1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 21 września 1913, 15:45

Cracovia - Pogoń Lwów

3
:
1

(1:0)Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Popiel
Dynowski
Fryc
Traub II
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Styczeń
Kałuża
Dąbrowski I
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Stanisław Polakiewicz ze Lwowa

bramki Bramki
Styczeń (43')
Styczeń (78')
Dąbrowski I
1:0
2:0
3:0
3:1Maryan

Mecz poprzedniego dnia:

1913-09-20 Cracovia II - Makkabi Kraków 8:2


Jako przedmecz rozegrano spotkanie o mistrzostwo II klasy między Polonią Kraków i Spartą Kraków.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu" -
Czas

Ze sportu

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Football: „Cracovia"—„Pogoń". W niedzielę dnia 19 b. m. zjeżdża do Krakowa na zawody piłką nożną z „Cracovią" sympatyczna drużyna „Pogoni" ze Lwowa. Goście lwowscy znajdują się obecnie w doskonałej formie, której dowód dali podczas zawodu we Lwowie z reprezentacyjną drużyną wiedeńską, odnosząc nad nią pewne zwycięstwo. Doskonałe wyćwiczenie w lekkiej atletyce i w biegach umożliwia „Pogoni" rozwinięcie nadzwyczaj szybkiego tempa, przez co gra od początku do końca jest zajmującą i pełną ciekawych momentów. Jak nas informują zaprowadziła „Pogoń" pewne zmiany w napadzie, które każą się spodziewać, że i ta część drużyny, dotąd trochę szwankująca, wywiąże się ze swego zadania dobrze. Zawody rozpoczną się punktualnie o godzinie 4 po południu. — O godzinie 2 po południu odbędzie się bardzo ciekawy match o mistrzostwo II ki. między lokalnymi rywalami „Polonią” a „Spartą". W sobotę o godzinie 3 po południu staną do zawodów o mistrzostwo „Cracovia“ contra „Makkabi".
Źródło: Czas nr 431 z 19 września 1913


Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Ze sportu, w niedzielę dnia 19 b. m. zjeżdża do Krakowa na zawody piłką nożną z ,Cracovią“ sympatyczna drużyna „Pogoni” ze Lwowa. Goście lwowscy znajdują się obecnie w doskonałej formie, której dowód dali podczas zawodu we Lwowie z reprezentacyjną drużyną wiedeńską, odnosząc nad nią pewne zwycięstwo. Doskonałe wyćwiczenie w lekkiej atletyce i w biegach umożliwia „Pogoni” rozwinięcie nadzwyczaj szybkiego tempa, przez co gra od początku do końca jest zajmującą i pełną ciekawych momentów. — Zawody rozpoczną się punktualnie o godz. 4 po południu.

O godz. 2 odbędzie się match o mistrzostwo II. klasy między lokalnymi rywalami „Polonią” a „Spartą”.

W sobotę o godz. 3 po południu staną do zawodów o mistrzostwo „Cracovia“ contra „Makkabi”.
Źródło: Nowa Reforma 19 września 1913


"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W niedzielę dnia 19 bm. zjeżdża do Krakowa na zawody piłką nożną z „Cracovią” sympatyczna drużyną „Pogoni" ze Lwowa.

Goście Iwowscy znajdują się obecnie w doskonałaj formie, której dowód dali podczas zawodów we Lwowie z reprezentacyjną drużyną wiedeńską, odnosząc nad nią pewne zwycięstwo. Zawody rozpoczną się punktualnie o godz. 4 popoł.

O godzinie 2 odbędzie się bardzo ciekawy match o mistrzostwo II kl. między lokalnymi rywalami „Polonią” a „Spartą".

W sobotą o godzinie 3-ciej popoł. staną do zawodów o mistrzostwo „Cracovia" res. contra Makkabi.
Źródło: Głos Narodu nr 216 z 20 września 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Zawody „Cracovii“ z lwowską „Pogonią”. W niedzielą dnia 21 bm. zjeżdża do Krakowa na zawody piłką nożną z Cracovią drużyna Pogoni ze Lwowa. Goście Iwowscy znajduję się obecnie w doskonałej formie, której dowód dali podczas zawodów we Lwowie z reprezentacyjny drużyna wiedeńską. Doskonale wyćwiczenie w lekkiej atletyce i w biegach umożliwia Pogoni rozwinięcie nadzwyczaj szybkiego tempa, przez co gra od początku do końca jest zajmujący i pełny ciekawych momentów. Jak nas informuję, zaprowadziła „Pogoń" pewne zmiany w napadzie, tak, że i ta część drużyny, dotąd trochę szwankująca, znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycyi. Zawody rozpoczną się punktualnie o godzinie 4 popołudniu. O godzinie 2 odbędzie się bardzo ciekawy match o mistrzostwo II klasy między lokalnymi rywalami „Polonią" a „Sparty".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 21 września 1913


"Piłka nożna" -
Nowiny

Piłka nożna

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W niedzielę, dn. 19 b. m. sympatyczna drużyna „Pogoni” rozegra z „C r a c o v i ą“ zawody piłką nożną, które budzą wielkie zainteresowanie głównie z tego powodu, że w ubiegłą niedzielę uległa „Pogoń” w zawodach o mistrzostwo Galicyi dzielnej drużynie „Wisły“ w stosunku 1:2. W niedzielnych zawodach wystąpi „Pogoń” w zmienionym okładzie napadu. Match rozpocznie się punktualnie o g. 4 po południu.

O godz. 2 odbędzie się bardzo ciekawy match o mistrzostwo II kl. między lokalnymi rywalami „Polonią" a „Spartą“.

W sobotę o g. 3 p.p. staną do zawodów o mistrzostwo „Cracovia“ rez. contra „Makkabi".
Źródło: Nowiny 21 września 1913


"Ze sportu" -
Naprzód

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
W niedzielę 21 b. m. zjeżdża do Krakowa na zawody piłką nożną z ,Cracovią' drożyna „Pogoni” ze Lwowa, która niedawno w walce z reprezentacyjną drużyną wiedeńską odniosła zwycięstwo. Jak nas informują, zaprowadziła „Pogoń” pewne zmiany w napadzie, tak, że i ta część drużyny znajduje się obecnie w dobrej kondycyi. Zawody rozpoczną się punktualnie o godz. 4 po południu. O godz. 2 odbędzie się match o mistrzostwa II- ej klasy między „Polonią” a „Spartą”.
Źródło: Naprzód 21 września 1913


"KRONIKA" -
Czas

KRONIKA

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.3

Match piłki nożnej „Sparty” z „Polonią” o godzinie po południu i „Cracovii” z „Pogonią” o godzinie 3.45 o południu w parku gier na Błoniach.

Ze sportu. Football „C r a c o v i a” – „P o goń“. Dzisiaj popołudniu odbędą się zawody pomiędzy „Cracovią“ a drużyną lwowską „Pogoni". Drużyna lwowska przybywa obecnie do Krakowa po dokonaniu pewnych zmian w swoim napadzie, które spodziewać się pozwalają, te match dzisiejszy będzie dla amatorów footballu prawdziwą przyjemnością. — Zawody „Cracovii“ z „Pogonią” poprzedzi match o mistrzostwo II klasy lokalnych klotów „Polonii” i „8party”.

„Amatorzy“. Pod taką nazwą zawiązał się przed paru tygodniami nowy klub sportowy we Lwowie. Celem klubu, którego program obejmuje głównie football i lekką atletykę, jest rozbudzanie zamiłowania da sportu wśród młodzieży rzemieślniczej i pomocników handlowych. Statut nowego klubu został już zatwierdzony przez namiestnictwo i wkrótce odbędzie się walne zgromadzeni członków.
Źródło: Czas 21 września 1913


"Kronika" -
Nowa Reforma

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Zawody piłką nożną ("Cracovia“ contra „Pogoń") na boisku Cracovii o godzinie 4 po południu.

Źródło: Nowa Reforma 21 września 1913Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
Wczoraj na boisku sportowem Cracovii rozegrały ze sobą match "Cracovia" i "Pogoń". Zawody były interesujące, ze względu, że siły przeciwników oceniano mniejwięcej na równi. We wczorajszych zapasach uwydatniła się przewaga "Cracovii", która też odniosła nad Pogonią zwycięstwo, zdobywając na przeciwnikach trzy bramki. Pogoń zaś uchroniła się od zupełnej klęski, tylko dzięki p. Maryanowi, który zdołał dla swej drużyny zdobyć jeden punkt. W grze prowadzonej pięknie i w żywem tempie sędziował p. Polakiewicz ze Lwowa.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 38 z 22 września 1913


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Ostatnie spotkanie "Cracovii" z "Pogonią" przyniosło przewidywane zresztą, zwycięstwo pierwszej nad drużyną lwowską. Gra była u początku względnie poprawną i prowadzoną w dobrem tempie, niestety jednak w miarę posuwania się gry naprzód, a zwłaszcza w drugiej jej części, po pauzie, przestała być poprawną, przybierając niekiedy formy wprost brutalne, co spowodowało usunięcie z boiska przez sędziego dwóch graczy, po jednym z każdej z walczących drużyn. W grze lwowskich gości podnieść jedynie można, poza tempem naturalnie, którem, jak wiadomo, drużyna lwowska odznacza się, celność strzałów; natomiast uderzam w ich grze brak kombinacyi. W grze drużyny krakowskiej dawała się zauważyć niecelność, a niekiedy słabość strzałów, a ponieważ brak ten daje się zauważyć nie po raz pierwszy, należy się spodziewać, że sympatyczna ta drużyna postara się, aby go w przyszłości o ile się da usunąć.
Źródło: Czas nr 437 z 23 września 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny
(relacja pierwsza)

Wynik meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajszy match Cracovii z Pogonią zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 3:1. Obszerniejsze sprawozdanie, z powodu braku miejsca, odkładamy do jutrzejszego numeru.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 219 z 23 września 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny
(relacja druga)

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym część 1 z 2
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym część 2 z 2
Wczorajsze zawody należą do najpiękniejszych w obecnym sezonie.

Niezwykła tempo, jakie nasza drużyna nadała całej grze, jej technika i kombinacya, szczególnie środkowego napastnika p. Kowalskiego, na długo pozostaną w pamięci licznie zgromadzonej publiczności.

Z szczerem zadowoleniem musimy podkreślić stały rozwój Cracovii.

Z każdym matchem biało-czerwoni coraz lepiej grają, coraz większe odnoszą sukcesy.

Pogoń wystąpiła w składzie daleko silniejszym, aniżeli zeszłego sezonu. Nowy bramkarz gości okazał się dobrą siłą; brak mu jednak zimnej krwi i techniki w chwytaniu piłki.

Gra rozpoczęła się w żywem tempie.

Z początku Pogoń góruje nad biało-czerwonymi, którzy w pierwszej chwili nie mogąc opanować piłki z powodu szalonego wichru i słońca, skupili swe siły pod swą bramką. Zwolna jednak przechodzą do ataku i nadają tempo grze. Wkrótce stają się w zupełności panami piłki i atak za atakiem przeprowadzają pod bramkę Lwowian.

Wszelkie jednak wysiłki biało-czerwonych niweczą już to bramkarz lub backi, już to... sędzia, który bez uzasadnienia przerywał grę. Dopiero w 43 m., zdołał prawy łącznik Styczeń z pięknej "centry" Borowskiego, zdobyć pierwszy punkt dla Cracovii.

Pauza 1:0.

Druga połowa zawodów obfitowała w niezmiernie piękne momenty.

W tej części gry pokazała Cracovia swą znakomitą technikę i kombinacyę, a co więcej, okazało się, iż nasi gracze w biegach bynajmniej nie ustępują Lwowianom. Cracovia bez przerwy jest stroną atakującą, liczne jednak strzały chwyta bramkarz.

Dopiero w 33 m. zdobywa p. Styczeń, również z "centry" Borowskiego, drugi punkt, a w kilka minut później silnym strzałem uzyskuje Dąbrowski trzecią bramkę dla Cracovii. Tuż przed końcem zawodów zdołała Pogoń przez Maryana zdobyć swój jedyny punkt.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 220 z 24 września 1913


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Ostatnie zawody "Cracovii" z "Pogonią" lwowską rozgrywały się przy niezbyt licznym udziale publiczności i były mało interesujące. Mimo, że zakończyły się wygraną "Cracovii" 3:1 (1:0) nie wykazały żadnych postępów u drużyny "Cracovii". Przegrana "Pogoni" była od początku gry przewidzianą. "Pogoń" zmuszona bowiem była wystąpić z 2 zastępcami. W pierwszej połowie "Cracovia" zdobywa 1 bramkę przy pomocy backa "Pogoni". Po pauzie 2 dalsze goale są wyrazem jej lekkiej przewagi. Dopiero pod koniec gry "Pogoń" opamiętawszy się przyciska "Cracovię", uzyskując przez Maryana goala.
Źródło: Nowiny nr 222 z 27 września 1913


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Wynik ostatniego matchu „Wisły" z „Pogonią" uprzedził już mniej więcej wczorajszy rezultat przynosząc znów "Cracovii“ podobne jak i czerwonym zwycięstwo nad lwowską partyą. Lwowiacy tym rasem okazali się słabszymi nit kiedykolwiek, a szczególnie brak kombinacyi przy posuwaniu się ataku dawał się odczuć. W „sztopowaniu" piłki lwowscy gracze też nie mogli się równać z biało-czerwonemi, jedynie może pod względem celności strzałów i tempa przewyższali naszą drużyną.

Gra dosyć ożywiona tak w pierwszej jak i w drugiej połowie i często przybierało zbyt brutalne formy tak, że sędzia (p. Polakiewicz) był zmuszony usunąć z boiska p. Kowalskiego (Cracovia) i Kuchara I(Pogoń). W krakowskiej drużynie jedynym brakiem była słabość i nlecelność strzałów — po za tem ogól przedstawiał się całkiem poprawnie.

Nadmienić wypada, że wczorajszy match nie liczy się do zawodów o mistrzostwo, gdyż te zostaną rozegrane we Lwowie 5-go października b. r.
Źródło: Głos Narodu nr 218 z 23 września 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.1
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 39 z 27 września 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0