1954-11-14 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Tadeusz Parpan
pilka_ico
I liga , 18 kolejka
Kraków, niedziela, 14 listopada 1954, 12:00

Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź

1
:
1

(1:1)Herb_ŁKS Łódź

Trener:
Władysław Król
Skład:
W. Pajor
Mazur
Kaszuba
Skrzat
Wapiennik
M. Kolasa
Gołąb
Dudoń
Radoń
Kasprzyk
Wawrzusiak

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Alfons Cober z Katowic (Stalinogrodu)
Widzów: 25 000

bramki Bramki

Gołąb (44’)
0:1
1:1
Soporek (15')
Skład:
Kłaczek
Stusio
Wlazły
Baran
W. Jańczyk
Koźmiński
Jezierski
H. Pilarski
J. Kokot
Soporek
Kubocz

Ustawienie:
3-2-5Opis meczu

"Ofiarność przeciwko technice
czyli jak krakowskie Ogniwo uzyskało remis z Włókniarzem" -
Przegląd Sportowy

Ofiarność przeciwko technice
czyli jak krakowskie Ogniwo uzyskało remis z Włókniarzem

Widzów ok. 30 tys.

Półgodzinny koncert Włókniarzy, a zwłaszcza ich linii popisowej - napadu zjednał im uznanie widowni, która znów zjawiła się w komplecie mocno naszpikowanym przybyszami z Łodzi. Dawali oni znać o sobie właśnie wtedy kiedy pod silnym uderzeniem łodzian zatrzeszczały linie defensywne Ogniwa, że nawet tak rutynowani zawodonicy jak Kaszuba, Mazur Kolasa zupełnie stracili głowę.
Doszło do tego, że po ładnym rajdzie Kubocza i po dobrym jego dośrodkowaniu Soporek nie atakowany przez nikogo główkował spokojnie do bramki Pajora, a gdy piłka odbila się od słupka, łodzianin z najwyższą łatwością z bliska skierował ją do siatki. Było to w 15 min. gry.
W następnych 15 min. znów falowe i składne ataki łodzian mocno zagrażały bramce Ogniwa. Zawodnicy krakowscy przegrywali z reguły każdy pojedynek startowy, nie panowali nad piłką, podczas gdy Włókniarze imponowali pomysłowością akcji, składnością podań i ciągiem wprzód, Na minutę przed końcem pierwszej połowy, jeden z nielicznych wypadów gospodarzy zaskoczył obronę łódzką, Wawrzusiak „zamarkował" strzał i podał sprytnie i wyjątkowo dokładnie do środka. Kłaczek był bezradny wobec bliskiego i dobrze mierzonego strzału Gołąba. Była to bodajże jedyna udana akcja prawoskrzydłowego Ogniwa.
W drugiej części meczu Ogniwo rzuciwszy na szalę niesłychaną ofiarność i dużo większą dozę bojowości zniwelowało przewagę techniczną przeciwnika. Wówczas to jeden z weteranów naszych boisk lewy obrońca Włókniarza Baran i jego najbliższy partner, a zarazem jeden z najmłodszych liniowców — Wlazły, błysnęli wielką formą.

Trzy razy pod bramką miejscowych zaistniały takie sytuacje, że zwolennicy Ogniwa zamykali oczy i gdy je po kilku sekundach otwierali dziwili się, że piłka nie trzepocze w siatce. Wynik meczu jednak się nie zmienił.
(sh)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 94 z 15 listopada 1954 [1]


"Bramki na wagę złota" -
Dziennik Polski

Bramki na wagę złota

Nierówna jest bramka bramce. Mowa oczywiście nie o bramkach do których się strzela. Jedna bramka więcej, jedna bramka mniej nie boli tak na początku sezonu, jak jedna więcej lub mniej - teraz! Co np. dałoby Ogniowo krakowskie, aby w meczu z Włókniarzem strzelić jedną więcej lub dostać jedną mniej - bramkę. Przecież przy takiej "kombinacji" oba punkty, a nie (tylko) jeden zasiliłyby skromny nasz stan posiadania.

Wlazły - to za mało
Niemniejsze znaczenie miał każdy punkt i dla Włókniarza łódzkiego pretendującego poważnie, chyba po raz pierwszy w swojej historii, do tytułu mistrza Polski. Łodzianie zmontowali w tym roku doskonały zespół, któremu zarzucić można tylko jedno: za mało... łodzian. Za mało, bo właściwie tylko pomocnik Jańczyk i stoper Wlazły. Ten drugi, zaledwie 19 letni chłopak zapowiada się doskonale i wraz ze starszym o lat... 20 lewym obrońcą Baranem (kandydat do łódzkiej MRN!) stanowił dla krakowian zaporę nie do przebycia.
- Wlazły to jeden z naszych wychowanków, których niestety liczba maleje - przedstawia go trener Włókniarza i jego b. wieloletni zawodnik Wł. Król - Co który lepiej się zapowiada, "odpływa" z Łodzi zasilając koła w innych miastach. Ostatnio zauważyłem taką wędrówkę do Szczecina.
Czyli - wyciągając wniosek ze słów trenera Króla - polityka piłkarska półmilionowej Łodzi, mimo sukcesów tamtejszego ligowca, jest dalej niewłaściwa: nawet mając już talenty piłkarskie, nie umie się ich utrzymać i uzupełnia się w sposób sztuczny skład łódzkiego Włókniarza.
Było smętnie...
W każdym bądź razie nawet taki "importowany" Włókniarz jest pupilkiem Łodzi, o czym np. świadczyła 2-tysięczna liczba przybyłych na mecz kibiców z przewodniczącym zarządu gł. ZZ Włókniarzy posłem Krzywańskim na czele.
Powodów jednak do radości mieli mało - jedna jedyna, zdobyta w 15 minucie przez Soporka bramka, Włókniarz, drużyna wyrównana, dysponująca pięciu niebezpiecznymi napastnikami, lepsza bezwzględnie od Ogniwa, nie potrafiła się zdobyć na więcej bramek. Co gorsze: tuż przed przerwą dała sobie strzelić (przez Gołąba) wyrównującego gola.
- Psiakość, jedna bramka! - biadali łodzianie

- Psiakość, jednak bramka - wspominali krakowianie
JAN ROTTER
Źródło: Dziennik Polski nr 273 (3358) z 16 listopada 1954 [2]