1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Herb_Admira Wiedeń


pilka_ico
mecz towarzyski
Wiedeń, sobota, 15 listopada 1913

Admira Wiedeń - Cracovia

2
:
0

(0:0)Herb_CracoviaSędzia: Uhlirsch z Wiednia
Widzów: z Krakowa 50

Skład:
Popiel
Traub I
Fryc
Traub II
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Luska
Kałuża
Dąbrowski I
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5
Mecz następnego dnia:

1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1


Spis treści

Sędzia

kronika Cracovii podaje nazwisko sędziego w brzmieniu Uhlir, zaś Illustriertes Österreichisches Sportblatt jako Uhlirsch.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Zawody "Cracovii" w Wiedniu" -
Nowa Reforma

Zawody "Cracovii" w Wiedniu

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W sobotę odbyły się zawody w piłkę nożną, między "Cracovią" a "Admirą" klubem II klasy. Wynik był 2:0 na niekorzyść "Cracovii". (...) Na boisku zebrały się tłumy publiczności wiedeńskiej i cała kolonia polska.
Źródło: Nowa Reforma 17 listopada 1913

Ilustrowany Kuryer Codzienny
(relacja)

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W sobotę i niedzielę gościła „Cracovia” po raz pierwszy we Wiedniu. Debiut wypadł nieszczególnie. Biorąc pod uwagę wyniki Cracovii w Krakowie, spodziewano się ogólnie pewnego jej zwycięstwa nad Admirą. Biało-czerwoni jednak w zupełności zawiedli. To co pokazali w sobotę nie przedstawia żadnej wartości. Drużynie brak poczucia obowiązku bronienia barw swego klubu, każdy gra dla siebie, bynajmniej nie troszcząc się czy z zawodów wyjdzie zwycięzko czy też nie. Ten brak ambicyi, który już niejednokrotnie dała się Cracovii boleśnie odczuć, był przyczyną sobotniego wyniku. Cracovia, do pauzy prawie bez przerwy gniotła swego przeciwnika, nie mogąc jednak uzyskać bramki, w zupełności zrezygnowała ze zwycięstwa, podczas gdy Admira stwarzała jej tak niebezpieczne pozycye, iż tylko szczęściu – no i nieumiejętności Admiry, mają biało-czerwoni do zawdzięczenia, iż z zawodów nie wyszli z gorszym wynikiem. To też ta ospałość i lenistwo niektórych członków drużyny, odwróciły od Cracovii pod koniec zawodów sympatyę publiczności, która niezwykle owacyjnie witała Cracovię, a w czasie matchu bez przerwy okrzykami „Hoch Polen”, „vivat Cracovia” zachęcała Krakowian do natarczywszego i skuteczniejszego atakowania przeciwnika. Mimo zwycięstwa Admiry, która nawiasem mówiąc, była bardzo słabą w ten dzień, zaznaczyć musimy przez większą część zawodów silną – niestety – bezowocną przewagę Cracovii. Sam match nie był interesującym, toteż o przebiegu pisać nie będziemy, dla dokładniejszej informacyi dodać należy, że bramki zdobyli Wiedeńczycy w ostatnich kilku minutach.

(...)

Jedyną korzyść, jaką mogliby odnieść z tej wycieczki sportowej, członkowie drużyny Cracovii, byłaby baczna uwaga w czasie zawodów o mistrzostwo Rapidu z Wacem.


W niezwykle wielkiej liczbie zjawiła się na zawodach Polonia wiedeńska, wśród której zauważyliśmy wiele wybitnych osobistości. Z Krakowa na match wyjechało przeszło 50 zwolenników footballu. Podnieść trzeba niezmiernie sympatyczne przyjęcie Cracovii przez publiczność wiedeńską, która zupełnie szczerze życzyła Krakowianom zwycięstwa.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 266 z 18 listopada 1913

Ilustrowany Kuryer Codzienny
(przedruki z prasy wiedeńskiej)

Prasa wiedeńska o Cracovii (przedruki w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym)
Z okazyi zawodów Cracovii prasa wiedeńska bardzo pochlebnie wyraża się o drużynie krakowskiej.

"Wiener Tagblatt" pisze: "W sobotę po raz pierwszy grała Cracovia we Wiedniu przeciw Admirze. Goście, którzy wywarli na widzach bardzo sympatyczne wrażenie, nie mogli swej przewagi nad Admirą liczbowo zaznaczyć, lecz co gorsza, ponieśli klęskę od daleko słabszego, ale szczęśliwego przeciwnika.

"Cracovia okazała się drużyną pod względem techniki i taktyki bardzo dobrą, nadto odznacza się grą nadzwyczaj spokojną (fair). Brak jej jeszcze rutyny; jednak jeżeli Krakowianie rozegrają więcej matchów z silnemi drużynami obcemi, staną się groźnym przeciwnikiem klubów wiedeńskich. Materyał jest znakomity. Rośli, silni ludzie (?), szybcy i energiczni, z których kiedyś mogą powstać znakomici footballiści.

"Napad kombinuje dobrze aż do pola karnego przeciwnika, do strzału jednak brak im decyzyi."

(...)

"Fremdenblatt" pisze: "Cracovia okazała się drużyną pierwszorzędną i o wiele przewyższa Lwów, który również grał we Wiedniu". Bardzo chwali Dąbrowskiego, nazywając go "duszą" napadu, Synowca, Ziemiańskiego, nadto podnosi znakomitą obronę bramki przez Popiela.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 269 z 21 listopada 1913

Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Przez ubiegłe dwa dni gościła "Cracovia" w Wiedniu. W sobotę walczyła z klubem "Admira" (2:0 na niekorzyść "Cracovii").
Źródło: Nowiny nr 265 z 18 listopada 1913

Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.1
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 47 z 22 listopada 1913