Zygmunt Kamiński

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Kamiński
Zygmunt Kamiński.jpg
Informacje ogólne
Imię i nazwisko Zygmunt Kamiński
Data urodzenia 1915
Zmarły 28 września 1936, Gorlice
Pseudonim Gorlicki
Sezony w Cracovii
Sezon W/G/A
1934/35
1935/36
Kluby
Lata Klub W/G/A
ŚKH Katowice
Cracovia Flaga POL.png

W/G/A - wystepy/gole/asysty


Zygmunt Kamiński grał pod pseudonimem Gorlicki- hokeista. Zginął tragicznie 1936 r..

Informacje o śmierci Zygmunta Kamińskiego

"Zygmunt Kamiński" -
Cracovia

Zygmunt Kamiński

Relacja z meczu w biuletynie Cracovia cz.1
Relacja z meczu w biuletynie Cracovia cz.2
Drużyna nasza hokejowa poniosła bolesną stratę. Dnia 28 września zginął tragiczną śmiercią w zakładach przemysłowych swego ojca w Gorlicach Zygmunt KAMIŃSKI. czołowy nasz hokeista, grywający stale na prawym skrzydle w drugim ataku I. drużyny pod pseudonimem Gorlicki.

Karierę hokejową rozpoczął w studenckiej drużynie w Gorlicach, skąd pochodził. W czasie swego jednorocznego pobytu w Katowicach wstąpił do Śląskiego Klubu Hokejowego, stając się najlepszym graczem i zdobywając puchar za największą ilość bramek strzelonych w sezonie 1933/34.

Wstępując na wyższą Szkołę Techniczną w Krakowie przeniósł się do Cracovii, gdzie stał się od pierwszego meczu członkiem I, drużyny, stanowiącym poważne wzmocnienie drugiego ataku na prawym skrzydle. Najlepszy swój okres miał w przedostatnim sezonie, podczas ostatnich mistrzostw Polski we Lwowie i podczas naszego pamiętnego pobytu w Berlinie, gdzie strzelił dla nas wyrównującą bramkę Reprezentacji Niemiec. W tym samym sezonie był podporą reprezentacji szkół średnich Krakowa, która zdobyła mistrzostwo Polski szkół średnich we Wilnie.

W Cracovii grał przez ostatnie dwa sezony prawie wszystkie mecze, będąc na jej każde zawołanie, zawsze dyscyplinowany. sportowo wyrobiony, ambitny o świetnych warunkach fizycznych, rokował najlepsze nadzieje na przyszłość. Najlepszym tego dowodem, że przebywając na własny koszt na zeszłorocznym obozie przedolimpijskim w Katowicach został dopuszczonym do wspólnych treningów grupy olimpijskiej i rozegrał kilka meczy w drużynach przygotowawczych.

W Cracovii rozegrał 21 meczy, to jest tyle, wiele liczył lat, gdy zginął znacznie przedwcześnie w 21. roku życia mogąc być podporą swych rodziców i chwalą sportu polskiego.

Cześć jego pamięci !
Źródło: Cracovia nr 2 z 15 października 1939