1954-05-30 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 2:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
M. Jabłoński, Szewczyk
pilka_ico
I liga , 6 kolejka
Kraków, niedziela, 30 maja 1954

Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa

2
:
3

(0:3)Herb_Gwardia Warszawa

Trener:
Edward Brzozowski
Skład:
W. Pajor (32' L. Michno)
Słaboszowski (25' Gołąb)
Kaszuba
Glimas
Mazur
M. Kolasa
Mach
Rajtar
Radoń
Kasprzyk
Wawrzusiak

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Wiktor Koczy z Katowic
Widzów: 12 000

bramki BramkiWawrzusiak (68')
Wawrzusiak (74')
0:1
0:2
0:3
1:3
2:3
Wiśniewski (1')
Baszkiewicz (30')
Hachorek (43')
Skład:
Stefaniszyn
S. Markowski
Z. Maruszkiewicz
Ochmański
Hodyna
Zientara
J. Olszewski (46' Jazłowiecki)
A. Brzozowski
Hachorek
R. Wiśniewski
Baszkiewicz

Ustawienie:
3-2-5Cracovia gra w dziesiątkę od 46' (schodzi Rajtar)
Wg PS zmiennikiem Pajora był Kościołek

Opis meczu

"Ogniwu Kraków w meczu z Gwardią Warszawa szło lepiej w dziesiątkę" -
Przegląd Sportowy

Ogniwu Kraków w meczu z Gwardią Warszawa szło lepiej w dziesiątkę

Widzów ok. 15.000.

Wprost tragicznie przedstawiała się sytuacja dla Ogniwa w drugiej połowie gry. Pa przerwie nie pojawił się bowiem na boisku Rajtar (odnowił się mu poprzednia kontuzja). Nie wrócił również do gry Pajor, który przy stanie 2:0 (także na skutek odnowienia się kontuzji) ustąpi miejsca rezerwowemu. A ponieważ już uprzednia dokonano wymiany Słaboszewskiego na Gołąba, drużyna krakowska musiała grać w dziesiątkę. W dodatku z balastem trzech straconych bramek i przy bezlitosnym obnażeniu wszystkich błędów i braków przez przeciwnika.
Spośród niedopuszczalnej, jak na drużynę ligawą, ilości błędów drużyny krakowskiej specjalnie rzucały się w oczy te, które doprowadziły bezpośrednio da utraty bramek.
Pierwsza z nich padła już w 15 sek. gry, przy czym Słaboszewski przegrał pojedynek biegowy z Baszkiewiczem, Kaszuba zaś stał jak wrośnięty w ziemię zamiast startować do skrzydłowego Gwardii, który wyszedł z piłką na wolne pole i strzelił na bramkę. Pika trafia w poprzeczkę i wówczas to... kilku zawodników Ogniwa przyglądała się jak Wiśniewski spokojnie doszedł do odbitej od poprzeczki piki i splasował ją obok Pajora do siatki.
W kilkanaście minut potem Hachorek prostopadle wystawił Baszkiewicza znów powtórzyła się historia z przegranym pojedynkiem biegowym (Mazur i Glimas) oraz z wrośnięciem w ziemię Kaszuby i Pajora. Niewiele więcej zmieniły się okoliczności przy utracie trzeciej bramki, tylko że wówczas zamiast Pajora grał już Kościołek, a Słaboszewskiego zastąpił dziecinnie bezradny na tej pozycji Gołąb.
Na dobro drużyny krakowskiej trzeba zapisać jednak to, że w drugiej połowie wykazała się ona wielką ambicją, doprowadzając do otwartej i wyrównanej gry. Ale tu stwierdzić trzeba, że przeciwnik mocno zwolnił tempo i grał jak to się mówi z wynikiem w kieszeni. Dopiero po stracie dwóch bramek „ocknął się”, ale warszawiakom brakowało już tchu i mecz skończyli mocno wyczerpani.

Stąd dwa różne okresy gry. Pierwszy, kiedy w Gwardii widzieliśmy drużynę imponującą szybkimi zaskakującymi zagraniami, celowością i dokładnością podań, siłą przebojową i zdecydowaniem. Drugi okres gry mocno zaciemnił te zalety. Stefaniszyn, który w pierwszej połowie rzadko stykał się z piłką, w drugiej połowie źle obliczył wybieg i stał się pośrednim sprawcą drugiej bramki. Maruszkiewicz, który trzymał w szachu całą trójkę przeciwnika, pod koniec zawodów walił daleko na aut, aby nabrać tchu. Hodyra i Zientara, grający w razie potrzeby rolę 6 i 7 nawet napastnika, pa przerwie przegrał zbyt wiele paojedynków. U pokonanych zadowolił jedynie Glimas i Kolasa.
(St. H.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 46 z 31 maja 1954 [1]