1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwsza w historii porażka Cracovii w oficjalnych rozgrywkach.
Pierwsze Wielkie Derby w oficjalnych rozgrywkach w RP.


Herb_Cracovia


pilka_ico
krakowska Klasa A , 2 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, czwartek, 13 maja 1920

Cracovia - Wisła Kraków

0
:
1

(0:0)Herb_Wisła Kraków


Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Mielech
Styczeń
Kotapka
Kogut
Dąbrowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: George Henry Burford z Krakowa

Skład:
gracze m.in.
Szubert
Bujak
Cepurski

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1920-05-12 Jutrzenka II Kraków - Cracovia II 0:4Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Gazeta Lwowska

Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Lwowska
W najbliższą sobotę odbędą się w Krakowie zawody footballowe tamtejszych reprezentacyjnych drużyn Wisły i Cracovii. Matsch ten budzi ogromne zainteresowanie w świecie sportowym: toż zmierzą się dwie może najlepsze nasię drużyny, tem bardziej, że wszystkim krakowskim footbalistom danem jest korzystać bezpośrednio lub pośrednio z rad i wskazówek specyalnego trenera, przygotowującego reprezentacyjne drużyny polskie na Igrzyska Olimpijskie, podczas gdy Lwowianie korzystają tylko przez swoich dziesięciu graczy. Będę się starał podać Szanownym Czytelnikom możliwe szczegółowy przebieg tych zawodów (choćby przez zamieszczenia korespondencyi z Krakowa) jak również postępów przygotowań footbalowych na Igrzyska Olimpijskie w Krakowie, do lekkiej atletyki zaś we Lwowie.
Źródło: Gazeta Lwowska 8 maja 1920


"Kronika sportowa." -
Słowo Polskie

Kronika sportowa.

Zapowiedź meczu w lwowskim dzienniku Słowo Polskie
… Zapowiedzi. We czwartek grają we Iwowie: „Pogoń" przeciw drużynie „Wojskowego klubu sportowego” z Warszawy, w Krakowie ,”Cracovia“ przeciw „Wiśle”.
Źródło: Słowo Polskie 12 maja 1920


"ZE SPORTU" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
… Cracovia -Wisła
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 13 maja 1920


Goniec Krakowski

Zapowiedź meczu w dzienniku Goniec Krakowski
CRACOVIA — WISŁA grają we czwartek match o mistrzostwo A klasy. Ze względu na siara rywalizacyę tych klubów, stanowi to spotkanie nasze derby footballowe.
Źródło: Goniec Krakowski 14 maja 1920


"Ze sportu" -
Naprzód

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
Cracovia – Wisła grają we czwartek match o mistrzostwo A. klasy. Ze względu na starą rywalicacyę tych klubów stanowi to spotkanie nasze derby footballowe.
Źródło: Naprzód 14 maja 1920


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Dzisiaj „Cracovia” i „Wisła” rozegrają match o mistrzostwo A klasy. Ze względu na starą rywalizacyę tych Klubów, stanowi to spotkanie nasze derby footballowe.
Źródło: Nowa Reforma 14 maja 1920Opis meczu

"Wisła-Cracovia 1:0" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Wisła-Cracovia 1:0

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Match niedzielny wywołał olbrzymie zainteresowanie w kołach sportowych naszego miasta, przynosząc zgoła nieprzewidywaną niespodziankę, bo porażkę Cracovii.

Tyły Wisły, złożone z Szuberta, Bujaka i Cepurskiego miały bardzo ciężką pracę i wywiązały się ze swego zadania nietylko dobrze lecz i szczęśliwie. Mimo, że atak Cracovii złożony był fatalnie, to jednak białoczerwoni po upływie dwudziestu minut opanowali zupełnie pole przeciwnika. Po pauzie miażdżąca przewaga Cracovii przynosi jej porażkę i napad jej nie może mimo szeregu sytuacyi wyzyskać goala.

Świetne centry Dąbrowskiego idą na marne - jeden atak w przeciągu czterdziestu pięciu minut przynosi przy jednym strzale drużyny Wisły wygraną. Tradycyi stało się zadość - Cracovia grała ładnie, gnębiła swego przeciwnika, lecz co dla niej najważniejsze, zwycięstwa nie uzyskała a z tem straciła dwa drogocenne punkty w mistrzostwie. O grze Wisły trudno wydać opinię - drużyna jej skupiła się tylko bronić, atak jej pozostawiony sam sobie czekał na zrządzenie losu, które mu dopisało.

Zawodami kierował p. Burford - jakkolwiek należałoby krytykę sędziego pominąć milczeniem, musimy przecież zaznaczyć, że nie odpowiedział tym razem swojemu zadaniu. Szereg rażących „off sciol'ow” spowodowanych najczęściej przez prawe skrzydło Wisły uszedł jego baczności. Zdaniem naszem za „stoping” ręką piłki, zdążającej do bramki, można podyktować rzut karny, to też nie jeden raz uszło uwagi sędziego. Stosunek cornerów 9:1 świadczy, że drużynie pokonanej brakło siły przebojowej, niezbędnej przy grze, którą obserwowaliśmy.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 132 z 15 maja 1920


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Zawody w piłkę nożną odbyte we czwartek między Cracowią I a wisłą I, zakończył się zwycięstwem Wisły, która osiągnęła jedną bramkę. Cracovia, której gra stała na wyższym poziomie niż gra drużyny przeciwnej, miała w tych zawodach szczególnego pecha. Piłka przez większą część gry znajdowała się przed bramką Wisły, której bramkarz dzielnie się spisywał, chwytając w lot, wymierzane przez graczy Cracovii strzały, które - co prawda - szły albo za wysoko albo najczęściej bokiem. Dzielnie zawsze biało-czerwoni nie okazywali tym razem energicznego tępa tak, że widzowie ciągle nawoływali do przyspieszenia tempa. Publiczności zebrało się niebywałe wielkie tłumy, wszyscy okazywali niezwykłe zainteresowanie, podniecając graczy okrzykami zachęty i oklaskami. Sport piłki nożnej ma w Krakowie tysiące zwolenników w najrozmaitszych sferach.
Źródło: Naprzód nr 115 z 15 maja 1920


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Niedzielne derby footballowe przyniosły porażkę „Cracovii” w stosunku 0:1. Czy porażka ta, a względnie zwycięstwo „Wisły” były zasłużone - należy odpowiedzieć negatywnie. Tegoroczny poziom gry „Wisły” który mieliśmy możność zaobserwowania w dotychczasowych jej matchach, ujawnia, iż drużyna ta składa się z graczy technicznie słabo wyszkolonych i że w porównanie z tegoroczną grą „Cracovii” pójść nie może. Jedyną przeciwwagą „Wisły” w stosunku do „Cracovii”, to obrona jej i bramkarz. Więc co spowodowało porażkę „Cracovii”? Klęskę spowodowali sobie sami biało-czerwoni. Graczy „Cracovii” cechowała - co było bardzo widoczne - przez cały czas gry niepewność i jakby pewna trema o ewentualny wynik. Grali przeto słabiej jak zwykle i brak im było tej werwy, z jaką grali w poprzednich matchach. Wprawdzie nacisk na bramkę „Wisły” trwał przez cały czas gry, lecz nie umiano nic wykorzystać, za to „Wisła” z jednego ataku uzyskała goala. Gracze „Cracovii” powinni sobie zapamiętać, że nie zawsze dobrze jest strzelać w stronę bramki przeciwnika z połowy boiska, lecz, że jeżeli ma się przed sobą obronę silną, należy piłką strzelić z komoinowanego ataku i z bliższej odległości. Tymczasem kombinacyi w ataku „Cracovii” bardzo mało zauważyć było można, a honor ataku ratowało jedynie lewe skrzydło. Uwagę o bezsilnych strzałach w stronę bramki przeciwnika zastosować należy również do środkowego pomocnika, który często mając lepszą pozycye do podania piłki, strzela wprost do bramki. Wogóle pomoc w niedzielę również nie dopisywała; z obrońców wyszczególnić należy jako gracza nigdy nie zawodzącego prawego beka.
Źródło: Nowa Reforma nr 117 z 16 maja 1920


Goniec Krakowski
(wynik)

Wynik meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Wczorajsze zawody o mistrzostwo między Wisłą a Cracovią zakończyły się zwycięstwem Wisły 1:0. Obszerniejsze sprawozdanie zamieścimy w numerze jutrzejszym.
Źródło: Goniec Krakowski nr 132 z 15 maja 1920


"Wisła - Cracovia 1:0 (0:0)." -
Goniec Krakowski
(relacja)

Wisła - Cracovia 1:0 (0:0).

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski cz.2
Tradycyjne zawody stałych rywali o palmę pierwszeństwa w sporcie footballowym „Cracovii” i „Wisły” zakończyły się tradycyjną klęską Cracovii 1:0.

Cracovia wystąpiła do zawodów bez kałuży, Poznańskiego i Wiśniewskiego. Brak Kałuży i Poznańskiego dawał się niezmiernie odczuć. Kotapka, który grał jako środkowy napastnik, nie nadaje się zupełnie do zawodów pierwszoklasowych. Sąsiadujący z nim lewy łącznik Kogut był aż rażąco „niedysponowany”. Faktycznie ani jednej piłki nie podał, względnie zużytkował należycie. Prawy zaś łącznik Styczeń w niczem nie różnił się od tamtych. Z napadu jedynie Dąbrowski wykazał wysoką klasę wspaniałe jego centry, niestety, nie znajdywały zrozumienia kolegów.

Pomoc Cracovii grała bardzo dobrze i niejednokrotnie spełnia role napastników. Obrona dobra. Bramkarz Popiel nie miał sposobności do wykazania swej umiejętności. W ciągu 1 i pół-godzinnej gry zaledwie dwa razy zagrożoną była jego bramka.

O grze „Wisły” trudno coś konkretnego napisać. Napastnicy Wisły przez trzy czwarte gry statystowali, nie przeprowadzając żadnych ataków. Cała akcya bowiem skupiła się na połowie boiska Wisły, względnie w obrębie pola karnego. Pod bramką Wisły gromadziło się przez cały prawie przeciąg zawsze dwudziestu graczy - trudno więc było napastnikom Cracovii - mimo ich, momentami fenomenalnej gry - uzyskać jakikolwiek punkt. Z drugiej strony honor obrony bramki czerwonych przypisać należy nie tyle doskonałym ile wzbudzającym swą postawą respekt bakom Bujakowi i Cepurskiemu oraz przytomnemu bramkarzowi Szubertowi.

Do klęski Cracovii przyczynił się również w wysokiej mierze sędzia kapitan Boardford.

Kapitan Boardford niewątpliwie nie rozumie się na sporcie footballowym i jest jego gorącym zwolennikiem - jednak nie ma warunków na sędziego. P. Boardford powinien zwracać uwagę na całe boisko a nie tylko tam, gdzie w danym momencie znajduje się piłka. To też p. B. zapominając o swem stanowisku sędziego, a zapalając się do samej gry idzie za kierunkiem piłki, wskutek czego wiele pozycji „off side” nie spostrzeżonym przez sędziego.

Zawody onegdajsze pozbawiły wprawdzie Cracovię, zupełnie niezasłużenie, dwóch punktów mistrzostwie - jednak nie świadczy to o niemożliwości zdobycia mistrzostwa. Cracovia rozegra jeszcze raz zawody z Wisłą, a dopiero od wyniku tychże zależeć będzie, komu przypadnie tytuł mistrzów okręgu krakowskiego.
W.S.
Źródło: Goniec Krakowski nr 133 z 16 maja 1920


"Wisła - Cracovia (1 : 0 (0 : 0)." -
Słowo Polskie

Wisła - Cracovia (1 : 0 (0 : 0).

Relacja z meczu w lwowskim dzienniku Słowo Polskie
Z Krakowa donos:: telefonicznie: Match o mistrzostwo rozegrany przy niebywałych tłumach publiczności, zakończył się porażką „Cracovii”. „Wisła” grała z 4-roma graczami rezerwowymi, „Cracovia” z dwoma. Sędziował bardzo dobrze trainer Belfoort.
T.K.
Źródło: Słowo Polskie nr 223 z 15 maja 1920


Wiek Nowy

Relacja z meczu w lwowskim dzienniku Wiek Nowy
MATCH O MISTRZOSTWO PIERWSZEJ KLASY KRAKOWSKIEGO ZWIĄZKU OKRĘGOWEGO pomiędzy „Wisłą” a „Cracovią” zakończył się zwycięstwem Wisły w stosunku 1:0. Pierwsza połowa 0:0. Sędziował bardzo dobrze kapitan Bekirt. Słaba przewaga Cracovii. Wisła grała bez Rejmana, Śliwy, Kowalskiego i Olejaka. U Cracovii brak Kałuży i Poznańskiego.
Źródło: Wiek Nowy nr 5693 z 16 maja 1920


Gazeta Lwowska

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Lwowska
Niespodzianką dla sportsmenów był wynik czwartkowego match „Cracovii” przeciwko „Wiśle” na korzyść tej drugiej w stosunku 1 : 0. Swoją drogą nielada trzeba ataku, by zdobyć bramkę Wiśle, gdy Schubert na bramce, a starzy footbaliści Bujak i Cepurski w obronie, przedtem w „Cracovii” zabrakło w ataku Kałuży i Poznańskiego.
Źródło: Gazeta Lwowska nr 110 z 16 maja 1920


Dziennik Ludowy

Relacja z meczu w lwowskim Dzienniku Ludowym
KRAKÓW (Tel. wł.). Match o mistrzostwo pierwszej klasy krakowskiego OZPN, między Wisłą a Cracovią zakończył się zwycięstwem Wisły w stosunku 1:0 (0:0). Słaba przewaga po stronie Cracovii. Sędziował bardzo dobrze kapitan Boorford.

„Wisła” grała bez Raymana, Śliwy, Kowalskiego i Olejaka, Cracovia bez Kałuży i Poznańskiego.

Powyższym matchem jest mistrzostwo okręgowe krakowskie zadecydowane, ma się zatem najleprzy dowód, na jakich nieodpowiadających naszym sportowym stosunkom danym opiera się obecna organizacya sportu piłki nożnej w Polsce. „Cracovia” bezsprzecznie najlepsza dziś druzyna polska, nie może się ubiegać o mistrzostwo polskie w następnym sezonie, dzięki temu, że raz była niedysponowana lub kilku jej graczy grać nie mogło.

Lwów słusznie opierał się przeciw tej nowej, narzuconej na wzór pruski przez p. Dr. Polakiewicza formie organizacyi, był jednak dotąd odosobnionym. Może Kraków obecnie przyłączy się do zdania Lwowa, a czas jeszcze złe naprawić.
Źródło: Dziennik Ludowy nr 117 z 17 maja 1920


Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0