1923-04-01 Aarhus GF - Cracovia 4:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Aarhus GF


pilka_ico
mecz towarzyski
Aarhus, niedziela, 1 kwietnia 1923

Aarhus GF - Cracovia

4
:
2

(1:1)Herb_Cracovia


Skład:
Voigt
Gundlev
Folmer
Petersen
Laststein
Georg
Petersen
Have
Sigurd
Petersen
Evald
Petersen
Skou
Ansbjerg
Thiede

Sędzia: Hӧmark
Widzów: 5 000

bramki Bramki
Reyman III
Łańko
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Chruściński
Cikowski
Synowiec
Zimowski
Reyman III
Kałuża
Łańko
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Mecz następnego dnia:

1923-04-02 Aarhus GF - Cracovia 1:6Drużyna Cracovii w Danji. [pis oryg. - przyp. FA]
(od lewej) Łańko, Zimowski, Fryc, Kałuża, Popiel, Cikowski, Gintel, Synowiec, Chruściński, Szperling [pis. oryg. - przyp. FA], Reyman
(zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia)
Wspaniały moment z zawodów. Róg przeciw drużynie duńskiej. Gracze Cracovii od lewej: Reyman, Chruściński (w podskoku), Kałuża, Łańko, Cikowski. W głębi nad bramą budynku widać cyfry 4:2 tj. wynik zawodów w danym momencie.
Popiel chwyta atakowany przez Skou, centrę lewego skrzydłowego.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Tournee Cracovii do Danji i Szwecji" -
Tygodnik Sportowy

Tournee Cracovii do Danji i Szwecji

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Po pauzie prowadzi Crac. 2:1. Nad zmęczonymi 46 godz. podróżą uzyskują Duńczycy pod koniec przewagę, strzelając 3 goale. Bramki dla Crac. strzelili Łańko i Reyman, jako łącznicy. Na prawej pomocy grał Chruściński.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 8 z 6 kwietnia 1923


"Cracovia w Danji" -
Wiadomości Sportowe
(pierwsza relacja)

Cracovia w Danji

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Cracovia, która wyjechała na święta wielkanocne do Danji uzyskała w pierwszym dniu wynik niebardzo zaszczytny a mianowicie 4-2 na swoją niekorzyść. Jednakowoż drugiego dnia wygrała w stosunku 6:1. Oba mecze rozegrała Cracovia z duńską drużyną Aarchakus.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 6 z 4 kwietnia 1923


"Z pobytu Cracovii zagranicą" -
Wiadomości Sportowe
(druga relacja)

Z pobytu Cracovii zagranicą

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Aarhus leży nad zatoką głęboko wciśniętą w głąb lądu. Do największych niespodzianek należało boisko a raczej stadion, położony w kotlinie leśnej. Stadjon posiada halę krytą dla lekkiej i ciężkiej atletyki, kryte korty tenisowe, duże boisko i bieżnię. Boisko, jakie trudno spotkać, pokryte całkowicie równą murawą. Przyjęcie dobre. Dnia 1 kwietnia rozegrał drużyna zawody z Aarhus Gymnastik-Torening i przegrała 4:2 (1:1). Cracovia wystąpiła w następującym składzie: Popiel; Gintel, Fryc; Chruściński, Cikowski, Synowiec; Zimowski, Reyman, Kałuża, Łańko, Sperling. publiczności około 5000. – Drużyna duńska jest mistrzem Jutlandii, stanowi bardzo silny i zgrany zespół. Cracovia uzyskuje bramkę w 5 min., jednak atak białoczerwonych był tak słaby, że dopiero po przerwie zdołał Reyman uzyskać drugiego gola. Duńczycy grali bardzo ambitnie i celowo.
X.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 8 z 17 kwietnia 1923


Przegląd Sportowy

Cracovia, która miała jeszcze trudy podróży w nogach, nie mogła wykazać swe właściwej formy, tak, że tylko w pierwszej połowie gry, dorównała grą przeciwnikowi. Bramki strzelili Reyman i Łańko.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 14 z 6 kwietnia 1923 [1]


"Z pobytu Cracovii na północy." -
Sport

Z pobytu Cracovii na północy.

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
W czasie świąt Wielkanocnych rozegrała Cracovia pięć matchów w Danji i Szwecji. Pierwsze zawody stoczono w stolicy Jutlandji w Aarhus z mistrzem tamtejszego okręgu drużyną AGF. We wzorowo utrzymanym stadjonie, znajdującym się wśród pięknego lasu, w odległości kilkuset metrów od wybrzeża morskiego rozegrano dwa matche footbalowe w obecności około 4000 widzów.
Pierwszy dzień zawodów przyniósł Cracovii klęskę w stosunku 4:2(1:1). Po raz pierwszy zagra¬nicą spotkała się Cracovia z drużyną grającą niesłychanie elegancko i fair. Prawie wszyscy gracze duńscy odznaczali się niezwykłą techniką dała, prowadzili grę przy¬ziemna, krótką. Drużynie Cracovii brakło w tym dniu ataku, który ledwie że funkcjonował; gracze okazali się ospali i pozbawieni startu. Cały match spoczywał na tyłach Cracovii, które do ostatniej chwili trzymały się na wysokości zadania, nie dopuszczając do większej i tak niezasłużonej klęski.
Źródło: Sport nr 48 z 18 kwietnia 1923


"Cracovia w Danji." -
Przegląd Sportowy

Cracovia w Danji.

Druga relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Druga relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
Druga relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.3
Druga relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.4
Druga relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.5
Niezasłużona porażka (2:4) i wspaniałe zwycięstwo (6:1) nad wieloletnim mistrzem Jutlandji.

Podróż.
Ekspedycja, złożona z 18 osób (dr. Cetnarowski, dr. Lustgarten oraz gracze: Popiel, Przeworski, Gintel, Fryc, Strycharz, Cikowski. Synowiec, Zimowski, Reyman, Kałuża, Chruściński, Szperimg, Bielecki. Ciszewski, Łańko i Ostrowski), opuściła Kraków we czwartek o godz. 7 rano.
Podróż do Berlina, znanym już szlakiem była monotonna. W Berlinie wysiedliśmy na dworcu śląskim. Autami pojechaliśmy na Lechterbanhof. Smutny widok przedstawiała była stolica Wilusia. Mimo niezbyt późnej pory (po 9 wieczorem) ulice jakby wymarłe, nawet na Unter den Linden i Friedrichsstrasse ruch uliczny bardzo słaby. Za to na dworcu jak w ulu. Długie ogonki przy kasach, harcerzy i harcerek co niemiara. Do Hamburga mniej lub więcej wygodna drzemka. Przez Neuműnster, Szlezwig i Flensburg dobiliśmy do Harrislee. Rewizji nie dało się uniknąć — trzeba było wysia¬dać. To samo uczynili Duńczycy w Paddeborgu z tą tylko różnicą, że chcąc zadośćuczynić formalności, wpuścili nas z walizkami jednemi drzwiami i — wypuścili drugiemu Zgodnie z zapowiedzią oczekiwał nas tam p. Rasmussen, który o czwartej rano wyjechał w tym celu z Aarhus (7 godzin jazdy). To nas ujęło bardzo, mniej zaś byliśmy zachwyceni tem, że dopiero we Fredericii, znanej z pamiętników Paska, zaspokoiliśmy głód (od obiadu nie jedliśmy 8 godzin).
W Aarhus.
Na dworcu oczekiwała nas spora grupka sportowców. Z rozmów okazało się. że wielu naszych graczy znają z „famy" Szczególnie dopytywano się o Szperlinga. Skąd takie informacje ? Otóż jeden z „kibiców" miejscowych bawił przez 3 miesiące w Budapeszcie w kołach, zbliżonych do MTK. i tam zetknął się z Pozsonyim, który mu opowiadał dużo o Cracovii. Zresztą nasz przeciwnik Aarhus Gymnastikforening. jest znany w środkowej Europie; na Wielkanoc r. 1922 bawił w Budapeszcie, gdzie przegrał z FTC. 1:4 i z MTK. 2:6, pozatem gościł w lipcu r. ub. MTK. (0:5 i 1:3) oraz wiedeński Sportklub (1:3), wszystko drużyny, z któremi uzyskaliśmy bardzo zaszczytne rezultaty i które nam robiły imię. Aarhus, stolica i jedno z najstarszych miast Jutlandji, liczy koło 80 tys. mieszkańców. Leży ono nad głęboko wcinającą się zatoką Bałtyku. Umieszczono nas w hotelu Skandinawien, odległem jakie 300 m. od portu. Toteż korzystamy sowicie z przechadzek po brzegu morza, oglądając urządzenia portowe.
W sobotę po pięknych dniach pogoda się zmieniła: silny, zimny wiatr wschodni wzburzył morze, toteż dwu¬krotnie mimo dotkliwego zimna — nawet śnieg zaczął prószyć — przyglądaliśmy się naporowi spienionych bałwanów na tamy. Naród dostatni, rosły, zdrowy — suchoty należą tu do rzadkości.
Znane jest dobrze sportowe wyrobienie narodów Skandynawji, któremu i urządzenia sportowe nie ustępują. Takie stosunkowo małe miasto, jak Aarhus, może się poszczycić posiadaniem stadjonu, o jakim w Polsce nikomu się nie śniło. Położony w lesie, w małej kotlinie, posiada halę krytą do lekkiej i ciężkiej atletyki, kryte korty tennisowe, tusze ciepłe i zimne, pierwszorzędną bieżnię lekkoatletyczną — no i boisko!! Widziałem już wiele boisk w Europie, stadjony w Berlinie i Stockholmie, żadne jednak nie może się porównać z boiskiem w Aarhus. Jest to jedna, idealnie równa murawa. Trawa nigdzie, nawet w samej bramce nie wytarta. Zmuszeni grywać na naszych mizernych boiskach i walczyć z nierównościami gruntu, z prawdziwą czcią wchodziliśmy na ten troskliwie pielęgnowany trawnik, gdzie można wyładować całą swą umiejętność techniczną i kombinacyjną.
Na takiem boisku drużyna pierwszoklasowa źle grać nie może.
Co do przyjęcia, to robiono z nami trochę ceregieli. Już w sobotę przedpołudniem zdjęto nad morzem naszą grupę do wydania południowego w dzienniku. Prasa rozpisywała się o nas szeroko, umieszczając kolejno podobizny nasze. W czasie obiadu na stole jadalnym obok małych flag narodowych (barwa czerwona, przecięta białym krzyżem) i klubowych (biało-niebieskich), ukazała się nasza Haga narodowa a całe popołudnie na dachu hotelu wywieszono flagi duńską i polską. Wogóle Duńczycy, jak i Szwedzi, na każdym kroku wieszają swe flagi narodowe. Flagi nasze przysłał wicekonsul polski p. Weiss Fogh (Duńczyk), który przed zaczęciem meczu wygłosił do nas na boisku mowę w języku niemieckim. Nawiasem mówiąc, p. wicekonsul nie ukrywał swej radości w powodu naszej porażki w pierwszym dniu, oraz „speszenia” w dniu naszego zwycięstwa. Dziwić się temu nie można.
Przebieg gry.
1 kwietnia. Aarhus Gymnastikforening (A. G. F.) — Cracovia 4:2 (1:1).
Skład drużyn: A. G. F.: Voigt; Gundlev, Folmer Petersen: Laststein, Georg Petersen, Have; Sigurd Petersen, Evald Petersen, Skou, Ansbjerg, Thiede. Cracovia: Popiel; Gintel, Fryc; Chruściński, Cikowski, Synowiec: Zimowski, Reyman, Kałuża, Łańko, Szperling. Sędzia p. Hӧmark. Widzów 3.000.
Drużyna miejscowa, od lat 4 mistrz Jutlandji, która przed 3 tygodniami pobiła prowadzącą w mistrzostwie Kopenhagi drużynę Frem (3:2), stanowi zespół bardzo silny, technicznie wysoko stojący, zgrany. Główną ich podporą to prawy obrońca, jeden z najlepszych w Danji, środkowy pomocnik, oraz oba skrzydła (szczególnie lewy Thiede), szybkie, idealnie centrujące. Bramkarz wcale dobry, przypominający sposobem chwytania piłki Szatmary'ego w reprezentatywce rumuńskiej, lewy back doskonały taktyk (często zostawiał naszych, zwłaszcza Łańkę na „spalonym"), lecz słaby w biegu, w trójce środkowej najlepszy Skou. Wszystkie lin je współpracują z sobą.

Z Cracovii Popiel niezawodny jak zawsze, Gintel był bo¬haterem boiska i zbudzał grą powszechny entuzjazm. Fryc niepewny. Cały ciężar gry leżał w tym dniu na pomocy, gdyż Kałużę sparaliżował zupełnie niezaradny Łańko, zaś sporadyczne centry Szperlinga i Zimowskiego, obu doskonale usposobionych, szły na marne. Zręczna gra obrońców Aarhusa wytwarzała zresztą liczne pułapki spalone, w które często wpadał nasz atak. Przebieg gry: Aarhus zaczyna, jednakże Cracovia przechodzi natychmiast do ataku i już w 5 min. uzyskuje bramkę przez Łańkę. Na tym sukcesie kończy się jednak inicjatywa naszego ataku w tym dniu. Aarhus wyrównuje przed samą pauzą. Po przerwie uzyskuje Reyman III pięknym dalekim strzałem drugą bramkę. Rezultat ten utrzymał się aż do 80 min., z którą to chwilą rozpoczyna się gwałtowna ofenzywa Aarhusa, uwieńczona 3-ma bramkami, strzelonemi wśród niebywałego aplauzu publiczności. Sędzia miejscowy bardzo dobry.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 14 z 6 kwietnia 1923


Mecze sezonu 1923

Red Star Paryż 1923-01-01 Red Star Paryż - Cracovia 5:2  Sparta Kraków (1921) 1923-03-04 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Wisła Kraków 1923-03-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Wawel Kraków 1923-03-18 Wawel Kraków - Cracovia 1:0  Jutrzenka Kraków 1923-03-25 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:4  Aarhus GF 1923-04-01 Aarhus GF - Cracovia 4:2  Aarhus GF 1923-04-02 Aarhus GF - Cracovia 1:6  Helsingborgs IF 1923-04-04 Helsingborgs IF - Cracovia 4:1  Malmö FF 1923-04-06 Malmö FF - Cracovia 2:1  Helsingborg 1923-04-08 Hälsingborg - Cracovia 0:2  Sturm Bielsko 1923-04-15 Cracovia - Sturm Bielsko 12:0  BBSV Bielsko 1923-04-22 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1923-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1923-05-06 Cracovia - BBSV Bielsko 7:0  ŁKS Łódź 1923-05-20 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1923-05-21 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1923-05-27 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  Polska 1923-05-31 Cracovia - Reprezentacja Polski 2:4  Eintracht Lipsk 1923-06-16 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:2  Eintracht Lipsk 1923-06-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Jutrzenka Kraków 1923-06-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:1  Czarni Lwów 1923-06-29 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Pogoń Lwów 1923-07-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1923-07-08 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Sturm Bielsko 1923-07-15 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Sparta Kraków (1921) 1923-07-29 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Makkabi Kraków 1923-08-12 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Resovia Rzeszów 1923-08-15 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:6  Diana Katowice 1923-08-19 Cracovia - Diana Katowice 7:2  Polonia Warszawa 1923-08-26 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1  Diana Katowice 1923-09-02 Diana Katowice - Cracovia 0:2  Pogoń Katowice 1923-09-08 Cracovia - Pogoń Katowice 6:0  FC Barcelona 1923-09-15 FC Barcelona - Cracovia 1:1  FC Barcelona 1923-09-16 FC Barcelona - Cracovia 7:1  Valencia CF 1923-09-18 Valencia CF - Cracovia 4:0  Valencia CF 1923-09-20 Valencia CF - Cracovia 4:2  Real Madryt 1923-09-22 Real Madryt - Cracovia 4:0  Real Madryt 1923-09-23 Real Madryt - Cracovia 4:2  Celta Vigo 1923-09-30 Celta Vigo - Cracovia 3:0  Celta Vigo 1923-10-01 Celta Vigo - Cracovia 3:1  Sevilla FC 1923-10-06 Sevilla FC - Cracovia 3:0  Sevilla FC 1923-10-07 Sevilla FC - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1923-10-21 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Warta Poznań 1923-10-28 Cracovia - Warta Poznań 8:4  Wawel Kraków 1923-11-04 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  1.FC Katowice 1923-11-18 Cracovia - 1.FC Katowice 3:1  Wisła Kraków 1923-11-25 Cracovia - Wisła Kraków 1:5  1.FC Katowice 1923-12-02 1.FC Katowice - Cracovia 2:2