1919-08-31 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

nieznany gospodarz


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
niedziela, 31 sierpnia 1919

Cracovia - Jutrzenka Kraków

4
:
1

(2:1)Herb_Jutrzenka Kraków


Skład:
Wiśniewski
Gintel
Grabowski
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Dąbrowski
Mielech
Kałuża
Styczeń
Kubiński

Sędzia: dr Józef Lustgarten

bramki Bramki
Kubiński
Kałuża
Styczeń x2
Perlmutter 18'
Skład:
gracze m.in.
Sperling
PerlmutterSkład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Opis meczu

Goniec Krakowski

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski cz.2
W zeszłą niedzielę rozegrały obie drużyny bardzo interesujący match, który był niejako próbą sił na początku sezonu. Cracovia wystąpiła w swym pełnym składzie, który jednakże nie osiągnął tego stopnia, na jakim widzieliśmy go na matchu z "Sportklubem". Szczególnie atak wykazuje luki, brak decyzyi przed bramką, za długie trzymanie piłki - wszystko to rzczy, które dadzą się przy trainingu naprawić. Niezmordowanym, jak zwykł był p. Kałuża, obok niego najlepszym w ataku był p. Dąbrowski, którego niezrównane "centry" zamało były wykorzystane.

Jutrzenka sprawiła widzom swą grą miłą niespodziankę. W pierwszej połowie nie znać było nawet przewagi Cracovii; dopiro później drużyna opadła, a winę tego należy przypisać brakowi trainingu. Dobrymi byli prawy obrońca i środek pomocy, a i reszta drużyny ogromnie pracowała.

Sama gra prowadzona była nadzwyczaj elegancko przez obie strony i wywarła na widzach dodatnie wrażenie. Rozpoczęła ją Cracovia gwałtownym atakiem, zakończonym bramką, której atoli sędzia nie uznał z powodu "off side'u". Gra następnie toczyła się na środku boiska, aż p. Synowiec w 18 minucie zawinił "corner". Strzelony bardzo ładnie przez Sperlinga został wyzyskany przez środkowego p. Perlmuttera i strzelony w bramkę. Tym sukcesem Jutrzenki podniecona Cracovia, przypuszcza jeden atak za drugim i w 35 m. strzela p. Kubiński pierwszą bramkę. Parę minut później zdobywa p. Kałuża ślicznym strzałem drugą. Do pauzy 2:1.

Po pauzie występuje widoczna przewaga Cracovii i jedynie dobrej grze obrońców i bramkarza zawdzięcza Jutrzenka ten chlubny dla niej wynik. Napad Jutrzenki rzadziej przychodzi teraz pod bramkę Cracovii, jego prawa strona zawodzi. P. Kałuża i Styczeń strzelają jeszcze dwie bramki, tak, że ostateczny wynik jest 4:1. Cornery 6:4 dla Cracovii.
Źródło: Goniec Krakowski nr 241 z 6 września 1919