Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1932-03-13 Wawel Kraków - Cracovia II 3:2

przed zawodami

"Stronniczy sędzia krzywdzi Polaków. Gospodarze lepsi na błotnistem boisku" -

Stronniczy sędzia krzywdzi Polaków. Gospodarze lepsi na błotnistem boisku

Piękna pogoda towarzyszyła gościom krakowskim w stolicy Słowaczyzny, Bratislawie. Ulokowano ich w najelegantszym, luksusowym hotelu Carlton, u którego stóp płynie Dunaj. W towarzystwie konsula polskiego Marskiego i vicekonsula Domańskiego drużyna spędziła niedzielne przedpołudnie na spacerze po mieście.

Sam mecz mimo cudnej pogody odbył się w fatalnych warunkach. Gliniaste boisko przedstawiało wielkie jezioro w którem tonęli zarówno gracze, jak i piłka.

Cracovia na boisku znajduje się w składzie z dnia poprzedniego z wyjątkiem Seichtera, którego zastąpił Ptak.

SK Bratislava w swoim najlepszym składzie z Kardoszem w bramce, Czulikiem w obronie i znakomitym atakiem: Uher, Bulla, Danczik III i Danczik II oraz Kostka.

Cracovia pełna sił ma więcej początkowo z gry – ładna centra Kubińskiego w 10-ej min. grzęźnie jednak w błocie pod nogami Kossoka, który mimo to strzela. Kardosz jest jednak na miejscu. Bratislawa zrywa się do ataku. Kilka minut gościny pod bramka Polaków nie przynosi rezultatu.

W 16-ej minucie Kubiński dwukrotnie centruje. Piłkę chwyta za drugi razem Piątkiewicz i główką umieszcza ją w bramce. Cracovia prowadzi 1:0.

Bratislava dąży do wyrównania, Otwinowski broni jednak znakomicie. W 23-ej minucie lewoskrzydłowy gospodarzy, Kostka centruje do Bulli, który zmusza Otfinowskiego poraz pierwszy do kapitulacji 1:1. W 29 min. groźnej sytuacji pod bramką Bratislavy nie wykorzystał Zieliński. Po wyjaśnieniu jej przez Czulika piłkę przejmuje na pozycji spalonego lewoskrzydłowy Kostka i zdobywa dla swoich barw prowadzenie 2:1.

Bratislava coraz lepsza. Znakomicie usposobione są skrzydła, które uciekają zarówno Mysiakowi, jak i Ptakowi. Tuż przed pauzą Kubiński wypracował róg z którego Piątkiewicz po raz wtóry główką zdobywa bramkę 2:2.

Po przerwie słabego Ptaka zamienia Seichter. Cracovia stara się ująć inicjatywę w swoje ręce, co jej się początkowo udaje. Bratislava około 20-ej min. zrywa się do ataku. Otfinowski jest jednak dobrze usposobiony i kilka razy imponująco broni, m. in. w 23-ej min. ładnie nakrywką na jeden metr przed bramką strzału Uhera. Sędzia jednak odgwizduje bramkę, co wywołuje głośne protesty drużyny polskiej i słowackiej oraz publiczności.

Protesty te nie pomagają. Kilka minut trwają targi na boisku, Cracovia wstrzymuje się od dalszej gry, chcąc nawet zejść z boiska, czego jednak ostatecznie nie czyni. Kossoka sędzia chce usunąć, cofa jednak to orzeczenie. Decyzja co do bramki jest jednak niezmienna 2:3.

Cracovia zdenerwowana gra już teraz chaotycznie – straciła bowiem przez sędziego dwie bramki, jedną ze spalonego, drugą której wogóle nie było. W kilka chwil potem Bulla z centry Uhera z pozycji leżącej zdobywa głową czwartą bramkę a w minutę później (34) Danczik III zdobywa piątą.

W 40-ej min. Bulla znowu wyrabia pozycję do strzału i zdobywa imponująco szóstą bramkę. Publiczność opuszcza już boisko, gdy wtem na dwie minuty przed końcem meczu Danczik III z odległości przeszło 20 metrów niespodzianie ustala rezultat dnia 7:2. Cornerów 7:6 dla miejscowych.

Sędziował p. Czernik skandalicznie.

Z Cracovii wyróżnił się Zastawniak w obronie, który miał bardzo ciężką robotę z Uherem i Bullą. Kubiński od czasu do czasu mądrze centrował, Otfinowski uchronił drużynę od większej porażki. W bramkach które puścił nie ponosi winy.

Wymienić należy niezwykle słabą grę Kossoka, który był jednym z najsłabszych na boisku. U miejscowych cały atak znakomity, zwłaszcza skrzydła Uher i Kostka oraz łącznicy Bulla i Danczik II, następnie obrońca Czulik, który postawą i grą przypomina Martynę. Reszta drużyny o bardzo wysokiej klasie.

Cracovia, jak przewidywał Przegląd Sportowy, nieco zawcześnie wybrała się do silnych przeciwników, jakiemi są Żidenice i Bratislava, to też mecz przegrała zasłużenie, choć powinna była przegrać mniej wysoko.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 22 (719) z 16 marca 1932 [1]

Raz, dwa, trzy

Drugim meczem, rozegranym przez Cracovię w Czechosłowacji było spotkanie z 8. K. Bratysława. Drużyna krakowska została serdecznie przyjęta, zarówno przez afery sportowe miasta, jak i przez kolonję polską.

Terenem zawodów było boisko dość, grząskie, na skutek topniejącego śniegu. Cracovia zaczyna z miejsca przeważać nad przeciwnikiem i przez prawie całą pierwszą połowę gra na połowie przeciwnika. W 15 min. Pietkiewicz z podania Kubińskiego uzyskuje pierwszą bramką dla Cracovii.
Powodzenie gości dodaje ducha gospodarzom, którzy starają się doprowadzić do wyrównania za wszelką cenę. Po szeregu ataków Uher ucieka Mysiakowi, centruje, a wykorzystujący dobrze sytuację Bulla nadbiega i nieuchronnie strzela wyrównującą bramką. W chwilę potem lewoskrzydłowy Czechów otrzymuje piłkę, będąc wyraźnie na „spalonym" i z 20 m. strzela drugą bramką. Sędzia wyraźnie stronniczy bramkę tę uznaje, aczkolwiek została ona zdobyta niezbyt regularnie. — Cracovia milcząco stosuje się do decyzji sędziego i gra dalej, zyskując sobie sympatję publiczności.
Po chwili nadarza się Pietkiewiczowi korzystna sytuacja, strzela na bramkę, bramkarz odbija, lecz nad biegający Malczyk dobija strzał, zdobywając drugą bramką dla Cracovii.
Po przerwie Cracovia z początku przeważa nadal, stwarzają się okresy gry, podczas których Krakowianie grają na polu karnem przeciwnika, lecz mimo to nie udaje się wyzyskać tej przewagi. W jednym z przebojów lewoskrzydłowy Czechów strzela na bramkę Cracovii. Otfinowski tąpie piłkę na linji bramki,lecz sędzia, ulegając okrzykom publiczności, odgwizduje bramkę.
Uznanie tej bramki powoduje reakcją, ze strony Cracovii, która na znak protestu chwilowo nie podejmuje gry. Dopiero, gdy gracze czescy nadciągnęli z piłką atakują bramkę gości, wtedy Cracovia przystępuje do defenzywy. W tym jednak okresie gry przejawia się przemecznie graczy Cacovii, którzy kondycją fizyczną znacznie ustępują miejscowym. Przyczynia się do tego też i grząski teren. Czesi natomiast, przyzwyczajeni do swych lokalnych warunków, dobrze wytrzymują tempo gry, a przytem grając rzeczywiście dobrze uzyskują dalsze cztery bramki, mimo zaciętej i ofiarnej obrony.
Wynik brzmiałby zupełnie inaczej, gdyby nie stronniczoić sądziego Cernego, którą zresztą lojalnie podkreślili miejscowi gracze po meczu. Mówili otwarcie, że sędzia właściwie popsuł mecz, któryby mógł być bardzo ładny. Zaznaczyć przytem należy, że gracze krakowscy zmęczeni byli moczem sobotnim, a Mysiak skarżył się nawet na gorączkę, mimo to jednak grał. Rozbitym był także Kossok (zaznaczyć należy, iż gracz ten przynależąc do Pogoni lwowskiej, wziął udział w meczach Cracovii za zezwoleniem PZPNu) Z pośród gospodarzy podobali się Uher, Czulik i Bulla, w Cracovii Mysiak, Lasota i Zastawniak, jak również Otfinowski. Bramki dla Czechów strzelili: Bulla (3) Dańczyk I. (2), Kostka (1), Dańczyk II (1). Cracovia cieszyłą się sympatją i poparciem publiczności, jednak po trzeciej bramce dla miejscowych, górę wziął szowinizm lokalny.

Rewanżowe spotkanie Cracovii z Bratysławą nastąpi podczas świąt Wielkanocnych, kiedy Bratysława gościć będzie w Krakowie i rozegra dwa spotkania L j. i Wisłą i Cracovią. Niewątpliwie na swoim terenie i w lepszej kondycji polskie drużyny wyjdą lepiej z groźną tą drużyną czeską.
Źródło: Raz, dwa, trzy nr 11 z 15 marca 1932

"Druga porażka Cracovii w Czechosłowacji." -

Druga porażka Cracovii w Czechosłowacji.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Na zaproszenie tutejszego klubu sportowego S. K. Bratisława przybyła tu w dniu dzisiejszym drużyna piłkarska Cracovii, celem rozegrania meczu towarzyskiego z i wymieniony drużyną. Na boisku przed meczem powitał drużynę krakowską prezes S. K. Bratisławy, podkreślając w swem przemówieniu siarą przyjaźń polsko-słowacką, oraz burmistrz m. Bratislawy, który wręczył graczom Cracovii piękne upominki. Pozatem przemawiał również prezes kolonji polskiej w Bratislawie, poczem odpowiedział p. Bujak, dziękując za serdeczne przyjęcie.

Na boisku, pokryłem grząskim śniegiem, Cracovia z miejsca przystępuje do ataku i przez prawie całą pierwszą połowę gry nie schodzi z pola przeciwnika. W 15 m. minucie podciąga Kubiński, centruje, a Piątkeiwicz głową uzyskuję „prowadzenie” dla Cracovii.
Po dalszej serji ataków prawoskrzydłowy Bratislawy Uher ucieka Mysiakowi z piłką, centru¬je do tyłu i nadlatujący Bulla z 4 metrów uzyskuje wyrównującą bramkę. W 10 minut później lewoskrzydłowy gospodarzy, stojąc 20 m na ofside, otrzymuje piłkę, ucieka z nią i strzela drugą bramkę, uznaną przez sędziego.
Cracovia nie protestuje i gra dalej bardzo ładnie, otrzymując huczne oklaski za piękne pociągnięcia. Po licznych zygzakach Pietkiewicz strzela na bramkę, bramkarz jednak odbija, lecz nadbiegający Malczyk uzyskuje drugą bramkę dla Cracovii. Do przerwy stan 2:2 pozostaje już niezmieniony.
Poprzerwie Cracovia dalej przeprowadza liczne ataki, nie schodząc przez dłuższy czas z pola karnego przeciwnika, lecz żaden z licznych strzałów na bramkę gospodarzy nie odniósł skutku. W pewnej chwili zrywa się cale lewe skrzydło Bratislawy, pada strzał na bramkę gości, lecz Otfinowski robinzonuje i chwyta piłkę na metr przed bramką. Piłka upada mu na ziemię przed bramką, lecz publiczność przeceniając odległość, krzyczy „goal“, a sędzia, nie badając bliżej faktycznej sytuacji, bramkę odgwizduje.
Wówczas gracze Cracovii na znak protestu przez minutę nie grają i dopiero gdy drużyna gospodarzy znajduje się przed bramką krakow¬ska drużyna Cracovii przystępuje do gry, odbija piłkę i natychmiast przystępuje do ataku.
U graczy krakowskich zaznacza się jednak wskutek fatalnych warunków terenowych prze¬męczenie fizyczne, nie mogą oni już nadążyć ostremu tempu i rzeczywiście dobrej grze Czechów, którzy wyzyskując swoją przewagę, w krótkich odstępach czasu uzyskują dalsze 4 bramki. Mimo to jednak Cracovia gra w dalszym ciągu bardzo ofiarnie, nie potrafi jednak już zmienić wysoko cyfrowej porażki.

Wynik byłby zapewne wypadł korzystniej dla drużyny krakowskiej, gdyby nie stronniczość sędziego, który poprostu popsuł cały mecz, uznając bramkę niestrzeloną. Bramki dla Czechów uzyskali Bulla (3), Dańczyk I. (2), Kostka (1), Dańczyk II. (1). Z pośród gospodarzy wyróżnili się ładną grą Bulla, prawoskrzydłowy Uher, Czulik, zaś z Cracovii Mysiak (który grał mimo gorączki 39 st.), Lasota i Zastawniak, jak również Otfinowski, grający z wielkiem poświęceniem. Reszta wytrzymała tempo tylko do połowy. Publiczność w liczbie 5.000, żywo oklaskiwała ładną grę Cracovii, lecz tylko do trzeciego goala, uzyskanego- przez gospodarzy. Później publiczność dopingowała miejscowych graczy.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 68 z 8 marca 1932

Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0