3-2-5

1951-04-01 Ogniwo MPK II Kraków - Stal Ż. 0:0

"Własne boisko nie pomogło" -

Własne boisko nie pomogło

Zwycięstwo Ogniwa na reprezentacyjnym stadionie Unii, który był jedną wielką kałużą, stanowi dużą niespodziankę. Krakowianie — powiedzmy to od razu — wygrali zupełnie zasłużenie. Po prostu lepiej się czuli na błotnistym terenie. Zaraz po rozpoczęciu gry okazało się, że mecz ten nie będzie dla gospodarzy łatwy, gdyż nie można grać dołem, bo błotnisty teren utrudnia podania. Górne piłki natomiast stawały się łatwym łupem wysokiego Gędłka i Kaszuby, którzy wspólnie paraliżowali ataki.

Ofensywa Ogniwa, która tydzień temu słabo zagrywała w Bytomiu, spisywała się poprawnie i stosunkowo łatwo przechodziła pod bramkę Wyrobka, Było to zasługą przede wszystkim Radonia. Napastnik krakowski, mimo pieczołowitej opieki Cebuli, wypracował kilka niezłych sytuacji, a raz silnym strzałem trafił w poprzeczkę. Po 20 minutach opuściły go jednak siły, w wyniku czego Unia otrząsnęła się z przewagi i zaczęła zagrażać. W tym czasie Cieślik zdobył prowadzenie.

Po zmianie pól gra jest wyrównana, z tym że akcje ataku krakowskie go były składniejsze. Radoń i bardzo pracowity Rajtar, a także Bobula, należeli do najlepszych napastników Ogniwa. Z obrońców wyróżnili się: Gędłek, Kolasa i Glimas. Kaszuba miał kilka niewyraźnych interwencji, a Hymczak był słabszy przy dolnych piłkach.

Bramki zdobyte przez Ogniwo padły w dość przypadkowych okolicznościach. Wyrobek w obu wypadkach ponosi za ich utratę winę, gdyż uprzednio piłkę miał w rękach.

Unia nie zagrała na spodziewanym poziomie. Cieślik, Przecherka i Wyrobek należeli do najsłabszych zawodników. Chorzowianie nie potrafili skutecznie grać górą i to przede wszystkim zadecydowało o porażce.

Widzów ok. 12.000.
(Bad.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 26 z 2 kwietnia 1951 [1]

Jedenastka krakowskiego Ogniwa sprawiła w ubiegłą niedzielę miła niespodziankę swoim zwolennikom, wygrywając w Chorzowie z Unią 2:1 (0:1). Mecz ten odbywał się na błotnistym boisku, a piłkarze krakowscy dali sobie lepiej radę z ciężkim tere¬nem, niż zawodnicy Unii.

Tym razem atak Ogniwa zagrał nieźle a często do przerwy niepokoił bramkę Wyrobka.
W 30 minucie prowadzenie dla gospodarzy uzyskuje Cieślik. Była to — jak się później okazało jedyna bramka chorzowian. Po zmianie pól Ogniwo zagrało spokojnie a atak jego wspierany dobrymi pitkami pomocy często gościł na polu Unia: W 18 minucie Ogniwo wyrównuje ze strzału Kuczyńskiego i w 3 minuty później strzela drugą, zwycięską bramkę przez Pawłowskiego. Od tej chwili u obu drużyn widać przemęczenie. linii widocznie nie zależy na zmianie wyniku, a Ogniwo mając zapewnione zwycięstwo skutecznie utrzymuje wynik.

Sędzia ob. Jędrzejczyk z Kielc. Widzów ponad 12 tysięcy.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 89 z 2 kwietnia 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2