1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, sobota, 27 września 1913, 15:30

Cracovia - Simmeringer Wiedeń

2
:
2

(1:1)Herb_Simmeringer Wiedeń


Skład:
Popiel
Dąbrowski II
Fryc
Traub II
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Dąbrowski I
Kałuża
Luska
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Franciszek Jachieć z Krakowa
Widzów: 500

bramki Bramki
Dąbrowski I (12')

Kałuża (51')
1:0
1:1
2:1
2:2

Kudin (45')

Swatosch II (68')
Skład:
Weilhardter
Lippert
Macho
Pulpitel
Roscher I
Kürner
Ehrlich I
Zacek
Kudin
Swatosch II
Hofbauer III

Ustawienie:
2-3-5
Mecz następnego dnia:

1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1Sędzia

Według kroniki Cracovii sędziował Rosenstock, natomiast ówczesna prasa podaje, że arbitrem był Franciszek Jachieć.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Kronika sportowa" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Kronika sportowa

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym

Simmering S. K. pobił B. T. C. z Budapestu 4:3. Simmering jest w bardzo dobrej formie Będzie też groźnym przeciwnikiem Cracovii we wrześniu.

Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 3 września 1913


"Ze sportu" -
Nowa Reforma

Ze sportu

Pierwsza zapowiedź meczu w Nowa Reforma
W sobotę i niedzielę etanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simering”, która obecnie znajduje się w doskonałej formie i wybija się na czuło wszystkich wiedeńskich drożyn. „Cracovia”, w tym sezonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów.
Źródło: Nowa Reforma 24 września 1913


"Ze sportu" -
Czas

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
„Cracovia“ contra „Simmering“: W sobotę i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering", która obecnie znajduje s:ę w d oskom lej formie i wybija się na czoło wszystkich wiedeńskich drużyn. W ubiegłym sezonie pobił „Simmering“ wszystkich przeciwników, z którymi się potykał, z wyjątkiem Rapidu, a w sezonie jesiennym okazał dobitnie, że jest drużyną naprawdę pierwszoklasową, zdobywając pierwsze miejsce w zawodach o puchar. „Cracovia“, w tym sezonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów i chociaż jest prawie pewnem, że nie podoła takiemu przeciwnikowi, będzie się niezawodnie wszelkiemi siłami starała wyjść z walki z honorem. „Semmeringu przyjeżdża do Krakowa w kompletnym składzie.
Źródło: Czas nr 441 z 25 września 1913


"Piłka nożna" -
Nowiny

Piłka nożna

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W sobotę i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering“.
Źródło: Nowiny 26 września 1913


"Kronika" -
Nowa Reforma

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2

Zawody piłką nożną („Cracovia” contra „Simmering”) na boiska „Cracovii” o godz. 3.30 po południu.

„Cracovia“ contra „Simmering". Znana w Krakowie drużyna wiedeńska ' „8immering“ przybywa dzisiaj do Krakowa i dzisiaj i jutro rozegra match z „Cracovią“. Drużyna wiedeńska znana już w Krakowie z odniesionego przed dwoma Jaty nad „Cracovią” zwycięstwa w stosunku 2 do 1, zajmuje wśród wiedeńskich klubów piłki nożnej pierwszorzędne stanowisko. Odniosła ona w Wiedniu szereg zwycięstw i jak dotychczas, okazała się niepokonaną. Zawody dzisiejsze „Cracovii” wobec tak poważnego przeciwnika wzbudzą zapewne powszechne zainteresowanie.
Źródło: Nowa Reforma 27 września 1913


"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Match. W sobotą i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering". W ubiegłym sezonie pobił „Simmering” wszystkich przeciwników, i którymi się potykał, z wyjątkiem „Rapidu”, a w sezonie jesiennym okazał dobitnie, że jest drużyną naprawdę pierwszoklasową, zdobywając pierwsze miejsce w turnieju o puchar. „Cracovia” w tym salonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów i chociaż jest prawie pewnem, że nie podoła takiemu przeciwnikowi, będzie się niezawodnie wszelkiemi siłami starała wyjść z walki a honorem. „Simmering” do Krakowa przyjeżdża w kompletnym składzie.
Źródło: Głos Narodu nr 222 z 27 września 1913


"Ze sportu" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Dwudniowa zawody Cracovii z wiedeńską drużyną Simmering budzą w kołach sportowych żywe zainteresowanie. O drużynie wiedeńskiej po jej zwycięstwie w turnieju o puhar pisał „Sportblatt“: „Zwycięzcą w turnieju o puhar S. K. Simmering pokazał publiczności grą, jaką obecnie we Wiedniu mało która drużyna zdolna się popisać. Ich prawy łącznik Swatosch II, wzbudzał podziw swymi błyzkawicznymi strzałami do bramki i doskonalą kombinacyą. Roscher jest podporą pomocy, a obrona Simmeringu jest jeszcze ciągła najlepszą we Wiedniu. W całości posiada Simmering drużynę, która wykazuje poszczególna części bardzo dobre, a żadnej słabej“. Zawody rozpoczną sią punktualnie o godz. 3'30 po poł. W niedzielą o godz. .2 popoł grają o mistrzostwo Sparta-Makkabi.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 27 września 1913


"„Cracovia“—„Simmering"" -
Nowiny

„Cracovia“—„Simmering"

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Wiedeńska drużyna „Simmering44 przybywa dzisiaj do Krakowa i dzisiaj i jutro w niedzielę rozegra match z „Cracovią”.
Źródło: Nowiny 28 września 1913Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
W sobotę i w niedzielę odbyły się na boisku sportowem "Cracovii" zawody w piłkę nożną między "Cracovią" a wiedeńskim Klubem "Simmering". Zawody budziły dość żywe zainteresowanie, ze względu na to, że "Simmering" wybił się na czoło drużyn wiedeńskich.

W pierwszym dniu goście znużeni byli podróżą, co pozwoliło biało-czerwonym utrzymać walkę na równi. Rezultat pierwszego dnia zapasów przedstawił się w stosunku 2:2.

Sędziował w pierwszym dniu p. Jacheć.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 39 z 29 września 1913


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Piękny match Cracovia – Simmering. Bardzo silne zainteresowanie wywołał wśród miłośników sportu piłki nożnej match zapowiedziany między Cracovią i Simmeringiem. Wiedziano, że przyjeżdża drużyna, która w ostatnich dwóch latach wysunęła się na czoło wiedeńskich partyj i chlubi się w bieżącym roku całym szeregiem zwycięstw nad tak wybornymi klubami, jak Rudolfshügel, Hertha, Amatorzy, Vienna, nie wyliczając innych.

Ostatnie zawody rozegrane przez Cracovię z Pogonią lwowską wykazały już, że ulubiona drużyna krakowska w tym sezonie nadzwyczajnie posunęła się naprzód i że racyonalny trening prowadzony jest systematycznie i wydaje coraz piękniejsze owoce.

Onegdajsze, sobotnie zawody nie zawiodły. Mimo silnego wichru gra ani na chwilę nie przestała być interesującą. Goście przedstawili się doskonale. Widać, że zrośli się z piłką i że wytrzymałością, tężyzną i rutyną reprezentują bardzo poważną jedność, która w miarę rozwijającej się gry coraz mocniej naciska przeciwnika, jakoby graczom sił przybywało, a nie ubywało.

Tem świetniej przedstawiła się Cracovia. Jej napad ma szybkość, wyzyskuje strategicznie każdą sytuacyę, współgra doskonale z pomocą i rozwija w pierwszej połowie tak piękną grę, jak rzadko można widzieć na boisku. Nieustannie prowadzone ataki pod bramkę Simmeringu przynoszą pierwszą bramkę, strzeloną przez Dąbrowskiego błyskawicznie z pięknego podania pomocy. Goście grający w pierwszej połowie pod wiatr robią bramkę z corneru. W międzyczasie schodzi na 10 minut z boiska Kowalski, jak również usuwa się od gry Ziemieński skutkiem odniesionych przypadkowo obrażeń.

W drugiej połowie wicher dął silniej, niosąc piłkę na bramkę biało-czerwonych. To też Cracovia zupełnie słusznie wzmocniła swą obronę, tembardziej, iż doskonały środkowy pomocnik Ziemieński nie mógł wrócić do gry. – Atak „Cracovii” prowadzony był często tylko przez trzech graczy. Przewaga siłą rzeczy po stronie Simmeringu. Ale wzmocniona obrona Cracovii udaremnia bezustanny ataki gości – napadowi zaś w szczęśliwie wyzyskanym momencie udaje się podprowadzić piłkę, która w siatce siada strzelona z precyzyą przez Kowalskiego. Pod koniec goście wyzyskali swą przewagę liczbową i atmosferyczną i po 8-minutowem obleganiu bramki strzelili goala drugiego i ostatniego.

Zawody zakończyły się stosunkiem 2:2. Sędziował z wielką przytomnością, dyskrecyą i umiejętnością p. Jacheć. Bramkarz Cracovii miał swój bardzo ładny dzień.
Źródło: Nowa Reforma nr 448 z 29 września 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
W sobotę i w niedzielę rozegrała Cracovia 2 matche footballowe z pierwszorzędną drużyną wiedeńską Simmering.

Simmering, znany już w Krakowie z zwycięstwa, odniesionego nad Cracovią przed dwoma laty, należy do pierwszych klubów wiedeńskich. W skład drużyny tego klubu wchodzi kilku znakomitych graczy jak bracia Swatosch, Roscher Kudin, który już niejednokrotnie zastępowali barwy swego miasta i państwa.

Cracovia wystąpiła w składzie osłabionym. Dwóch grało z rezerwy, nadto w pierwszym dniu, czterej najlepsi gracze, z powodu wypadków, stali się niezdolnymi do gry. Mimo to grali bez zarzutu. Nadzwyczaj dobry dzień miał bramkarz białoczerwonych, Sulima.

Oba matche wykazały niezwykle szybki skok naprzód u białoczerwonych. Pięknymi i celowymi trenningami nadto prowadzeni umiejętnem kierownictwem p. L., w niedługim czasie będą istotnie rywalami sportu wiedeńskiego.

Przebieg zawodów:

I. dzień. Grę rozpoczyna Cracovia. Już w 12 minucie zdobywają biało-czerwoni przez Dąbrowskiego 1 punkt. W półgodziny po rozpoczęciu matchu, wskutek nieszczęśliwego upadku zszedł z boiska Kowalski a w kilka minut później również Ziemiański stał się niezdolnym do dalszej gry. Po stracie tych dwóch graczy, biało-czerwoni nie tylko już nie zagrażają Simmeringowi, lecz nawet muszą się energicznie bronić przed atakami gości. Tuż przed samym końcem 45 m. uzyskali Wiedeńczycy przez Kudina pierwszą bramkę. Pauza 1:1.

Po pauzie Cracovia prowadzi grę faktycznie w dziewięciu ludzi, z których prawy back Władek, również z powodu upadku, raczej statystuje niż gra. Wskutek czego przeważnie trzyma się defensywy, jednak każdą chwilę wykorzystują i poważnie zagrażają bramce gości. W 6 minucie strzela Kowalski drugiego goala dla Cracovii. Kilkakrotnie przeprowadzają biało-czerwoni ataki, jednak bez rezultatu. Natomiast Simmering w 23 m. przez Swatoscha II zdobywa drugą bramkę, tymsamem wyrównując grę. Dalsza gra toczy się przeważnie na połowie Cracovii i żadna z drużyn nie uzyskała decydującego o zwycięstwie goala. Wynik pierwszego dnia 2:2.

Match w pierwszym dniu prowadził p. Jacheć dobrze.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 225 z 30 września 1913


Nowiny
(relacja pierwsza)

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Nowiny
W sobotę i w niedzielę odbyły się na boisku sportowem "Cracovii" zawody w piłkę nożną między "Cracovią" a wiedeńskim Klubem "Simmering". Zawody budziły dość żywe zainteresowanie, ze względu na to, że "Simmering" wybił się na czoło drużyn wiedeńskich. W pierwszym dniu goście znużeni byli podróżą, co pozwoliło biało-czerwonym utrzymać walkę na równi. Rezultat pierwszego dnia zapasów przedstawił się w stosunku 2:2.
Źródło: Nowiny nr 224 z 30 września 1913


Nowiny
(relacja druga)

Druga relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Przez dwa dni gościł w Krakowie "Simmering", pierwszoklasowa drużyna wiedeńska, która po ostatnich zwycięstwach nad "Wafem", "Wacem" i "Amatorami" stanęła w pierwszych rzędach tamtejszych drużyn. Wydawało się więc, że zwycięzcy w zawodach o "puchar jesienny", będą panami także w Krakowie i przez oba dni zwyciężą. Drużyna, jako zespół przedstawia się bardzo dobrze. Widać u nich technikę, szybkość w oryentacyi, lecz brak napadowi celowej kombinacyi. Napad idzie do ataku przebojem, siłą fizyczną. Wprawdzie tej siły fizycznej nie posuwają do brutalności, lecz skromne, mimowolne (!) uderzenie przeciwnika nogą w brzuch lub głowę zamiast w piłkę, szczególniej w chwilach krytycznych, ubezwładnia go, przez co zyskują na przewadze liczebnej, sami nie ponosząc uszczerbku.

Dzień pierwszy przyniósł nierozegraną 2:2(1:1). Biało-czerwoni zaczęli grę pięknym atakiem, prowadzonym przez 15 m. zupełnie po stronie czerwonych. Mimo wysiłków obrony czerwonych robi w 12 m. lewy łącznik p. Dąbrowski pierwszą bramkę, strzeloną z podania p. Kowalskiego. Kilka silnych strzałów danych następnie przez środek napadu p. Kowalskiego, chwyta bramkarz Neuhaser. Następuje przykry moment. Jeden z gości, zamiast w piłkę, uderza nieznacznie w twarz p. Kowalskiego, przez co ten na przeciąg 15 m. staje się niezdolnym do walki. Lecz i to nie pomaga, bo środkowy pomocnik p. Ziemiański za często wybija im piłkę, przez co paraliżuje ataki czerwonych. I on dostaje nogą w głowę, lecz skuteczniej, bo staje się zupełnie niezdolny do walki. Słabość liczebną u przeciwnika wyzyskują obecnie czerwoni i robią na 6 m przed pauzą bramkę, strzeloną przez środkowego napastnika Kudina. Do pauzy 1:1.

Po pauzie biało-czerwoni grają w trójkę w napadzie, pozostali przeszli do obrony, nie licząc p. Ziemiańskiego, który wcale nie grał i D., który kulał. Mimo to napad pracuje niestrudzenie, rezultatem czego była bramka, strzelona w 7 m. przez Kowalskiego z podania Wieruskiego. Czerwoni jednak oblegają bramkę biało-czerwonych, lecz bezskutecznie. Dopiero w 20 m. udaje się lewemu łącznikowi Swatoschowi wpakować piłkę w bramkę, przez co wyrównują stosunek bramek 2:2. Stosunek kornerów 4:2 na korzyść gości.

Sędziował p. Jacheć. Publiczności zebrało się około 500 osób.
r.
Źródło: Nowiny nr 225 z 1 października 1913


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Dwudniowe zawody „Craoovii“ z wiedeńskim klubem „Simmering" dały sposobność do lepszej oceny naszej druty ny. Mogła bowiem w tych sawodacb i po części nawet wy kasata pewne dodatnie cechy, które w dotychczasowych matchach trudno było skonstatować. — Bardzo dobrym np. okazał się bramkarz biało- czerwonych, który dotąd jeszcze zaufania nie budził, a wczorajszym swym występem zyskał ogólny aplauz I pochwały- Tak samo o wiele lepiej spisywał się lewy skrzydłowy p. Borowski.

Pierwszy dzień zawodów nie pozwalał na dokładniejsze poznanie wiedeńskiej drużyny, gdyż goście zmęczeni podróż? nie mogli rozwinąć w pełni swych sil i zdolności i dlatego też wynik walki pierwszego dnia zrównoważył obie partye. W niedzielnym zaś ma tchu czerwoni o wiele pewniej i skuteczniej trzymali się na boisku i często swemi atakami i celności? strzałów niepokoili bramkarza krakowskiego. W pierwszej jednak połowie ataki pozostawały bez skutku, gdyż goście mieli przeciw sobie silny wiatr, który paraliżował ruchy ataku, nadając często piłce wprost nieobliczalne .fałsze*. Dopiero w 10 minut po zmianie terenu uzyskali wiedeńczycy zasłużonego goala.

W pierwszym dniu zawodów sędziował p. Jacheć, w drugim p. Rosenstock.
Źródło: Głos Narodu nr 224 z 30 września 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 40 z 4 października 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0