1951-07-08 Ogniwo MPK II Kraków - Spójnia Kraków 4:5

"Odmłodzony zespół Ogniwa (Kr)
zwycięża warszawskiego Kolejarza 5:1 (1:1)" -

Odmłodzony zespół Ogniwa (Kr)
zwycięża warszawskiego Kolejarza 5:1 (1:1)

Nie spodżiewali się zapewne, nawet najwięksi pesymiści wśród kibiców warszawskiego Kolejarza, że przegra on w tak wysokim stosunku i że przegra tak właśnie jak oglądaliśmy to na stadionie w sobotę.

DOSKONAŁA GRA OGNIWA
Zupełnie inna sprawa, że młodzi zawodnicy Ogniwa pokazali, zwłaszcza po przerwie, grę nieomal bez za rzutu, Bardzo dobra technika, szybki start do piłki, zmiany w ataku (co zupełnie dezorientowało defensywę Kolejarza), twarda i przytomna obrona oraz celne podania, to ich niewątpliwe zalety i tu przede wszystkim należy doszukiwać się przyczyn sukcesu.

Gracze krakowscy stanowili zgrany kolektyw, z którego trudno kogoś wyróżnić, Hymczak nie popełniał rażących błędów i miał do obrony nietrudne strzały. Obrona z Kaszubą na czele była twarda i nie ustępliwa. Obaj boczni doskonale szachowali skrzydłowych Kolejarza, choć Gędłek nie zawsze dawał radę Wesołowskiemu. Pomocnicy walczyli o każdą piłkę, byli szybsi od kolejarzy i zasilali atak celnymi podaniami. Napad był zgrany, szybki i duże strzelał (do przerwy za mało było strzałów, a za wiele kombinacji pod bramka).

Wśród kolejarzy także trudno kogoś wyróżniać, gdyż wszyscy grali źle. Borucz chwytał niepewnie i dwie bramki mógł na pewno obronić, Wołosz był wyjątkowo słaby podobnie jak Brzozowski i nie zawsze rozumieli się, zwłaszcza kiedy napastnicy krakowscy zmieniali pozycje. Łabęda grał bezmyślnie a Szczawiński pracował, lecz bezproduktywnie. W napadzie, obaj skrzydłowi byli zupełnie beznadziejni, Popiołek starał się pracować, ale nie zawsze to wychodziło, Łącz zaś chciał strzelać i przez to nie pozwolił Strojnemu na wykorzystanie kilku dogodnych sytuacji. Może tylko Jaźnicki i Strojny byli nieco jaśniejszymi punktami Kolejarza, choć i ich widzieliśmy w lepszej formie.

DO PRZERWY 1:1
Pierwsze minuty gry toczą się pod znakiem minimalnej przewagi gości. W 13 minucie niedokładne podanie Szczawińskiego do Brzozowskiego wykorzystuje Kadłuczka, strzelając ostro w prawy róg. Borucz robinsonuje, sięga piłki palcami, ale strzał jest zbyt silny i piłka odbiwszy się od słupka, wpada do siatki. Sytuację mógłby uratować Wołosz, gdyby stał po wewnętrznej stronie słupka, a nie obok bramki.

Już w 17 min. wyrównuje Łącz z rzutu wolnego. Gędłek zasłania pole widzenia Hymczakowi i ten mimo robinsonady przepuszcza bardzo trudną zresztą piłkę w prawym dolnym rogu.

Od tego momentu zaczyna się kres przewagi Kolejarza niewykorzystany jednak głównie z powodu niezrozumienia wśród napastników i samolubnej gry Łącza.

CZTERY BRAMKI OGNIWA
Po przerwie, Ogniwo przeważa zdecydowanie. Gracze krakowscy dochodzą do każdej piłki, zadziwiająco łatwo przechodzą obronę Kolejarza i stwarzają pod bramką Borucza szereg niebezpiecznych sytuacji.

W 8 min. Bobula wykorzystuje nieporozumienie pary Wołosz - Brzozowski i strzela druga bramkę, w 27 Rajtar zdobywa trzecią, a w 35 czwartą.

Kolejarz parę razy ma jeszcze piłkę, jeszcze Brzozowski idzie do przodu i pcha atak, ale obaj skrzydłowi popełniają szkolne błędy i umiejętności ich kończą się daleko przed polem karnym Ogniwa.

W 41 min. Borucz znów ma okazję wyjąć piłkę z siatki po strzale Kadłuczka i mecz kończy się zasłużonym zwycięstwem gości. Sędzia Orliński uważny, prowadził zawody bez zarzutu.
ptr.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 54 z 9 lipca 1951 [1]

"Rewanż w zupełności się udał" -

Rewanż w zupełności się udał

Już drugi raz obiektywna publiczność warszawska nadzwyczaj serdecznie oklaskiwała zwycięską drużynę krakowskiego Ogniwa. Po raz pierwszy było to na stadionie W. P., gdy zawodnicy Ogniwa zademonstrowali doskonałą szkołę krakowskiego piłkarstwa i pokonali przodownika tabeli CWKS w przekonywującym stosunku 4 : 2 i w sobotę po raz drugi, gdy na boisku Kolejarza odnieśli zwycięstwo 5:1. Zawiedzeni zwolennicy Kolejarza krzyczeli: brawo Ogniwo!

Do przerwy, gdy wynik opiewał 1:1. nic nie przepowiadało, że gospodarze zejdą z boiska tak wysoko pokonani. W pierwszej połowie gra była równorzędna. Prowadzenie dla Ogniwa uzyskał w 14 minucie gry Kadłuczka z dobrego podania Babuli. W cztery minuty później Łącz wyrównał.
Po zmianie pól Ogniwo zagrało o wiele lepiej. Przede wszystkim nie do pokonania były tradycyjne „żelazne" formacje defensywnie. Blok obronny Glimas—Kaszuba— Gędłek nie pozwalał przejść napastnikom Kolejarza poza linię pola karnego.
W 55 min. Bobula zdobywa drugą bramkę. Od tej chwili Ogniwo ma coraz większą przewagę. Wszędobylski Kaszuba gra doskonale Jako trzeci obrońca. W 61 min. wolny egzekwowany przez Brzozowskiego mija o centy¬metry bramkę Hymczuka. W tym czasie Korzeniak z pomocy przechodzi na pozycję Gołębia. Za chwilę Glimas wyjaśnia niebezpieczną sytuację pod bramką Ogniwa, odbierając piłkę Wesołowskiemu. W 76 min. Mazur z podania Bobuli zdobywa trzecią bramkę (nie bez winy Brzozowskiego). Bramka ta załamuje gospodarzy. Tymczasem Ogniwo gra coraz lepiej. Siedem minut przed końcem Rajtar z przeboju podwyższa wynik na 4:1. Publiczność niemilknącymi oklaskami nagradza doskonałą grę krakowskiego Ogniwa. Minutę przed końcem spotkania Ka¬szuba wybił rzut wolny na lewe skrzydło. Piłkę zatrzymał Bobula i doskonale dośrodkował. Przejął Kocniak, podciągnął kilka metrów i z bliskiej odległości skierował piłkę do bramki Borucza.

Rewanż w zupełności się udał. Kolejarz na własnym boisku zainkasował pięć brmek.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 186 z 9 lipca 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2