.

Tempo

Relacja z meczu w tygodniku Tempo cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Tempo cz.2
Takiego zakończenia sezonu II ligi nie spodziewał się nikt z krakowskich kibiców. Nowy "beniaminek" ekstraklasy został rozgromiony przez świetnie dysponowaną mielecką Stal aż 5:1!

A zaczęło się wszystko bardzo przyjemnie i miło dla gospodarzy. Ostatniemu meczowi "pasiaków" w II lidze nadano odpowiednią oprawę. Na płycie boiska juniorzy Cracovii rozwinęli transparenty z napisami witającymi swych starczych kolegów w I lidze, orkiestra MPK odegrała "Sto lat", którą to melodię podchwyciło 8 tysięcy widzów, wiwatujących na cześć krakowskich piłkarzy, gratulacje złożył im prezes klubu J. Antoniszczak i członkowie zarządu, bukiet kwiatów wręczyli Cracovii piłkarze Stali, a "król" krakowskich kibiców Z. Jaśko ofiarował obraz przedstawiający szturm "pasiaków" do bram I ligi. W loży honorowej zasiedli m. in. przew. Rady Narodowej m. Krakowa mgr Z. Skolicki i przew. WRN J. Nagórzański.

Entuzjastyczny nastrój osiągnął zenit w 5 minucie meczu, gdy Hausner wypuszczony przed Dawidczyńskiego ulokował piłkę w siatce gości. Ale już w 24 minucie Stój oddał zupełnie niegroźny strzał i zaskoczony Michno skapitulował. Umilkły okrzyki, szmer podziwu natomiast towarzyszył szybkim i składnym akcjom "stalowców", którzy jeszcze przed pauzą zaskakiwali defensywę Cracovii nieszablonowymi groźnymi zagraniami szybkich napastników.

- Będzie 4:1. - powiedział na przerwie znany grafik, sympatyk Cracovii inż. Kołodziejczyk. Niewiele się pomylił, zaledwie o jedną bramkę i o taki "drobiazg" jak "wytypowanie" zwycięzcy. Od pierwszej minuty drugiej połowy aż do końcowego gwizdka sędziego na boisku istniała tylko jedna drużyna - Stal.

Mielczanie grali jak w transie prowadząc już w 50 minucie 3:1. Najpierw w 47 min. błąd (zresztą jeden z licznych) obrońców krakowskich wykorzystał Barglik strzelając celnie po dośrodkowaniu Stója, a w 3 minuty potem nieobstawiony lewoskrzydłowy Stali podwyższył wynik na 3:1. W 61 min. było już 4:1, gdy Pietraszewski zainicjował rajd prawą stroną i ubiegł wybiegającego Michnę. Chaotyczne, szablonowe kontrataki Cracovii likwidowała bez trudu defensywa mielczan, a Pytlos w bramce kilka razy popisał się w efektownym stylu obroną kilku groźnych strzałów gospodarzy. W 88 min. jeszcze raz Barglik zmusił niedysponowanego Michnę do kapitulacji, przypieczętowując sensacyjną klęskę mistrza II ligi. Ten ostatni nie ma nic na swoje usprawiedliwienie. Większość zawodników prześcigała się w marnowaniu łatwych piłek, raził też zupełny zanik ambicji i chęci walki zwłaszcza po przerwie.

W przeciwieństwie do lidera, odmłodzona Stal zagrała chyba swój życiowy mecz. Nie miała ona słabych punktów, a oprócz linii defensywnych wyróżnili się: Czuda w pomocy, obydwaj skrzydłowi, Kasperczak i wprowadzony po pauzie Barglik.
Źródło: Tempo 3 lipca 1966

"Cracovia — Stal Mielec 1:5 (1:1)" -

Cracovia — Stal Mielec 1:5 (1:1)

Zbyt ufna w swe siły wybiegła wczoraj „Jedenastka” Cracovii na boisko w meczu I ligi za Stalą Mielec.

Początek gry nie wskazywał na katastrofę „biało-czerwonych”. Kilka ładnych akcji Inicjowanych przez Hausnera podobało się widowni. Ten sam piłkarz w 5 min. silnym strzałem zdobył prowadzenie dla gospodarzy.
W 24 min. konsternacja na trybunach, Michno przepuszcza nie¬groźny strzał Stója. Wynik 1:1 utrzymał się do przerwy.
Oczekiwaliśmy w drugiej połowie zrywu krakowian. Przez 45 min. gry nie wykazywali oni (poza Hausnerem) większej ochoty do gry. Stało się Inaczej, inicjatywę przejęli mielczanie i bramki posypały się Jak z rogu obfitości. 49 min. — przy biernej postawie obrony i Michny Barglik zdobył drugą bramkę dla Stali, w 52 min. — płaskim strzałem Stój podwyższa wynik na 3:1, 65 min. — Pietraszewskl ograł defensywę, nie pomógł wybieg Michny i... 4:1 dla gości. Na dwie minuty przed końcem Barglik ustala wynik 5:1 dla Stali.
Nie ma usprawiedliwienia na tak dużego rozmiaru porażkę. To prawda, że Stal zagrała chyba Jeden z lepszych meczy w tym sezonie, ale miała też na pewno ułatwione zadanie przy ślamazarnych poczynaniach mistrza II ligi.
CRACOVIA: Michno, Chemicz, Rewilak, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hausner, Zuśka, Dawidczyński, Orczykowski, Stokłosa.

Przed meczem ze Stalą odbyła się uroczystość powitania drużyny Cracovii w I lidze. Transparenty, kwiaty, życzenia, tradycyjne sto lat towarzyszyły drużynie.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 156 z 4 lipca 1966

"Stal zaimponowała ambicją i wygrała z Cracovią 5:1" -

Stal zaimponowała ambicją i wygrała z Cracovią 5:1

CRACOVIA — STAL MIELEC 1:5 (1:1). Bramki zdobyli, dla gospodarzy — Hausner w 5 min., dla gości — Stój w 24 i 50 min., Barglik w 48 i 89 min. oraz Pietraszewski w 65 min. gry. Sędziował p. Różyński z Warszawy. Widzów ok. 10 tys.

CRACOVIA: Michno, Chemicz, Antczak, Mikołajczyk, Szymczyk, Hausner, Znika, Dawidczyński, Orczykowski, Stokłosa. STAL: Pytlos, Lupa, Strańczyk, Hansel, Czuda, Rachwał, Gazda, Machoń (Barglik), Kasperczyk, Pietraszewski, Stój.

Piłkarze Cracovii pożegnali się I TI ligą, ,,oby na zawsze” — co podkreślił w swym wystąpieniu z okazji powrotu do ekstraklasy prezes J. Antoniszczak. Niestety, biało-czerwoni nie popisali się w ostatnim spotkaniu sezonu 1M5M6 mimo iż rozgrywali go w obecności licznych wiernych sympatyków, a w loty honorowej zasiadł sam przewodniczący Komitetu Jubileuszów ego, ojciec miasta mgr Zb. Skolicki wraz z przewodniczącym Prez. W RN posłem J. Nagórzańskim i zastępcą kier, wydziału propagandy KW PZPR M. Samborem. W pierwszej części meczu gra była szybka a jej ton nadawali gospodarze. Już w 5 min. Hausner silnym strzałem uzyskał prowadzenie, a w chwilę potem zarówno on jak i Orczykowski mieli doskonałe pozycje na podwyższenie wyniku. Tymczasem w 24 min. przy biernej postawie obrony strzelił na bramkę Stój. Do piłki wyskoczył Michno, ale wcześniej „zawadził* o nią Chemio, zmienił jej lot 1 dzięki temu ugrzęzła w przeciwnym rogu bramki. Po przerwie obraz gry uległ radykalnej zmianie. Goście ruszyli ambitnie do ataku a nonszalancja obrony krakowskiej przynosiła efekty w postaci utraty kolejno 4 bramek. Tak więc w końcowym rozrachunku goście odnieśli niespodziewane, ale zasłużone zwycięstwo.

To prawda, że Cracovia zlekceważyła nieco przeciwnika a później zawodnikom nic się już „nie kleiło”. W końcu jednak mieli prawo zagrać słabo, po paśmie zwycięstw, które decydowały o awansie do ekstraklasy. Tymczasem kibice stracili panowanie nad nerwami i po meczu część z nich wygwizdała swoich pupilów. Fee, wstyd!
Źródło: Echo Krakowa nr 155 z 4 lipca 1966

Mecze sezonu 1965/66

Żywiec 1965-07-18 Żywiec - Cracovia 0:9  Baildon Katowice 1965-07-21 Cracovia - Baildon Katowice 3:0  Czarni Żywiec 1965-07-22 Czarni Żywiec - Cracovia 0:2  Beskid Andrychów 1965-07-25 Beskid Andrychów - Cracovia 0:3  Prądniczanka Kraków 1965-07-29 Prądniczanka Kraków - Cracovia 0:3  Fablok Chrzanów 1965-08-01 Fablok Chrzanów - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 1965-08-02 Cracovia - Górnik Zabrze 3:5  Ruch Chorzów 1965-08-04 Ruch Chorzów - Cracovia 2:1  Prądniczanka Kraków 1965-08-08 Prądniczanka Kraków - Cracovia 0:6  Lechia Gdańsk 1965-08-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:0  Start Łódź 1965-08-22 Start Łódź - Cracovia 0:0  Hutnik Trzebinia 1965-08-25 Cracovia - Hutnik Trzebinia 4:1  Pogoń Szczecin 1965-08-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:2  Arka Gdynia 1965-09-01 MZKS Gdynia - Cracovia 3:1  Zagłębie Wałbrzych 1965-09-05 Cracovia - Thorez Wałbrzych 2:0  Garbarnia Kraków 1965-09-12 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:1  Unia Racibórz 1965-09-15 Cracovia - Unia Racibórz 3:0  Victoria Jaworzno 1965-09-19 Victoria Jaworzno - Cracovia 1:2  Urania Ruda Śląska 1965-09-26 Cracovia - Górnik Kochłowice 2:2  Odra Opole 1965-09-29 Cracovia - Odra Opole 3:0  Raków Częstochowa 1965-10-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Legia II Warszawa 1965-10-09 Legia II Warszawa - Cracovia 1:4  Hutnik Kraków 1965-10-17 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 4:1  Górnik Wałbrzych 1965-10-24 Górnik Wałbrzych - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1965-10-31 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Motor Lublin 1965-11-07 Cracovia - Motor Lublin 3:0  Lech Poznań 1965-11-14 Cracovia - Lech Poznań 6:1  Stal Mielec 1965-11-28 Stal Mielec - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 1966 Trening Noworoczny  Zagłębie Sosnowiec 1966-02-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 6:2  Zagłębie Sosnowiec 1966-02-20 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 1:1  Szombierki Bytom 1966-02-21 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Zagłębie Sosnowiec 1966-02-25 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:1  Promień Żary 1966-02-27 Promień Żary - Cracovia 5:4  Górnik Zabrze 1966-03-06 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Kabel Kraków 1966-03-13 Kabel Kraków - Cracvia 1:1  Nadwiślan Kraków 1966-03-17 Nadwiślan Kraków - Cracovia 1:7  Polska (juniorzy) 1966-03-20 Cracovia - Polska (juniorzy) 3:0  Lechia Gdańsk 1966-03-27 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Start Łódź 1966-04-03 Cracovia - Start Łódź 2:1  Pogoń Szczecin 1966-04-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Wałbrzych 1966-04-17 Thorez Wałbrzych - Cracovia 1:3  Arka Gdynia 1966-04-23 Cracovia - MZKS Gdynia 0:0  Wisła Kraków 1966-05-01 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  Znicz Pruszków 1966-05-05 Cracovia - Znicz Pruszków 6:2  Garbarnia Kraków 1966-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:1  Unia Racibórz 1966-05-15 Unia Racibórz - Cracovia 5:2  Victoria Jaworzno 1966-05-22 Cracovia - Victoria Jaworzno 3:1  Prądniczanka Kraków 1966-05-26 Cracovia - Prądniczanka Kraków 4:0  Urania Ruda Śląska 1966-05-29 Urania Kochłowice - Cracovia 1:2  Raków Częstochowa 1966-06-05 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Hutnik Kraków 1966-06-09 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:1  Górnik Wałbrzych 1966-06-12 Cracovia - Górnik Wałbrzych 3:0  Motor Lublin 1966-06-18 Motor Lublin - Cracovia 0:2  Lech Poznań 1966-06-26 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1966-07-03 Cracovia - Stal Mielec 1:5