1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwszy w historii remis Cracovii w oficjalnych rozgrywkach.
Jedyny w historii remis Cracovii u siebie w Mistrzostwach Galicji.


Herb_Cracovia


pilka_ico
Mistrzostwa Galicji
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 8 czerwca 1913, 17:45

Cracovia - Pogoń Lwów

2
:
2

(1:1)Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Popiel
Dynowski
Fryc
Traub II
Owsionka
Synowiec
Mielech
Poznański
Kałuża
Luska
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Cornelius Hoffmann z Wiednia
Widzów: 1 500

bramki Bramki
Kałuża (7')


Luska (77')
1:0
1:1
1:2
2:2

Wł. Kuchar III (20')
Wł. Kuchar III (60')
Skład:
gracze m.in. Crompton
Kammerer
Sykała
K. Kuchar II
Wł. Kuchar III
W. Kuchar IV
Hardt
Marion

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2
1913-06-08 Cracovia II - Makkabi Kraków 5:3Program meczowy

Przedmecz

Jako przedmecz pierwotnie planowano spotkanie Cracovia II - Polonia Kraków, ale ostatecznie rozegrano dwa inne Polonia Kraków - Czarna Wieś 5:0 (lub 6:0) i Cracovia II - Makkabi Kraków 5:3.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Sędzia

Nazwisko arbitra Hoffmann podają IKC i Nowiny, zaś Nowa Reforma podaje je jako Hausman.

Zapowiedź meczu

"- Ze sportu." -
Czas

- Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedzielę 8 b.m. odbędzie się dalszy ciąg zawodów piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. Tym razem staną naprzeciw siebie: „Cracovia” i lwowska „Pogoń”. Zawody zapowiadają ożywioną walkę, gdyż „Pogoń” będzie chciała zatrzymać przy sobie zwycięstwo, odniesione, jak wiadomo, w tym sezonie nad biało-czerwonymi. Zawody poprzedzi match między „Cracovią Rez.” a „Polonią”.
Źródło: Czas 5 czerwca 1913


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W niedzielę 8 bm. odbędzie się dalszy ciąg zawodów piłkę nożną o mistrzostwo Galicyi, Tym razem stanę naprzeciw siebie : „Cracovia“ i lwowska „Pogoń". Zawody zapowiadają się niezwykle interesująco, zwłaszcza, że „Pogoń" będzie chciała zatrzymać przy sobie zwycięstwo, odniesione — jak wiadomo — w tym sezonie nad biało-czerwonymi. Zawody poprzedzi match między „Cracovią Rez.“ a „Polonią".
Źródło: Głos Narodu 6 czerwca 1913


"Ze sportu." -
Nowa Reforma

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
W niedziele 8 b m. odbędzie się dalszy ciąg zawodów piłką nożną o mistrzostwo Galicji. Tym razem staną naprzeciw siebie „Cracovia” i lwowska „Pogoń”. Zawody zapowiadają się niezwykła interesująco, zwłaszcza I „Pogoń” będzie chciała zatrzymać przy sobie zwycięstwo, odniesione w tym sezonie nad biało-czerwonymi. — Zawody poprzedzi match między „Cracovią-Rez.“ a „Polonią“.
Źródło: Nowa Reforma 6 czerwca 1913


"Zawody piłką nożną." -
Nowiny

Zawody piłką nożną.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W niedzielę 8 bm. odbędzie się dalszy ciąg zawodów piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. Tym razem staną naprzeciw siebie „Cracovia“ i lwowska „Pogoń". Zawody zapowiadają się niezwykle interesująco, zwłaszcza, że „Pogoń" będzie chciała zatrzymać przy sobie zwycięstwo, odniesione w tym sezonie nad biało-czerwonymi. — Zawody poprzedzi match między „Cracovią-Rez.” a „Polonią".
Źródło: Nowiny 7 czerwca 1913


"Kronika" -
Czas

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Zawody w piłkę nożną „Cracovii”z „Pogonią” w parku gier na Błoniach.

Źródło: Czas 8 czerwca 1913


"Kronika" -
Nowa Reforma

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicy i („Cracovia“-„Pogoń") na boisku „Cracovii“ o godz. 5.45 po południu.

Źródło: Nowa Reforma 8 czerwca 1913Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
Wczorajsze zawody o mistrzostwo Galicyi pomiędzy lwowską "Pogonią" a "Cracovią" nie przyniosły rozstrzygnięcia, rezultat był 2:2, co jest tem godniejsze uwagi, że drużyna tej samej "Pogoni" tak stanowczo przegrała ubiegłej niedzieli we Lwowie - prawda, że z drużyną skombinowaną z graczy "Cracovii" i "Wisły".
Gra podczas wczorajszego matchu nie przyniosła zresztą zbyt wielu ciekawych momentów. Obie walczące drużyny grały z dużym temperamentem, lecz dość chaotycznie, a foule'ów było trochę nad miarę. Szanse ciągle się wahały, to jedna to druga strona była po kolei stanowczo górą, żadna nie okazała wyraźnej, określonej nad przeciwnikiem przewagi, czy to metodą, czy wytrwałością. Wynik wyraził dobrze stosunek sił przeciwników, lecz wobec niego musi się rozegrać jeszcze jeden match. Publiczności zebrało się dużo.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 23 z 9 czerwca 1913


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Wczoraj rozegrał się match pomiędzy lwowską "Pogonią" a "Cracovią". Rezultat 2:2.
Źródło: Czas nr 260 z 9 czerwca 1913


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Match footballowy. Dalszy ciąg walk o mistrzostwo Galicyi przyniósł wczoraj zapasy między lwowską „Pogonią” a „Cracovią”. Match ten tem większe budził zainteresowanie wśród miłośników sportu, że z ostatnich zawodów we Lwowie „Pogoń” wyszła zwycięsko i zwolennicy biało-czerwonych spodziewali się, że dzień wczorajszy przyniesie im rewanż. Nawiasem mówiąc, oczekiwanie to zostało zawiedzione, lecz na boisku zgromadziło się około półtora tysiąca widzów, którzy z naprężeniem śledzili przebieg gry.

Miary „pierwszoklasowej” do tej gry przykładać nie było można ani u jednej ani u drugiej strony, jednakże była ona interesującą dla odrębnych zalet wykazanych przez lwowską drużynę. Gracze jej doskonale i wszechstronnie rozwinięci fizycznie, nie przedstawiają typu footaballistów-specyalistów. Widać po nich, że uprawiają lekką atletykę we wszystkich kierunkach, że sport racyonalnie pojmują; biegali szybko nadzwyczaj, we wszystkich ruchach okazywali zwinność. Nawet zwyciężeni wywoływaliby sympatyę. Lecz do tego nie przyszło. Swoją energią i sprawnością ogólno-atletyczną wytwarzali przeciwwagę dla lepiej wyszkolonych może pod względem metody i techniki gry biało-czerwonych, którzy są footballistami „par excellence”.

To też szanse przeciwników przez cały czas gry trzymały się na równi. Piłka niemal stale była w okolicach środku boiska, rzadko podchodząc pod bramki. Wynik w pierwszej połowie gry był 1:1, po pauzie taki sam. Rezultat ogólny 2:2 był dobrym wyrazem stosunku sił przeciwników. Energiczna gra powodowała dość liczne faule z obu stron, które sprawiały kłopot sędziemu mało zdecydowanemu, aczkolwiek sumiennemu, p. Hausmanowi z Wiednia.

Koniecznością wobec wyniku wczorajszego będzie rozegranie jeszcze jednego matchu, który dopiero zadecyduje o miejscu zapaśników w konkursie o mistrzostwo.
Źródło: Nowa Reforma nr 260 z 9 czerwca 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Wczorajsze zawody Pogoni lwowskiej z Cracovią, były dalszym ciągiem zawodów o mistrzowstwo, rozpisanych przez Związek pilski piłki nożnej.

Gra była wcale interesującą i ostro prowadzoną. Raziły jednak liczne faule ze strony Pogoni.

Przebieg gry: Cracovia rozpoczyna grą w żywem tempie, atakując bramkę Pogoni. Wszelkie jednak wysiłki rozbijają się o doskonałych backów. W 7 m. po pięknym podaniu Wieruskiego, robi głową Kowalski pierwszą bramkę. Punkt ten zupełnie nie zniechęcił Lwowian do dalszej gry, przeciwnie zachęcił ich do większych wysiłków. Piłka przez dłuższy czas utrzymuje się pod bramką Cracovii i w 20 m. strzela Crompton pierwszą bramkę dla Pogonii. Pauza 1:1.

Po pauzie Pogoń przez dłuższy czas utrzymuje się na połowie Cracovii. W 15 min. strzela również Crompton drugą bramkę. Dopiero teraz biało-czerwoni, przykładają się do gry i starają się swe szanse poprawić. Po części się im to udaje. W 32 minucie uzyskuje Cracovia przez Bruna drugi punkt. Mimo, że Cracovia do końca zawodów przygniatała Lwowian nie uzyskała żadnej bramki, toteż ostateczny wynik 2:2.

Match prowadził nadzwyczaj nieudolnie p .Hoffmann z Wiednia.

Na zmiankę zasługują z Pogoni: Crompton, Kammerer, Kuchar II i Wacek. Z Cracovii: Dąbrowski, Ziemiański, Synowiec i Kowalski.
W. S.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 131 z 10 czerwca 1913


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Zawody piłką nożną. „Cracovia” - „Pogoń” 2:2 (1:1)

„Cracovia” sprawiła wczoraj znowu zawód swoim zwolennikom (nie ostatni). Spotkania „Cracovii” z lwowską „Pogonią” w Krakowie oczekiwano z wielkiem zainteresowaniem z powodu ostatnich wyników zawodów „Pogoni” z drużynami krakowskiemi. Jak wiadomo „Pogoń” pokonała w bieżącym sesonie footballowym „Cracovię” w stosunku 3:1 a „Wiśle” uległa w stosunku 1:2. Zwolennicy „Cracovii” oczekiwali spotkania drużyny lwowskiej z białoczerwonymi z pewnym niepokojem - nie tracili jednak wiary w swoją drużynę, spodziewając się, że na własnem terenie wykaże większą sprawność niż we Lwowie i zwycięży. Nadzieja zawiodła.

„Pogoń” przedstawia się dzielnie, wykazując przewagę nad „Cracovią” po każdym względem. Na pierwszy rzut oka można było stwierdzić z wielką radością piękny rozwój fizyczny u graczy „Pogoni”. Członkowie jej, to rosła młódź (akademicy i uczniowie szkół średnich); w każdym ich ruchu objawia się tężyzna fizyczna i zwinność. Rozwój ten zawdzięczają ćwiczeniom sportowym, prowadzonym w szerokim zakresie, pierwsze miejsce zajmuje lekka atletyka - podczas gdy w Krakowie sport identyfikuje się z footballem. Krakowskie Tow. sport. „Wisła” i „Cracovia”, nie umieją bowiem rozwinąć swej działalności w innych dziedzinach sportu dla braku ukwalifikowanych sił, czy też nie mogą, nie znajdując poparcia moralnego i materyalnego ze strony miłośników sportu. Zrozumienie konieczności fizycznego wychowania i zamiłowanie sportu wśród Krakowian jest bardzo słabe.

Nic dziwnego przeto, że „Pogoń” miała fizyczną przewagę nad „Cracovią” - ale wyćwiczenie fizyczne nie zawsze idzie w parze ze sprawnością gry w piłkę nożną. I w tym jednak wypadku „Pogoń” wykazała zalety, odpierając śmiało każdy atak „Cracovii” i zmuszając sprawnym napadem graczy „Cracovii” do wytężającej pracy. Pogoń posiada własną metodę gry, (szybkie przerzucanie piłki, strzały pewne, obliczone, uderzenia głową - nie odbicia tylko! - nie zawodne), technikę nie zupełnie jeszcze wydoskonaloną ale dobrą, kombinacyę przy udziale całej drużyny celową. W grze członków „Pogoni” przejawia się tężyzna fizyczna, energia, śmiałość i pewność. „Cracovia” mimo silnego zespołu nie wykazała wczoraj żadnego postępu - a zmuszana wciąż do skupiania sił w obronie nie mogła rozwinąć swojej kombinacyi w całej pełni. - Grę prowadzili goście lwowscy, „gniotąc” chwilami srodze biało-czerwonych.

Pierwszą bramkę zrobiła „Cracovia” w 7-miu min. (z podania Wieruskiego strzela Kowalski), z „Pogoni” strzela Kuchar III bramkę „Cracovii” w 26 minutach. Do pauzy 1:1. Po przerwie zyskuje „Pogoń” drugą bramkę w 13 minutach (robi Kuchar III). Gra się zaostrza i rozwija przy szybkiem tempie na całem boisku. Publiczność entuzyazmuje się. W 30 min. zdobywa „Cracovia” drugą bramkę i zawody kończą się nierozegraną 2:2.

Sędziował p. Hofmann z Wiednia nieudolnie, bałamucony w dodatku krzykami zwolenników, a co gorsza, członków „Cracovii”.

Zawodom przyglądało się około 1500 widzów, w czem (na trybunach) bardzo wiele pań. Zainteresowanie było wielkie. W pewnych momentach objawiała część publiczności niezwykłe podniecenie, zachowując się wprost wrogo wobec gości lwowskich, w czem główna „zasługa” zwolenników „Cracovii”, którzy niekulturalnymi wrzaskami usiłowali sprowadzić zwycięstwo drużynie biało-czerwonych. W odpowiedzi na wrogie okrzyki reagowała część publiczności (zda się zwolennicy „Wisły”) w ten sposób, że burzliwie oklaskiwała udałe rzuty i celne strzały Lwowiaków a także każdy błąd graczy „Cracovii” (Dziwić się należy Wydziałowi „Cracovii”, że dotąd nie zwrócił uwagi członkom klubu - aby nie starali się pozyskiwać sympatyi widzów dla swojej drużyny przez fałszywe informowanie o grze. „Pogoń” grała poprawnie, a „faule” wykrzykiwane z loży na trybunie (pp. L. i J.) istniały w fantazyi.

Zawody „Polonii” z klubem „Czarna Wieś” zakończyło zwycięstwo „Polonii” 6:0 (2:0).
Źródło: Nowiny nr 130 z 10 czerwca 1913


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Ze względu na ostatni match "Cracovii" z "Pogonią" z którego ta pierwsza wyniosła dotkliwą porażkę (3:1), wczorajsze powtórne spotkanie tych dwóch drużyn ściągnęło wielu miłośników sportu na boisko footballowe, aby naocznie przekonać się o sile lwowskiej partyi, która potrafiła pobić "Cracovię", a tak sromotnie została pokonaną przez "team" złożony z graczy "Wisły" i białoczerwonych.

Match ten mimo, że wynikiem swym nie wyróżnił żadnej drużyny, to znów przebiegiem i wyglądem obniżył cokolwiek opinię, jaką dotąd cieszyła się "Cracovia".

Istotnie tak bezładnej i bezcelowej gry, jaką wczoraj prowadziła "Cracovia" trudno się było spodziewać - wprost miało się wrażenie, że to "Cracovia" z przed pięciu lub sześciu laty, ale nie teraźniejsza "pierwszoklasowa" drużyna. Jedynie lewy back i lewy skrzydłowy ratowali sytuacyę i nadawali grze jakiś normalniejszy przebieg. Co do lwowskiej drużyny to przedewszystkiem znać u wszystkich graczy zgranie i wytrzymałość oraz w ataku ładną kombinacyę - i mimo, że wynik zrównał obie partye, sam match zaznaczył pod każdym względem wielką przewagę lwowiaków. Jedynie lewy łącznik (Sykała) i prawy skrzydłowy (W. Kuchar) psuli trochę harmonię przez brak szybkiej oryentacyi i techniki, po za tem "Pogoń" przedstawiała istotnie pierwszoklasowy dobrze zgrany zespół. Przykrem jednak było zachowanie się krakowskiej "publiczności" która zanadto dając folgę swym sportowym namiętnościom i organom głosowym przypominała raczej "Buffalo Bill-Wild-West" niż zgromadzenie ucywilizowanych jednostek.
T. J.
Źródło: Głos Narodu nr 130 z 10 czerwca 1913


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Wczorajsze zawody o mistrzostwo Galicyi między lwowską "Pogonią" a "Cracovią" nie przyniosły rozstrzygnięcia, rezultat był 2:2. Drużyna tej samej "Pogoni", jak donieśliśmy, stanowczo przegrała ubiegłej niedzieli we Lwowie.
Źródło: Naprzód nr 130 z 10 czerwca 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.1
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 24 z 14 czerwca 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0