1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Legia Warszawa


pilka_ico
mecz towarzyski
Warszawa, niedziela, 13 czerwca 1920

WKS Warszawa - Cracovia

1
:
1

(1:0)Herb_Cracovia


Skład:
Przeworski
Turowicz
Pollak
Zawodny
Stopa
Wanicki
Sobolta
Kubik II
Konigl
Luska
Kubik I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Marian Steifer ze Lwowa

bramki Bramki
Kubik II (25') 1:0
1:1

(60') Poznański
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Alfus
Poznański
Mielech
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Przyjazd „Cracovii" do Warszawy" -
Kurjer Polski

Przyjazd „Cracovii" do Warszawy

Pierwsza zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
W sobotę dnia 12 b. m. przyjeżdża z Krakowa do Warszawy jedna z najlepszych drużyn piłki nożnej w Królestwie „Cracovia“ mająca za sobą, szereg zwycięstw z drużynami nie tylko krajowymi lecz i zagranicznemi jak M. A. C. (Madyar Atletic Club) W. A. C. (Wiener Atletic Club) i innemi. „Cracovia” już od szeregu lat trwale dzierżące mistrzostwo Krakowa w swych rękach posiada w swym składzie wielu graczy z ewentualnego „temu“ polskiego na Olimpjadę tegoroczną, jak Kałuża, Kogut, Mielech, Poznański i inni. Warszawa miała sposobność widzieć ich grę już kilkakrotnie. ostatnio zaś na meczu „Cracovii“ z Wojskowym Klubem Sportowym, które przegrał w stosunku 5:1. W sobotę 12 b. m. z „Cracovią" gra warszawska „Polonia” mająca za sobą ostatnio nielada zwycięstwo nad „Wisłą", w niedzielę zaś „Warszawski Klub Sportowy".
Źródło: Kurjer Polski 9 czerwca 1920


"Przyjazd do Warszawy słynnej „Cracovii”" -
Naród

Przyjazd do Warszawy słynnej „Cracovii”

Pierwsza zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
Na najbliższą sobotę i niedzielę przyjeżdża, do Warszawy drużyna reprezentacyjna najsilniejszego polskiego klubu piłki nożnej „Cracovia”. Klub ten zwyciężał podczas wojny nietylko wszystkie kluby polskie ale i wiele bardzo silnych klubów europejskich: wiedeńskich, budapeszteńskich i berlińskich. Dziś „Cracovia“ jest niezaprzeczenie jedną z najsilniejszych amatorskich drużyn pliki nożnej w Europie środkowej. Do drużyny reprezentującej Rzeczpospolitą polską w piłce nożnej na tego rocznej międzynarodowej Olimpjadzie należą w trzech czwartych gracze. „Cracovii”. Z drugiej strony „Polonia” zwycięstwem nad krakowską, Wisłą" (3:1) wysunęła się na czoło polskich drużyn pliki nożnej, a zwycięstwem w biegu „Belwedereskim” pokazała pokazała silę i na innych polach sportu. To też jej sobotnie (12-go) spotkanie z „Cracovią” zapowiada się jako najciekawsze w sezonie. W niedzielę „Cracovia” grać będzie z „Wojskowym kl. sportowym”.
Źródło: Naród 10 czerwca 1920


"Przyjazd „Cracovii”" -
Gazeta Warszawska

Przyjazd „Cracovii”

Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Warszawska
Na najbliższą sobotę i niedzielę przyjeżdża do Warszawy drużyna reprezentacyna najsilniejszego polskiego klubu piłki nożnej „Cracovia” Klub ten zwyciężał podczas woiny nietylko wszystkie kluby polskie, ale i wiele bardzo sinych klubów europejskich: wiedeńskich, budapeszteńskich, berlińskich. Pisma niemieckie stale pisały o naszej podwawelskiej drużynie „die welbekante Cracovia”, a z meczów z „Cracovią” dawały niekiedy sprawozdania największe sportowe pisma angielskie. Dziś „Cracovia“ jest niezaprzeczenie jedną z najsilniejszych amatorskich drużyn piłki nożnej w Europie Stołkowej. Do drużyny reprezentującej Rzeczpospolitą Polską w piłce nożnej na tegorocznej międzynarodowej Olimpiadzie należą w mech czwartych gracze „Cracovii”.

Z drugiej strony „Polonia” zwycięstwem nad krakowską „Wisłą” (3:1) wysunęła się na czoło polskich drużyn piłki nożnej, a zwycięztwem w biegu ,Belwederskim" pokazała swą silę i na innych polach sportu. To też jej sobotnie (12-go) spotkanie z „Cracovią” zapowiada się jako najciekawsze w sezonie.

W niedzielę „Cracovia” grać będzie z Wojskowym kl. Sportowym.
Źródło: Gazeta Warszawska 10 czerwca 1920


"„Cracovia: w Warszawie" -
Kurjer Polski

„Cracovia: w Warszawie

Druga zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Według ostatnio otrzymanych wiadomości krakowska ,,Cracovia“ przyjeżdża do stolicy w piętak wieczorem w składzie następującym:

Popiel

Gintel Fryc

Strycharz, Cikowski, Synowiec.

Mielech, Poznański, Styczeń. Kogut, Dąbrowski.

Jest to mniej więcej ten sam skład co drużyny grającej z „Pogonią" lwowską, którą jakeśmy już wspominali pobiła „Cracovia" 3:1. Skład warszawskiej „Polonii" dotąd jeszcze nie został ostatecznie ustalony. O ile jednak pozwolą na to tylko okoliczności. wystawi ona na mecz najpoważniejszą drużynę w Polsce z graczy najbardziej odpowiedzialnych. G.
Źródło: Kurjer Polski 11 czerwca 1920


"Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia"." -
Naród

Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia".

Druga zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
W soboty o godz. 5 i pół. pp. rozegrany bidzie w parku Sebieskiego (Agrykola) najbardziej sensacyjny match wiosennego sezonu: spotkanie dwóch najlepszych bodaj drużyn polskich „Cracovii” podwawelskiej i warszawskiej „Polonii”. „Cracovia" przybyła wczoraj do Warszawy w bardzo mocnym składzie. W bramce zamiast Jana Lotha, naszego bramkarza olimpijskiego, grać będzie Stefan Domański. Jutro match: „Wojskowy klub sportowy”-„Cracovia”.
Źródło: Naród 12 czerwca 1920


"Mecz „Polonia”-„Cracovia”." -
Kurjer Polski

Mecz „Polonia”-„Cracovia”.

Trzecia zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Dziś o godz. 5 m. 30 w parku Sobieskie¬go rozegrene zostanie mecz piłki nożnej, stanowiący „clou“ sezonu obecnego.

W ostatniej chwili „Cracovia” przysłała nam skład, różniący się nieco od składu podanego wczoraj. Mianowicie w ataku na środku będzie grał zamiast Stycznia—Kubiński. na lewem zaś skrzydło Dąbrowskiego zastąpi Sperling. Dla „Polonii” warszawskiej niestety nie w porę nieco przyjeżdżają Krakowianie bo w dalszym ciągu w ataku nic będzie grał najlepszy warszawski „strzelec” Emchowicz, oprócz tego prawdopodobnie nie weźmie udziału w grze Anwailer, lewy łącznik, który na ostatniej grze z „Wisłą“ nie mało przyczynił się do zwycięstwa „Polonii”. „Polonia” wystąpi z ewentualnemi małemi zmianami w składzie następującym:

Domański

Marczewski. Czyżewski

Loth I Stencel Gebethner Loth III. Szenajch Loth II, Hamburger

Zantman.

W niedzielę również o godz. 5 m. 30. „Cracovia" rozegra match z drużyną warszawską „Wojskowego klubu Sportowego”.
Źródło: Kurjer Polski 12 czerwca 1920


"Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia"." -
lustrowany Kuryer Codzienny

Dzisiejszy match „Cracovia" — „Polonia".

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Nadchodząca niedziela daje pauzę naszej publiczności sportowej. Cracovia gra w Warszawie z tamtejszą „Polonią”, a Wisła z Pogonią we Lwowie.
Źródło: lustrowany Kuryer Codzienny nr 101 z 13 czerwca 1920


"SPORT" -
Kurjer Polski

SPORT

Czwarta zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski (ostatnie zdanie)
… Dziś „Cracovia“ gra z „Wojskowym Klubem Sportowym”.
Źródło: Kurjer Polski 13 czerwca 1920


Opis meczu

Kurjer Polski

Relacja z meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Po sobotniej grze z „Polonją”, „Cracovia” w niedzielę rozegrała mecz z drużyną „Wojskowego Klubu Sportowego”. Rezultat gry dość nieoczekiwany dla sportowców (1:1) pokazał że drużyna W. K. S. jest złożona z dobrych graczy i obecnie należy do poważnych konkurentek najsilniejszego dotąd w Warszawie klubu „Polonja”. Tym niemniej z drugiej strony wygrana tej ostatniej z W. K. S. w stosunku 4:0 wskazuje jeszcze raz na pechowo słaby skład „Polonji” na meczu sobotnim z „Cracovią”.

Gra rozpoczęta przed szóstą prawie całą pierwszą połowę prowadzona w ostrym żywym tempie wykazała ze strony Cracovji przewagę techniki poszczególnych graczy, przy przewadze fizycznej drużyny W. K. S. nad nieco zmęczonymi sobotnią grą z „Polonją” Krakowianami. Mimo to ci ostatni, niejednokrotnie dzięki ładnie przeprowadzonym kombinacjom, znajdowali się pod bramką drużyny wojskowej i dzięki b. dobrej grze i szczęściu bramkarza p. Przeworskiego, nie udało im się uzyskać ani jednej bramki. Tymczasem w 25 minucie z ładnego podania z lewego skrzydła Kubika i prawy łącznik wojskowych Kubik II strzela pierwszą i ostatnią bramkę Cracovii. Rezultat taki (0:1) pozostaje do przerwy, poczem Cracovia wytężą wszystkie swe siły żeby zyskać choćby przewagę. Tempo gry rośnie, chwilowo staje się brutalnym, na co dość niezdecydowanie i za mało energicznie reaguje sędzia. W piętnastej minucie pracy łącznik Krakowian Poznański, pięknym strzałem ze środka strzela bramkę W. K. S. w górny prawy róg, wyrównując rezultat (1:1), który już mimo usilnych starań obu drużyn pozostaje niezmienionym do końca gry. Ostatnie 20 minut gry do interesujących nie należą. Obie drużyny, nie wytrzymawszy tempa, spacerują prawie po boisku, starając się grać raczej na siłę niż przeprowadzać jakie kombinacje.

Atak Cracovii jeszcze parę razy pracuje pod bramką W. K. S., doskonała jednak obrona paraliżuje wszelkie jego usiłowania zrobienia bramki. Szczególniej pracowicie i pożytecznie grają w wojskowych środek pomocy. Stopa, który przy pierwszej powolności ale i wytrwałości okazuje się graczem dużo odpowiedniejszym do pomocy niż do ataku, oraz prawy obrońca Pollak, dobrą spokojną grą i siłą fizyczną doskonale trzymający w szachu Mielecha i Koguta z ataku „Cracovii”. Co do ataku W. K. S. to w drugiej połowie właściwie nie było go w grze, tymbardziej kiedy Kubik I zajął jakieś pośrednie miejsce między atakiem i obroną.

Wogóle gra do pięknych nie należała i mimo słabej gry „Cracovii” wykazała przewagę jej nad wojskowymi, którzy rezultat niedzielny do jednych z najlepszych w sezonie powinni zaliczyć.

Publiczności na grę przybyło dużo, choć mniej niż w sobotę, z to głównie ze względu na totalizatora na wyścigach. Tymniemniej wszystkie krzesła, loże rozkupiono i pełne trybuny świadczyły, że coraz więcej ludzi interesuje się u nas grą w piłkę nożną.

Sędziował p. Steifer.
G.
Źródło: Kurjer Polski nr 162 z 16 czerwca 1920


Gazeta Poranna

Relacja z meczu w lwowskiej Gazecie Porannej
W niedzielę grała Cracovia z Wojskowym Klubem w Warszawie z wynikiem 1:1. Mimo swej przewagi Cracovia nie potrafiła odnieść zwycięstwa.
Źródło: Gazeta Poranna nr 5285 z 17 czerwca 1920Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0