Mecz następnego dnia:

2009-10-18 Polonia Bytom (ME) - Cracovia (ME) 2:3

"Eksplozja błędów i niemocy" -

Eksplozja błędów i niemocy

EKSTRAKLASA. Bytomianie wykorzystali zatrważająco marną grą „Pasów" po przerwie. Wśród krakowian nie zawiódł tylko Marcin Cabaj.

Przed meczem trener Orest Lenczyk mówił, że po niezłym sparingu w Kielcach oczekuje zwyżki formy zespołu. Nic takiego nie nastąpiło. W sobotę w Sosnowcu mieliśmy natomiast eksplozję błędów i niemocy całego - z wyjątkiem Marcina Cabaj a - zespołu krakowskiega „Pasy” swoją kiepską postawą ułatwiły zadanie Polonii z Bytomią która zainkaso-wała zasłużenie trzy punkty.

To był pojedynek o dwóch obliczach. Do przerwy nie widać było wielkiej różnicy między „Pasami” a zajmującą 3. miejsce w tabeli Polonią. Krakowianie prezentowali się przyzwoicie, ich gra w strefie środkowej była w miarę poukładaną dość solidne wrażenie przez ponad 40 minut robiła obrona Pierwsza groźnie zaatakowała Cracovia; w 7 min Michał Goliński mocno strzelił z dystansu, Wojciech Skaba wybił piłkę w bok, w pole karne na 6. metr natychmiast ostro dośrodkowa! Dariusz Pawlusiński, a Radosławowi Matusiakowi zabrakło kilku centymetrów, by wepchnąć piłkę do siatki. Groźnie było pod bramką „Pasów” w 12 min, po wolnym Marka Bażika główkował debiutant Piotr Kulpaka (zastąpił z powodzeniem kontuzjowanego Adriana Klepczyńskiego, nie przegrał ani jednego pojedynku z Matusiakiem), ale Cabaj piłkę wyłapał. Potem dwa razy próbował strzelać z dystansu Pawlusiński, w obu przypadkach piłka szybowała obok słupka.

Niezła gra Cracovii została w 34 min ukoronowana bramką, zdobył ją strzałem „na raty” Mariusz Sacha - to jego drugi gol w kolejnym meczu ligowym. I znowu, jak w poprzednich meczach, krakowianie po zdobyciu bramki oddali inicjatywę rywalowi, Polonia stopniowo uzyskiwała przewagę i w 42 min doprowadziła do wyrównania po świetnej centrze Bażika z kornera i efektownej „główce” Grzegorza Podstawka - To moja piąta bramka w sezonie, czwarta zdobyta głową. Na treningu wielokrotnie ćwiczymy to zagranie - mówił po meczu Podstawek. W drugich 45 minutach oglądaliśmy na boisku jakby dwa inne zespoły. Krakowianie całkowicie stracili koncept gry. Piłkarze linii środkowej cofnęli się na swoją połowę, nikt nie umiał wyprowadzić piłki. Mnożyły się indywidualne popisy, kiedy aż prosiło się, by zagrać piłkę do partnera Poloniści, widząc słabość rywala ruszyli do ataków, byli szybsi, lepiej zorganizowani. W 48 min, znowu po centrze Bażiką Podstawek strzelał z 10 metrów, z kąta ale Cabaj końcami palców wybił piłkę na róg. W 55 min na boisku w miejsce niewidocznego Michała Golińskiego pojawił się Arkadiusz Baran. Ale to pomocnik defensywny - czy nie był to sygnał, że Cracovia myśli o obronie remisu? A goście parli do wygranej. Gdy z boiska musiał zejść narzekający na uraz mięśnia Podstawek, zastąpił go inny napastnik Michał Zieliński; trener Jurij Szatałow wprowadził do gry jeszcze jednego ofensywnego gracza Piotra Trzeciaka Sygriałem, że, ,Pasy” mogą mieć olbrzymie problemy z uratowaniem remisu była sytuacja z 68 min: Tomasz Nowak ograł dwóch krakowskich defensorów, mocno strzelił, Cabaj sparował piłkę na róg.

Potem nastąpiło pięć minut niezłej gry krakowian. Po centrze Łukasza Derbicha główkował Pawlusiński, ale za słabo, by pokonać Skabę. W 77 min Derbich zdecydował się na strzał z ponad 30 metrów, mocno uderzona piłka sprawiła kłopoty bramkarzowi gości, odbił ją przed siebie, ale Matusiak i Sacha nie zdążyli z dobitką. Ostatnie minuty to dominacja Polonii. Strzelał z 14 metrów Marcin Radzewicz, trochę za mało precyzyjnie, by pokonać Cabaja Dwie minuty później po centrze Zielińskiego Bażik nie zdołał z 5 metrów skierować piłki do siatki. Trzy minuty potem było już jednak 2-1 dla Polonii po samobójczym strzale Piotra Polczaka.. Piłkę z wolnego dośrodkowa! w pole karne precyzyjny w sobotę Bażik. By! to już ósmy gol stracony w tym sezonie przez „Pasy” po stałych fragmentach gry! Po tym ciosie Cracovia nie zdołała się już podnieść, choć na boisku, -w 83 min, pojawił się drugi nominalny napastnik Jakub Grzegorzewski.

Smutny mecz dla Cracovii i garstki jej kibiców w Sosnowcu. Jedynym zawodnikiem, do którego nie można wnosić żadnych pretensji, jest bramkarz Cabaj. Pozostali zawodnicy, grający jeszcze w miarę poprawnie w pierwszych 45 minutach, w drugiej odsłonie popełniali błąd za błędem. Nie było w zespole liderą graczą który swoją postawą poderwałby kolegów do walki. W zespole zapanował marazm, apatia.

- Jak tak dalej pójdzie, to Cracovia będzie głównym kandydatem do spadku - przyznał bez ogródek na konferencji prasowej Orest Lenczyk.

Możną nawet trzeba postawić pytanie - czy graczy krakowskich nie stać na lepszą grę? Przecież nie raz ci zawodnicy, nawet w tym sezonie, choćby w meczach z Lechem, czy Legią pokazali, że po trafią jednak grać w piłkę, że ni brakuje im serca waleczności.
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski 19 października 2009

Mecze sezonu 2009/10

CF Monterrey 2009-07-05 CF Monterrey - Cracovia 2:0  Przebój Wolbrom 2009-07-08 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2009-07-11 Cracovia - Bruk-Bet Nieciecza 2:0  Okocimski Brzesko 2009-07-11 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:1  Hutnik Kraków 2009-07-15 Cracovia - Hutnik Kraków 5:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-07-15 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2009-07-18 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Zagłębie Sosnowiec 2009-07-18 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 2009-07-22 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:0  GKS Katowice 2009-07-25 Cracovia - GKS Katowice 3:0  Śląsk Wrocław 2009-08-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2009-08-07 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:6  Legia Warszawa 2009-08-15 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Lech Poznań 2009-08-23 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Korona Kielce 2009-08-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2009-09-05 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2009-09-12 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Ruch Chorzów 2009-09-19 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Piast Kobylin 2009-09-23 Piast Kobylin - Cracovia 1:1 k.2:4  Jagiellonia Białystok 2009-09-26 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2009-10-02 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:1  Korona Kielce 2009-10-10 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2009-10-17 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Odra Wodzisław Śląski 2009-10-25 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 1:0  GKS Bełchatów 2009-10-30 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 0:1  Cracovia_herb 2009-11-04 Cracovia - Cracovia (ME) 1:2  Polonia Warszawa 2009-11-07 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 2009-11-14 Ruch Chorzów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 2009-11-22 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2009-11-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2009-11-28 Cracovia - Piast Gliwice 3:2  Śląsk Wrocław 2009-12-05 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0  Lechia Gdańsk 2009-12-12 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 2010 Trening Noworoczny  Polonia Bytom 2010-01-20 Polonia Bytom - Cracovia 3:0  Zagłębie Sosnowiec 2010-01-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:6  Resovia Rzeszów 2010-02-03 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  FK Chimki 2010-02-10 Cracovia - FK Chimki 0:0  Slovan Liberec 2010-02-13 Cracovia - Slovan Liberec 2:0  Skonto Ryga 2010-02-14 Skonto Ryga - Cracovia 1:0  Dynamo Kijów U-21 2010-02-19 Dynamo Kijów U-21 - Cracovia 1:0  Urał Jekaterynburg 2010-02-20 Urał Jekaterynburg - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2010-02-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  GKS Katowice 2010-02-27 Cracovia - GKS Katowice 4:0  Lech Poznań 2010-03-06 Lech Poznań - Cracovia 3:1  Korona Kielce 2010-03-13 Cracovia - Korona Kielce 3:0  Arka Gdynia 2010-03-19 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 2010-03-27 Cracovia - Ruch Chorzów 1:4  Jagiellonia Białystok 2010-04-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Zagłębie Lubin 2010-04-09 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 2010-04-15 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Zagłębie Sosnowiec 2010-04-15 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2010-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Odra Wodzisław Śląski 2010-04-27 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 1:0  GKS Bełchatów 2010-04-30 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Polonia Warszawa 2010-05-07 Cracovia - Polonia Warszawa 1:2  Wisła Kraków 2010-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2010-05-15 Piast Gliwice - Cracovia 0:1