1943-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 3:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

przerwany przy stanie 0:0, walkower


Herb_Cracovia


pilka_ico
okupacyjne mistrzostwa Krakowa grupa finałowa
stary stadion Garbarni, niedziela, 17 października 1943, 15:00

Cracovia - Wisła Kraków

3
:
0Herb_Wisła Kraków


Skład:
Pawłowski
Gędłek
Czech
Boczarski
E. Jabłoński
Żuwała
Bartyzel
Zbroja
Młynarek
Szeliga
Bobula

Sędzia: Tadeusz Mitusiński

Skład:
Jurowicz
Filek
Szatkowski
Jezierski
Legutko
Waśko
Rupa
Gracz
Woźniak
Mordarski
Cisowski.Znaczenie meczu

Mecz decydujący o okupacyjnym mistrzostwie Krakowa.

Opis meczu

Kilka minut przed końcem meczu obrońca Wisły Tadeusz Waśka wybił ręką piłkę sprzed pustej bramki. Sędzia podyktował rzut karny dla Cracovii. Zawodnicy Wisły rzucili się na sędziego szarpiąc go. W obronie sędziego stanęli piłkarze Cracovii. Wówczas na boisko wtargnęli kibice Wisły bijąc sędziego i zawodników Pasów. Kibice Cracovii nie pozostali bierni. Bójki przeniosły się aż na Rynek Podgórski. Bito się nawet pod siedzibą dowództwa SS i policji. Na szczęście kibice nie ponieśli konsekwencji (mecze piłki nożnej były zakazane w okupowanej Polsce) bo komendantem był tam Mitshke przedwojenny zawodnik Vienny FC.
"A kibice. Na całym świecie sa tacy sami. Niech się biją" - miał powiedzieć.

Źródło: Marek Pampuch, Pany 1906-2006. Jubileusz 100-lecia KS Cracovia

Sędzia o meczu

"Sędzia został narażony na kalectwo, a nawet śmierć, z rąk szowinistycznego, pijackiego motłochu, gdyż kierownictwo drużyny TS "Wisła" nie zapewniło mu odpowiedniej ochrony."

Źródło: sprawozdanie Tadeusza Mitusińskiego

Decyzja kolegium sędziów

"W związku z ekscesami na zawodach KS "Cracovia" - TS "Wisła" w dniu 17 października 1943 r. gdzie zostali czynni obrażeni względnie słownie znieważeni członkowie kolegium sędziów, a to ob. Tedeusz Mitusiński, Władysław Michalik i Aleksander Zdybalski, na posiedzeniu wydziału spraw sędziowskich w dniu 20 października 1943 r. postanowiono aż do odwołania nie obsadzać żadnych zawodów piłkarskich, w których bierze udział TS "Wisła", przez członków tutejszego wydziału"

Źródło: pismo Stanisława Jesionki, przewodniczącego i Aleksanda Wodki, sekretarza kolegium sędziów piłkarskich, do władz TS "Wisła"

Konsekwencje meczu

  • walkower 3:0 na korzyść Cracovii;
  • ukaranie TS "Wisła" grzywną pieniężną 500 zł;
  • dla Władysława Żaka, kierownika drużyny Wisły - całkowite pozbawienie uprawnień dopełnienia tej funkcji - za spowodowanie opuszczenia przez drużynę boiska przed zakończeniem meczu;
  • dla zawodnika Wisły Mieczysława Gracza - całkowita dyskwalifikacja za kopnięcie sędziego i prowokacyjne zachowanie przez cały czas spotkania.