1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 1 czerwca 1913, 17:00

Cracovia (komb.) - Pogoń Tarnów

2
:
1

(1:1)Herb_Tarnovia Tarnów


Skład:
Pilewicz
Węgier
Ziemiański
Moskal
Owsionka
Weysenholf
Kisielewski
Dobrzański
Augenblik
Korwin
Szeligowski

Sędzia: Józef Lustgarten z Krakowa

Skład:
Eberson
Prich
Gryl
Kowalski
Szubert
Kosiba
Muchniewicz
Bruno
Gallas
Klostermajer
Gebka
Mecze tego dnia:

1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1
1913-06-01 Cracovia III - Pogoń II Tarnów 2:0
1913-06-01 Lwów - Kraków 0:7Jako przedmecz zapowiadano spotkanie Sparta Kraków - Makkabi Kraków.


Program meczowy

Uwaga

Skład Cracovii i Pogoni Tarnów na podstawie programu meczowego.

Skład

Skład pominięty w kronikach klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowiny

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny (z Pogonią bez określenia którą)
Sezon tegoroczny zapowiada się niezwykle interesująco.

„Cracovia“ przygotowała już w części program zawodów. Z pewnych dotąd terminów jest wyjazd do Lwowa na otwarcie nowego boiska „Pogoni", dn. 1-go maja, match z „Pogonią" w Krakowie dn. 1-go czerwca i zawody z niemiecką drużyną „Eintracht" z Lipska przez dwa dni. Prócz tego rozegra „Cracovia“ matche; z „Ballspielclub" z Drezna, z reprezentatywną drużyną Wiednia, z drożynami „Kac" (Koszyce) i „38" z Budapesztu.

K. S. „Wisła” obecnie rozpoczęła ćwiczenia, aby godnie zmierzyć się z reprezentatywną drużyną miasta Łodzi, dokąd wyjeżdża na trzy dni świąt Wielkanocnych, pozatem nawiązała korespondencyę z klubami zagranicznemi (przedewszystkiem czeskimi i węgierskimi) celem ułożenia programu.

W najbliższych dniach już ułożą „Wisła” i „Cracovia" dokładne programy zawodów między klubami miejscowymi i krajowymi.
Źródło: Nowiny 19 marca 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Ze sportu, w niedzielę dnia 1 czerwcami rozegra „Cracovia“ komb. match z tarnowską „Pogonią“. Drużyna ta należy do najsilniejszych klubów prowincyonalnych, a publiczność krakowska będzie miała sposobność zapoznać się ze sportem footbalowym prowincyonalnym. K. S. „Cracovia“ urządza ten match dla propagandy sportu, by w ten sposób przyczynić się do podniesienia poziomu gry naszych młodych prowincyonalnych drużyn. Spodziewać się natęży, że nasza publiczność licznem przybyciem zachęci nasze kluby do urządzania podobnych zawodów, co w wielkiej mierze przyczyni się do rozwoju naszego sportu. — Zawody te poprzedzi bardzo interesujący match, dwóch krakowskich rywalizujących ze sobą drużyn: "Sparty—Makkabi".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 31 maja 1913


"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Jutro rozegra „Cracovia“ match z tarnowską .Pogonią". Drużyna ta należy do najsilniejszych klubów prowiacyonalnych, M publiczność krakowska będzie miała sposobność zapoznać się ze sportem footballowym prowincjonalnym. K. S. „Cracovia“ urządza ten match dla propagandy sportu, by w ton sposób przyczynić się do podniesienia poziomu gry naszych młodych prowincyonalnych drużyn. Spodziewać się należy, że nasza publiczność licznem przybyciem zachęci nasze kluby do urządzania podobnych zawodów, co w wielkiej mierze przyczyni się do rozwoju naszego sportu. Zawody poprzedzi match dwóch krakowskich, rywalizujących drużyn, „Sparty" i „Makabii". Walne zgromadzenie „Cracovii“ odbędzie się dziś o godz. 6 po południu w Towarzystwie lekarskiem.
Źródło: Czas nr 245 z 31 maja 1913


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Match. W niedzielą dnia 1 czerwca rozegra „Cracovia“ komb. match a tarnowaką drużyną „Pogoń". Klub ten nalały do najsilniejszych na prowincyi, a publlczność krak. bądzie miała sposobność zapoznać się ze sportem footballowym, prowincyonalnym. K. S. „Cracovia" urządza ten match dla propagandy sportu, by ten sposób przyczynić clą do podniesienia poziomo gry drużyn prowincyonalnych. Spodziewać się należy, że publiczność nasza licznem przybyciem zachęci nasze kluby do urządzania podobnych zawodów, co w wielkiej mierze przyczyni nią do rozwoju naszego sportu I — Zawody poprzedzi bardzo interesujący match, dwóch krakowskich drużyn : „8party”—„Makkabi".
Źródło: Głos Narodu 1 czerwca 1913


"Zapasy piłką nożną." -
Naprzód

Zapasy piłką nożną.

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
W niedzielę 1 czerwca rozegra „Cracovia” (komb.) match z tarnowską drużyną „Pogoń”. Drużyna ta należy do najsilniejszych klubów prowincyonalnych. „Cracovia” urządza ten match dla propagandy sportu, by przyczynić się do podniesienia poziomu gry prowincyonalnych drużyn. Spodziewać się należy, że publiczność licznem przybyciem zachęci nasze kluby do urządzenia podobnych zawodów. Zawody poprzedzi match dwóch krakowskich rywalizujących drużyn „Sparty” i „Makkabi”. …
Źródło: Naprzód 1 czerwca 1913


"Kronika" -
Czas

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Match „Pogoni” z „Cracovią” o godz. 5 po południu w parka gier na Błoniach.

Źródło: Czas 1 czerwca 1913


"Ze sportu." -
Nowa Reforma

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Dziś rozegra „Cracovia“ komb. match z tarnowską „Pogonią”. Druty na ta należy do najsilniejszych klubów prowincyonalnych, a publiczność krakowska będzie miała sposobność zapoznać się ze sportem footballowym prowincyonalnym. K. S. „Cracovia“ urządza ten match dla propagandy, by w ten sposób przyczynić się do podniesienia poziomu gry naszych młodych prowincyonalnych drużyn. Spodziewać się należy, że nasza publiczność licznem przybyciem zachęci nasze kluby do urządzania podobnych zawodów, co w wielkiej mierze przyczyni się da rozwoju naszego sportu. Zawody poprzedzi match dwóch krakowskich rywalizujących drużyn: „Sparty” i „Makkabi”.
Źródło: Nowa Reforma 1 czerwca 1913Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.1 (ostatni akapit)
Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.2
W Krakowie stoczyła skombinowana drużyna "Cracovii" zapasy z tarnowską Pogonią. Klub to, nie mający "wyższej" szkoły, ale składający się z dobrego materyału na graczy. Wynik był 2:1 na korzyść "Cracovii" - można było oczekiwać lepszego. "Prowincyonaliści" wyszli z honorem.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 22 z 2 czerwca 1913


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W Krakowie z tarnowską „Pogonią” rozgrywała match „Cracovia” solo.

(...)

W Krakowie mieliśmy przyjemność oglądać wczoraj na boisku graczy prowincyonalnych. „Pogoń” tarnowska przedstawia się wcale tęgo. Oczywiście nie mając sposobności do grania z drużynami pierwszorzędnemi, nie mogła ona poznać wszystkich arkanów techniki gry piłką nożną i różnych metod systematycznie stosowanych. Jednakże gracze jej przedstawiają materyał dobry, z którym przy systematycznym trainingu i wyszkoleniu dałoby się osiągnąć piękne rezultaty. Wynik ich spotkania z kombinowaną drużyną „Cracovii” - 2:1 na korzyść białoczerwonych - świadczy, że i przy obecnym stanie rzeczy jest to drużyna, stojąca tuż za krakowskimi i lwowskimi pierwszorzędnymi klubami. Publiczność, jeżeli rzeczywiście interesuje się sportem, mogłaby przybyć liczniej, gdyż w tych na razie drugo - czy trzeciorzędnych drużynach leży przyszłość footballu. Zresztą przecież i „popieraniu krajowego przemysłu” coś się należy.
Źródło: Nowa Reforma nr 248 z 2 czerwca 1913


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
W Krakowie rozegrała w niedzielę zawody „Cracovia” (drużyna kombinowana) z „Pogonią” tarnowską. Zawody były dość interesujące i wykazały znaczne wyćwiczenie drużyny tarnowskiej, która śmiało może uchodzić za najsilniejszą drużynę footballową na prowincyi i zmierzyć się może w pierwszemi drużynami Lwowa i Krakowa bez obawy większej przegranej. Wynik 2:1 na korzyść „Cracovii” jest bardzo słabą wygraną drużyny krakowskiej a pięknym rezultatem dla tarnowskiej.
Źródło: Nowiny nr 124 z 6 maja 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1 (ostatni akapit)
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Niedzielne zawody "Cracovii" komb. z Tarnowską "Pogonią" wykazały stały rozwój drużyna prowincyonalnych. "Pogoń" należy do najsilniejszych klubów na prowincyi, która przy należytem kierownictwie stałaby się groźną nawet dla pierwszych klubów galicyjskich. Częste zawody z drużynami prowincyonalnemi przyczyniłyby się - niezawodnie - do podniesienia poziomu gry naszych młodych drużyn.

Przebieg gry: Tarnowianie rozpoczynają grę wcale ładnym atakiem i przez dłuższy czas utrzymują się na połowie "Cracovii", jednak z powodu braku decyzyi w strzelaniu nie wykorzystują dobrych pozycyj. Do pauzy obie drużyny strzelają po jednej bramce.

Po pauzie Tarnowianie wyczerpani fizycznie, nadto nie mogąc technicznie sprostać biało-czerwonym, ograniczyli się przeważnie do obrony. Toteż gra toczy się wyłącznie na ich połowie. Liczbowo nie zaznaczyła "Cracovia" swej przewagi, a to z powodu doskonałej gry bramkarza. W tej połowie strzela "Cracovia" drugą bramkę. Ostateczny wynik 2:1 na korzyść "Cracovii"

Match prowadził p. Lustgarten b. dobrze.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 126 z 4 czerwca 1913
Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0