1919-09-14 Pogoń Lwów - Cracovia 4:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Pogoń Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
Lwów, Stadion Pogoni Lwów, niedziela, 14 września 1919, 16:30

Pogoń Lwów - Cracovia

4
:
3Herb_Cracovia


Skład:
M.Kuchar V
Piotrowski
K.Wójcicki
Fluhr
Bartkiewicz
Kustanowicz
Marion
Batsch
W.Kuchar IV
Garbień
Chrypiak

Ustawienie:
2-3-5


Widzów: 4000

Skład:
Wiśniewski
Gintel
Grabowski
Strycharz
Cikowski
Synowiec
Dąbrowski
Mielech
Kałuża
Kubiński
Just

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia: Mecz następnego dnia:

1919-09-14 Cracovia II - DSK Cieszyn /remis/
1919-09-14 Pogoń Lwów - Cracovia 4:3

1919-09-15 Rewera Stanisławów - Cracovia 1:3Zapowiedź meczu

Gazeta Wieczorna

Zapowiedź meczu w lwowskiej Gazecie Wieczorna
Boisko „Pogoni” będzie w niedzielę, dnia bm. terenem spotkania o pierwszeństwo w polskim footballu. Stanu przeciw sobie „Cracovia” i „Pogoń" Przez trzy prawie lata nie walczyły ze sobą te drużyny, skutkiem zatargu zarządów klubowych, ku rzetelnej radości sportsmenów, maszcie lojalnie przez „Cracovię“ zapomnianej Wyniku niedzielnego z powodu tej przerwy, ani w przybliżeń u nawet przewidzieć nie można, w kiedym razie naszą "Pogoń“ czeka najcięższy match z wszystkich tegorocznych. Będzie to wyjątkowo interesująca walka, której niecierpliwie wyczekują amatorzy piłki nożnej, a nawet najszersze koła publiczności. Bilety po zniżonej cenie są do nabycia w cukierni p. Sotschka. …
Źródło: Gazeta Wieczorna 11 września 1919


"SPORT" -
Gazeta Lwowska

SPORT

Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Lwowska cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Lwowska cz.2
„Pogoń" ulubienica Lwowa zmierzy w niedzielę swe siły z „Cracovią“. Są to obecnie dwie najlepsze drużyny polskie, walka ta więc choć nie oficyainie, właściwie rozgrywać się będzie o mistrzowstwo Polski. „Pogoń", która w tym roku stoi na wysokim poziomie, pokonała mistrzów Łodzi w stosunku 6 : 0; z „Wisłą" rozegrała dwa matche 2:2 i 3:3 (przyczem moralnie zwyciężyła, bo „Wisła" we Lwowie wyrównała z karnego rzutu, w Krakowie zaś z off side'n), pobiła w Warszawie „Koronę" w stosunku 3:2, we Lwowie 5 : 5, daje rękojmię, ze w spotkaniu z „Cracovią" dołoży wszelkich starań i nieszczędzić będzie siły, by wyjść z honorem, by sport lwowski postawić na tej wyżynie, na jakiej widzieć go pragęlibyśmy. Publiczność lwowska oczekuje w wielkiem naprężeniu tego spotkania, które będzie „clou" sezonu. Bilety na ten match są po zniżonej cumo do nabyci w cukierni p. Sotschka.

„Pogoń" — „Korona". Ograniczamy się jedynie do podania wyników, gdyż zawody same nie przedstawiały większej wartości sportowej. „Koronie" brak karności i kultury sportowej. Pogoń grała nieźle, nie umiała jednak wznieść całej gry do poziomu przeciętnie ładnych zawodów. W niedzielę zwyciężyła „Pogoń" w stosunku 4:3, w poniedziałek jednak uległa „Koronie" w stosunku 1:2. (s. m.)

„Cracovia“ — niedzielny przeciwnik „Pogoni" cieszy się we Lwowie najwyższą popularnością i wziętością. Dowodem tego tłumy, jakie pośpieszyły na jej match z „Czarnymi". Zasługuje „Cracovia" na podobne względy w zupełności. Jej klasa i całość gry były w Polsce dotąd najlepsze. Wyrobiły się zaś dzięki matchom z pierwszemi drużynami Wiednia i Pesztu. Bieżącego roku pokonała „Cracovia“ wiedeński „Sportclub" 2:1, 3:0 i 5:0, „Koronę" warszawską 4:0 i 5:0, a „Czarnych" 6:2. Wyniki te mówią same za siebie, zatem spodziewany jest w niedzielę rekord co do ilości widzów na lwowskich placach sportowych.

„Cracovia“ — „Pogoń" rozegrają jutro w niedzielę na boisku Pogoni match footballowy. Będzie to pierwsze spotkanie tych dwóch drużyn po przerwie blisko trzyletniej. Zawody niedzielne będą stanowić clou tegorocznego sezonu sportowego tein bardziej, że i drugą najlepsza drużyna krakowska „ Wisła" zjeżdża również w niedzielę, by rozegrać zawody z naszymi „Czarnymi".

Początek zawodów Cracovia— Pogoń o godz. 4 30 popoł, „Czarnych" z „Wisłą" o godz. 8.
Źródło: Gazeta Lwowska 14 września 1919Opis meczu

Gazeta Lwowska

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Lwowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Lwowska cz.2
Zawody footbalowe odbyte wczoraj na boiskach T. Z. R. i Pogoni zgromadziły tysiące publiczności, która przy przecudnej pogodzie śledziła każdy najdrobniejszy szczegół pięknej gry naszych najlepszych drużyn z wielkiem zajęciem. Zawody zasługują na obszerniejsze sprawozdanie, które odkładamy do jutra.

Dziś podajemy wyniki.

Wbrew oczekiwaniu lwowskich kół sportowych, zwyciężyły drużyny lwowskie w obu spotkaniach.

"Czarni" biją "Wisłę" w stosunku 3:2 (2:1), "Pogoń" zwycięża swem błyskawicznem tempem gry najlepszą drużynę polską "Cracovię" w stosunku 4:3 (4:0).
Źródło: Gazeta Lwowska nr 213 z 16 września 1919


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Ostatnia niedziela była dniem sportu we Lwowie. (...)

Punkt kulminacyjny stanowiło jednak spotkanie Cracovii z Pogonią. Drużyna nasza cieszy się doskonałą opinią we Lwowie za swą poprawną i piękną grę.

Toteż niebywałe na Lwów tłumy doborowej publiczności ciągnęły na odległe od miasta boisko Pogoni. Drużyna lwowska silna fizycznie, ruchliwa, o wielkiej ambicyi sportowej i silnej woli zwycięstwa przeszła w tym matchu sama siebie. Grę prowadzono w olbrzymiem tempie - graczom Pogoni ułatwiły zwycięstwo słabe tyły Cracovii. Obrońcy nasi wysuwali się zanadto naprzód tak, że przy szybkiem przenoszeniu się piłki bramka białoczerwonych była stale "otwarta" - bramkarz krakowski był słaby. Pogoń przypomina systemem swej gry drużyny południowo-niemieckie; silny "ciąg" na bramkę przeciwnika, forsowanie gry siłą i ofiarność w grze dała jej w nagrodę cztery goal'e do pauzy. Po przerwie dopiero (po 20 minucie) uzyskuje Cracovia swój pierwszy punkt. Gra się ożywia - Pogoń nie wytrzymuje tempa tak, że po trzeciej bramce strzelonej strzelonej przez Cracovię zauważyć można było silne zaniepokojenie wśród przyjaciół Pogoni o jej zwycięstwo. Ostatnich dwunastu minut nie wykorzystała Cracovia - doskonale przeprowadzonych ataków nie wyzyskano, mimo, iż były olbrzymie szanse, jeśli nie zwycięstwa, to przynajmniej wyrównania.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 254 z 18 września 1919


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
"Cracovia" i "Wisła" rozegrała w niedzielę we Lwowie zawody footballowe między "Pogonią" i "Czarnymi". Wynik zawodów był następujący. "Cracovia" z "Pogonią" 4:3 (4:0) na korzyść "Pogoni". Gra była nadzwyczaj interesującą i prowadzona w żywem tempie.
Źródło: Nowa Reforma nr 359 z 18 września 1919


Goniec Krakowski

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Krakowski
Ostatnie dwa tygodnie przyniosły zwolennikom sportu footballowego wiele niespodzianek. Seryę tę rozpoczęła w sezonie jesiennym Cracovia ulegając lwowskiej "Pogoni" 4:3. Wedle naocznych świadków spotkania tego, a zaznaczyć musimy wcale nie zwaryowanych patryotów lokalnych, Cracovia od początku do końca zawodów miała olbrzymią przewagę nad Pogonią i prawie bez przerwy gra toczyła się na połowie Lwowian, czego dowodem, iż obrońcy Cracovii stali ustawicznie na linii środkowej. I tylko wskutek tej błędnej taktyki obrońców krakowskich cztery błyskawiczne wypady Lwowian przyniosły Pogoni zwycięskie punkty. Prasa lwowska natomiast, której sprawozdawcami są członkowie wydziału Pogoni, podniosła, że w całem państwie niema tak znakomitej drużyny, no a środkowy napastnik Wacek to prawdziwy bóg footballu i tym podobne panegiryki.
Źródło: Goniec Krakowski nr 270 z 6 października 1919