1923-08-26 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Polonia Warszawa


pilka_ico
mecz towarzyski
Warszawa, Agrykola, niedziela, 26 sierpnia 1923

Polonia Warszawa - Cracovia

0
:
1

(0:1)Herb_Cracovia


Skład:
Loth II
Czajkowski
Czyżewski
Szmid
Gebethner
Jagłowski
Bułanow I
Bułanow II
Loth I
Tupalski
Hamburger

Sędzia: Mandl
Widzów: ok. 5 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 5000.

bramki Bramki
0:1 Zimowski
Skład:
Przeworski
Fryc
Pychowski
Styczeń
Strycharz
Synowiec
Zimowski
Łańko
Reyman III
Chruściński
Sperling
Mecze tego dnia:

1923-08-26 Hagibor Przemyśl - Cracovia II 0:3
1923-08-26 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
W czasie zawodów lekkoatletycznych rozegrano powyższe zawody, jak zwykle clou sezonu. Obie drużyny wystąpiły z kilkoma rezerwowymi. Do przerwy przeważa Crac., która też uzyskuje, dość przypadkowo, jedyną bramkę przez Zimowskiego. Kilka strzałów broni brawurowo bramkarz Janek. Sytuacje pod bramką Cracovii wyjaśniają przytomnie Pychowski i „Jędruś”. Wogóle Przeworski poprawił się znacznie. Po przerwie gra zupełnie otwarta, chwilami duża przewaga gospodarzy, którzy nie mogą jednak wyrównać, bądź z powodu nieudolności trójki środkowej, bądź też przez świetną grę Przeworskiego. Można powiedzieć nawet, iż Przeworski wygrał mecz. – Z Cracovii poza bramkarzem wyróżnili się Strycharz, Synowiec, Fryc i Łańko. Skrzydła chwilami tylko dobre. Polonia miała swych najlepszych w Janku, Czyżewskim, Jagłowskim i Gebethnerze. Sędzia p. Mandl, doskonały. Owe clou sezonu minęło jakoś bez wielkiej emocji, mimo 5-cio tysięcznych mas publiczności.
Dż.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 30 z 28 sierpnia 1923


Kurjer Poznański

Dzisiejsze zawody piłki nożnej pomiędzy Cracovią i Polonią zakończyły się wynikiem 1:0 (1:0).
Źródło: Kurjer Poznański nr 194 z 28 sierpnia 1923 [1]


"Cracovia-Polonia 1;0 (1:0)" -
Przegląd Sportowy

Cracovia-Polonia 1;0 (1:0)

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
Zawody obu tych drużyn mają w stolicy ustaloną opinję, to też mecz ten zwabił do Agrikoli masy widzów. Cracovia wystąpiła w składzie osłabionym bez Gintla, Cikowskiego i Kałuży, których zastąpili Pychowski, Strycharz i Reyman III. Tylko 4 graczy, Fryc, Styczeń, Synowiec i Szperling, pozostało z tej drużyny, która w r. 1921 rozegrała pamiętny mecz z Polonią 6:0 reszta, to własny narybek. Najsłabszą częścią drużyny jest atak, złożony z graczy młodych, utalentowanych, lecz jeszcze słabych fizycznie i mało rutynowanych. Groźny był jedynie Szperling, któremu dzielnie sekundował Łańko. W Polonii wystąpił po dłuższej przerwie Czyżewski w obronie. Z powodu pory wakacyjnej Polonia ma kłopot z zestawieniem ataku. Loth I. nie nadaje się na kierownika ataku, Bułanow II. jest tylko pomocnikiem.
Gra żywa, dość ostra, wykazała przed pauzą lekką przewagę Cracovii, która w tym okresie uzyskuje zwycięską bramkę przez Zimowskiego - wskutek błędnego ustawienia się Lotha. Po pauzie Polonia stwarza, głównie przez Tupalskiego, kilka krytycznych dla gości momentów, które likwidował Przeworski zdecydowanymi wybiegami. Sędzia p. Mandl naogół dobry.
Urządzenie tego atrakcyjnego meczu w trakcie zawodów lekkoatletycznych o mistrzostwo Polski, było pomysłem bardzo szczęśliwym, gdyż publiczność meczowa miała sposobność oglądania skoku o tyczce i interesujących biegów.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 35 z 29 sierpnia 1923


Dziennik Poznański

Zawody piłki nożnej we Warszawie pomiędzy Cracovią i Polonią zakończyły się wynikiem 1:0 (1:0).
Źródło: Dziennik Poznański nr 195 z 29 sierpnia 1923 [2]


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Cracovia: Przeworski; Fryc, Pychowski; Styczeń, Strycharz, Synowiec; Zimowski, Łańko, Reyman III, Chruściński. Sperling.

Polonia: Loth II; Czajkowski, Czyżewski; Szmid, Gebethner, Jagłowski; Bułanow I, Bułanow II., Loth I., Tupalski, Hamburger.
Gra z początku otwarta z matą przewagą Cracovii, która zaczyna coraz silniej naciskać, co objawia się w wielu strzałach oddanych na bramką Polonii, umiejętnie bronionych przez Lotha II. W jednym z takich ataków Cracovii przebija się Zimowski I zdobywa jedyny punkt dla Cracovii.
Po pauzie Polonia usiłuje wyrównać za wszelką cenę, lecz doskonale usposobiony Przeworski nie daje się zmusić do kapitulacji. Również obrona Cracovii sprawnie funkcjonuje, likwidując z łatwością przeboje Tupalskiego. Gra nie nadzwyczajna, bez tempa i bez pięknych celowych kombinacji. Co do oceny graczy, to na uwagę zasługuje trio obronne Cracovii a po części środkowy pomocnik z Polonii: Loth II. w bramce. Czyżewski w obronie i Tupalski w napadzie. Przestawienie Lotha I z pomocy do ataku, okazało się eksperymentem chybionym. Rogów 6:2 dla Cracovii.

Sędziował p. Mandl niepewnie. Widzów z górą 5.000.
Źródło: Sport nr 67 z 29 sierpnia 1923


"WARSZAWA. Cracovia — Polonia 1:0 (1:0)." -
Stadjon

WARSZAWA. Cracovia — Polonia 1:0 (1:0).

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
(Gra towarzyska). 28. VIII. 23. Cracovia jak wiadomo utraciła tegoroczne mistrzostwo z powodu masowych dyskwalifikacji najlepszych jej graczy przez krakowski OZPN. Nie mając możności stawać wobec tego do oficjalnej konkurencji o mistrzostwo Polski, miał zarząd Cracovii po-stanowić rozegranie zawodów z najważniejszymi mistrzami okręgowymi, by w ten sposób zaznaczyć swoją klasę. Po pięknym rewanżu z Wisłą (4:1), zwycięstwach nad ŁKS-em 2:0 i 2:0, Pogonią 2:1, przyszła kolej na Polonię, która podzieliła los poprzednich mistrzostw.

Niedzielny sukces Cracovii jest jeszcze z innych względów godny uwagi. Z drużyny Cracovii, która w r. 1921. zdobyła mistrzostwo Polski, grało w niedzielę tylko 4-ch graczy. Wystąpiła ona bowiem bez Popiela, Gintla, Cikowskiego, Koguta i Kałuży. W słabym stosunkowo składzie pobiła Polonję, jedyny zdaje się w Polsce klub posiadający drużynę złożoną z graczy pierwszoklasowych. Pozwolić zaś sobie na rozegranie meczu z groźnym rywalem w tym składzie mogła tylko dzięki wstawianiu graczy rezerwowych na mecze międzynarodowe, co robił celowo zarząd klubu. Cracovia, która od paru lat bez żadnych akwizycji wyra¬biała sobie rezerwy, teraz ze spokojem patrzy w przyszłość. Gra niedzielna nie stała jednak na wysokim poziomie. W Cracovii były jeszcze ślady kombinacji trójki środkowej, zmian natomiast łącznika ze skrzydłem nie widziało się zupełnie nietylko na prawym skrzydle ale ani razu i na lewej stronie, gdzie grał Sperling. Gdybym widział Łońkę po raz pierwszy nie przypuściłbym, że jest to największy talent między nową generacją. Chruściński niebezpieczny w grze głową i dobry przebojowiec nie wykazał postępów w kombinacji. Reyman III. nie poprawił swego biegu, (czego zmiany wymagają), Zimowski szwankuje w technice (lewa noga). Strycharz za krótko piłkę trzyma, nie ściąga na siebie przeciwnika. Jedynie Pychowski i Przeworski godnie zastąpili starą gwardję. Satysfakcją zaś było oglądać grę Synowca, Sperlinga i Fryca (najlepszy na boisku), Styczeń natomiast pokazał grę przeciętnie dobrą.
W Polonji wyróżniał się Tupalski, który wykorzystując błędy Strycharza niejednokrotnie uciekał i stwarzał groźne sytuacje pod bramką Cracovii, w czem sekunduje mu Bułanow II dzięki startowi i ostremu a la Fryc nachodzeniu przeciwnika. Gebethner na centrze pomocy lepszy jak na skrzydle, obrońcy Czyżewski i Czajkowski dobrze dysponowani, nie popełnili żadnego widocznego błędu, a takling ich najzupełniej zadowolił. Należy to przypisać obecności Czyżewskie¬go, który po chorobie wystąpił pierwszy raz na boisku. Szmidt unieruchomił zupełnie Zimowskiego i nie dopuszczał go do center. Bramkarze tak Loth jak i Przeworski grali b. ryzykownie, Przeworski jednak miał większe szczęście.
Żadna strona nie wykazała zdecydowanej przewagi, to też zwycięstwo do ostatniej chwili było niepewne. Groźne sytuacje pod obu bramkami były jedyną emocją, bo pozatem jak wspomniałem gra nie była piękną. Obrony stron obu miały przewagę nad napastnikami i w pojedynczych walkach wychodziły z nimi zwycięsko. Szczęśliwym strzelcem był Zimowski i on to w 25. minucie pięknym przyziemnym strzałem zdobył bramkę. Janek Loth, który w chwili centrowania przez skrzydłowego myśli tylko o przyjęciu piłki i w tym wypadku wybiegł z bramki, przez co umożliwił zdobycie goala z tak małego kąta. Pięknie natomiast obronił strzały Lanki i Chruścińskiego. Z Polonji najwięcej strzałów oddawał Tupalski, jednakowoż Przeworski umiejętnie się ustawiając chwytał wszystkie.
Sędzia p. Mandl miał łatwe zadanie, bo gra była prowadzoną bardzo po przyjacielsku.

Publiczności zebrało się około 3500.
Źródło: Stadjon nr 18 z 29 sierpnia 1923


Mecze sezonu 1923

Red Star Paryż 1923-01-01 Red Star Paryż - Cracovia 5:2  Sparta Kraków (1921) 1923-03-04 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Wisła Kraków 1923-03-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Wawel Kraków 1923-03-18 Wawel Kraków - Cracovia 1:0  Jutrzenka Kraków 1923-03-25 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:4  Aarhus GF 1923-04-01 Aarhus GF - Cracovia 4:2  Aarhus GF 1923-04-02 Aarhus GF - Cracovia 1:6  Helsingborgs IF 1923-04-04 Helsingborgs IF - Cracovia 4:1  Malmö FF 1923-04-06 Malmö FF - Cracovia 2:1  Helsingborg 1923-04-08 Hälsingborg - Cracovia 0:2  Sturm Bielsko 1923-04-15 Cracovia - Sturm Bielsko 12:0  BBSV Bielsko 1923-04-22 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1923-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1923-05-06 Cracovia - BBSV Bielsko 7:0  ŁKS Łódź 1923-05-20 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1923-05-21 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1923-05-27 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  Polska 1923-05-31 Cracovia - Reprezentacja Polski 2:4  Eintracht Lipsk 1923-06-16 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:2  Eintracht Lipsk 1923-06-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Jutrzenka Kraków 1923-06-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:1  Czarni Lwów 1923-06-29 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Pogoń Lwów 1923-07-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1923-07-08 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Sturm Bielsko 1923-07-15 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Sparta Kraków (1921) 1923-07-29 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Makkabi Kraków 1923-08-12 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Resovia Rzeszów 1923-08-15 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:6  Diana Katowice 1923-08-19 Cracovia - Diana Katowice 7:2  Polonia Warszawa 1923-08-26 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1  Diana Katowice 1923-09-02 Diana Katowice - Cracovia 0:2  Pogoń Katowice 1923-09-08 Cracovia - Pogoń Katowice 6:0  FC Barcelona 1923-09-15 FC Barcelona - Cracovia 1:1  FC Barcelona 1923-09-16 FC Barcelona - Cracovia 7:1  Valencia CF 1923-09-18 Valencia CF - Cracovia 4:0  Valencia CF 1923-09-20 Valencia CF - Cracovia 4:2  Real Madryt 1923-09-22 Real Madryt - Cracovia 4:0  Real Madryt 1923-09-23 Real Madryt - Cracovia 4:2  Celta Vigo 1923-09-30 Celta Vigo - Cracovia 3:0  Celta Vigo 1923-10-01 Celta Vigo - Cracovia 3:1  Sevilla FC 1923-10-06 Sevilla FC - Cracovia 3:0  Sevilla FC 1923-10-07 Sevilla FC - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1923-10-21 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Warta Poznań 1923-10-28 Cracovia - Warta Poznań 8:4  Wawel Kraków 1923-11-04 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  1.FC Katowice 1923-11-18 Cracovia - 1.FC Katowice 3:1  Wisła Kraków 1923-11-25 Cracovia - Wisła Kraków 1:5  1.FC Katowice 1923-12-02 1.FC Katowice - Cracovia 2:2