1919-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 28 września 1919

Cracovia - Wisła Kraków

1
:
0

(0:0)Herb_Wisła Kraków


Skład:
gracze m.in.
Palik

Sędzia: Hipp


Mecze tego dnia:

1919-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0
1919-09-28 Cracovia II - Jutrzenka Kraków 4:1Zapowiedź meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Krakowskie „derby“ footballowe wypadną na najbliższą niedzieli w spotkaniu „Cracovii” z „Wisłą”.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 263 z 27 września 1919


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Niebywałe na nasze stosunki, tłumy publiczności ściągnęły wczoraj na boisko „Cracovii”, która odniosła zwycięstwo na całej linii, nie dlatego tylko, że match wygrała i to jedną bramką, lecz wykazała, że technika t.j. kultura sportowa odniosła zwycięstwo.

„Wisła” rozpoczęła pięknym atakiem na bramkę „Cracovii”, zakończonym niewykorzystanym cornerem.

Przez parę minut przewaga „Wisły”; u graczy „Cracovii” widać silne zdenerwowanie, które z wolna ustępuje i tu rozpoczęła się druzgocąca przewaga biało-czerwonych. Atak „Cracovii” fizycznie za słaby nie może sprostać sile i ciężarowi ciała graczy „Wisły”.

Po pauzie gra już więcej otwarta. Wisła przechodzi częściej do ataku. Z pięknie strzelonego rzutu z rogu (corner) uzyskuje „Cracovia” bramkę, która daje jej zwycięstwo. Burza oklasków trwa długą chwilę. Match poza kilkoma zbyt ostrymi ze strony „Wisły” atakami na graczy „Cracovii” prowadzony był na ogół poprawnie.

Obrona „Wisły” grała doskonale, pomoc, trzymając się tyłów, murowała wprawdzie swoją bramkę, lecz za to nie popierała należycie swego ataku. W „Cracovii” wszyscy trzymali się dobrze, grając celowo i precyzyjnie. Rezerwowy bramkarz „Cracovii” Palik przedstawił się dodatnio. Sędzia p. Hipp nie był tak pewnym, jak tego gra wczorajsza wymagała.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 266 z 30 września 1919


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Przy tłumnym udziale publiczności rozegrały się wczoraj zawody w piłkę nożną między tutejszymi rywalizującymi ze sobą klubami "Wisłą" a "Cracovią". - Zawody te, ze względu na przegraną "Cracovii" w ostatniem potykaniu się z "Wisłą" budziły ogromne zainteresowanie. I przyznać należy, że nie zawiodły. "Cracovia", u której w ostatnich potykaniach z innymi klubami zauważyć się dało pewne obniżenie się poziomu gry, pokazała wczoraj grę dawno u niej nie widzianą, atakując przez cały czas gry bramkę "Wisły"; grę prowadziła spokojnie i inteligentnie i tylko brakowi szybkiej decyzyi jej napadu, jak również dobrej obronie i bramkarzowi "Wisły" zawdzięczać należy, że ta ostatnia z tak małym rezultatem pokonana, zeszła z placu gry.
Źródło: Nowa Reforma nr 371 z 30 września 1919


Goniec Krakowski
(pierwsza relacja)

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Wczoraj w niedzielę odbył się match footbalowy najlepszych drużyn krakowskich "Cracovia - Wisła" przy nader licznym udziale publiczności. Przebieg gry był od początku do końca interesujący. Wynik ogólny zawodów 1:0 na korzyść Cracovii.
Źródło: Goniec Krakowski nr 264 z 30 września 1919


Goniec Krakowski
(druga relacja)

Druga relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Starzy rywale stoczyli zawody niezwykle interesujące i pełne emocyi. Tak Cracovia jak i Wisła okazały wielotysięcznym zwolennikom tego sportu i sympatykom obu klubów grę wspaniałą, wysokiej klasy a przedewszystkiem "fair". Obie drużyny grały niezwykle ambitnie i ze wszystkich sił dążyły do zdobycia palmy zwycięstwa - mimo to - jak się często zdarza - sędzia p. Hieb nie miał żadnych powodów do interwencyi. O ile natomiast obie drużyny zachowaniem się na boisku ułatwiały zadanie p. Hiebowi - o tyle znów "bezpartyjny" wiele pięknych pozycyi - szczególnie Cracovii - zepsuł, przerywając zupełnie bez powodów grę, przez co ściągnął na siebie, burzę nieprzychylnych wykrzykników a zwłaszcza po przemianie dwóch rzutów karnych przeciw Wiśle na wolne.
Źródło: Goniec Krakowski nr 270 z 6 października 1919


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W niedzielę rozegrano na Błoniach zawody w piłkę nożną pomiędzy dwiema głównymi drużynami Krakowa: Cracovią i Wisłą, których spotkanie stanowiło przed wojną punkt kulminacyjny sezonu sportowego. Interes publiczności dla tych zdrowych i ciekawych zabaw widocznie nie osłabł, gdyż tłumy publiczności zebrały się na torze piłkowym u wylotu ulicy Wolskiej. – Wygrała Cracovia w stosunku 1 do 0 dzięki większej sprawności swego napadu. Na ogół obie drużyny stoją na tym samym poziomie technicznym z lekką może wyższością Cracovii. „Wisła” ma doskonałego bramkarza i dobrą obronę; napad nie wyzyskał kilku ładnych pozycyj. W wigilię tego spotkania rozpoczęła Lwowska Pogoń match z tutejszą Makkabią z rezultatem 3 do 3. Ponieważ Pogoń przed tygodniem pokonała we Lwowie Cracovię, a Makkabię zwyciężyła niedawno bardzo łatwo „Wisła”, widocznie zmiana formy decyduje często o wyniku zawodów.
Źródło: Czas nr 253 z 1 października 1919


Gazeta Lwowska

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Lwowska
W Krakowie przegrała Wisła z Cracovią w stosunku 1:0 głównie dzięki niezręczności własnego bramkarza. Obie drużyny dały grę wzorową.
Źródło: Gazeta Lwowska nr 229 z 4 października 1919