1918-10-12 Cracovia - 33 FC Budapeszt 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 12 października 1918, 15:00

Cracovia - 33 FC Budapeszt

1
:
2

(0:2)



Herb_33 FC Budapeszt


Skład:
Wittek
Gintel
Fryc
Wykręt
Mielech
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Prochowski I
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Obrubański z Krakowa

bramki Bramki
Poznański

Mecz następnego dnia:

1918-10-13 Cracovia - 33 FC Budapeszt 3:3


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Cracovia miała przewagę przez całą grę. Jeśli nie wygrała, to Węgrzy zawdzięczają to swemu bramkarzowi i backom, którzy paraliżowali mistrzowskie ataki krakowskich graczy.

W pierwszej połowie zdobyli Węgrzy pierwszy punkt w minucie 12, drugi w 40 m.

W drugiej połowie gra przybiera szalone tempo. Przewaga Cracovii coraz bardziej widoczna. Wreszcie Poznański w 20 m. strzela punkt pierwszy i ostatni dla swego klubu.

Sędzia p. Obrubański prowadził zawody bardzo spokojnie, licząc się z temperamentami gości. Niebacznie to, co się nie podoba widzom i niekoniecznie "lokalne" sympatye są dobremi - gdyby takie wskaźniki kierowały sędzią, zawody wszelkie kończyłyby się bójkami graczy.

Źle też zrobił dla siebie i dla klubu p. Kowalski, że nie przeprosił Węgra stosownie do życzenia sędziego, lecz opuścił boisko, narażając przez to swój klub na ewentualną dalszą porażkę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 190 z 14 października 1918


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Wczoraj rozegrała Cracovia match footballowy z budapeszteńskim klubom sportowym »33«. Klub ten należy do pierwszorzędnych drużyn węgierskich, a słynny jest ze swojego bramkarza, bez którego udziału w zawodach między-narodowych od kilku lat nie występuje nigdy reprezentacya węgierska. To też publiczność, tłumnie zebrana na zawodach, miała możność podziwiania istotnie doskonałego bramkarza przy pracy jego, a i jemu tylko zawdzięcza klub »33«, iż w spotkaniu z białoczerwonym wyszedł z zawodów wczorajszych zwycięsko. Lecz mylnem byłoby mniemanie, iż reszta graczów »33« zawiodła oczekiwania, owszem, cały skład tego klubu — znakomity, a przedewszystkiem obrona i napad: pomoc środkowa bardzo dobra. Cracovia wystąpiła z kilkoma gracza¬mi z rezerwy, lecz na pochwałę trzeba podnieść, iż wczoraj grała wybornie, a wynik, zawodów wcale nie stanowi o klasie gry.

Grę rozpoczęli biało-czerwoni, lecz wnet goście odebrali im piłkę i energicznie naciskać zaczęli bramkę Cracovii. Z nacisku tego uzyskali w 12 m. punkt 1. Powoli zaczynają białoczerwoni kontratakować, lecz ataki ich rozbijają sic o obronę gości; wszystkie ostrzały chwyta bramkarz. W 43 m. uzyskali goście punkt 2. Po pauzie przewaga. biało-czerwonych staje się widoczną. Ataki następują jeden po drugim, gra toczy się po stronie »33«, a goście rzadko przechodzą pod bramkę Cracovii. Lecz wszystkie strzały biało-czerwonych chwyta niezrównany bramkarz, lub idą na aut. W 27 m. udaje się Poznańskiemu strzelić goala dla swego klubu; reszta ataków znów bezskuteczna. — Za¬wody były nadzwyczaj interesujące, prowadzone w tempie błyskawicznem i obfitowały w mnóstwo momentów emocyonujących.

Sędziował p. Obrubański. Wynik cornerów 0:5 na korzyść »Cracovii«.
Źródło: Nowa Reforma nr 454 z 13 października 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 276 z 14 października 1918