A. Zieliński

2-3-5

1932-04-03 Legia Kraków - Cracovia II 2:3

Wydarzenia

W 69. minucie sędzia Andrzejak nie uznał bramki zdobytej dla Warty na 4:1 przez Nowackiego, a następnie w 76. minucie przyznał Cracovii rzut karny, którego "Pasy" nie wykorzystały (obronił bramkarz "warciarzy" - Marian Fontowicz). Sędzia musiał opuszczać plac gry pod eskortą członków poznańskiego Okręgowego Kolegium Sędziowskiego (z prezesem p. Nawrockim na czele), a następnie stadion przy udziale policji chroniącej go przed gniewem roznamiętnionego tłumu.

Fragment meczu

"Warta zwycięża Cracovię 3:2 w Poznaniu
Rehabilitacja po porażce świątecznej. Doskonała gra nowicjuszy zespołu poznańskiego" -

Warta zwycięża Cracovię 3:2 w Poznaniu

Bramki strzelili: Wojciechowski, Scherfke, Prósiński; Piątkiewicz, Malczyk. Sędzia p. Andrzejak.

O godz. 16-ej wybiegły na boisko stadjonu miejskiego obie drużyny i przed sędzią p. Andrzejakiem z Łodzi stanęła Cracovia w składzie następującym:

Otfinowski; Filipkiewicz, Lasota; Mysiak, Seichter, Ptak; Zieliński, Malczyk II, Kruczek II, Piątkiewicz i Zembakiewicz.

Warta w składzie odmłodzonym bez Fliegera i Knioły z nowemi talentami w napadzie: Fontowicz; Scherfke I, Nowicki; Przykucki, Wojciechowski, Ofierzyński; Andrzejewski, Nowacki, Scherfke II, Prósiński i Radojewski.

Cracovia wylosowuje boisko ze słońcem, a Warta rozpoczyna grę. Już w pierwszej min. Nowacki przedziera się pod bramkę Cracovii i z bliskiej odległości strzela w ręce bramkarza. Atak Cracovii, w którym wyróżnia się ruchliwy Malczyk, zaczyna napierać coraz silniej, nie wykorzystując jednak w 7-ej min. doskonałej okazji zdobycia bramki.

Dopiero 12-ta min. przynosi dość zresztą nieoczekiwane prowadzenie dla Cracovii. Podczas akcji podbramkowej podaje Malczyk II piłkę Piątkiewiczowi, który ostrym strzałem lokuje ją w 8-ej min. w bramce. Przewaga Cracovii trwa aż do 26-ej minuty, w której Wojciechowski ślicznym wolejem po centrze lewego skrzydła uzyskuje z 10-ciu metrów wyrównanie.

Warta zachęcona sukcesem zaczyna demonstrować wysoki poziom, przyczem wyróżniaja się w ataku ruchliwością obaj łącznicy. W 30-ej min. Nowacki wypuszcza Radojewskiego, którego centry nie wykorzystuje Andrzejewski, pudłując z dwóch metrów. W 32-ej min. Warta zdobywa róg, a z niego jedną z najładniejszych bramek, rzadko widywanych na boiskach. Strzał Andrzejewskiego wyłapuje Otfinowski, wypuszcza jednakże z rąk piłkę, którą Prósiński przytomnie skierowuje wolejem na bramkę. Piłka strzelona jednak za wysoko odbiła się o poprzeczkę, a nadbiegający Scherfke II lokuje ją głową w pustej bramce.

Radojewski źle pilnowany przez Mysiaka stwarza szereg groźnych sytuacyj, przyczem w 34-ej min. główka Prósińskiego z centry prawego skrzydła idzie obok słupka. Wkrótce potem Nowacki przebija się i strzela z kilku metrów. Otfinowski broni nakrywką, wypuszcza jednak piłkę, a strzał Prósińskiego uprzedza sędzia, odgwizdując spalonego.

Przewaga Warty trwa w dalszym ciągu. Strzał Nowickiego idzie w out. W 38-ej min. Otfinowski likwiduje wybiegiem niebezpieczny atak. W chwilę potem strzał Scherfkego II idzie obok bramki. W 40-ej min. Andrzejewski kontuzjowany schodzi z boiska. Ostatnie 5 minut zakończonych rogiem dla Warty należą dl Cracovji, która nie potrafiła jednak wykorzystać sytuacyj podbramkowych.

Po przerwie Cracovia zmienia atak. Malczyk II gra na środku, Piątkiewicz na lewym łączniku, a Kruczek II na prawym.

Warta atakuje skutecznie w dalszym ciągu. Ślicznie wypracowana akcja Radojewskiego po przedryblowaniu Mysiaka psuje Andrzejewski. Strzał Scherfkego II w 5-ej min. idzie obok słupka. W 8-ej min. Warta nie wyzyskuje cornera, a w 2 min. potem uzyskuje Prósiński z podania Nowickiego po wolnym Wojciechowskiego trzecią bramkę, strzelając z dwóch metrów pod poprzeczkę.

W 11-ej min. broni Otfinowski śliczną nakrywką wolny Przykuckiego, natomiast w 12-ej min. lekkomyślny wybieg Fontowicza omal nie przynosi drugiej bramki Cracovji. Z linji bramkowej wykopuje piłkę w ostatniej chwili Przykucki. W 20-ej min. oddaje Nowacki piłkę Fontowiczowi, który ją z wielkim trudem wykopuje, ubiegając zaledwie o włos nadbiegającego Malczyka. W chwilę potem demonstruje Otfinowski wysoki poziom, zabierając pod bramką piłkę Scherfkemu II z głowy.

Wolny z 16-tu metrów, strzelony przez Kruczka za rękę Nowickiego odbija się o mur obrony Warty, a strzał Zembakiewicza idzie w aut. W 25-ej min. Nowicki po minięciu obrony strzela czwartą bramkę, której sędzia z przyczyn niezrozumiałych nie uznaje. W ?? min. Fontowicz chwyta płaski strzał, piłkę wybija jednak Kruczek, a nadbiegający Malczyk lokuje ją w bramce.

Teraz Cracovia zachęcona sukcesem zaczyna atakować. W 33-ej min. sędzia dyktuje za wątpliwy faul Nowickiego, rzut karny. Wyrównanie wisi w powietrzu. Strzał Lasoty broni jednak przytomnie i szczęśliwie Fontowicz. W 38-ej min. Otfinowski znów pokazuje swój lwi pazur, broniąc nakrywką wolny Scherfkego II z 30 mtr. W 42-ej min. Warta nie wykorzystuje rzutu rożnego, a w chwilę potem gwizdek sędziego kończy mecz.

Zwycięstwo Warty było zasłużone, gdyż była ona drużyną bezwzględnie lepszą we wszystkich liniach. Nadzwyczaj dobrze spisali się młodzi zawodnicy. Z Cracovii wyróżnili się pracowity Seichter z pomocy i Otfinowski w bramce oraz w pierwszej połowie Malczyk II w ataku.

Sędzia nie stanął na wysokości zadania i on też ponosi odpowiedzialność za obniżenie się poziomu gry pod koniec i za faule w tym okresie, zresztą obustronne.

Publiczności zebrało się ponad 5 tysięcy.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 28 (725) z 6 kwietnia 1932 [1]

"Gorący mecz ligowy Warta-Gracovia 3:2 (2:1)" -
Raz, dwa, trzy

Gorący mecz ligowy Warta-Gracovia 3:2 (2:1)

Poznań, 3 kwietnia.

Pierwsze w tym sezonie zawody o mistrzostwo Ligi ściągnęły na boisko stadjonu miejskiego przeszło 5 tysięcy publiczności.
Do pierwszego tego spotkania mistrzowskiego drużyny wystąpiły w następujących składach:
Cracovia: Otfinowski, Lasota, Filipkiewicz, Mysiak, Seichter, Ptak, Zembaczyński, Piątkiewicz, Kruczek II, Malczyk II, Zieliński.
Warta: Fontowicz, Nowicki, Szerfke I, Ofierzyński, Wojciechowski, Przykucki, Radojewski, Prosiński, Szerfke II, Nowacki i Andrzejewski.
Grę rozpoczyna Warta, jednak już w pierwszych minutach uwidacznia się lekka przewaga Cracovii, która też przez Kruczka II zdobywa w 12 minucie „prowadzenie” po kombinacji środkowej trójki. W 14 minucie goście przeprowadzają niebezpieczny atak, zlikwidowany przez zdecydowany wykop bramkarza Warty Fontowicza.
Szerke II na pierwszym planie.
Inicjatywa przechodzi od tej chwili do Warty, która coraz częściej zagraża bramce yokci. W 20 minucie silny strzał Szerfkego II chwyta Otfinowski. W chwilę potem Warta znowu gości pod bramką Cracovii. Ślicznie przeprowadzony atak gospodarzy kończy się jednak strzałem Szerfkego II obok słupka.. W 26 minucie otrzymuje piłkę Nowacki, podaje do tyłu Wojciechowskiemu, który silnym przyziemnym strzałem w narożnik zdobywa wyrównującą bramkę. Warta jest nadal w ofenzywie. W 29 minucie dwukrotnie dogodną pozycję marnuje Andrzejewski. W chwilę potem korner dla Warty bije Andrzejewski. Piłkę otrzymuje Szerfke II i strzela silnie od bramki, piłka odbija się od poprzeczki, a nadbiegający Szerfke U efektowną "główką" zdobywa drugi punkt dla Warty. W 35 minucie strzał Nowackiego po raz trzeci grzęźnie w bramce Cracovii. Bramka jednak z powodu „spalonego" nie została uznana. W 38 minucie silny strzał Kruczka broni z trudem Fontowicz. W 39 minucie Andrzejewski po zderzeniu się schodzi skontuzjowany z boiska i nie wraca aż po przerwie. Odtąd Warta gra do końca pierwszej połowy w dziesiątkę. W ostatniej minucie przed przerwą strzał Cracovii w róg niewyzyskany.
Po przerwie.
Druga część gry zaczyna się znowu atakiem Warty. Radojewski przychodzi z piłką tuż pod bramkę, podsuwa ją Szerfkemu, który strzela obok. Andrzejewski opuszcza po raz drugi na czas dłuższy boisko, a po powrocie już tylko statystuje. Warta prze naprzód, chcąc za wszelką cenę podwyższyć wynik, co się jej też udaje w 10 minucie. Po kombinacji środkowej trójki strzela zbliska Prosiński pod poprzeczkę, zdobywając trzecią bramkę. W 12 minucie następuje nadzwyczaj niebezpieczna sytuacja pod bramką Warty, gdyż Fontowicz wybiega z bramki i chybia piłkę. W ostatniej chwili jednak Przykucki wybija piłkę z linji bramkowej.
Od tej chwili znowu zaczyna Cracovia przeważać. W 24 minucie Nowacki po minięciu linji pomocy i minięciu obrońców zdobywa zupełnie prawidłową bramkę nieuznaną jednak z niewiadomych przyczyn. W 27 minucie atak Cracovii kończy się drugą bramką, zdobytą z niedalekiej odległości przez Zielińskiego z podania Malczyka. Nadal Cracovia widocznie przeważa.
Wspaniała obrona Fontowicza.
W 33 minucie sędzia za przewinienie Ofierzyńskiego dyktuje rzut karny dla Cracovii obroniony jednak ślicznie, choć z wielkim trudem przez Fontowicza. Dalsze zmienne ataki nie przynoszą już zmiany w wyniku.
Z graczy Warty należy wyróżnić Wojciechowskiego i Szerfkego II, zaś najlepszymi graczami w Cracovii byli bez wątpienia Otfinowski i Mysiak.

Sędziował p. Andrzejak w miejsce wyznaczonego pierwotnie Wardęszkiewicza. Publiczność była niezadowoloną z orzeczeń sędziego i przy końcu zwłaszcza zawodów dawała głośno wyraz swemu niezadowoleniu.
Źródło: Raz, dwa, trzy nr 14 z 5 kwietnia 1932

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Przy pięknej, prawdziwie wiosennej pogodzie, rozegrany został pierwszy mecz ligowy, który odbył się na stadionie miejskim.

Marka, jaką się cieszy drużyna krakowska w Poznaniu, ściągnęła tłumy widzów.
Skład drużyny Cracovii był nast.: Otfinowki, Zachemski, Filipkiewicz. Ptak, Seichter, Mysiak. Zembaczyński, Pietkiewicz, Kruczek II, Malczyk II i Zieliński. Drużyna Warty: Fontowicz, Nowicki, Scherfke I, Ofierzyński, Wojciechowski, Przykucki, Radojewski, Prosiński, Scherfkc II, Nowacki i Andrzejewski.
Warta wystąpiła tylko bez Knioły, natomiast Cracovia bez zdyskwalifikowanego Kubińskiego i chorego Chruścińskiego; szanse zatem na zwycięstwo były raczej po stronie gospodarzy, aniżeli gościł Zwycięstwo, które odniosła Warta, nastąpiło w takiej atmosferze, jaką nie często spotyka się w Poznaniu. O ile bowiem pierwsza połowa upłynęła spokojnie, o tyle gra w drugiej połowie toczyła się przy akompaniamencie nieustannych gwizdów i krzyków publiczności, która zajęła wręcz wrogie stanowisko wobec Bogu ducha winnego sędziego Andrzejaka z Lodzi, który miał tę tylko odwagę, że dawał rozstrzygnięcia zgodnie z przebiegiem walki. Prawdziwa wprost burza protestów rozpętała się wokół boi¬ska, gdy przy stanie 3:2 dla Warty na 10 minut przed końcem zawodów podyktował sędzia rzut karny przeciw Warcie. Do końca meczu tumult nie ustawał, a po zawodach sędzia musiał opuszczać stadjon pod ochroną policji w taksówce. W sumie więc ten pierwszy mecz ligowy pozo-stawił bardzo niemile wrażenie, choć mógł mieć przebieg zupełnie normalny, tern bardziej, że Cracovia grała „fair”.
W drużynie krakowskiej zawiódł odmłodzony atak, który ładnie wprawdzie kombinował w polu, lecz brak mu było ciągłości akcji i wykończenia pod bramką. Pomoc była najlepszą linją Cracovii, obrona zadowoliła. Otfinowski mógł o- bronić pierwszą bramkę. W Warcie atak miał lepszy ciąg na bramkę; wyróżnił się w tej linji Radojewski. W pomocy wybitną siłą okazał się Przykucki. Obrona nadto grała „faul”, zwłaszcza Nowicki. Fontowicz nie miał zbyt wiele roboty.
Pierwsza bramkę zdobyła Cracovia w 11 minucie przez Kruczka z podania Malczyka; 1:0 dla Cracovii utrzymał się aż do 28 minuty, w której po krótkiem zamieszaniu podbramkowem Wojciechowski z pozycji wcale trudnej lokuje piłkę w prawym rogu siatki Cracovii. W 3 minuty później po rzucie z rogu Scherfke głową strzela drugą bramkę dla swych braw.

Po pauzie w 10 minucie Prosiński wykorzystu¬je nieporozumienie na tyłach Cracovii i zdobywa 3-cią bramkę. W 24 minucie, po solowej akcji Nowickiego, pada czwarta bramka dla Warty, której jednakże sędzia nie uznaje z powodu wyraźnego „spalonego” Radojewskiego. W 26 mi¬nucie pada druga bramka dla Cracovii Pozycję do strzału wyrabia wspaniale Malczyk, mimo gry „faul" ze strony obrony przeciwnika, a Zie¬liński dobija strzał obok wybiegającego Fontowicza. W 31 minucie sędzia dyktuje rzut kamy, który jednakże Zachemski nie wykorzystuje, strzelając w prawy róg, a Fontowicz w czas interweniuje. Do końca wynik nie ulega już. zmianie. Sędzia p. Andrzejak z Łodzi, który przebył w miejsce wyznaczonego pierwotnie Wardeszkiewicza.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 93 z 5 kwietnia 1932

Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0