WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia:Terminologia

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
(Przekierowano z WikiPasy.pl:Terminologia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Administrator

Osoba, która ma nieco większe prawa niż pozostali wikipedyści, może na przykład usuwać artykuły lub je zabezpieczać.

Artykuł

Artykułem nazywamy w Wikipedii, stronę która odpowiada hasłu w tradycyjnej encyklopedii. Artykuł ma wyraźny tytuł i omawia jakieś konkretne pojęcie. Artykułami nie są strony ujednoznaczniające, dyskusyjne, automatycznie generowane listy (np. Specjalna:Recentchanges, czyli "Ostatnie zmiany", itp.)

Konflikt edycji

Występuje gdy dwie osoby na raz pracują nad jedną stroną. Oprogramowanie Wikipedii wyświetla w takim przypadku drugie okno edycyjne z wyraźnym zaznaczeniem zmian dokonanych przez drugiego autora, a także blokuje możliwość zapisania zmian obu autorom. Następnie należy zmiany dokonane przez obu autorów połączyć, przy czym jeden z nich musi się wycofać z edycji.

Przekierowanie

Gdy istnieją dwie alternatywne nazwy jednego artykułu, na jednej ze stron tworzy się zwykle automatyczne przekierowanie do drugiej. Robi się to wpisując do strony przekierowującej tekst #REDIRECT [[Strona Właściwa]]

Przestrzeń nazw

Sposób klasyfikacji stron w WikiPasach. Artykuły merytoryczne są w ogólnej przestrzeni nazw, która nie posiada własnej nazwy. Oprócz tego WikiPasy ma kilka specjalnych przestrzeni: WikiPasy (strony o samej sobie), Wikipedysta (strony osobiste wikipedystów), Specjalna (strony generowane automatycznie), Dyskusja (strony dyskusyjne) oraz Dyskusja_WikiPasy (strony dyskusyjne odnoszące się do stron z przestrzeni WikiPasy).

Strona

Osobny temat w Wikipedii. Stronami w Wikipedii są artykuły, strony dyskusyjne, dokumentacja oprogramowania itd., itp.

Porzucone strony

Strony lub pliki, do których nie ma ani jednego odwołania z innych stron. Mogą to być hasła tworzone bez kontaktu z innymi hasłami, "porzucone" strony dyskusyjne oraz pliki graficzne, niepotrzebnie zapisane lub nieopatrznie pozostawione po skasowanych stronach.

Strona do usunięcia

Strona, która powinna być usunięta.

Strona dyskusji

Strona przeznaczona do prowadzenia dyskusji. Strony te są automatycznie dołączane do każdego artykułu Wikipedii. Celem tych stron jest unikanie umieszczania dyskusji i komentarzy w samych artykułach (zobacz: WikiPasy:Strony dyskusji).

Strona użytkownika

Osobista strona wikipedysty. Strona zostaje utworzona automatycznie po zarejestrowaniu się w Wikipedii. Edytować może ją każdy (nie tylko jej właściciel), choć jest przyjęte, że się raczej nie ingeruje w treść stron osobistych innych osób. Za pomocą strony dyskusyjnej podczepionej do strony osobistej można się łatwo kontaktować z daną osobą.

Strona wymagająca dopracowania

Strona będąca czymś więcej niż zalążek artykułu, posiadająca jednak istotne braki lub błędy. Lista takich stron znajduje się tu: WikiPasy:Strony wymagające dopracowania.

Stub (zalążek artykułu)

Strona zawierająca jedynie bardzo lakoniczną definicję pojęcia. Jest to zachęta do rozwijania danego tematu.

Wandalizm

Działania mające na celu zaszkodzenie WikiPasom lub uniemożliwienie (utrudnienie) funkcjonowania WikiPasów i społeczności twórców WikiPasów.

Wikipedysta

Współautor lub korektor artykułów .

Zalecenia edycyjne

Zbiór rozwiązań pewnych problemów i niejasności, które pojawiają się przy pracy nad artykułami. Ich celem jest zapewnienie poprawności i jednolitości tekstu (zobacz: WikiPasy:Zalecenia edycyjne).