1923-05-06 Cracovia - BBSV Bielsko 7:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
George Kimpton
pilka_ico
krakowska Klasa A , 6 kolejka
Kraków, stadion Jutrzenki, niedziela, 6 maja 1923, 11:00

Cracovia - BBSV Bielsko

7
:
0

(3:0)Herb_BBSV Bielsko


Skład:
Przeworski
Gintel
Fryc
Alfus
Cikowski
Synowiec
Zimowski
Reyman
Kałuża
Chruściński
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Andrzej Rutkowski z Krakowa

bramki Bramki
Gintel (12'-karny)
Kałuża (15')
Kałuża (44')
Chruściński
Chruściński
Gintel
Sperling (karny)
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
7:0


Ciekawostka

Pod koniec I połowy kontuzji doznał Reyman, który musiał opuścić boisko i całą II połowę Cracovia grała w liczebnym osłabieniu.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Drużyny występują w zwykłych składach. – Grę zaczyna Cracovia, jednak atak gości odbiera jej piłkę i podjeżdża pod bramkę przeciwników, jednakże bez skutku bo dobrze dziś grający Przeworski paruje wszelkie zakusy.

Z kolei przychodzi do głosu Cracovia, stwarzając kilka ładnych sytuacji pod bramką bielszczan. Do 15-ej jednak minuty gra mniejwięcej równa. Dopiero w 15 min. w zamieszaniu podbramkowem jeden z graczy B. B. S. V. robi rękę, co powoduje rzut karny, za którym ślad następuje gol niezawodnie strzelony przez Gintla.

Odtąd gra się zmienia zupełnie. – Cracovia przygniata coraz więcej, czego owocem są 2 jeszcze strzelone przez Kałużę bramki. – W międzyczasie zniesiono Reymana utrąconego w zetknięciu z obroną gości.

Po pauzie gra już niezbyt zajmująca z powodu ospałego tempa obu drużyn zmęczonych gorącem. Cracovia jednak od czasu do czasu przeprowadza ataki, których rezultatem są jeszcze 4 gole strzelone przez Chruścińskiego (2) Gintla, grającego chwilowo za Kałużę w ataku i Szperlinga z rzutu karnego, podyktowanego za faul.

Na tem odgwizduje sędzia p. Rutkowski koniec zawodów. – Rzutów z rogu 7:1 dla Cracovii.

Co się tyczy samej gry to nie mogła ona dać pełnego zadowolenia amatorom igrzysk sportowych, bo poziom jej obniżyła bardzo znaczna ospałość, niezbyt precyzyjne przeprowadzanie ataków, a wreszcie częste i nierzadko ordynarne faule obu zapaśników. – Cracovia jak zwykle przewyższała swego przeciwnika techniką, bystrością i szybką orjentacją, B. B. S. V. natomiast znacznie spadło w formie od ostatniego meczu z Wisłą. Wreszcie wspomnieć wypada, że drużyna gdy gra lepiej i ofiarniej od swego przeciwnika sama sobie jest zdolna wywalczyć zwycięstwo nie potrzebując stronniczej interwencji sędziego.
P.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 11 z 8 maja 1923


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Nieznaczne dotychczasowe zwysięstwa Wisły i Crac. nad BB. czyniły nieco niepewnym wynik tego spotkania. Gra jednak wykazała tak olbrzymią przewagę Crac., że rzeczywiście różnica klasy jest zbyt nikłem określeniem wyższości białoczerownych, którzy robili z przeciwnikiem, co się im żywnie podobało tak dalece, że nawet, gdy Reyman i później Kałuża opuścili skontuzjonowani boisko i Crac. grała w 9. przewaga jej wcale się nie zmniejszyła. BB. grał przez 10 min., ale już po 1 bramce strzelonej w 13 m. z karnego przez Gintla, stracili oni rezon i uznali się widocznie za pokonanych. Toteż goal szedł za goalem. 22 i 23 min Kałuża 2 i 3 br., po przerwie 7 i 9 m. Chruściński 4 i 5 br., 22 min. Gintel 6 br., 40 m. Sperling z karnego 7 br. Crac. cała grała w tym dniu znakomicie. Znaczna poprawa u Kałuży we formie. Trening robi swoje, „polski król footb.” wraca powoli, ale widocznie do swej dawnej wyżyny. Jedna z jego główek po kornerze przypominała jego dawne, sławne czasy. jako soliści błyszczeli Gintel, Cikowski i Sperling. Skutecznie i racjonalnie grali Synowiec, Alfus, Chruściński i Zimowski. Z BB. odznaczyli się bramkarz (mimo 7 goali), Lubich w obronie i Kramer na pr. skrzydle. Z tym ostatnim miał Synowiec ciężką robotę. Reszta bądź zbyt młoda, bądźto za stara. Szczególny humor wzbudzali Reichel swoją dowcipną technika i „mocno gruby” środek ataku brakiem tejże. Sędziował spokojnie, ale niepewnie p. Rutkowski. – Boisko Jutrzenki.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 13 z 11 maja 1923


Przegląd Sportowy

Boisko Jutrzenki, obie drużyny w pełnych składach, Cracovia z Alfusem na prawej pomocy. - Zawody te jak zwykle zresztą zawody z BBSV., z początku interesowały nadzwyczajnie, bo gra była obustronnie kombinacyjna i otwarta, a piłka przenosiła się szybko z jednej połowy boiska na drugą. Większe szczęście sprzyjało Cracovii, która już w 12 min. zdobyła pierwszy punkt, strzelony pewnie przez Gintla z karnego, a w kilka minut później drugi, wypracowany ładnie przez Kałużę. Lecz po dwudziestu minutach walki gości ogarnia zmęczenie i przewaga Cracovii potęguje się coraz więcej. Atak białoczerwonych pracuje składnie, Chruściński współdziała dobrze ze Szperlingiem i wykłada mu ładne piłki, a Kałużę opuściła już chroniczna niemoc strzelania i ostre jego rzuty idą raz po razu na bramkę, zmuszając do roboty bramkarza Bielszczan. Atak białoczerwonych nareszcie zarzucił bezproduktywną hyperkombinację i poczyna strzelać z każdej dogodnej pozycji. Bielsko broni się dzielnie, a w defenzywie wyróżnia się lewy obrońca i w pomocy Reichel, gracz rutynowany, ale trochę stary i nieruchliwy. Przed pauzą zdobywa Cracovia jeszcze jedną bramkę, strzeloną przez Kałużę, który wpakował piłkę w siatkę, przepuściwszy ją obok wybiegającego bramkarza. W tym czasie opuszcza boisko Reyman III wskutek nadwerężenia ścięgna u prawej nogi, a białoczerwoni grają już odtąd aż do końca zawodów w dziesiątkę. Mimo tego po zmianie pól mają nad przeciwnikiem dalszą zupełną przewagę. W miejsce Reymana wchodzi do ataku Gintel i ofenzywa trwa nadal. Kałuża z Chruścińskim przeprowadzają kilka bardzo efektownych pociągnięć, owocem których są 2 dalsze bramki, zdobyte przez ostatniego. Pomoc Cracovii nie przepuszcza niemal przeciwnika poza połowę, a nawet Alfus spisuje się doskonale, likwidując lekko zakusy dwóch niebezpiecznych napastników Dycka i Stürmera. Gra toczy się niemal ciągle na polu karnem gości i wnet zdobywa Gintel nieuchronnym strzałem w prawy róg szóstą bramkę. Ostatni wreszcie punkt uzyskuje Cracovia z karnego, uderzonego przez Szperlinga. W ostatnich minutach pragną goście wypracować choćby honorowy punkt, jednak daremnie. Do strzału nie dopuszcza ich pomoc Cracovii i Fryc, który przez cały ciąg zawodów był niezdobytą twierdzą obronną. Rogów 7:1 dla Cracovii. Sędzia p. Rutkowski pełen najlepszych chęci, ale słaby.
L. K.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 19 (104) z 10 maja 1923 [1]


Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Cracovia święciła zasłużony tryumf nad słabym, chociaż ładnie grającym przeciwnikiem. Gra przez cały czas żywa, naogół otwarta, chociaż inicjatywa była bez przerwy w ręku miejscowych, którzy wjeżdżając wprost do bramki strzelali go ale.
Zaraz po zaczęciu obustronne żywe ataki. Cracovia powoli opanowuje pole i w 13' z karnego strzela Gintel pierwsza bramkę. Dalsza przewaga miejscowych; Kałuża w 22’ i 33’ strzela dalsze dwa punkty. Reyman III kontuzjowany opuszcza boisko i już nie wraca więcej. Po pauzie sytuacja się nie zmienia. Wypady gości mało niebezpieczne. W 7’ i 8’ strzela Chruściński dalsze 2 bramki. Kałuża schodzi z boiska kontuzjowany, lecz wnet wraca. Gintel przechodzi do ataku I w 21' uzyskuje dalszy punkt. Zwycięstwo zamyka Sperling, który wyzyskuje rzut kamy. Cracovia grała koncertowo. U gości beznadziejna linja pomocy i bramkarz. Rogów 7: 1 dla Cracovii. Sędziował p. Rutkowski, wydając szereg mylnych i zupełnie nieoczekiwanych rozstrzygnięć.
Źródło: Sport nr 51 z 9 maja 1923


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Względnie łatwe zwycięstwo odniosła „Cracovia“ nad „B. B. S. V.”, który tydzień zaledwie temu uległ „Wiśle” tylko 2:0. „Cracovia” grała bardzo dobrze — mimo, że nie wszyscy napastnicy byli dysponowani, a zwłaszcza lewy skrzydłowy. Liczne ataki, jakie waliły w bramko bielską przypominały dawne dobre czasy „Cracovii“, która kombinacyjną grą wzbudzała zachwyt zarówno swoich jak i obcych. Kilka bramek, zdobytych wspaniałemi kombinacyami nagrodziła liczne zebrana publiczność długotrwałą burzą oklasków. Wczorajsze zawody wykazały, że „Cracovia" grać umie i mimo, że i w tymi roku nie zdobędzie tytułu mistrza, jest bezsprzecznie najlepszą drużyną polską. Nieoficyalnym mistrzem zostanie na zawsze „Cracovia” — albowiem doskonalą grą swą potrafi, wywołać entuzyazm nawet u jej przeciwników.
„Cracovia” gra a nie kopie — oto powszechna opinia o białoczerwonych.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 100 z 8 maja 1923


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Znacznie mniej interesujące od poprzednich były zawody Cracovii z podstarzałym mocno mistrzem Bielska. Początkowo trzymali się Bielszczanie wcale dobrze, ale pierwszy karny, podyktowany przeciw nim i strzelony niezawodnie przez Gintla, zmienił zupełnie obraz gry. Cracovia zachęcona powodzeniem przystępuje do egzekuzyi, której z rezygnacyą przyglądać się musi B. B. S. V. Kałuża usposobiony lepiej niż zwykle, bo mniej egoistycznie, prowadzi napad, którego oba skrzydła pracują doskonale; Z ładnych cenie strzela Kałużą drugą a Chruściński trzecią bramkę. Kilka dobrych pozycyj nie wykorzystał ociężały i niezdecydowany pod. bramką napad Bielszczan. Po pauzie występuje Cracovia w dziesiątkę bez Rejmana a wkrótce potem schodzi z boiska Kałuża. Przewaga Cracovii jest mimo to tak widoczną że bez obawy porzuca Gintel swe stanowisko i przechodzi do napadu, przyczem nawet zdobywa jedną bramkę. Dalsze dwie bramki strzela Chruściński, kończy - znowu karnym — Sperling. Bramkarz B. B. S. V. obronił kilkakrotnie swe barwy od jeszcze dotkliwszej porażki, również Przeworski w bramce Cracovii miał swój dobry dzień. Sędzia p. Rutkowski przyczynił się do tak wysokiej klęski B. B. S. V. .
Źródło: Nowy Dziennik nr 97 z 8 maja 1923


Mecze sezonu 1923

Red Star Paryż 1923-01-01 Red Star Paryż - Cracovia 5:2  Sparta Kraków (1921) 1923-03-04 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Wisła Kraków 1923-03-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Wawel Kraków 1923-03-18 Wawel Kraków - Cracovia 1:0  Jutrzenka Kraków 1923-03-25 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:4  Aarhus GF 1923-04-01 Aarhus GF - Cracovia 4:2  Aarhus GF 1923-04-02 Aarhus GF - Cracovia 1:6  Helsingborgs IF 1923-04-04 Helsingborgs IF - Cracovia 4:1  Malmö FF 1923-04-06 Malmö FF - Cracovia 2:1  Helsingborg 1923-04-08 Hälsingborg - Cracovia 0:2  Sturm Bielsko 1923-04-15 Cracovia - Sturm Bielsko 12:0  BBSV Bielsko 1923-04-22 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1923-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1923-05-06 Cracovia - BBSV Bielsko 7:0  ŁKS Łódź 1923-05-20 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1923-05-21 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1923-05-27 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  Polska 1923-05-31 Cracovia - Reprezentacja Polski 2:4  Eintracht Lipsk 1923-06-16 Cracovia - Eintracht Lipsk 4:2  Eintracht Lipsk 1923-06-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Jutrzenka Kraków 1923-06-24 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:1  Czarni Lwów 1923-06-29 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Pogoń Lwów 1923-07-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1923-07-08 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Sturm Bielsko 1923-07-15 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Sparta Kraków (1921) 1923-07-29 Cracovia - Sparta Kraków 2:0  Makkabi Kraków 1923-08-12 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Resovia Rzeszów 1923-08-15 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:6  Diana Katowice 1923-08-19 Cracovia - Diana Katowice 7:2  Polonia Warszawa 1923-08-26 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1  Diana Katowice 1923-09-02 Diana Katowice - Cracovia 0:2  Pogoń Katowice 1923-09-08 Cracovia - Pogoń Katowice 6:0  FC Barcelona 1923-09-15 FC Barcelona - Cracovia 1:1  FC Barcelona 1923-09-16 FC Barcelona - Cracovia 7:1  Valencia CF 1923-09-18 Valencia CF - Cracovia 4:0  Valencia CF 1923-09-20 Valencia CF - Cracovia 4:2  Real Madryt 1923-09-22 Real Madryt - Cracovia 4:0  Real Madryt 1923-09-23 Real Madryt - Cracovia 4:2  Celta Vigo 1923-09-30 Celta Vigo - Cracovia 3:0  Celta Vigo 1923-10-01 Celta Vigo - Cracovia 3:1  Sevilla FC 1923-10-06 Sevilla FC - Cracovia 3:0  Sevilla FC 1923-10-07 Sevilla FC - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1923-10-21 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Warta Poznań 1923-10-28 Cracovia - Warta Poznań 8:4  Wawel Kraków 1923-11-04 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  1.FC Katowice 1923-11-18 Cracovia - 1.FC Katowice 3:1  Wisła Kraków 1923-11-25 Cracovia - Wisła Kraków 1:5  1.FC Katowice 1923-12-02 1.FC Katowice - Cracovia 2:2