1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historyczny pierwszy mecz polskich drużyn w oficjalnych rozgrywkach o mistrzostwo kraju.
Pierwszy w historii mecz Cracovii w oficjalnych rozgrywkach.


Herb_Cracovia


pilka_ico
Mistrzostwa Galicji
Kraków, Stadion Cracovii, czwartek, 8 maja 1913, 15:00

Cracovia - Wisła Kraków

2
:
1

(1:0)Herb_Wisła Kraków


Skład:
Rogalski
Traub I
Obert
Traub II
Owsionka
Synowiec
Mielech
Poznański
Kałuża
Ziemiański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Karl Rosa z Wiednia
Widzów: 1 000

bramki Bramki
Poznański (4')
Poznański (65')
1:0
2:0
2:1


(77' z wolnego)
Skład:
Schwarz
Pustelnik
Bujak
A.Konkiewicz
Stolarski
W.Polaczek
S.Mróz
Olejak
Przystawski
Śliwa
Romański

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1
1913-05-08 Cracovia II - Warta Kraków 3:0Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowiny

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
… Interesującem może być dopiero spotkanie „Cracovii“ z „Kassai A. C." dnia 4 maja a przedewszystkiem z „Wisłą" dnia 8 maja …
Źródło: Nowiny 8 kwietnia 1913


Nowiny

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
… Dnia 8 maja spotkanie „Wisły" z „Cracovią“. W dalszym ciągu zapowiada „Cracovia“ zawo¬dy z „Eintracht" z Lipska dnia 17 i 18 maja i z „D. F. C” z Opawy d. 22 i 25 maja.
Źródło: Nowiny 28 kwietnia 1913


"- O mistrzostwo Galicyi." -
Czas

- O mistrzostwo Galicyi.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Dn. 8-go we czwartek odbędą się w parku gier „Cracovii” po raz pierwszy w Krakowie zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. Do zawodów stają dwa najlepsze krakowskie drużyny: „Cracovia” i „Wisła”. Zawody budzą ogólne zainteresowanie z powodu rywalizacyi klubów, jak również z powodu ostatnich wyników uzyskanych przez „Wisłę” i „Cracovię” w spotkaniach z „Polonią”. Jak wiadomo „Cracovia” poniosła we Lwowie porażkę, „Wisła” zaś odniosła zwycięstwo; czwartkowe więc zawody będą niejako sprawdzeniem lwowskich wyników.
Źródło: Czas 7 maja 1913


"„Cracovia” contra „Wisła"." -
Nowa Reforma

„Cracovia” contra „Wisła".

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Dnia 8 b. m. t j. we czwartek odbędą się w parku gier „Cracovii“ po raz pierwszy w Krakowie zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. — Do zawodów stają dwie najlepsze krakowskie drużyny „Cracovia“ i „Wisła". Zawody budzą ogólne zainteresowanie z powodu stałej rywalizacji klubów, jak również z powodu ostatnich wyników, uzyskanych przez „Wisłę" i „Cracovię“ w spotkaniach z „Pogonią". — Jak wiadomo, „Cracovia“ poniosła we Lwowie porażkę, „Wisła" zaś odniosła zwycięstwo; czwartkowe więc zawody będą niejako miarą „prawdziwość” lwowskich wyników.
Źródło: Nowa Reforma 7 maja 1913


"Ze sportu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Match. Dnia 8 b. m., we czwartek, odbędę się w parku gier „Cracovii”. po raz pierwszy w Krakowie, zawody piłkę nożną o mistrzostwo Galicyi. Do zawodów staję dwie najlepsze krakowskie drużyny: Cracovia i Wisła. Zawody budzę ogólne zainteresowanie z powodu stałej rywalizacyi klubów, jak również z powodu ostatnich wyników, uzyskanych przez Wisłę i Cracovię w spotkaniach z Pogonię. Jak wiadomo, „Cracovia“ poniosła we Lwowie porażkę, „Wisła” zaś odniosła zwycięstwo; czwartkowe więc zawody będą niejako miarą „prawdziwości" lwowskich wyników.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 8 maja 1913


"Zapasy w piłkę nożną." -
Naprzód

Zapasy w piłkę nożną.

Zapowiedź meczu w Naprzód
Jutro, w czwartek, odbędą się w parku gier „Cracovii” zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi między „Wisłą” a „Cracovią“.
Źródło: Naprzód 8 maja 1913


"Zawody o mistrzostwo Galicyli." -
Nowiny

Zawody o mistrzostwo Galicyli.

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Po raz pierwszy odbędą się w Krakowie d. 8 bm. zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi. Do zawodów stają dwie najlepsze krakowskie drużyny „Wisła" i „Cracovia”. Zawody budzą ogólne zainteresowanie z powodu stałej rywalizacyi klubów, jak również z powodu ostatnich wyników, uzyskanych przez „Wisłę” i „Cracovię“ w spotkaniach z „Pogonią”. -Tak wiadomo, „Cracovia” poniosła we Lwowie porażkę (1:3), „Wisła” zaś odniosła zwycięstwo (2:1); czwartkowe więc zawody będą niejako miarą „prawdziwości” lwowskich wyników.
Źródło: Nowiny 8 maja 1913


"Match." -
Głos Narodu

Match.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Dnia 8 bm. we czwartek odbędą się w parka gier „Cracovii", po ras pierwszy w Krakowie zawody pitką nożną o mistrzostwo Galicyi. Do zawodów stają dwie najlepsze krakowskie drużyny — „Cracovia“ i „Wisła". Zawody budzą zainteresowanie z powodu stałej rywalizacyi obu klubów, jak również z powodu ostatnich wyników uzyskanych przez „Wisłę" i „Cracovię“ w spotkaniach z „Pogonią". Jak wiadomo, „Cracovia“ poniosła we Lwowie porażkę, „Wisła“ zaś odniosła zwycięstwo; czwartkowe więc zawody będą niejako miarą „prawdziwości" lwowskich wyników.
Źródło: Głos Narodu 8 maja 1913


"KRONIKA." -
Czas

KRONIKA.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Match „Cracovii” z „Wisłą” w parku gier.

Źródło: Czas 8 maja 1913


"Kronika." -
Nowa Reforma

Kronika.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Zawody piłką nożną o mistrzostwo Galicyi („Cracovia“ contra „Wisła”) w parku gier „Cracovii“ o godz. 3 po południu.

Źródło: Nowa Reforma 8 maja 1913


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Zawody „Cracovii” z „Wisłą” nie zawiodły wczoraj zebranej licznie mimo ustawicznego deszczu publiczności. Klęska „Cracovii” we Lwowie, zwycięstwo „Wisły” nad tą samą drużyną „Pogoni” – nasuwały u zwolenników „Cracovii” obawę, czy ulubieńcy publiczności „biało-czerwoni” wyjdą zwycięsko z pierwszych zapasów o mistrzostwo, rozpisane przez Związek polski piłki nożnej. Grą wczorajszą zrehabilitowała się „Cracovia” ze przegraną we Lwowie. Mimo ciężko warunków rozwinęli „biało-czerwoni” od razu piękne ataki uwieńczone uzyskaniem „bramki” już w trzeciej minucie. Do pauzy 1 : 0 dla „Cracovii”. Po dziesięciominutowym spoczynku rozpoczęto grę na nowo ; z obu stron starali się gracze wydobyć całą swą umiejętność i można powiedzieć, że tak małą przegraną zawdzięcza „Wisła” tylko szczęściu. „Cracovia” pokonała „Wisłę” w stosunku 2 : 1. Przebieg gry do ostatniej chwili był bardzo interesujący.
Źródło: Czas nr 211 z 9 maja 1912


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Match footballowy „Cracovia” - „Wisła”.

Zapasy wczorajsze pomiędzy walczącemi o pierwszeństwo w piłce nożnej krakowskiemi drużynami nie miały zbyt sprzyjających warunków atmosferycznych. Już to wogóle „Wisła” zdaje się w samej nazwie swojej ma coś magnetycznego w stosunku do atmosferycznej wody; dość żeby ona brała udział w matchu, a pośród najpogodniejszego lata niechybny jest w danym dniu deszcz. Wczoraj deszcz i zimno stworzyły warunki zgoła nie zachęcające. Mimo to do tysiąca zaciekłych zwolenników „kopania” podążyło na boisko i wytrzymało na stanowisku bohatersko do końca.

Zapasy same były wcale interesujące. Mimo, iż boisko było rozmokłe i przez cały czas padał drobny „kapuśniaczek”, gra toczyła się zupełnie prawidłowo, w poprawnej formie i miała dużo interesujących momentów. Szczególnie pierwsza połowa gry była wzorowa. Obie strony rozwijały kombinacyę bardzo ładnie i wykazywały u poszczególnych graczy zajmujące „truc’y” techniczne. Przewagi też nie było widać wyraźnej u żadnego z przeciwników. Nawet przypadkowo niemal uzyskany zaraz po rozpoczęciu gry przez biało-czerwonych „goal” wobec sprawności wykazanej później przez „Wisłę” nie usuwał wrażenia równości sił; można było przypuszczać, że walka zakończy się nierozegraną.

W pewien czas jednak po pauzie obraz gry się zmienił. - Wypracowana przez „Cracovię” druga bramka „speszyła”, jak się to mówi, czerwonych. Utracili oni na jakiś czas i tempo i planowość gry, podczas gdy „Cracovia” energicznie zaczęła ich przyciskać, uzyskując nawet jedną, niezupełnie prawidłowo, więc unieważnioną przez sędziego bramkę. Odzyskana później sprawność przyniosłą „Wiśle” już tylko jedną bramkę z wolnego rzutu. - Rezultat ogólny 2:1 rozstrzygnął zapasy o mistrzostwo na korzyść „Cracovii”.

Swoją drogą wynik ten mógł być inny. Biało-czerwoni niewątpliwie na razie przewyższają „Wisłę” techniką, lecz nieznacznie. - Systematyczne przetrenowanie się „Wisły” zrównałoby te szanse, a wówczas rozmach i temperament „Wisły” zwyciężyłby wytrwałe „żyłowanie” „Cracovii”. Trening taki dodałby też „Wiśle” decyzyj w stanowczych chwilach i pewności siebie, którą ona teraz zbyt rychło po pierwszem niepowodzeniu traci.

Match wczorajszy, który pomimo figlów aury tak się udał, powinien zachęcić kluby krakowskie do częstszego urządzania zawodów między sobą i wogóle z krajowemi, polskiemi drużynami. Jak wykazuje doświadczenie, i ciekawość wśród widzów budzą one większą i grę dają ładniejszą, niż ze sprowadzanemi porządnemi niemieckiemi drużynami. A i obraz stosunku sił krajowych drużyn także częstsze zapasy dałyby lepszy, niż przy spotkaniach raz na rok, gdzie rezultat prawie tyleż zależy od przypadku, co od przymiotów zapaśników.

Wreszcie w sprawozdaniu z wczorajszego matchu nie można nie wspomnieć o sędziu wiedeńskim, który pełnił swe funkcye z rzadką bacznością i przytomnością, - no i oczywiście zupełnie bezstronnie.
Źródło: Nowa Reforma nr 211 z 9 maja 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pierwsze zawody o mistrzostwo Galicyi, rozpisane przez polski Związek piłki nożnej, rozegrały wczoraj: Cracovia i Wisła.

W dniu wczorajszym odniosła zwycięstwo Cracovia, jednakże o mistrzostwie rozstrzygną wyniki dwóch najbliższych matchów Pogoni z Cracovią i Pogoni z Wisłą.

Na wczorajsze zawody, mimo fatalnej aury, przybyła wcale liczna publiczność, która z napięciem śledziła bieg bardzo interesujących zawodów. O wyniku matchu różnie przepowiadano w kołach sportowych; przeważnie spodziewano się zwycięstwa Wisły, a to z powodu wygranej Wisły nad Pogonią, z którą, jak wiadomo, Cracovia przegrała.

Przebieg gry:

W wielkim tempie, mimo błota, rozpoczynają obie drużyny grę. Od razu przechodzi Cracovia do ataku i już w 4 min. Uzyskuje przez Poznańskiego pierwszy punkt. Zachęceni, biało-czerwoni, powodzeniem przeprowadzają śmiałe ataki, które jednak nie odnoszą pożądanego skutku. Z drugiej strony Wisła nie traci nadziei wyrównania gry, ładnie kombinując, podchodzi pod bramkę Cracovii, tu jednak z powodu braku decyzji w strzelaniu, wszelakie wysiłki czerwonych idą na marne.

Halftime 1 : 0

Po pauzie Cracovia bez przerwy atakuje. Po raz pierwszy od kilku tygodni, napad Cracovii stanowił jedną rozumiejącą się całość. Toteż ta wspólna gra, wyszła, tylko na korzyść biało-czerwonych. W 20 min. Uzyskują drugi punkt, również przez Poznańskiego. Gra staje się coraz żywszą i ostrzejszą; rażą liczne „faule” ze strony czerwonych, karane jednak z zupełną bezwzględnością przez sędziego. W 35 min. uzyskuje Cracovia, przez Kowalskiego, trzeci punkt, unieważniony jednak przez sędziego, rzekomo z powodu „off sideu”. Tuż przed końcem zawodów uzyskała Wisła jedyny punkt z rzutu wolnego. Sędziował p. Rosa z Wiednia

Na zmiankę zasługują z Wisły: Przystawski , A. O. i Bujak. Z Cracovii: Wszyscy.

Cracovia rez. rozegrała z Wartą match, bijąc ją 3 : 0.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 107 z 10 maja 1913


Nowiny
(wynik)

Wynik meczu w dzienniku Nowiny
Zawody „Wisły” z „Cracovią” zakończyły się wygraną biało-czerwonych w stosunku 1:2. Dla braku miejsca ocenę gry zamieścimy w najbliższym numerze.
Źródło: Nowiny nr 106 z 10 maja 1913


Nowiny
(relacja)

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
O mistrzostwo Galicyi.

Zawody piłką nożną. „Cracovia” - „Wisła” 2:1.

Przejmujące zimno i dokuczliwy deszcz nie zachęcały we czwartek bynajmniej do opuszczania mieszkania i można było sądzić, że nikt dobrowolnie nie wybierze się za miasto. W rzeczywistości było przeciwnie: setki osób (około 800) wyruszyło na błonia, względnie na boisko „Cracovii”.

Oczekiwanie spotkania „Wisły” z „Cracovią” obudziło bowiem niezwykłe zainteresowanie, a spotęgowały je wyniki zawodów krakowskich drużyn z „Pogonią” we Lwowie. („Wisła” wygrała 2:1, „Cracovia” przegrała 3:1). Która drużyna zwycięży w Krakowie - o to można było czynić zakłady i czyniono, to też słotny i chłodny dzień nie odstraszył miłośników a nawet miłośniczek footballu.

Przybycia na zawody nie pożałował nikt: były interesujące. Drużyny okazały się równo silne i dzielne. Zmagały się z zapałem (nic dziwnego: chodziło o mistrzostwo Galicyi) i mimo niemożliwie niekorzystnego terenu wykazały wielką znajomość gry, dobre wyćwiczenie i sprawność - dowodząc, że są godnymi siebie przeciwnikami, a jako drużyny pierwszoklasowe mogą mierzyć się nawet z silniejszymi klubami bez obawy zbyt wielkiej przegranej. Dzielność i sprawność „Wisły” i „Cracovii” równa w ogólnej ocenie co do stopnia nie jest jednak równowartościowa. Różnice są znaczne w metodzie gry i technice. „Cracovia” idzie do celu zaczepnie, ostro, przebojem (często zapalczywie), opierając swą grę głównie na korzystaniu z błędów i słabości przeciwnika: zdradza to brak wyraźnej metody i niejednostajną technikę kombinacyi. Grę prowadzi nie drużyna jako całość, lecz kilku graczy dobrze zgranych i niezwykle szybko oryentujących się. „Cracovia” posiada doskonałych „strzelców”, którzy jednak często „strzelają” na ślepo (nie wymierzywszy) ale śmiało. (A może się uda!)

„Wisłę” natomiast wyróżnia jednolita łagodna metoda gry, oparta na świetnej technice zgranego i wyćwiczonego zespołu, ale mało zaprawionego do trudu, aby sprostać zaczepnej (w dobrem znaczeniu) energii przeciwnika. Wadą jej: brak śmiałych „strzałów” przed bramką (przeciągła kombinacya) i w momentach krytycznych nieco za powolna oryentacya. Kilka zawodów (nie z nędznemi drużynami „H.K.T.” czy „Szwab”) z pierwszorzędnemi drużynami, a nawet z „Cracovią”, któraby również wiele skorzystała - usunie te braki. Zespół posiada „Wisła” bez zarzutu, a p. Stolarski jest graczem pierwszorzędnym. Obok niego stoi A.O, Kusy i Bujak. (Graczy „Cr.” już wymienialiśmy).

Zawody rozpoczęła „Wisła”, wykazując w pierwszych rzutach niezwykle piękną kombinacyę, co wywołało powszechny podziw (u zwolenników „Cracovii” objawił się lękiem, czego dowodem były okrzyki nie na miejscu). „Cracovia” broniła się jednak znakomicie, a wyjątkowy jej bramkarz (baczny i przytomny zawsze) udaremniał najlepsze rezultaty celowej kombinacyi: słabe strzały. W 4 minucie zrobiła „Cracovia” pierwszy punkt, dla bramkarza „Wisły” niespodzianie szybko. Tempo wzmogło się, gra zaostrzyła - ale już do pauzy bez rezultatu. W drugiej połowie zdobyła „Cracovia” po 20 min. drugą bramkę, na co odpowiedziała „Wisła” energicznym atakiem i wtedy nastąpił jeden z najpiękniejszych epizodów walki (przed pauzą było kilka) - bramkarz „Cracovii” miał pole do popisu, aż w końcu zmęczony zda się, uległ - bo nie udaremnił wolnego rzutu: „Wisła zrobiła bramkę”.

Rezultat 2:1 na korzyść „Cracovii” przy uwzględnieniu wyników z „Pogonią” nie wysuwa żadnej drużyny na pierwszy plan, tylko zrównoważa przegraną „Cracovii”, która obecnie na podstaawie tak skromnego wyniku stanęła dopiero na równi w bieżącym sezonie z „Wisłą”. Należy się przeto spodziewać, że obecnie „Cracovia” i „Wisła” spotykać się będą częściej, zamiast sprowadzać marne drużyny obce, głównie niemieckie - co wśród ogółu wywołuje niezadowolenie.

Z zawodów, któremi kierował sędzia wiedeński, podkreślić jeszcze należy charakterystyczne lub niesympatyczne szczegóły. I tak: 1) Zwolennicy „Cracovii” robili jej „klakę” zbytecznie, starając się wrzaskami lub nieprzychylną krytyką (w lożach na trybunach) wpłynąć na opinię widzów, a może i sędziego. 2) Zwolennicy „Cracovii” domagali się często wolnych rzutów na niekorzyść „Wisły” mimo, że sędzia przeciwnie dyktował. 3) Zwolennicy „Cracovii” zrobili (krzykiem) trzecią bramkę i nie ocenili doskonale strzelonego punktu przez „Wisłę” jak również gry. 4) Podczas energicznego ataku „Wisły” panowała bezwzględna cisza. Dlaczego? Kombinacya „Wisły” budziła zdumienie i milczący podziw.

Skład drużyn był następujący:

„Cracovia”: Rogalski, Traub I, Obert, Traub II, Owsionka, Synowiec, Staszek, Poznański, Kowalski, Moskal, Borowski

„Wisła”: Szwarz, Pustelnik, Bujak, Konkiewicz, Stolarski, Polaczek, Mróz, A.O., Przystawski, Stef, Kusy.
Źródło: Nowiny nr 107 z 11 maja 1913


"„Wisła” – „Cracovia” 1 : 2 ( 1 : 0)" -
Głos Narodu

„Wisła” – „Cracovia” 1 : 2 ( 1 : 0)

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Jak zwykle tak i wczoraj, match obu krakowskich drużyn wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród publiczności, potęgowane jeszcze przez ostanie zawody „Wisły” i „Cracovii” z lwowską „Pogonią”, których wyniki poddawały w wątpliwość utrzymania się „Cracovii” na dotąd zajmowanem przez nią miejscu. Jednakże i tym razem potrafili biało-czerwoni, przynajmniej w Krakowie, zachować swą sportową hegemonię i znów zepchnąć „Wisłę” na drugie miejsce. Sama gra różnic między drużynami nie wykazała.

Z początku gra nadzwyczaj żywa toczy się przy bramie „Wisły” i w 4 minut uzyskują biało-czerwoni (Poznański) pierwszą bramkę, po której jeszcze chwilę atak „Cracovii” utrzymuje się na dawnym miejscu – ale bezskutecznie. Teraz powoli lecz stale zaczyna „Wisła” brać przewagę i posuwać się ku bramce przeciwnika – oscylacje te między połową boiska a bramką „Cracovii” trwają aż do pauzy nie przynosząc jednak żadnego rezultatu z wyjątkiem kilku cornerów, halftim więc 1 : 0 na korzyść „Cracovii”.

Początek drugiej połowy znów przynosi przewagę biało-czerwonych, którą wykorzystują na goal drugi. Tempo z ich strony zaczyna słabnąć i czerwoni atakując coraz częściej uzyskują z rzutu wolnego pierwszą bramkę. Dalsze ataki „Wisły” nie zmieniają już rezultatu – ostateczny więc wynik 2 : 1 na korzyść „Cracovii”.

Co do graczy samych, na to ani z jednej ani z drugiej strony nikt jakąś szczególną grą się nie wyróżniał, co jednak łatwo sobie wytłómaczyć wprost okropnym stanem pogody i terenu. Deszcz bowiem całodzienny rozmoczył boisko tak, że trudno było graczom należycie technikę zużyć i odpowiednio wyzyskać – to też oczekiwany rewanż w czerwcu może się w lepszym stanie pogody odbędzie i da możność ściślejszej oceny obu rywalizujących drużyn. „Wisła”, jak się dowiadujemy, wyjeżdża dziś do Zagrzebia na dwudniowe zawody z tamtejszym „Hrwackim akademskim Sportclubem”.
Źródło: Głos Narodu nr 106 z 10 maja 1913


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Zawody piłką nożna między "Cracovią" a "Wisłą" zakończyły się wczoraj zwycięstwem "Cracovii" w stosunku 2:1. Mimo niepogody publiczność zebrała się dość licznie.
Źródło: Naprzód nr 106 z 10 maja 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 20 z 17 maja 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0