1919-10-18 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 18 października 1919, 15:45

Cracovia - ŁKS Łódź

6
:
1

(1:1)Herb_ŁKS Łódź


Skład:
Wiśniewski
Przybyło
Fryc
Strycharz
Kotapka
Synowiec
Alfus
Czulak
Kałuża
Styczeń
Majcherczyk

Sędzia: Wacław Wojakowski

bramki Bramki
Kotapka|
Czulak x2
Kałuża
Styczeń x2

Mecze następnego dnia:

1919-10-19 Cracovia - ŁKS Łódź 5:1
1919-10-19 Cracovia II - Samson Tarnów 1:0


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Dwa mecze footballowe rozegra "Cracovia" z Łódzkim Klubem Sportowym w sobotę 18 b.m. i w niedzielę 19 b.m. Rezultaty uzyskane przez drużyny łódzkie przeciw klubom małopolskim świadczą o tym, że sport footballowy w Łodzi osiągnął wcale wysoki poziom. Tak "Wisła" jak i "Pogoń" pokonane zostały przez reprezentację łódzką. Do Krakowa przyjeżdżają gracze łódzcy po raz pierwszy. Przypuszczać należy, że przyjedzie drużyna silna, która będzie usiłowała z honorem bronić barw swojego miasta na obcym boisku. Początek o godzinie 15.45 w oba dni. W niedzielę poprzedzi o godz. 2-ej mecz "Samsona" z Tarnowa z "Cracovią" I B.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 285 z 19 października 1919


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
"Cracovia" - "Łódzki Klub Sportowy" 6:1 (1:1).

Sport w Łodzi jest bardzo silnie rozwinięty. To z dala od centr sportowych położone miasto ma kilkanaście towarzystw sportowych, z których jedynie obecni nasi goście stanowią polski zespół, reszta to kluby o charakterze niemieckim.
Zawody wczorajsze za późno ogłoszone zgromadziły jednak sporą liczbę zwolenników footballu. Przebieg gry prowadzonej bardzo elegancko, wykazał do pauzy równomierność sił, co najlepiej uwidacznia się w stosunku do pauzy 1:1. Po przerwie goście, którzy dopiero w południe przyjechali do Krakowa, ulegli wytrenowanej i wypoczętej "Cracovii". Zawody dzisiejsze zgromadzą, jak zwykle, tłumy publiczności.

Organizowanie się sportu polskiego.
W ostatnich dniach odbyły się zjazdy wszystkich polskich towarzystw turystycznych i klubów, uprawiających sport lekkoatletyczny. Ukonstytuował się państwowy Związek turystyczny i Polski Związkek lekkoatletyczny.
Na zebraniach tych byli obecni delegaci naszych ministerstw, a między nimi Dr. Kopczyński, jako przedstawiciel ministerstwa zdrowia publicznego i Dr. Orłowicz z ministerstwa robót publicznych.

Z tego widać, że nasz rząd obserwuje pilnie rozwój naszego sportu, który najprawdopodobniej będzie reprezentowany przez polską ekspedycję sportową już na najbliższych międzynarodowych igrzyskach olimpijskich 1920 r. w Antwerpii.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 286 z 20 października 1919


Goniec Krakowski

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Wczorajsze zawody Cracovii z Łódzkim Klubem Sportowym nie wzbudziły żadnego zainteresowania. W Cracovii grało zaledwie czterech graczy z pierwszej drużyny, których kombinacje wyższe nieznajdywały bynajmniej zrozumienia wśród kolegów. Łodzian cechuje gra wspólna wszystkim klubom b. Kongresówki. Wiele ambicji i dobrych chęci, przy słabej niestety jeszcze technice i rutynie. Najlepsi z nich grają w napadzie - wcale dobrym jest również i bramkarz. Rezultat zawodów 6:1 na korzyść Cracovii. Dzisiejsze zawody przyniosą niewątpliwie wiele atrakcji. Grać będą bowiem wszyscy gracze I drużyny Cracovii.
Źródło: Goniec Krakowski nr 284 z 20 października 1919


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Łódzka drużyna sportowa Ł. T. S., która wczoraj rozegrała match z tutejszą Cracovią, przedstawia się bardzo korzystnie. Wprawdzie sport piłki nożnej w h. Królestwie znajduje się jeszcze w powijakach, co można stwierdzić było i u graczy Ł. T. S. czego dowodem incydent przy ostatniej bramce, zrobionej przez Cracovię, ale przyznać należy, że Ł. T. S. sprawia najkorzystniejsze wrażenie z wszystkich klubów b. Królestwa, które kiedykolwiek zjechały do Krakowa. Znakomicie przedstawia się mianowicie obrona jak również dobry jest i napad i bramkarz. Cracovia wystąpiła w połowie zasilona graczami z rezerwy, a obrona zawodziła zupełnie. Reszta drużyny grała bez zarzutu.
Źródło: Nowa Reforma nr 390 z 20 października 1919


Gazeta Poranna

Relacja z meczu w lwowskiej Gazecie Porannej (u góry)
"Cracovia" - "Łódzki Klub Sportowy" 6:1 i 5:1. Dwudniowe zawody footballowe przyniosły walne zwycięstwo "Cracovii", a której chwalą pisma krakowskie bajeczne lewe skrzydło, doskonały prawy łącznik, środek i lewą stronę pomocy. Łódzcy goście grali poprawnie a zwłaszcza inteligentnie.
"Cracovia I B bije tarnowski "Samson" 1:0; "Samson" należy do bardzo silnej prowincjonalnej drużyny, równej "Polonii" lub "Rewerze".
Źródło: Gazeta Poranna nr 4895 z 24 października 1919