3-2-5

1951-09-02 Ogniwo MPK II Kraków - Stal Skarżysko-Kamienna 2:1

"Gwardia górą nad Ogniwem i... w tabeli" -

Gwardia górą nad Ogniwem i... w tabeli

Typowana powszechnie na zwycięzcę Gwardia nie tylko nie zawiodła, ale osiągnęła najlepszy powojenny wynik gromiąc zdecydowanie Ogniwo 5:0. Norma została z dużym czubem wykonana. Sam mecz „stał" na dość dobrym poziomie. Zdobycie w pierwszej minucie gry pierwszej bramki a później w krótkich odstępach minutowych dalszych 3 bramek przed przerwą, przesądziło zbyt szybko losy meczu. Toteż kibice Gwardii ze spokojem w sercu i wygraną w kieszeni przyglądali się harcem na boisku zaś kibice Ogniwa w milczeniu żuli i trawili gorycz-klęski. Ogniwo swą grą robiło wrażenie jakiegoś zespołu trenowanego piłeczką ping-pongową w świetlicy, a nie piłką nożną na boisku. Żadnego startu do piłki, żadnej akcji i ciągu na bramkę, no i zaledwie parę strzałów, które bez większego wysiłku parował Jurowicz. Ciastowata forma Ogniwa, którą od dawna obserwujemy, wymaga przeanalizowania przyczyn, co niewątpliwie dostarczy dość materiału zarządowi do przeorganizowania sekcji piłkarskiej od głów do... nóg.
Źródło: Dziennik Polski nr 236 z 4 września 1951 [1]

"Kolektywna gra i dyspozycja strzałowa atutami Gwardii Kr. w walce z Ogniwem Kr. 5:0" -

Relacja z meczu w Przeglądzie Sportowym
Gwardia dowiodła bezspornej wyższości nad lokalnym rywalem, zwyciężając w rzadko notowanym jak na derby stosunku bramek. Na zwycięstwo zapracowała rzetelnie cała drużyna, demonstrując futbol w dobrym wydaniu i dając prawdziwy koncert zespołowej gry. Dopisała przy tym u gwardzistów dyspozycja strzałowa, toteż bramki padały jedna piękniejsza od drugiej.

Po raz pierwszy kapitulować musiał Hamczak już po 24 sek. gry, kiedy Gracz - po szybkim ataku - posłał z najbliższej odległości piłkę do siatki. Ten sam zawodnik kilka minut później stoczył zwycięski pojedynek z Gędłkiem i strzelił z ukosa w słupek, skąd odbita piłka wpadła do bramki. Trzecia bramka była dziełem Kohuta, którym mimo asysty Glimasa i wybiegającego Hymczaka strzelił nie do obrony w róg bramki. Mordarski wpisał się jako ostatni przed przerwą na listę zdobywców bramek strzelając w pełnym biegu w górny róg bramki. Jedyna bramka po przerwie byłą efektem ładnego strzału Gracza, który kilka minut wcześniej nie wykorzystał rzutu karnego.

Podkreślając że wynik jest wykładnikiem sił, trzeba stwierdzić, że w zwycięskim zespole nie było słabych punktów a ponad poziom pozostałych wybili się: rozumnie kierujący ofensywą Gracz wyjątkowo ruchliwy, ambitnie walczący z Jurowiczem na czele.

Na tle doskonałego przeciwnika piłkarze Ogniwa wypadli blado. Na ich dobro trzeba zapisać usiłowania nawiązania otwartej gry przez cały czas meczu. Najsilniejszymi punktami w zespole pokonanych byli: Bobula, Kolasa i Glimas. Zawiódł natomiast Kaszuba którego zastąpił po przerwie Korzeniak. Gędłka dyskredytuje fakt, że cztery bramki padły z jego strony. Z okazji Miesiąca Budowy Warszawy piłkarze obu drużyn wybiegli na boisko z puszkami SFOS i zebrali poważne kwoty.
St. H.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 70 z 3 września 1951 []

"Gwardia zwycięża Ogniwo w imponującym stosunku 5:0 (4:0)" -

Gwardia zwycięża Ogniwo w imponującym stosunku 5:0 (4:0)

Przodownik tabeli ligowej — Gwardia uzyskała w spotkaniu ze swym lokalnym rywalem Ogniwem wysokie i całkowicie zasłużone zwycięstwo w dawno nienotowanym w spotkaniach tych drużyn stosunku 5:0 (4:0).

Do tak wysokiego zwycięstwa przyczyniła się w pierwszym rzędzie katastrofalnie słaba gra defensywy Ogniwa, która popełniała cały szeregu rażących błędów. Kaszuba, grający po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją wy¬padł bardzo słabo, a przez lukę na środku pomocy szybki atak „gwardzistów" przedostawał się raz po raz pod bramkę słabo broniącego Hymczaka. stwarzając groźne pozycje i strzelając bramkę za bramką. Również poważne luki w pierwszej połowic istniały w obronie. gdzie ani Glimas ani Gędłek nie potrafili utrzymać w szachu napastników Gwardii, stosujących przemyślane i ładne zmiany.
Pomoc Ogniwa dopiero po pauzie zagrała nieźle, kiedy Mazur zluzował Kaszubę. a na prawej pomocy wystąpił Korzeniak. Atak Ogniwa nie istniał, a jedyny wartościowy napastnik Radoń. nie mógł sam sforsować defensywy Gwardii.
Zwycięzcy. którzy wykorzystując przytomnie błąd defensywy Ogniwa. Już w 1-ej minucie zdobyli pierwszą bramkę ze strzału Gracza, grali spokojnie, nie nerwowo i strzelali w regularnych od¬stępach czasu dalsze bramki. Defensywa Gwardii skutecznie likwidowała nieliczne wypady Ogniwa, przy czym większość akcji gości kończyła się na linii pola karnego, gdzie szybki Dudek czy Mamon rozbijali nieudolne akcje Ogniwa. Jurowicz interweniował zaledwie kilka razy, przy czym parady jego tym razem nie były najlepsze. W chronię bardzo dobrze wypadł Dudek, w pomocy Szczurek i Mamoń.
Atak szybki, niebezpieczny i bojowy był najlepszą linią Gwardii, a cała piątką napastników Gwardii zasługuje na pochwałę.
PRZEBIEG GRY
Już pierwsza minuta przy¬nosi prowadzenie dla Gwardii. Kotaba mija Glimasa, podaje do środka, gdzie na skutek niezdecydowania Kaszuby powstaje groźna sytuacja. Niezdecydowanie obrony Ogniwa wykorzystuje Gracz, strzelając pierwszą bramkę, za którą również winę ponosi Hymczak. Ogniwo jest zdeprymowane, ale próbuje kontrataków. Kończą się one jednak na linii pola karnego. W 20 minucie Gracz, podwyższa wynik do 2:0, a w pięć minut później strzał Kohuta przynosi trzecią bramkę dla Gwardii. Wynik do przerwy ustala Mordarski, strzałem nie do obrony.
Po przerwie w Ogniwie zachodzą zmiany. Schodzi Kaszuba. na którego miejsce wchodzi Mazur, a na pozycji prawego pomocnika gra Korzeniak Gwardia mając już zapewnione zwycięstwo, gra „na pół pary", będąc mimo to zespołem lepszym i przeważającym przez większą część I tej połowy. Ma ona doskonałe szanse do podwyższenia wyniku w 9 minucie. Za faul na Kohucie sędzia dyktuje rzut karny, który egzekwuje Gracz. Strzela on jednak w poprzeczkę i piłka wychodzi w aut.
Ogniwo ma dwie dogodne pozycje do poprawienia wyniku, ale strzał Bobuli broni ładnie Jurewicz, a Rajtar strzela w poprzeczkę. Napastnicy Gwardii niepokoją tylko z daleka Hymczaka : dopiero w 32 minucie Gracz mija obronę Ogniwa i z najbliższej odległości lokuje piłkę w siatce, ustalając wynik meczu.
Próbuje Jeszcze zmniejszyć klęskę Glimas i Radoń, ale ostre ich strzały broni przytomnie Jurewicz.
Gwardia schodzi z boiska wśród burzliwych oklasków swych zwolenników. nagradzających ich za ten wspaniały sukces, jakim jest najwyższe w tym sezon i a zwycięstwo i to zwycięstwo nad swym lokalnym rywalem.

Zawody prowadził dobrze ob. Sperling z Łodzi. Widzów 30 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 234 z 3 września 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2