1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Viktor Hierländer
pilka_ico
Liga , 17 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 15 września 1929, 16:00

Cracovia - Garbarnia Kraków

2
:
2

(2:1)Herb_Garbarnia Kraków


Skład:
A. Malczyk
Lasota
T. Zastawniak
Ptak
Chruściński
Mysiak
S. Wójcik
S. Malczyk
Kałuża
Kossok
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Adam Nawrocki z Poznania
Widzów: 4 000

bramki Bramki
Kossok (14')

Kałuża (30')
1:0
1:1
2:1
2:2

K. Pazurek (16')

K. Pazurek (80')


Ciekawostki


Karol Kossok uzyskał w tym spotkaniu bramkę nr 100 w historii występów Cracovii w Ekstraklasie.
Uwaga! Klasyfikacja obejmuje wszystkie realnie uzyskane gole na boisku, czyli również w spotkaniach zweryfikowanych i anulowanych, natomiast bez walkowerów w spotkaniach nierozegranych. - przyp. Benedictus

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Przegląd Sportowy

Zawody stały na wysokim – jak na mecze ligowe poziomie i obfitowały w piękne pociągnięcia. Żałować tylko należy, że trafiały się momenty zapominania się graczy, w wyniku czego zmuszony był sędzia – bardzo zresztą tolerancyjny – do słusznego wykluczenia z boiska rozwydrzonego Jesionki z Garbarni, którego każde zetknięcie z przeciwnikiem, groziło niebezpieczeństwem.

Cracovia, mimo dobrej gry, posiadała i słabe punkty, co decydująco wpłynęło na wynik. Odnosi się to przedewszystkiem do linji ataku, gdzie pozbawiony całkowicie treningu Wójcik – zastępujący chorego Kubińskiego – do pauzy jaki taki, po niej – zupełnie nie istniał. Kontuzja Kozoka też robiła swoje. Malczyk słaby fizycznie. Reszta na wysokości zadania. W pomocy najpracowitszy Ptak, poświęcał dożo uwagi niebezpiecznemu Pazurkowi, Chruściński i Mysiak dobrzy, zbyt jednak ryzykowali w akcji ofensywnej. Obrona dobra w wykopie taktycznie grzeszyła często, Malczyk w bramce b. dobry.

Garbarnia zaprezentowała się znacznie lepiej, niż w spotkaniu ostatniem z Wisłą. Żywy ciąg na bramkę, cechuje atak, w którym Pazurek – dzięki przedewszystkiem sile fizycznej, gra pierwsze skrzypce. Groźnym też był Bator, puszczany wolno. Reszta nie wiele ustępowała poprzednim. Pomoc miała ułatwione zadanie, poświęcając uwagę przedewszystkiem środkowi i lewej stronie ataku Cracovii. Nagraba był w niej najlepszy. Bil w obronie znacznie lepszy od Jesionki. Bramkarz spokojny, pewny przy górnych rzutach, a przedewszystkiem szczęśliwy w swych akcjach.

Z wiatrem grająca Cracovia przejmuje inicjatywę. Jeden z jej ataków kończy się centrą Wójcika i ręką pomocnika w polu karnem. Karny strzela w słupek Kozok. W chwilę potem po akcji od środka otrzymuje Kozok podanie Kałuży, mija 3 graczy i strzela nieuchronnie. Następuje szereg groźnych ataków Garbarni, dochodzącej do niebezpiecznych pozycyj. W tym okresie wyzyskuje Pazurek nieporozumienie obrony i z bliskiej odległości wyrównuje. Gra staje się przez pewien czas wyrównana, potem Cracovia znowu przeważa. Centrę Sperlinga psuje Wójcik, przenosząc z kilku metrów. Wypad Mazura likwiduje Malczyk. Znowu bramkarz Garbarni szczęśliwie interweniuje przy strzałach Kozoka i Kałuży. Kilka kornerów niewyzyskanych. Wreszcie po jednym strzela z kozła Kałuża bombę w górny róg. Dalsze usiłowania obu stron bez rezultatu.

Po przerwie gra przenosi się początkowo na pole Cracovii. Wyrównanie pada znów przez Pazurka, wykorzystującego z 2 metrów błąd obrony.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 59 (461) z 18 września 1929 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Drugie, obok meczu Cracovii z Wisłą, najciekawsze zawody lokalne zgromadziły bardzo liczną publiczność około 6.000 osób. Przebieg zawodów był niezwykle ciekawy.

Cracovia wystąpiła w składzie osłabionym brakiem Kubińskiego, zastąpionego przez Wójcika, Garbarnia zaś w komplecie Silny wiatr sprzyja zaraz w pierwszych pociągnięciach akcjom biało- czerwonych. którzy energicznie atakują. W 6 min. obrońca Garbarni broni ręką na polu karnem, sędzia dyktuje jednak zbyt pochopnie rzut karny (ręka nastrzelona), który Kozok strzela w słupek, piłka odbija się odeń i idzie w ant. Białoczerwoni są dalej stroną atakującą i przewagę ich uwieńcza bramka strzelona ładnym strzałem przez Kosoka. Teraz następuje pewien okres silnej przewagi Garbarni, która atakuje niezwykle energicznie Cały szereg jednak sytuacyj podbramkowych likwiduje w ostatniej chwili szczęśliwie Malczyk, bądź też napastnicy Garbami na kilka kroków przed bram¬ką „pudłują" Wyrównanie jednak wisiało na włosku. przyszło też ono w końcu z lekkiego strzału Pazurka, który wykorzystał błędny wybieg Malczyka. Po tym chwilowym sukcesie Garbarnia spoczęła na laurach wyzyskuje to Cracovia i zdobywa drugą bramkę a celnego strzału Kałuży. Wynik 2:1 na korzyść białoczerwonych pozostaje bez zmiany.
Po przerwie spodziewano się przewagi Garbarni, która teraz miała wiatr za sprzymierzeńca. Pod tym względem rozczarowanie spotkało zwolenników tej drużyny, ataki jej były bardzo anemiczne i całkiem niegroźne w sytuacjach podbramkowych Jedyna bramka padła po ładnej centrze prawoskrzydłowego Mazura znowu ZE strzału Pazurka, który był bezwzględnie najlepszym graczem Garbarni na boisku. Cracovia wzięła się teraz do roboty ale za późno, naciska ustawicznie, najgroźniejszym napastnikiem jest Kosok, jednak nie potrafił on przebić się przez ostro grającą obronę Garbarni. Gra pod koniec przybiera na ostrożności, w wyniku której sędzia usuwa jednego z graczy Garbarni i napomina graczy obu drużyn.

Na wyróżnienie zasługują z drużyny Garbami obok wspomnianego już Pazurka dobrze z nim zgrany, aczkolwiek za powolny Bator oraz Smoczek. w pomocy Nagraba i obydwaj obrońcy — W Cracovii doskonałym graczem był Kosok, Malczyk IL dobry w polu, podobnie jak i Kałuża, zato skrzydłowi nie dopisali. Pomoc i obrona na ogół stały na wysokości zadania. Sędziował p. Nawrocki, który nie miał szczęśliwego dnia.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 254 z 17 września 1929


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Sensacyjne derby ligowe Krakowa zakończyły się poddałem punktów, mimo, iż ogólnie uważano jako faworyta Cracovię. Sądząc z przebiegu uchodzić może wynik powyższy jako sprawiedliwe odzwierciedlenie przebiegu i szans obu drużyn. Obie bowiem miały szereg sytuacji podbramkowych, które jednak pozostały bez wpływu na wynik ostateczny. Co do gry, to toczyła się ona bez żadnej przewagi, którejkolwiek z stron i była typową walką o punkty. W każdym razie uzyskanie remisowego wyniku z Cracovią jest pewnego rodzaju sukcesem dla Garbami, jeśli zważymy silę Cracovii na jej własnym boisku.

Z samego początku przybrała gra silne tempo obfitując w szereg obustronnych ataków. Za wątpliwą rękę Audustyna dyktuje sędzia rzut karny przy stanie 0-0. przestrzelony przez Kozoka. Ten gracz jednak zdobywa niedługo potem po krótkiej kombinacji z Kałużą pierwszą bramkę dla białoczerwonych. Podniecona tym Garbarnia zrywa się i po kilku groźnych atakach wyrównuje. W dwie minuty potem niedługo przed końcem zawodów uzyskuje Kałuża z zamieszania podbramkowego pięknym strzałem prowadzenie.
Po pauzie gra się zaostrza. Obie drużyny starają się podwyższyć swój stan posiadania obie jednak obrony pracują pewnie i znajdują się zawsze na posterunku. Kilka razy strzela Pazurek bezpiecznie na bramkę Cracovii dopiero jednak z zamieszania podbramkowego uzyskuje on wyrównanie dla Garbarni.

W Cracovii cała drużyna za wyjątkiem obu skrzydeł dopisała. Zwłaszcza Kałuża miał swój dobry dzień. W Garbarni wyróżniała się obrono, boczni pomocnicy, Pazurek i Smoczek. Sędzia p. Nawrocki z Poznania zbyt uległy wobec galerji popełnił wskutek tego szereg rażących błędów. Widzów przeszło 4000.
Źródło: Nowy Dziennik nr 251 z 17 września 1929


Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
W Krakowie miejscowe drużyny Garbarnia i Cracovia grały na remis 2:2 (1:2) Pierwsza połowa gry była przewaga Cracovii. świetne ataki biało-czerwonych były owocem karnego już w 10 minucie niewykorzystanego przez Kozoka, w 14 minucie z Podania Kałuży Kozok strzela pierwszą bramkę dla swych barw. Teraz Garbarnia Zaczyna atakować bramkę Cracovii. Kilka strzałów świetnie broni Malczyk. W 20 minucie przeprowadza Garbarnia piękny atak, °'vocem czego jest bramka strzelona przez Pazurka. Nie długo trwał ten wynik, bo w 30 minucie celnym strzałem Kałuża Pakuje piłkę w siatce. Wynik do pauzy 1:2.

Po pauzie gra otwarta, dopiero w 25 Minucie strzela znowu Pazurek drugą i ostatnią bramkę dla swych barw. Cracovia za wszelką cenę chce wynik ustalić na swa_ korzyść, lecz obrona Garbarni świetnie broni swej bramki.

Na wyróżnienie w Garbarni zasługuje trójka ataku, zaś u Cracovii najlepszym był Kozok i Kałuża. Sędziował p. Nawrocki z Poznania.
Źródło: Stadjon nr 38 z 19 września 1929


Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2