1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 16 marca 1913, 15:00

Cracovia - Sparta Kraków

6
:
2

(4:1)Herb_Sparta Kraków (1912)


Skład:
Rogalski
Fryc
Traub I
Traub II
Owsionka
Synowiec
Mielech
Schneider
Kałuża
Dobrzański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Franciszek Jachieć z Krakowa

bramki Bramki
Mielech
Kałuża x2
Dobrzański x2
Prochowski
Skład:
Grossmann
Borkowski
Turowicz
Wanicki
Stolarski
Roman Hetper II??
Kellner
Blondyn
Schneider
Romański
MikadoSkład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu." -
Nowa Reforma

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę dola 16 bm. odbędą się pierwszo w tym sezonie zawody piłką nożną między „Cracovią“ i „Spartą”. Zawody te wzbudzą zaciekawienie, tak z powodu pewnych zmian w składzie drużyny „Cracovii“, jak niemniej dlatego, te „Sparta”, która powstała z połączenia się drużyny .Akademickiego Związku sportowego” z "Alfą”, nie była w sezonie jesiennym poważnym przeciwnikiem dla biało-czerwonych, obecnie jednak, pozyskawszy kilki wybitnych, dotąd w Krakowie nieznanych graczy, wyrosnąć miała na niebezpiecznego współzawodnika. Początek zawodów, które rozegrają się na boisku „Cracovii“, naznaczono na godz. 3-cią. Bilety po znacznie zniżonej cenie są de nabycia w handlach pp. Drobnera i Weissmanna, a nadto w dniu zawodów w kasie przy boisku „Cracovii“ od godz, 2-ej. Członkowie „Cracovii” mogą nabywać karty wstępu przy kosie przed zawodami.
Źródło: Nowa Reforma 14 marca 1913


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Match. W niedzielę 16 bm odbędą się piór wazę, w tym sezonie zawody piłką nożną między „Cracovią“ a „Spartą”. Początek zawodów, które rozegrają się na boiska „Cracovii“, naznaczono na godzinę 3. Bilety po znacznie zniżonej cenie są do nabycia w handlach pp. Drobnera i Weissmanna, a nadto w dnia zawodów w kasie przy boisku „Cracovii” od godziny 2. Członkowie „Cracovii” mogą nabywać karty wstępu przy kasie przed zawodami.
Źródło: Głos Narodu 15 marca 1913


"Kronika." -
Nowa Reforma

Kronika.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Zawody piłką nożną między „Cracovią” a „Spartą” na boisku „Cracovii“ o godzinie 3 po południu.

Źródło: Nowa Reforma 16 marca 1913


Nowiny

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Pierwszy match odbędzie się w niedzielę 16 bm. na boisku „Cracovii“ o godz. 3 popol. między „Cracovią”, a „Spartą”.
Źródło: Nowiny 16 marca 1913


"Ze sportu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę, dnia 16 bm. odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody piłką nożną między Cracovią a Spartą. Zawody te budzą znaczne zaciekawienie tak z powodu pewnych zmian w składzie drużyny Cracovii, jak nie mniej dlatego, że Sparta, która powstała z połączenia drużyny Akademickiego Związku Sport. z Alfą, nie była w sezonie jesiennym poważnym przeciwnikiem dla biało-czerwonych, obecnie jednak pozyskawszy kilku wybitnych, dotąd w Krakowie nieznanych graczy, wyrosnąć miała na niebezpiecznego współzawodnika.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 16 marca 1913Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.1
Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.2
Pod dobrą wróżbą rozpoczął się wczoraj krakowski sezon wiosenny piłki nożnej. Pogoda była miła i pewna, publiczność zebrała się licznie. Trudno było nawet przypuszczać, że zaraz pierwsze w tym roku zawody zgromadzą tak znaczną ilość widzów. Przebieg ich zresztą nie był tak bardzo emocyonujący. Nowoutworzona "Sparta", złożona z odłamków paru dawnych drużyn, nie była dla "Cracovii" przeciwnikiem zbyt groźnym. Biało-czerwoni górowali nad nią i techniką gry poszczególnych graczy, i zgraniem się oraz trainingiem. Wynik był łatwy do przewidzenia. Z początku nawet, kiedy "Spartańczycy" w krótkim stosunkowo przeciągu czasu dostali 3 goale, zdawało się, że ich przegrana będzie niebywale sromotną. Poprawili sobie jednak sytuację przed pauzą, zdobywszy jedną bramkę - tak, że pierwsza połowa była 4:1. Po pauzie "Cracovia" jakoś zmiękła, tak, że kiedy "Sparta" strzeliła jedną bramkę, zwolennicy biało-czerwonych wśród publiczności zaczęli już objawiać oznaki zatrwożenia. Ale jeszcze dwa goale, zdobyte przez "Cracovię" uchyliły obawę, a i dla "Sparty" jako w całości bardzo niewyszkolonej drużyny, ostateczny wynik 2:6 jest jeszcze dość "honorowem" wyjściem. Sędzia działał przytomnie, energicznie i objektywnie.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 11 z 17 marca 1913


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Sezon wiosenny ćwiczeń sportowych otwarły wczoraj zapasy "Cracovii" i "Sparty". Publiczność, zebrana licznie, przyglądała się z zajęciem drużynom, rozgrywającym match piłki możnej. Ostateczny wynik był korzystny dla Cracovii w stosunku 6 do 2.
Źródło: Czas nr 127 z 17 marca 1913


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Match footballowy. Zapasami z nowoutworzoną krakowską „Spartą” otwarła wczoraj [„Cracovia”] wiosenny sezon piłki nożnej. Otwarcie to pod względem warunków atmosferycznych udało się. Było słonecznie, ciepło, więc publiczność zebrała się nadspodziewanie licznie. Co do gry samej, to pierwsze te w tym roku zawody nie były fascynujące. „Sparta”, jak zresztą wszystkie prawie krakowskie drużyny, przedstawia tylko dobry materyał na graczy footballowych; do tego, aby tworzyła całość, działającą sprawnie, brak jej trainingu i zgrania. Nic też dziwnego, że przegrała; dość dobrze dla niej, że wyszła w tej przegranej stosunkowo z honorem, bo tylko 2:6. Biało-czerwoni także nie byli w nadzwyczajnej formie i o ile w pierwszej połowie mocno przycisnęli „Spartańczyków”, o tyle po pauzie znacznie osłabli. Zresztą wogóle wrażenie gry było przyjemne, gdyż toczyła się ona bez zawziętości, a sędzia przytomnie przestrzegał prawidłowości.
Źródło: Nowa Reforma nr 127 z 17 marca 1913


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Sezon gry w piłkę nożną rozpoczęła wczoraj "Cracovia" matchem z nowo utworzoną "Spartą", którą zwyciężyła w stosunku 6:2.
Źródło: Naprzód nr 64 z 18 marca 1913


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Match footballowy, rozegrany wczoraj między "Spartą" a "Cracovią" zakończył się zwycięstwem tej drugiej w stosunku 6:2.
Źródło: Głos Narodu nr 63 z 18 marca 1913


"Otwarcie sezonu sportowego w Krakowie." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Otwarcie sezonu sportowego w Krakowie.

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pierwszorzędny klub sportowy "Cracovia" otworzył w dniu wczorajszym sezon wiosenny matchem footballowym między "Cracovią" a "Spartą". Pogoda iście wiosenna, zgromadziła na boisku sportowem liczną publiczność, która z zainteresowaniem śledziła przebieg zawodów. Nowoutworzona "Sparta" okazała się niezbyt groźnym przeciwnikiem dla wyszkolonej okrytej sławą pierwszorzędnej drużyny krakowskiej "Cracovii", toteż wynik był z góry do przewidzenia. Mimo to match obfitował w wiele emocyonujących momentów, które wskazywały na duży zasób techniki i pięknej kombinacyi "Cracovii". W drugiej połowie gry, młodociana "Sparta" zrehabilitowała się niejako w oczach widzów, pakując z brawurą piłkę w siatkę "Cracovii". Wynik ataku 6:2, na korzyść biało-czerwonych (Cracovia) - utwierdził stanowczą przewagę mistrzowskiej drużyny.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 64 z 18 marca 1913


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Pierwsze zawody piłką nożną.

„Cracovia” – „Sparta” (6:2).

Sezon zawodów piłką nożną rozpoczęła w niedzielę KS. „Cracovia” przy sprzyjającej pogodzie, dzień bowiem od samego rana był słoneczny. Do pier[w]szych zawodów ztanęła „Cracovia” i drużyna „Sparty” Klubu nowozawiązanego z Akad. Związku S. i klubu „Alfa” (dębnickiego) w następującym składzie:

„Cracovia”: Gucio (pseud.), Stefek, Liber, Traub II., Owsionka, Synowiak, Staszek, Dąbrowski, Kowalski, Dobrzański, Boroński.

„Sparta”: Grossmann, Borkowski, Turowicz, Wanicki, Stolarski, Roman, Kellner, Blondyn, Schneider, Romański, Mikado.

Match zapowiadał się interesująco dla miłóśników footballu, ponieważ drużyny w tym składzie nie spotykały się. Gra rozpoczęła się niepewnie, gracze w kilku rzutach zaznajamiali się z piłką, próbując swoich mięśni po zimowym wypoczynku – w kilka jednak minut „Cracovia” przeszła do ataku śmiało i pewnie. „Sparta” broniła się dzielnie, ale grze brakło zespołu, graczom zaprawy (treningu) – to też do pauzy uległa w stosunku 4:1. Po pauzie „Sparta” rozpoczęła energiczny atak, gracze strzelali raz poraz do bramki przeciwnika, ale graczom brakło sprawności i pewności rzutów – zdobyła więć tylko jeszcze jedną bramkę, ale zato śmiałą i zdecydowaną obroną udaremniła przeciwnikowi kilka pięknie skombinowanych i celnych strzałów – nie mogła tylko obronić dwóch punktów.

Wynik 6:2 był jednak niespodzianką. Od samego początku bowiem „Cracovia” górowała nad „Spartą” przewagą fizyczną, kombinacyą i oryentacyą, wykazując duże zgranie drużyny. Spodziewano się więc znaczniejszej przegranej „Sparty”, co jednak udaremniła rzutka i pewna obrona a także i przytomność bramkarza. Drużyna posiada graczy zwinnych, w pewnych momentach (tylko nie krytycznych) oryentujących się szybko – przez co nadawali tempo grze, ale całości brak zgrania i wyćwiczenia. Kiedy trening usunie te braki „Sparta” stanie się niebezpiecznym przeciwnikiem.

Match niedzielny był właściwie tylko większym treningiem i z tego punktu należy go oceniać.
Źródło: Nowiny nr 65 z 19 marca 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.1
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.2
16-go tego miesiąca zainaugurowała Cracovia sezon wiosenny meczem z nowopowstałym krakowskim klubem Sparta. Przebieg gry był następujący: Natychmiast od początku, już od pierwszej minuty, podejmuje Cracovia atak na przeciwną bramkę i osiąga zaraz pierwszego gola z kombinacji Dobrzański – Kowalski. Ten sukces dodaje odwagi graczom Cracovii, którzy pracują z dużym zapałem. Gracze Sparty ograniczają się tylko do obrony, wszyscy gracze koncentrują się przed bramką, jednak w piętnastej minucie przebija się Kowalski i piłka ponownie ląduje w siatce. Dopiero teraz zaczynają także gracze Sparty energiczniej atakować, jednak ataki te rozbijają się na bardzo dobrze grającej obronie. W ogóle widać dużą przewagę Cracovii, która teraz przy dwubramkowym prowadzeniu gra trochę wolniej. W 18 min. udaje się skutecznemu środkowemu napastnikowi jeszcze raz trafić, jednak gracze Sparty nie pozostawiają tego sukcesu bez odpowiedzi, przeprowadzają gwałtowny atak na bramkę przeciwnika i osiągają z bardzo pięknego przeboju pierwszą bramkę. Jeszcze przed przerwą udaje się Cracovii uzyskać czwarte trafienie przez Dobrzańskiego. Po przerwie Cracovia gra z mniejszym animuszem, tak że w 15 min. udaje się graczom Sparty uskutecznić drugiego i równocześnie ostatniego gola. Następują teraz bardzo częste wizyty pod przeciwną bramką, które jednak przebiegają bez skutku. Dopiero później zaczyna Cracovia trochę energiczniej atakować i osiąga przez lewego i prawego skrzydłowego dwa trafienia. Gra układała się interesująco, a na podstawie tego rezultatu możemy wróżyć młodemu klubowi piękną przyszłość.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 12 z 22 marca 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0