynarodowej Olimpjadzie należą w trzech czwartych gracze. „Cracovii”. Z drugiej strony „Polonia” zwycięstwem nad krakowską, Wisłą" (3:1) wysunęła się na czoło polskich drużyn pliki nożnej, a zwycięstwem w biegu „Belwedereskim” pokazała pokazała silę i na innych polach sportu. To też jej sobotnie (12-go) spotkanie z „Cracovią” zapowiada się jako najciekawsze w sezonie. W niedzielę „Cracovia” grać będzie z „Wojskowym kl. sportowym”.
Źródło: Naród 10 czerwca 1920


"Przyjazd „Cracovii”" -
Gazeta Warszawska

Przyjazd „Cracovii”

Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Warszawska
Na najbliższą sobotę i niedzielę przyjeżdża do Warszawy drużyna reprezentacyna najsilniejszego polskiego klubu piłki nożnej „Cracovia” Klub ten zwyciężał podczas woiny nietylko wszystkie kluby polskie, ale i wiele bardzo sinych klubów europejskich: wiedeńskich, budapeszteńskich, berlińskich. Pisma niemieckie stale pisały o naszej podwawelskiej drużynie „die welbekante Cracovia”, a z meczów z „Cracovią” dawały niekiedy sprawozdania największe sportowe pisma angielskie. Dziś „Cracovia“ jest niezaprzeczenie jedną z najsilniejszych amatorskich drużyn piłki nożnej w Europie Stołkowej. Do drużyny reprezentującej Rzeczpospolitą Polską w piłce nożnej na tegorocznej międzynarodowej Olimpiadzie należą w mech czwartych gracze „Cracovii”.

Z drugiej strony „Polonia” zwycięstwem nad krakowską „Wisłą” (3:1) wysunęła się na czoło polskich drużyn piłki nożnej, a zwycięztwem w biegu ,Belwederskim" pokazała swą silę i na innych polach sportu. To też jej sobotnie (12-go) spotkanie z „Cracovią” zapowiada się jako najciekawsze w sezonie.

W niedzielę „Cracovia” grać będzie z Wojskowym kl. Sportowym.
Źródło: Gazeta Warszawska 10 czerwca 1920


"„Cracovia: w Warszawie" -
Kurjer Polski

„Cracovia: w Warszawie

Druga zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Według ostatnio otrzymanych wiadomości krakowska ,,Cracovia“ przyjeżdża do stolicy w piętak wieczorem w składzie następującym:

Popiel

Gintel Fryc

Strycharz, Cikowski, Synowiec.

Mielech, Poznański, Styczeń. Kogut, Dąbrowski.

Jest to mniej więcej ten sam skład co drużyny grającej z „Pogonią" lwowską, którą jakeśmy już wspominali pobiła „Cracovia" 3:1. Skład warszawskiej „Polonii" dotąd jeszcze nie został ostatecznie ustalony. O ile jednak pozwolą na to tylko okoliczności. wystawi ona na mecz najpoważniejszą drużynę w Polsce z graczy najbardziej odpowiedzialnych. G.
Źródło: Kurjer Polski 11 czerwca 1920


"Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia"." -
Naród

Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia".

Druga zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
W soboty o godz. 5 i pół. pp. rozegrany bidzie w parku Sebieskiego (Agrykola) najbardziej sensacyjny match wiosennego sezonu: spotkanie dwóch najlepszych bodaj drużyn polskich „Cracovii” podwawelskiej i warszawskiej „Polonii”. „Cracovia" przybyła wczoraj do Warszawy w bardzo mocnym składzie. W bramce zamiast Jana Lotha, naszego bramkarza olimpijskiego, grać będzie Stefan Domański. Jutro match: „Wojskowy klub sportowy”-„Cracovia”.
Źródło: Naród 12 czerwca 1920


"Mecz „Polonia”-„Cracovia”." -
Kurjer Polski

Mecz „Polonia”-„Cracovia”.

Trzecia zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Dziś o godz. 5 m. 30 w parku Sobieskie¬go rozegrene zostanie mecz piłki nożnej, stanowiący „clou“ sezonu obecnego.

W ostatniej chwili „Cracovia” przysłała nam skład, różniący się nieco od składu podanego wczoraj. Mianowicie w ataku na środku będzie grał zamiast Stycznia—Kubiński. na lewem zaś skrzydło Dąbrowskiego zastąpi Sperling. Dla „Polonii” warszawskiej niestety nie w porę nieco przyjeżdżają Krakowianie bo w dalszym ciągu w ataku nic będzie grał najlepszy warszawski „strzelec” Emchowicz, oprócz tego prawdopodobnie nie weźmie udziału w grze Anwailer, lewy łącznik, który na ostatniej grze z „Wisłą“ nie mało przyczynił się do zwycięstwa „Polonii”. „Polonia” wystąpi z ewentualnemi małemi zmianami w składzie następującym:

Domański

Marczewski. Czyżewski

Loth I Stencel Gebethner Loth III. Szenajch Loth II, Hamburger

Zantman.

W niedzielę również o godz. 5 m. 30. „Cracovia" rozegra match z drużyną warszawską „Wojskowego klubu Sportowego”.
Źródło: Kurjer Polski 12 czerwca 1920


"Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia"." -
lustrowany Kuryer Codzienny

Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia".

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Nadchodząca niedziela daje pauzę naszej publiczności sportowej. Cracovia gra w Warszawie z tamtejszą „Polonią”, a Wisła z Pogonią we Lwowie.
Źródło: lustrowany Kuryer Codzienny nr 101 z 13 czerwca 1920Opis meczu

Kurjer Polski

Relacja z meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Wczorajsza gra między "Polonią" a "Cracovią" do ładnych zupełnie nie należała. Zmierzyły się bowiem drużyny tak nierówne, co do jakości gry, że tem samem trudno byłoby żądać efektownych i ładnie zagranych chociażby momentów. "Polonia" miała pecha i to takiego jak nigdy dotąd. Los chciał, że na mecz z najlepszą bodaj drużyną polską, wystawiła skład najgorszy, na jaki tylko mogła się zdobyć. Z powodu równych okoliczności nie mogli stawić się gracze tej miary co Stencel, Marczewski i Emchowicz, pierwsi dwaj obok Lotha I filary obrony "Polonii", ostatni zaś środek napadu i inicjator jego śmiałych i skutecznych kombinacji. Krótko mówiąc z "Cracovią" grało 4-ch graczy z "Polonią junior", piąty zaś środek napadu dwa lata temu bodaj ostatnio kopał piłkę!

To też tłumom publiczności, które na mecz przybyły nie mogło pomieścić się w głowach to tak łatwe zwycięstwo krakowian i rozpaczliwa wprost, ograniczająca się tylko do bronienia bramki gra Polonji. Tymbardziej po ostatniem tak ładnie wygranym meczu z "Wisłą" było dla wielu zagadką wprost nie do odgadnięcia.

Co się tyczy szczegółów gry, to po pierwszych uderzeniach piłki odrazu znać było dużą przewagę "Cracovii", co w dwudziestej piątej minucie wyraziło się strzeleniem pierwszej bramki, przez środek napadu Mielecha. Gracz ten miał wczoraj swój dzień, z pięciu bowiem bramek strzelonych "Polonii" aż 3 osiągnięte były z jego pięknych strzałów. Gra do przerwy kończy się rezultatem 4:0 na korzyść "Cracovii", po przerwie zaś udaje im się na 15 minut przed końcem gry z rzutu z rogu uzyskać piątą i ostatnią bramkę. Z "Polonii" rzeczywiście wywiązali się z trudnego zadania, ratowania honoru drużyny, młodziutki ale b. dobrze łapiący strzały bramkarz Domański i dwaj bracia Lothowie, grający na prawej obronie i środku pomocy.
Źródło: Kurjer Polski nr 159 z 13 czerwca 1920


Goniec Krakowski

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
W Warszawie rozegra Cracovia zawody fotballowe z pierwszą drużyną warszawską "Polonią", zakończone 5:0. Cracovia wystąpiła w składzie słabszym, dwóch najlepszych graczy Kałuża i Dąbrowski nie brali udziału w zawodach. Wedla sprawozdań prasy warszawskiej Cracovia wykazała wspaniałą grę, którą tak olśniła publiczność warszawską, że rozentuzyazmowani widzowie Krakowian wynieśli na ramionach z boiska.
Źródło: Goniec Krakowski nr 163 z 16 czerwca 1920


Gazeta Poranna

Relacja z meczu w lwowskiej Gazecie Porannej
Dziś w sobotę rozegrała w parku Agrykoli "Cracovia" z Krakowa match footballowy z tutejszą "Polonią" z wynikiem 5:0 (4:0) na swoją korzyść. Polonia, drużyna ambitna i pracowita, zdradziła jednakowoż brak rutyny i techniki, dzięki czemu poniosła porażkę. Polonia wytworzyła szereg niebezpiecznych sytuacyi pod bramką "Cracovii" nie potrafiła ich jednak wyzyskać. Wszystkie bramki dla "Cracovii" zrobił, będący w dobrej formie Mielech. Sędziował p. Przeworski.
Źródło: Gazeta Poranna nr 5280 z 16 czerwca 1920


Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0