4-5-1

"Otarli sio o wielki wstyd" -
Gazeta Wyborcza

Otarli sio o wielki wstyd

Cracovia była bliska kompromitacji w Kobylinie w starciu z czwarto ligowym Piastem. Podopieczni Oresta Lenczyka potrzebowali 120 minut i rzutów karnych, by awansować do 1/8 finału Pucharu Polski.

Nie przestraszymy się krakowian. Miasto żyje tym wydarzeniem, ale dla nas to będzie normalny mecz, a nie jakiś festyn - przekonywał przed spotkaniem Tomasz Kempiński, napastnik Piasta. W Kobylinie 2,5-tysięczna publika bawiła się w najlepsze długo przed pierwszym gwizdkiem, a koło stadionu stanęły stragany z pamiątkami, balonami i jedzeniem. Trener Lenczyk nie zepsuł gospodarzom wielkiego święta. Wystawił skład na miarę meczów w ekstraklasie, w którym zabrakło jedynie Marcina Cabaja oraz Arkadiusza Barana. Obydwaj doświadczeni zawodnicy byli już w tym sezonie kapitanami zespołu. Szkoleniowiec zdecydował się na eksperyment i na prawej obronie dał szansę Pawłowi Sasinowi. Przyjezdni od początku ruszyli na bramkę defensywnie nastawionego Piasta. Gospodarze grali jednak bez kompleksów, bardzo ofiarnie, a gdy tylko nadarzała się okazja, próbowali zaskakiwać Łukasza Mer-dę. Pierwszy celny strzał w spotkaniu oddal Michał Rejek, który zdobył już gola w meczu z Zagłębiem Lubin w pierwszej rundzie rozgrywek. Cracovia atakowała, ale nie miała pomysłu na sforsowanie obrony Piasta. Podopieczni trenera Lenczyka grali twardo, po jednym ze starć boisko opuścił pomocnik Mariusz Niedbała (w ubiegłym sezonie był rezerwowym w Sandecji Nowy Sącz).

W 34. minucie spełnił się sen gospodarzy. 24-letni Kempiński, na co dzień student poznańskiej AWF, do-padł do piłki w polu karnym, a Łukasz Derbich go powalił. Sędzia wskazał na jedenasty metr. Rzut kamy wykorzystał poszkodowany. Kibice Cracovii wstrzymali oddechy, a piłkarze ruszyli do ataku. W poprzeczkę uderzył Łukasz Derbich, bliski pokonania bramkarza rywali był Dariusz Kłus, ale do przerwy wynik pozostawał sensacyjny.

Siedzący na ławce rezerwowych Cabaj musiał przypomnieć sobie sezon 2004/2005, gdy krakowianie prze-padli w Pucharze Polski po porażce 1:2 z czwartoligowym Skalnikiem Gracze (to jedyny zawodnik z obecnego składu, który brał udział w feralnym spotkaniu). Poirytowany szkoleniowiec Cracovii ściągnął z boiska Dariusza Pawlusińskiego i Michała Golińskiego, ale zły sen Cracovii trwał. W 59. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Polczak. Kilkanaście sekund po tym, jak obrońca opuścił boisko, Cracovię przed wielką kompromitacją uratowała poprzeczka.

- Młodzi mają to do siebie, że grają ambitnie, ale w decydujących momentach może zabraknąć im umiejętności - mówił przed meczem Lenczyk. W Kobylinie szkoleniowiec chwycił się brzytwy i wprowadził Konrada Cebulę, Mariusza Sachę oraz Mateusza Klicha. Miał jednak nosa, bo w 73. minucie ostatni ze zmienników strzałem głową z kilku metrów uratował Cracovię od kompromitacji.

Po stracie gola gospodarze murowali bramkę, wybijali piłkę, a sędzia doliczył aż 5 minut do regulaminowego czasu gry. W dogrywce krakowianie także mieli miażdżącą przewagę, a liczba zawodników w obydwu zespołach wyrównała się, bo poza boiskiem lekarze opatrywali Krzysztofa Kendzię. W109. minucie gospodarzy uratował jeden z obrońców, który wybił piłkę z linii bramkowej Później Piast postawił wszystko na jedną kartę - kontrataki były coraz śmielsze. Świetną sytuację miał Kempiński, który ograł kilku rywali w polu karnym, ale uderzył zbyt słabo. Po chwili kolejną okazję zmarnował Marcin Kurzawa.

O awansie Cracovii do 1/8 finału rozgrywek rozstrzygnęły rzuty karne. Merda obronił strzały Kempińskiego i Nowickiego, a wszyscy krakowianie trafiali do siatki gospodarzy.
Szymon Opryszek
Źródło: Gazeta Wyborcza 24 września 2009

"„Pasy” awans zawdzięczają Merdzie" -

„Pasy” awans zawdzięczają Merdzie

W Kobylinie w meczu 1/16 piłkarskiego Pucharu Polski było o krok od sensacji. IV-ligowy Piast uległ ekstraklasowej Cracovii dopiero w karnych 2-4. Po 120 minutach gry było 1-1.

Na trybunach komplet, ponad 3 tys. widzów. Większość kibiców wyposażona była w trąbki, toteż na stadionie tumult był niebywały. Trener Orest Lenczyk dokonał jednej zmiany w porównaniu z ostatnim meczem ligowym z Ruchem Chorzów: do gry po kontuzji wrócił Goliński, a na ławce rezerwowej zasiadł A. Baran.

Od pierwszy minut uwidoczniła się przewaga Cracovii. Gospodarze grali schowani za podwójną gardą, licząc tylko na kontry. Z przewagi „Pasów” nic jednak nie wynikało, brakowało szybkich akcji, celnych strzałów. W18 min bliżsi strzelenia gole byli gospodarze: Kendzia z bliska główkował tuż obok słupka W 34 min w polu karnym faulowany był przez Derbicha Kempiński. Poszkodowany z 11 metrów zmylił bramkarza, strzelił w środek bramki i w Kobylinie zapachniało sensacją. Dopiero po stracie gola „Pasy” energiczniej zaatakowały, w 34 min po strzale z wolnego Derbicha piłka odbiła się od poprzeczkę.

Po przerwie „Pasy” zaatakowały. Strzał Matusiaka z kąta wybronił Sadowski. W 59 min drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną otrzymał Polczak. Z wolnego z 18 m strzelał Rejek i piłka trafiła z poprzeczkę bramki Merdy. W 65 min Lenczyk wprowadził na boisko Klicha i była to udana zmianą bo młody pomocnik Cracovii efektowną „główką” trafił w samo „okienko”. W 83 min bliski zdobycia gola był Wasiluk, oddał bardzo mocny strzał z wolnego, ale znakomicie interweniował bramkarz Sadowski. Sędzia doliczył aż 6 minut, ale w tym czasie gol nie padł. W dogrywce przeważała Cracovią gospodarze tylko bronili się, licząc na jakąś kontrę. Emocje były w 108 min, najpierw Kurzawa pomylił się o centymetry, a po drugiej stronie Biernat wybił piłkę z linii bramkowej po błędzie bramkarza Sadowskiego.

Karne! Na bohatera wyrósł Merdą który obronił strzały Kempińskiego i Nowickiego Z Cracovii celnie strzelali Matusiak, Wasiluk, Klich i Derbich. „Pasy” wygrały w karnych 4-2, ale zagrały słabo, bez wyrazu. Z taką grą trudno będzie o punkty w sobotnim meczu w Białymstoku.

- Nie zagraliśmy dobrego meczu. Szwankowała płynność w grze, stworzyliśmy za mało sytuacji bramkowych. Gospodarze nastawili się na grę na kontrę, zdobyli gola po karnym, a my od 59 minuty graliśmy w dziesiątkę. Na szczęście udało się nam wyrównać, w dogrywce już dominowaliśmy, ale bez efektu. W karnych wygraliśmy pewnie 4-2, brawa dla Merdy za obronę dwóch jedenastek - powiedział nam n trener Cracovii Marek Wleciałowski.
AS
Źródło: Dziennik Polski września 2009

Mecze sezonu 2009/10

CF Monterrey 2009-07-05 CF Monterrey - Cracovia 2:0  Przebój Wolbrom 2009-07-08 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2009-07-11 Cracovia - Bruk-Bet Nieciecza 2:0  Okocimski Brzesko 2009-07-11 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:1  Hutnik Kraków 2009-07-15 Cracovia - Hutnik Kraków 5:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-07-15 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2009-07-18 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Zagłębie Sosnowiec 2009-07-18 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 2009-07-22 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:0  GKS Katowice 2009-07-25 Cracovia - GKS Katowice 3:0  Śląsk Wrocław 2009-08-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2009-08-07 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:6  Legia Warszawa 2009-08-15 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Lech Poznań 2009-08-23 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Korona Kielce 2009-08-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2009-09-05 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2009-09-12 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Ruch Chorzów 2009-09-19 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Piast Kobylin 2009-09-23 Piast Kobylin - Cracovia 1:1 k.2:4  Jagiellonia Białystok 2009-09-26 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2009-10-02 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:1  Korona Kielce 2009-10-10 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2009-10-17 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Odra Wodzisław Śląski 2009-10-25 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 1:0  GKS Bełchatów 2009-10-30 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 0:1  Cracovia_herb 2009-11-04 Cracovia - Cracovia (ME) 1:2  Polonia Warszawa 2009-11-07 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 2009-11-14 Ruch Chorzów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 2009-11-22 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2009-11-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2009-11-28 Cracovia - Piast Gliwice 3:2  Śląsk Wrocław 2009-12-05 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Lechia Gdańsk 2009-12-12 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 2010 Trening Noworoczny  Polonia Bytom 2010-01-20 Polonia Bytom - Cracovia 3:0  Zagłębie Sosnowiec 2010-01-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:6  Resovia Rzeszów 2010-02-03 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  FK Chimki 2010-02-10 Cracovia - FK Chimki 0:0  Slovan Liberec 2010-02-13 Cracovia - Slovan Liberec 2:0  Skonto Ryga 2010-02-14 Skonto Ryga - Cracovia 1:0  Dynamo Kijów U-21 2010-02-19 Dynamo Kijów U-21 - Cracovia 1:0  Urał Jekaterynburg 2010-02-20 Urał Jekaterynburg - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2010-02-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  GKS Katowice 2010-02-27 Cracovia - GKS Katowice 4:0  Lech Poznań 2010-03-06 Lech Poznań - Cracovia 3:1  Korona Kielce 2010-03-13 Cracovia - Korona Kielce 3:0  Arka Gdynia 2010-03-19 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 2010-03-27 Cracovia - Ruch Chorzów 1:4  Jagiellonia Białystok 2010-04-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Zagłębie Lubin 2010-04-09 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 2010-04-15 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Zagłębie Sosnowiec 2010-04-15 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2010-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Odra Wodzisław Śląski 2010-04-27 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 1:0  GKS Bełchatów 2010-04-30 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Polonia Warszawa 2010-05-07 Cracovia - Polonia Warszawa 1:2  Wisła Kraków 2010-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2010-05-15 Piast Gliwice - Cracovia 0:1